Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2012., 23:20   #1
Kad su vam djeca počela ostajati sama doma

Dakle, pitanje je jasno iz naslova.

Moja sad kreće u školu i ima produženi boravak do 3.razreda (dakle 8.-9. godine). Poslije toga ce morati sama iz skole i biti sama doma dok se muz i ja ne vratimo (radimo do 5, dakle minimalno pola 6, ako situacija ostane ovakva- a s obzirom na to sto radimo ostat ce tako i dalje, u ovoj ili drugoj firmi).

Znam da je to za 2-3 godine, ali već me jako brine.

Koliko znam (ispravite me ako griješim) po zakonu ne smije ostati sama doma do 12-e godine. Kako te 3-4 godine pomiriti sa zakonom? Što ste vi napravili?

Moji roditelji nažalost žive 200 km dalje, a muževa majka radi skoro kao i mi, dakle nemamo nikog da je čuva.

Jesu li vaša djeca bila sposobna ostati sama tako rano? Je li se ikad nešto dogodilo?
Valjda histeriziram, ne znam, hvata me mala paranoja od tog polaska u školu
Plašljiva sam

Ajmo, kompanijo, zanimaju me i iskustva i mišljenja.
Kad bi djeca mogla ostajati sama doma, u kojoj dobi?
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 23:28   #2
Nisam roditelj,8.sam razred,ali u mojoj uskoro bivšoj skoli produženi je bio 1. i 2.razred,tako sa sam zbog slične situacije ostajala sama doma od 3.razreda,sve je bilo ok,pripremali su me na ljeto,podgrijat rucak i tak.pomoglo mi je to sad za kasniji zivot :-)
lampica777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 23:49   #3
Moja majka napravi ručak kćeri(11), ali kćer nekad bez problema ostane doma. Počela je negdje s 8 god. ostatajati sama doma.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 00:19   #4
u 3./4. razredu ih VEĆINA odlazi kući - sama, i dolaze sami u školu (osim ako roditelju nije usput prebacit s autom, jer ide na posao) Znam da ti to sad izgleda - nepojmljivo... ali evo... moj je u 4. razredu (iz drugih razloga ne mogu ga samog pustit) i njegovi vršnjaci dolaze već i - autobusom sami iz drugog djela grada, presjedaju na buseve itd itd...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 00:31   #5
Eh, da zakon nam nalaže jedno a drugo je mogućnost i praksa...
Raditi se mora.
Mi od sl. šk. god. nemamo p.b.
Što mislim, kako se osjećam, jel imam frku?
Pa ne znam, ne bih baš rekla.
Osnove zna.
Imam strašno puno povjerenja u nju. Znam sigurno da će slijediti moje upute i ono što joj pokažem - nauči za tren.
I do sada je imala ključić oko vrata i išla ujutro sama u školu tako da smo taj dio odradili.
Poslijepodne smo bili zajedno.
E sada nastaje zbrka turnusa gdje se nečemo uvijek poklapati. Ali vidim po njoj da me sama traži da ide na treninge u školu i isto tako se vraća sama što mi je jedan znak da ne treba moju ruku za sve.
Šnitu kruha si zna odrezati, zna si sama uzeti stvari iz frižidera. Poznaje moćnu stvar "mikrovalnu".
I to je za sada to.
Zadaću je i do sada sama rješavala tako da tu ne vidim problem osim malko pogledati.
Uglavnom, trenutno se ne zamaram time.
Ima njih dosta vezanih iz zgrada pa če zajedničkim snagama uploviti i u taj dio djetinjstva..pa i mi smo to isto morali proći..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 10:44   #6
Na porodiljnom sam do 9.mjeseca, znači kući sam, ali...
dogodi se da moram u obližnju trgovinu ili na primanja u školu, budući da imam 2 školarca. Starija ima uskoro 9 godina, ali već od osme godine ostne sama kući dok ja "odletim" u trgovinu ili na primanja ovoj srednjoj (ima 7 ipo). Pričuva i najmlađu (samo ako spava) dok ja to obavim. Inače je jako samostalno i odgovorno dijete. Srednja, nema šanse da ostane sama pa to i ne tražim od nje. Jednostavno nije spremna pa onda vučem sa sobom i nju i najmlađu na primanja sa sobom.
Čini mi se da ona neće biti spremna do svoje 12.godine.
Šta ću, moram se tako organizirati jer sam sama s njima (pola godine), baka ih pričuva kad imam roditeljski (roditeljski se razvuče i na sat ipo), a toliko se ne usudim ih ostaviti.
Znači, ostanu same na 10-ak minuta s tim da uvijek nosim mobitel i zovnem ih u tih 10 minuta po 2 puta, ili ako je red na blagajni pa ih obavijestim da pričekaju još koji minut. I upravo ovo što zakon kaže je daleko od mogućnosti roditelja jer se radi punom parom i kad bi zakon poštovali plaće bi nam odlazile i na cjelodnevni boravak (produženi), a i na tete čuvalice.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 16:10   #7
Vidim li ja to u postu iznad svog spominjanje teta čuvalica?
Tete čuvalice?
To je strogo zabranjeno, dapače - kažnjivo kako za tete tako i za roditelje.. (osim ako ima licencu - kakvu - boga pitaj)
Ih, što volim naše zakone - baš su onak - zakon
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 16:25   #8
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Vidim li ja to u postu iznad svog spominjanje teta čuvalica?
Tete čuvalice?
To je strogo zabranjeno, dapače - kažnjivo kako za tete tako i za roditelje.. (osim ako ima licencu - kakvu - boga pitaj)
Ih, što volim naše zakone - baš su onak - zakon
Ma neeee, morala bih platiti sve doprinose državi, naravno i prijaviti je tako da bi ta licencirana imala veću plaću od mene, tj.radila bih za nju i državu i još bih išla u minus.
Kad bolje razmislim, ostat ću doma i ostati Desperate Housewife
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 17:45   #9
Otkad to dijete do dvanaeste godine ne smije ostati samo doma?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 22:16   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Otkad to dijete do dvanaeste godine ne smije ostati samo doma?
Nisam sigurna gdje piše, negdje sam to pročitala.

Znam da ova kompanija od pravobraniteljica i boga-isusa svekoliko izjavljuje da djeca prije 13-e nisu sposobna ostati sama doma i reagirati u možebitno opasnoj situaciji.

Znam i da je bilo negdje u novinama spominjano kad se zapalio stan u Zagrebu (pred svojih 2-3 godine) u kojem je bilo dvoje djece, da su djeca bila mlađa od 12 i kao takva nisu smjela ostajati sama doma.

E sad, detaljnije ne znam.. Možda nisam trebala uzeti nešto čega se sjećam zdravo za gotovo, moje pamćenje je dokazano jako loše

U svakom slučaju... što ti misliš, kad bi ostavila dijete samo doma (poslije škole i slično)?
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:38   #11
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna gdje piše, negdje sam to pročitala.
Obiteljski zakon:

Članak 94.

(1) Roditelji su dužni čuvati i njegovati dijete i skrbiti za njegove potrebe.

(2) Roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:49   #12
Prvi korak ka osamostaljivanju djeteta i prije nego što će ostati samo je - ohrabrivati ga, dati mu samopouzdanje da može, da je sposobno za neke stvari (odrediti koje), dati mu neke sitne zadatke koji ga ujedno vesele jer pomaže i čini se sam sebi velik.
Onaj tko djetetu od 7-8 godina još uvijek veže žnirance na tenisicama, nije ga naučio na sat (nije lako ali da se strpljenjem), nije ga naučio da se svima ne otvaraju vrata, da si uzme sam jesti, sok, natoči mlijeko, kako se otključavaju, zaključavaju vrata i sl. (još bih ja mogla puno toga navesti gledajući društvo oko sebe) unaprijed je popušio i s pravom ga je strah.
Meni su to bile neke osnove a ima ih još kojim sam započela da se moje dijete osjeća ugodno i samostalno i da ju nije strah kada je sama kod kuće.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 00:55   #13
Fala, Lord, cookie, prosvijetlili ste me.

Ja sam valjda posebno osjetljiva na to poradi specifične situacije u vezi njenog oca koji samo čeka da se na nešto pozove, pa sam iznimno oprezna- ali zbilja cijenim što ste mi pojasnili, dobro je znati zakonsku stranu, pogotovo jer nisam bila sigurna- još u prvom postu kažem da mi se "čini".

To je svrha svega ovog- da procijenimo i zaključimo što je zakonski, a što razumski opravdano.

Inače, ostavila sam je nekoliko puta samu u stanu na nekoliko minuta- da vidim kako će proći, dok skoknem baciti smeće ili na kiosk.

Bilo je sve ok, osim jednom kad sam je našla usred pranja mačaka

Računam, bolje da pričekam nekoliko godina, da budem sigurna da će mačke preživjeti njeno osamostaljivanje
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 13:13   #14
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Prvi korak ka osamostaljivanju djeteta i prije nego što će ostati samo je - ohrabrivati ga, dati mu samopouzdanje da može, da je sposobno za neke stvari (odrediti koje), dati mu neke sitne zadatke koji ga ujedno vesele jer pomaže i čini se sam sebi velik.
Onaj tko djetetu od 7-8 godina još uvijek veže žnirance na tenisicama, nije ga naučio na sat (nije lako ali da se strpljenjem), nije ga naučio da se svima ne otvaraju vrata, da si uzme sam jesti, sok, natoči mlijeko, kako se otključavaju, zaključavaju vrata i sl. (još bih ja mogla puno toga navesti gledajući društvo oko sebe) unaprijed je popušio i s pravom ga je strah.
Meni su to bile neke osnove a ima ih još kojim sam započela da se moje dijete osjeća ugodno i samostalno i da ju nije strah kada je sama kod kuće.
Uza sve ovo potrebno je djete istrenirat sto napravit u slucaju potresa,pozara ili neke druge opsnosti.
Moje djete je tek negdje sa 12 godina pocelo ostajati samo jer je prije toga sa nama zivila nasa kucna pomocnica/teta cuvalica.Bez obzira na to puno prije nego je poceo ostajati sam naucio je sto treba napravit ako je neka frka.Mi smo u stanu imali na tri mjesta "panic button",i on je sa sest godina tocno znao di je koji i kad ce ga koristit.Generalno pravilo je da pokupi mobitel (u kojem su svi vazni brojevi i koji inzistiramo da je uvjek pun i kod njega kad ostaje sam),pasica i da pozarnim stapenicama side ispred zgrade.Prije par mjeseci nam se dogodilo da je bio sam a susjedi se zapalilo ulje na stednjaku.Zvao me na telefon da je ispred zgrade jer se u zgradi upalio alarm.Vjerujte mi alarm je stravican....cula kad je bila vjezba ....tuli zlokobno sirena i nekakav metalni glas ponavlja da je pozar u vasoj sekciji i da odete na pozarne stepenice.Sa njim je bio pasic Moje djete je tada polozilo ispit.Moram priznat da sam sad mirnija.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 22:43   #15
Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić podsjeća da, prema Obiteljskom zakonu, roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.
http://www.vecernji.hr/zivot/dijete-...-clanak-253595

Zakon mi se sad ne da kopati, nadam se da pravobraniteljice znaju zakone.

Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju... što ti misliš, kad bi ostavila dijete samo doma (poslije škole i slično)?
Štajaznam, ovisi o djetetu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 03:05   #16
Ja sam već od 2. osnovne ostajala sama doma, sestre su bile suprotna smjena u školi i ja bih pola dana bila sama u kući. Kasnije, u 5.,6. osnovne bi me znali na par dana ostaviti samu kad bi otišli na put.

Nisam ništa spalila ni uništila.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 23:33   #17
Moja starija nije bila sama nikad do kraja prvog razreda. Od drugog do četvrtoga bila je katkad sama najviše sat-dva. Kasnije, postupno sve duže, no ne duže od četiri sata. Navečer nikad u toj dobi. Noću nikad do punoljetnosti.

Ideja za roditelje školaraca. Osnujte udrugu - čas posla. Tražite od nadležnoga ureda za odgoj i obrazovanje besplatno korištenje školskog prostora u suprotnoj smjeni. Zaposlite honorarno učitelja/učiteljicu kojeg/koju platite po satu. I imate produženi boravak, čak i ako škola to nema. Prehranu riješite u školi - na to sva djeca imaju pravo, bila u boravku ili ne.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 23:53   #18
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Moja starija nije bila sama nikad do kraja prvog razreda. Od drugog do četvrtoga bila je katkad sama najviše sat-dva. Kasnije, postupno sve duže, no ne duže od četiri sata. Navečer nikad u toj dobi. Noću nikad do punoljetnosti.

Ideja za roditelje školaraca. Osnujte udrugu - čas posla. Tražite od nadležnoga ureda za odgoj i obrazovanje besplatno korištenje školskog prostora u suprotnoj smjeni. Zaposlite honorarno učitelja/učiteljicu kojeg/koju platite po satu. I imate produženi boravak, čak i ako škola to nema. Prehranu riješite u školi - na to sva djeca imaju pravo, bila u boravku ili ne.
Ja jesam za za sve što si rekla definitivno. Ali - vjeruj da bi svakom roditelju prisjela i sama pomisao na sve to kada bi se susreo s našom birokracijom...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 22:51   #19
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja jesam za za sve što si rekla definitivno. Ali - vjeruj da bi svakom roditelju prisjela i sama pomisao na sve to kada bi se susreo s našom birokracijom...
To je ostvareno. Upravo tako kako sam napisala. Bez birokratskih zavrzlama. Osnovati udrugu može tko god želi. Molba lokalnom uredu za odgoj i obrazovanje također ne bi trebala predstavljati problem ako škola ima prostorne uvjete (sobu ili učionicu u kojoj bi se održavala aktivnost (čitaj boravak). Ako komu ustreba, poslat ću na pp ime škole u kojoj je to ostvareno da se na to mogu pozvati u Zagrebu).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 22:56   #20
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
To je ostvareno. Upravo tako kako sam napisala. Bez birokratskih zavrzlama. Osnovati udrugu može tko god želi. Molba lokalnom uredu za odgoj i obrazovanje također ne bi trebala predstavljati problem ako škola ima prostorne uvjete (sobu ili učionicu u kojoj bi se održavala aktivnost (čitaj boravak). Ako komu ustreba, poslat ću na pp ime škole u kojoj je to ostvareno da se na to mogu pozvati u Zagrebu).
Hajde pohvalno. Jel to neka škola u Centru Zg - ne treba mi ime - samo me zanima jel u Centru? Osobne je naravi.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.