Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2010., 02:25   #21
Ljudi,znate li,možete li, prvo sebi oprostiti?
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 03:16   #22
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Ljudi,znate li,možete li, prvo sebi oprostiti?
bu hu hu

A opraštam, a ne zaboravljam - to je valjda najgluplja izreka od svih najglupljih izreka. Možda i nije, samo ja to ne razumijem.

Ako se ja toga sjećam i ako to mene boli, onda ne razumijem kako bi to moglo biti oprošteno. Ako se toga sjećam i ne znači mi ništa onda nikad nije ni značilo. A vjerojatno se onda niti ne sjećam.

Ja uopće ne razumijem što bi oprost trebao biti. Sjebao/la si me, al nema veze, ne ljutim se, ja sam dobra osoba.

Ne znam, neki ljudi nisu zaslužili da im se oprosti. Meni umjesto oprosta dođe gađenje, onda se maknem i ako imam sreće to s vremenom izblijedi.
__________________
Što djeca postanu kad odrastu?
dream operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 17:08   #23
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post

Za autoricu topica, ne kužim uopće priču o opraštanju sebi ako nam je neko nešto nažao učinio.
mislila sam indirektno.
oprostiti sebi što nismo bili snažniji u tom trenutku, što smo dozvolili maltretiranje, što smo se tako postavili kako smo se postavili, jer u tom trenutku nismo drugačije niti mogli.
više oprost u smislu- drugi put ću imati više ljubavi za sebe.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 17:25   #24
Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
mislila sam indirektno.
oprostiti sebi što nismo bili snažniji u tom trenutku, što smo dozvolili maltretiranje, što smo se tako postavili kako smo se postavili, jer u tom trenutku nismo drugačije niti mogli.
više oprost u smislu- drugi put ću imati više ljubavi za sebe.
Aha. Dobro, to ima smisla - kod male djece. Za djecu je normalno da vjeruju kako su ona nešto kriva ako ih bliska osoba maltretira. Odrasla i zrela osoba bi morala imat puno točnije shvaćanje o tome ko je kriv.
Također, odrasli zaključak nakon pretrpljenog maltretiranja koje smo dozvolili ne bi glasio "drugi put ću imati više ljubavi za sebe", nego "drugi put ću bit pametnija".
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 17:45   #25
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Aha. Dobro, to ima smisla - kod male djece. Za djecu je normalno da vjeruju kako su ona nešto kriva ako ih bliska osoba maltretira. Odrasla i zrela osoba bi morala imat puno točnije shvaćanje o tome ko je kriv.
Također, odrasli zaključak nakon pretrpljenog maltretiranja koje smo dozvolili ne bi glasio "drugi put ću imati više ljubavi za sebe", nego "drugi put ću bit pametnija".
ja sam mislila na događaj u odrasloj dobi.

ali slažem se, drugi put ću bit pametnija...i ne dozvolit si da netko liječi svoje komplekse na meni.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 19:44   #26
osobno drugim ljudima uglavnom ne zamjeram stvari, pa nemam kome previše šta niti oprostit, barem što se dešavalo dok sam bio koliko toliko zreliji, jednostavno zaključujem da su ljudi ista životinja kao i ja i da se od nas skupa nema šta drukčije očekivati, nakraju smo dobri kakvi smo

ima par stvari iz dalje prošlosti koje baš ne puštam, ali to je bilo davno, jedva se ikad toga sjetim, i tu je više stvar mržnje nego opraštanja, nema se šta ni oprostit više

samo sebi nemogu oprostiti ništa, zna bit savršeno dobar dan i dovoljno je a se sjetim nečega šta sam napravio ili rekao da eruptira dovoljno srama i mržnje i samoprezira da sam satima u kurcu, nekad i cjeli dan, pa i do sutra, ovisi koliko je vremena prošlo od toga, par godina, deset godina, više

nerazumijem šta si imam oprostiti, znam da sam sam kriv za sve, tako da se nema po kojem kriteriju oprostiti, jer znam svaki korak i svaku misao, tokom koje sam mogao svjesno ispraviti nešto ili jednostavno napraviti nešto drugo, ali eto nisam
nemam opravdanja i nemogu ništa promjeniti

dođe osječaj otprilike kao da si želiš kosti potrgat rukama
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 21:27   #27
Poveselila sam se naslovu topica, al potpuno je oprečan onome što muči mene: kako zaraditi oprost od drugih? Kako dobiti iskreno odrješenje od onih koje si putem povrijedio? I najvažnije, ako sve to i uspiješ? Kako oprostiti sebi što si ih uopće doveo u takve situacije, bile one sad zaboravljene ili ne... Oni će možda i, olakšani mojom isprikom, zaboraviti.. ja nikad neću moći.
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 01:12   #28
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
... Uglavnom, kad nekome zamjerim, ne opraštam bez punog paketa, odnosno svega onog šta je moguće od navedenog. Inače, čemu uopće zamjeriti?
uh kako to ozbiljno shvaćaš
ne zamjeraš s nekom namjerom, zamjeraš jer ti tako nalože tvoji osjećaji koji signaliziraju da nešto nije u redu

potom.... opet osjetiš kad možeš dalje, bar ja tako.... ne mjerim po stavkama koje su ispunjene
uostalom, a što isprika znači? neki se ispričavaju svakog momenta, ako poštapalica, ali vjerodostojnost.... gdje je? u postupcima iza toga..... riječi znače puno, ali i ne..... same za sebe što su?



Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
... samo sebi nemogu oprostiti ništa, zna bit savršeno dobar dan i dovoljno je a se sjetim nečega šta sam napravio ili rekao da eruptira dovoljno srama i mržnje i samoprezira da sam satima u kurcu, nekad i cjeli dan, pa i do sutra, ovisi koliko je vremena prošlo od toga, par godina, deset godina, više...
grižnja savjesti?

Quote:
...znam svaki korak i svaku misao, tokom koje sam mogao svjesno ispraviti nešto ili jednostavno napraviti nešto drugo, ali eto nisam
nemam opravdanja i nemogu ništa promjeniti...
ne možeš
možeš jedino prihvatit činjenicu da si pogriješio
nije lako, al' nema druge
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 03:12   #29
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Kaj si ti veliki zagovornik toga da je čovjek toliko nemoćna i glupa neznalica da se mora drogirati tabletama i prolaziti psihoterapije za svaku glupost koja mu se desi u životu?
ne uopće, ja sam cijeli život bila omalovažavana čime mi je uništeno samopouzdanje. bilo je tu još drugih stvari kao materijala za pt. radi se o tome kako doživljavaš stvari, a pogotovo ako traju godinama i uništavaju te, a ti si preslab ili ti bi možda rekla preglup da si sam pomogneš. nije to crno-bijelo.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 10:07   #30
Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
...mislim da je bitno i toj osobi koja nas je povrijedila dati do znanja što je napravila.
reći joj kako smo se osjećali, i sve što smatramo bitnim.to neće promijeniti situaciju, ali bit će nama lakše.
a i toj osobi možda dođe iz dupeta u glavu što je napravila pa se pokaje. ne u smislu da nas moli za oprost(to nam niti ne treba), nego jednostavno neka zna kakav/kakva je bio.
Naš'o sam se u ovoj situacij , pa da iskomentiram...
Imam takvu situaciju sa svojim roditeljima. Katastrofa.
Da sad ne duljim...jako sjebano djetinjstvo, batine svakodnevne (barem šamarčina ili slično...u najboljem slučaju...inače brutalno), nikad nikakav razgovor. Nikad. Urlanje 24 sata na dan. Proliješ kap vode i onda ti jebe sve po spisku sat vremena i zakuca šamarčinu da se zasereš. Ovo s batinama trajalo do 15. godine, a ovo sa (ne)razgovorom još uvijek (btw...kasne 30-te).
Samo slušaš kak si niškoristi i slično. Ak nije po njegovom, nije nikak...naravno, uvijek je u pravu i sve zna (a kurca ne kuži). Retorika se svodi na najprimitivnije izraze i tak....a stara sve samo gleda sa strane i tu i tam ti veli da si smeće, gnjida, đubre i tak....sve kaj dijete poželjeti (ne)može
I kak da ja sad dođem i velim njima da su krivo postupali i da nisu bili u redu? Kak?
Istina...bilo bu mi lakše, ali koliko? Ili bum si stavil još jedan uteg na glavu?
I nikad im ne bu došlo iz dupeta u glavu. Nikad. Zato kaj ne kuže. I zato kaj ni ne pokušavaju skužit'...
Probal sam jednom staroj nekak dat do znanja da sam svega svjestan kaj se događalo Mission impossible...Naravno da to nije istina. Da si ja umišljam. Da sam zaslužil batine kad sam ih dobil. Hej!! Pa kaj ja više s njom imam o tome razglabat? A o njemu da i ne pričamo
Jednom sam mu rek'o da koliko mi je emocija pružil u životu (to je bilo kroz deranje i plač...prije godinu i pol)....i frajer mi odgovori: Kakvih emocija? Kaj su ti to emocije? (kroz urlanje, naravno)
Eto toliko....mislim da dalje stvarno nema smisla
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 12:17   #31
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
uh kako to ozbiljno shvaćaš
ne zamjeraš s nekom namjerom, zamjeraš jer ti tako nalože tvoji osjećaji koji signaliziraju da nešto nije u redu

potom.... opet osjetiš kad možeš dalje, bar ja tako.... ne mjerim po stavkama koje su ispunjene
uostalom, a što isprika znači? neki se ispričavaju svakog momenta, ako poštapalica, ali vjerodostojnost.... gdje je? u postupcima iza toga..... riječi znače puno, ali i ne..... same za sebe što su?
Ma nije, samo rijetko shvaćam tako ozbiljno. I kužim tvoju poziciju, kad ti osjećaji tako kažu i cijenim to, samo ja drukčije funkcioniram. Vrlo racionalno pristupam tim stvarima i ne dopuštam sebi da mi ljutnja ili neki drugi negativan osjećaj kaže kako da postupim. Stanem, ohladim se, odmaknem se od te osobe ako je potrebno dok ne pregledam stvar hladne glave. Ako mi i razum sugerira isto što i ljutnja, postupim "ljutito", tj onako kako sam opisao. A to je onda kad zaključim da je ta osoba uradila to što je uradila iz zlobe ili iz nebrige za druge. Inače, ako sam se samo naljutio, pričekam da me prođe i ne pravim neke velike probleme oko toga.
I slažem se sa svime što kažeš oko vjerodostojnosti, samo eto ja inzistiram i da se poštuje neka forma, lakše se snalazim u tome, a i nešto mi znači ako se osoba potrudila zadovoljit tu formu. Ne mora iza toga nužno stajat vjerodostojnost, ali ta forma nas ipak uči pristojnosti, što je zapravo briga za druge. Znači ako sam povrijedio nekog nepažnjom, tu ide "oprosti". Eto možda samo kao prazna fraza, ali ponovi to milijun puta i naučit ćeš pazit, kao i to da moraš dobit oprost svaki put kad ne paziš - više se isplati pazit. I postane ti prirodno pazit, počneš se dobro osjećat kad paziš i u krajnjoj liniji, vjerodostojno ili ne, razviješ brigu za druge.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 18:02   #32
ja ti nisam tip "isusa" koji bi svima opraštao.ja mislim da svatko treba živjeti s posljedicama svojih zlodjela. pa ako to znači da mu ti više nikad nećeš reć ni riječ -ok je.

vidi što bi tebi pomoglo da se bolje osjećaš - jeli to isprika druge strane, materijalna naknada....i to reci toj osobi. I neka ona to napravi. A ako neće - ne mora - onda ju odjebi. I to je to.
__________________
"Sreća prati hrabre!"
MalaPlavaLajava is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 18:38   #33
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
grižnja savjesti?
ne

nego sram, prezir i mržnja prema samom sebi

Quote:
colour kaže: Pogledaj post
ne možeš
možeš jedino prihvatit činjenicu da si pogriješio
nije lako, al' nema druge
pa to je več prihvačeno, inače me nebi bilo ni briga, da mislim da nisam pogriešio nebi mi previše ni značilo
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 09:21   #34
Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
kako uopće znati da smo nekome nešto oprostili, dok u biti možda duboko u sebi i dalje zamjeramo?

kako živit s time?

za duhovni mir je oprost sebi i drugima ipak jedna od najvažnijih stepenica...
znaš da si oprostila kad jednom sretneš tu osobu, a susret ti izazove recimo ugodne osjećaje: bude ti drago što si je vidjela, jer ste nešto prošli zajedno. (naravno, teško da će te jako povrijediti osoba do koje ti uopće nije bilo stalo. to su većinom ljudi koji su nam bili baš važni)

s oprostom je lako živjeti, a jako teško s ne-oprostom. no toga si svjesna i sama: znaš koliko to opterećuje. čisto zbog same sebe moraš oprostiti. no nema čarobnog recepta: puno toga treba proći sam sa sobom dok se ne dođe do oprosta. oprostiti i sebi (kako sam se mogla tako zajebati??) i drugome, tj shvatiti da si i sama mogla biti ta koja je zajebala, kao što i jesi u životu zajebala x ljudi kojima je bilo stalo do tebe

Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
ja se recimo volim držati za onu- sve u životu prije ili kasnije dođe na naplatu.pa eto po toj liniji, osobno se ne osvećujem nikome.
ha, i ja se držim toga. no dok čekaš da to dođe na naplatu, nisi oprostila. činjenica je da sretna osoba neće zajebat, to se uvijek vraća kao bumerang
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:28   #35
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ne
nego sram, prezir i mržnja prema samom sebi
ok, mada mi se čini malo pretjerano, mržnja recimo je pretjerana al'....


Quote:
pa to je več prihvačeno, inače me nebi bilo ni briga, da mislim da nisam pogriešio nebi mi previše ni značilo
ok i to.... mislim da ne možeš ništa posebno učinit

sad će neki reći: oprosti sam sebi, al' ne mislim da je to moguće (moje mišljenje), ja sebi ne mogu oprostit jer ne mogu vratit vrijeme unatrag, a sam čim praštanja sebi... ništa ne znači kad mi tako malo znači i u mom odnosu prema pogreškama drugih
jednostavno mislim da nekog praštanja posebnog nema
samo ono što dalje ide..... ako ide.....

živjeti s tim i pomalo bacati sa strane i "zaboravljati" (navodnici!), nešto učini vrijeme na intenzitetu osjećaja, ali nikad ne zaboraviš...


izbjegavala sam ovo:
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
... kako zaraditi oprost od drugih? Kako dobiti iskreno odrješenje od onih koje si putem povrijedio? I najvažnije, ako sve to i uspiješ? Kako oprostiti sebi što si ih uopće doveo u takve situacije, bile one sad zaboravljene ili ne... Oni će možda i, olakšani mojom isprikom, zaboraviti.. ja nikad neću moći.
ja ne bih tako postavila pitanje/dilemu, ali otprilike bit je napisana

no, što je kad onih koje si "putem povrijedio" više nema
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:17   #36
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
znaš da si oprostila kad jednom sretneš tu osobu, a susret ti izazove recimo ugodne osjećaje: bude ti drago što si je vidjela, jer ste nešto prošli zajedno.
javim kak je prošlo kad se odvažim na kavu otić s tom osobom.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 16:45   #37
Po meni je stvar oprosta vise pitanje nekih osjecaja,nego odluke.Ima nekih ljudi koji nikad ne mogu oprostiti,pa cak i da se radi o nekoj sitnoj stvari(uglavnom su to ponosne osobe,ili arogantne i tvrdoglave)pa im same crte njihovog karaktera ne dozvoljavaju da oproste nesto.Ne kazem da kao takve su sami krivi sto ne mogu oprostiti(jer ima zbilja stvari za koje je tesko dati oprost)nego da je bit oprosta u tome da cemo tim cinom mi sami sebe osloboditi,a ne ljude koji su nas povrijedili.Takodje ima tu i ljudi koji iz nekog straha ne mogu oprostiti(ili mogu)ali se boje da opet ne budu povredjenje od iste osobe,pa taj osjecaj (ne)oprastanja cuvaju duboko u sebi,upravo iz tog razloga,da ih uvjek podsjeti na ono sto im se desilo.
Dok opet ima i onih koji su bezbrizni i jednostavno dobri,da sve stvari oprastaju vrlo brzo,budu povredjeni ali prelaze sa lakocom preko svega toga.I misljenja sam da takve osobe u biti budu najvise puta povredjene u zivotu,bas iz tog razloga njihovog bezbriznog uzimanja stvari takvim kakve jesu.
No misljenja sam da trebamo oprostiti uvjek,ali ne i zaboraviti.Sa tim oprostom nasa dusa je laksa,lakse prilazimo drugim stvarima i nismo ukoceni prema ljudima oko nas,nismo ne raspolozeni.Ali sam isto misljenja da neke ljude(koji su nas mnogo povrijedili) iako smo im oprostili,trebamo udaljiti od nas.Jer ako i uspjemo oprostiti neke stvari koje su malo vece,tesko da cemo uspjeti povratiti povjerenje.Tako da po meni pri toj odluci o oprostu,trebamo gledati nas,i nasa osjecanja(ne u trenutku kad smo povrijedjeni,jer tad cemo sigurno negativno gledati tu osobu i necemo joj mocu oprostiti) nego sta ce nam taj cin doneti,nakon toga sto im oprostimo i kako cemo se osjecati.
__________________
"Ako želite pobijediti u trci, morate prvi proći kroz cilj."
SenzaPieta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.