Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 11:32   #1
Pomoć obitelji u tvrtci

Pozdrav, nisam uspjela naći ništa na zadnjih par stranica pa otvaram novu temu.
Imam firmu u kojoj bi povremeno radio moj otac, koji je u mirovini.
Da li može legalno pomagati kao član obitelji, bez dodatnih troškova, ili moram sklapati neki ugovor? Ako da, kakav ugovor i što to znači za obje strane, u smislu izdataka?
Hvala .
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:35   #2
Quote:
ivanah kaže: Pogledaj post
Pozdrav, nisam uspjela naći ništa na zadnjih par stranica pa otvaram novu temu.
Imam firmu u kojoj bi povremeno radio moj otac, koji je u mirovini.
Da li može legalno pomagati kao član obitelji, bez dodatnih troškova, ili moram sklapati neki ugovor? Ako da, kakav ugovor i što to znači za obje strane, u smislu izdataka?
Hvala .
S obzirom da je u pitanju firma, a ne obrt, ne smije kao pomažući član obitelji. Da je obrt u pitanju, onda smije. Legalno, bez ugovora i izdataka.

Ako je firma u pitanju, smije isključivo kao radnik, a s obzirom da je u mirovini, važan podatak je koja je vrsta mirovine u pitanju; opća nesposobnost, profesionalna....
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:48   #3
Redovna mirovina.
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 01:15   #4
Quote:
ivanah kaže: Pogledaj post
Redovna mirovina.
Ako je puna starosna mirovina može raditi do 4 sata dnevno, normalna prijava uz plaćanje doprinosa,poreza, bez obustave mirovine.

Minimalno se može prijaviti na 1 sat dnevno.

Osobni odbitak se ne koristi kod obračuna plaće.

devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:48   #5
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako je puna starosna mirovina može raditi do 4 sata dnevno, normalna prijava uz plaćanje doprinosa,poreza, bez obustave mirovine.

Minimalno se može prijaviti na 1 sat dnevno.

Osobni odbitak se ne koristi kod obračuna plaće.

S time da gubi pravo na zaštitni dodatak na mirovinu ako ga ima. Tj. ako mu je utvrđeni iznos mirovine manji od minimalne mirovine, a on se zaposli, dobit će samo utvrđeni iznos.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:56   #6
Cemu uopce govoriti kome da ti tata pomaze. Nek ti pomaze a drzavu ko jebe, da prostis. Ja sam tu u Kanadi otvorio firmu i radio sve po PS-u pa su me kojekakvi drzavni uhljebi kostali desetke tisuca dolara. Da sam napravio onako kako se napraviti u privatnom biznisu treba - brzo i ucinkovito puno bih si zivaca i novca sacuvao. Gledaj da ti biznis prezivi i dobro posluje. To je najvaznije.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.