Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2009., 20:40   #1
Kršćanski barbari u Svetoj zemlji - je li tko čitao?

Neki dan sam dovršio čitanje ovog djela Amina Maaloufa. Naslov izvornika zapravo je 'Les Croisades vues par les Arabes' ('Križarski ratovi viđeni očima Arapa') u nakladništvu izdavačke kuće 'Izvori', pa me ovako upadljiv prijevod naslova nije previše iznenadio. Međutim, čini mi se da knjigu valja shvatiti ozbiljno, iako se dotični autor mnogo bavio i SF žanrom. No ova povijesna knjiga, prije bih rekao roman jer tekst nije popraćen opširnim bilješkama i pozivanjima na izvore, predstavlja nešto drukčiji (iako ne revolucionaran) pristup ovim poznatim događajima.

Vjerojatno postoje opširne studije o križarskim ratovima interpretiranih od strane islamskih povjesničara, no meni je pod ruku nekako dospjela ova. I prilično me oduševila, osobito njen logičan i čini mi se objektivan pristup prema svim sudionicima tih besmislenih ratova, koji ne štedi ni jednu ni drugu stranu, kao što ne prikriva ni spletkarenja i zločine ni jedne ni druge strane. Uglavnom, vrlo zanimljiv i čitak tekst. Zanima me stoga kakvi su vaši pogledi na ovu konkretnu knjigu ili na te povijesne događaje općenito.

Zadnje uređivanje Echoe : 04.12.2009. at 20:50.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:53   #2
...

Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Neki dan sam dovršio čitanje ovog djela Amina Maaloufa. Naslov izvornika zapravo je 'Les Croisades vues par les Arabes' ('Križarski ratovi viđeni očima Arapa') u nakladništvu izdavačke kuće 'Izvori', pa me ovako upadljiv prijevod naslova nije previše iznenadio. Međutim, čini mi se da knjigu valja shvatiti ozbiljno, iako se dotični autor mnogo bavio i SF žanrom. No ova povijesna knjiga, prije bih rekao roman jer tekst nije popraćen opširnim bilješkama i pozivanjima na izvore, predstavlja nešto drukčiji (iako ne revolucionaran) pristup ovim poznatim događajima.

Vjerojatno postoje opširne studije o križarskim ratovima interpretiranih od strane islamskih povjesničara, no meni je pod ruku nekako dospjela ova. I prilično me oduševila, osobito njen logičan i čini mi se objektivan pristup prema svim sudionicima tih besmislenih ratova, koji ne štedi ni jednu ni drugu stranu, kao što ne prikriva ni spletkarenja i zločine ni jedne ni druge strane. Uglavnom, vrlo zanimljiv i čitak tekst. Zanima me stoga kakvi su vaši pogledi na ovu konkretnu knjigu ili na te povijesne događaje općenito.
Knjiga je OK, ali za sagledati čitavu sliku preporuka je pročitati i "Politicaly incorrrect guide to islam"...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 21:38   #3
...ili kao je jacques le goff komentirao tri civilizacije koje su se definirale oko mediterana: "bizant, kalifat i "sljedbenici" karolinga - od ova tri čimbenika upravo je zadnji bio najmanje sjajan".
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 16:06   #4
Mislim da je knjiga jako dobro napisana.Zanimljiva i objektivna.Nažalost svoj primjerak sam prodao ali planiram nabaviti novi.Da li netko može preporučiti kakvu drugu knjigu o križarskim ratovima?
Barron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 17:51   #5
Pun mi je kufer ovih prepucavanja.Ovdje bi trebali pričati o knjizi.
Barron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 00:57   #6
Quote:
Barron kaže: Pogledaj post
Pun mi je kufer ovih prepucavanja.Ovdje bi trebali pričati o knjizi.
Slažem se.
Interesantno je pročitati kako se razmišljalo i događalo s druge strane. Ja sam našao u knjižnici nekakav putopis turskog zarobljenika u Austrijskom carstvu, gdje je između ostalog prošao kao zarobljenik i kroz Hrvatsku, ali se ne mogu sjetiti kako se zove.
centurion 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 03:05   #7
Zamolio bih moderatora koji je obrisao moja dva posta da ih vrati jer ne postoje opravdani razlozi za njihovo uklanjanje. Dva forumasa su napravila negativne komentare o raspravi koja se razvila na temi, ali mislim da oni nemaju pravo da odlucuju sta je offtopic, a sta je u skladu sa temom. Podsjeticu sta je pokretac topica rekao:




Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Vjerojatno postoje opširne studije o križarskim ratovima interpretiranih od strane islamskih povjesničara, no meni je pod ruku nekako dospjela ova. I prilično me oduševila, osobito njen logičan i čini mi se objektivan pristup prema svim sudionicima tih besmislenih ratova, koji ne štedi ni jednu ni drugu stranu, kao što ne prikriva ni spletkarenja i zločine ni jedne ni druge strane. Uglavnom, vrlo zanimljiv i čitak tekst. Zanima me stoga kakvi su vaši pogledi na ovu konkretnu knjigu ili na te povijesne događaje općenito.



Dakle, mislim da je jasno da su rasprave o krstaskim ratovima dozvoljene, a da sama knjiga nije jedini predmet razgovora. Posto moji postovi nisu offtopic, zamolio bih da se vrate gdje su bili.








Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 03:33   #8
Quote:
Barron kaže: Pogledaj post
Mislim da je knjiga jako dobro napisana.Zanimljiva i objektivna.Nažalost svoj primjerak sam prodao ali planiram nabaviti novi.Da li netko može preporučiti kakvu drugu knjigu o križarskim ratovima?
The First Crusade by Sir Steven Runciman...

http://www.amazon.com/First-Crusade-...ref=pd_sim_b_2

neznam jeli prevedena na hrvatski.
HR-M3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 05:04   #9
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Zamolio bih moderatora koji je obrisao moja dva posta da ih vrati jer ne postoje opravdani razlozi za njihovo uklanjanje. Dva forumasa su napravila negativne komentare o raspravi koja se razvila na temi, ali mislim da oni nemaju pravo da odlucuju sta je offtopic, a sta je u skladu sa temom. Podsjeticu sta je pokretac topica rekao:









Dakle, mislim da je jasno da su rasprave o krstaskim ratovima dozvoljene, a da sama knjiga nije jedini predmet razgovora. Posto moji postovi nisu offtopic, zamolio bih da se vrate gdje su bili.
Postovi su zaista offtopic te su izbrisani. Možda se mogu s jednim dijelom uklpiti u raspravu, ali ipak više spadaju pod politiku nego pod povijest i konkretnu ovu temu. I počelo se debelo skretati s teme te su s istim razlogom izbrisani (tvoji i od drugog forumaša), negativni komentari su opravdani. Slobodno pišite dalje o samoj temi i knjizi.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 08:43   #10
The Crusades and Their Impact on Today's World, Karen Armstrong-toplo preporučam ... kako i naslov sugerira nije riječ samo o križarskim ratovima nego autorica govori o tom području i u kasnijim razdobljima, poglavito nekoliko desetlječa prije i tokom stvaranja Izraelske države (to je fakat zanimljivo a širem pučanstvu dosta malo poznato) a i o kasnijim razdobljima.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 21:59   #11
Ups,možda sam trebao napisati jel netko zna za kakvu knjigu o križarskim ratovima na hrvatskom jeziku.Ja nemam novaca za kreditnu karticu tako da ništa od Amazona.
Barron is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 23:02   #12
Quote:
HR-M3 kaže: Pogledaj post
The First Crusade by Sir Steven Runciman...

http://www.amazon.com/First-Crusade-...ref=pd_sim_b_2

neznam jeli prevedena na hrvatski.
Mislim da nije al u Algoritmu sam našao 2 sveska, na engleskom, pa se tamo može nabaviti (za one koje zanima), al vjerojatno i u zagrebačkim knjižnicama. Kod nas je Verbum izdao nešto o toj temi ali prema njihovim izdanjima sam skeptičan. Tražio sam po netu besplatne e-knjige o toj temi ali slabo sam našao, pa bih bio zahvalan ako tko ima kakav link.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 08:34   #13
...

Quote:
Barron kaže: Pogledaj post
Ups,možda sam trebao napisati jel netko zna za kakvu knjigu o križarskim ratovima na hrvatskom jeziku.Ja nemam novaca za kreditnu karticu tako da ništa od Amazona.
Politically incorrect guide to islam je skeniran i može se naći po netu.

Možda ovaj link radi:
http://rapidshare.com/files/48160202....Islam.pdf.rar

Pogledaj i ovo, možda imatu koji koristan link:
http://rapidog.com/the-politically-i...apidshare.html
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 14:46   #14
Quote:
centurion 22 kaže: Pogledaj post
Slažem se.
Interesantno je pročitati kako se razmišljalo i događalo s druge strane. Ja sam našao u knjižnici nekakav putopis turskog zarobljenika u Austrijskom carstvu, gdje je između ostalog prošao kao zarobljenik i kroz Hrvatsku, ali se ne mogu sjetiti kako se zove.
Autobiografija Osman-age Temišvarskog.
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 15:30   #15
Quote:
red helmet kaže: Pogledaj post
Autobiografija Osman-age Temišvarskog.
Točno, knjiga mi je bila fenomenalna kao i Kršćanski barbari
centurion 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 20:10   #16
Quote:
Barron kaže: Pogledaj post
Ups,možda sam trebao napisati jel netko zna za kakvu knjigu o križarskim ratovima na hrvatskom jeziku.Ja nemam novaca za kreditnu karticu tako da ništa od Amazona.
Imam knjigu od Jonathan Riley Smitha već duže vremena na nišanu i nikako da je kupim.

http://www.verbum.hr/?show=14291&id=14291
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 16:30   #17
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Neki dan sam dovršio čitanje ovog djela Amina Maaloufa. Naslov izvornika zapravo je 'Les Croisades vues par les Arabes' ('Križarski ratovi viđeni očima Arapa') u nakladništvu izdavačke kuće 'Izvori', pa me ovako upadljiv prijevod naslova nije previše iznenadio. Međutim, čini mi se da knjigu valja shvatiti ozbiljno, iako se dotični autor mnogo bavio i SF žanrom. No ova povijesna knjiga, prije bih rekao roman jer tekst nije popraćen opširnim bilješkama i pozivanjima na izvore, predstavlja nešto drukčiji (iako ne revolucionaran) pristup ovim poznatim događajima.

Vjerojatno postoje opširne studije o križarskim ratovima interpretiranih od strane islamskih povjesničara, no meni je pod ruku nekako dospjela ova. I prilično me oduševila, osobito njen logičan i čini mi se objektivan pristup prema svim sudionicima tih besmislenih ratova, koji ne štedi ni jednu ni drugu stranu, kao što ne prikriva ni spletkarenja i zločine ni jedne ni druge strane. Uglavnom, vrlo zanimljiv i čitak tekst. Zanima me stoga kakvi su vaši pogledi na ovu konkretnu knjigu ili na te povijesne događaje općenito.
knjiga je totalno objektivna i zaslužuje čistu peticu
prima19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 13:25   #18
Knjiga je odlična, čista inspiracija i druga dimenzija povijesti! Na prvih 20% knjige lako se pogubiti zbog ogromnog broja različitih imena, vladara, vojskovođa itd., al poslije je sve lako uhvatiti. Ne mogu reći da je autor nepristran, no to je gotovo nemoguće kad se piše o ovakvim stvarima. Sve u svemu, čista petica!
Bazarov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 15:46   #19
Ako netko želi doista knjigu koja se odmiče od današnjeg mainstreama, neka pročita od autora Dario Fernandez-Morera;
"The Myth of the Andalusian Paradise: Muslims, Christians, and Jews under Islamic Rule in Medieval Spain"

Doista smijelo i s puno argumenata odbacuje sada već dogme o "naprednoj Maurskoj Španjolskoj" i tezu "da su nam oni sačuvali Zapadnu kulturu".
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.