Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2017., 13:33   #1
Slaveni, Goti, Avari - porijeklo naših naroda i narodnosti na poluotoku

Gospodin Pavelić je potezao teze o porijeklu Hrvata, da su Goti.
Sadašnjim bošnjački povjesničari poput Envera Imamovića tvrde da je porijeklo Bošnjaka 60 % Avarsko, dakle turkofilsko.
Preostaje jedino da Srbi još uvijek drže svoj stav da su Slaveni...

Možemo li preciznije znati tko kome pripada..

Goti, Avari, ili Slaveni..
S time da znamo da su Goti germanski narod..
Avari i Slaveni su zajednički naletjeli na poluotok Haemus, tj. naš današnji životni prostor.
S tim da su Avari u sukobu sa Slavenima, povukli se u Bosnu iz koje je preživjelo njihov genetsko porijeklo današnjih Bošnjaka...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:08   #2
A koje su to nase narodnosti i narodi?I o kojem je poluotoku rijec?Koliko ja znam, niti smo mi niti nase narodnosti (Bunjevci, Bosnjaci, itd.) na ikakvome poluotoku (osim ako ne mislis na samu Istru o podrijetlo tamosnjeg stanovnistva).
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:45   #3
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Gospodin Pavelić je potezao teze o porijeklu Hrvata, da su Goti.
Gospodin su imali političku agendu ...

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Sadašnjim bošnjački povjesničari poput Envera Imamovića tvrde da je porijeklo Bošnjaka 60 % Avarsko, dakle turkofilsko.
Kad je riječ o turkofiliji, može se zaključiti je da je g. Enver Imamović 100% turkofilan.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Preostaje jedino da Srbi još uvijek drže svoj stav da su Slaveni...
Srbi su od nabrojanih u genetskom smislu najmanje Slaveni.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Preostaje jedino da Srbi još uvijek drže svoj stav da su Slaveni...
Srbi drže svoj stav da su malo jedno malo drugo - starosjedioci i došljaci. Nisu se još dogovorili.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Možemo li preciznije znati tko kome pripada..
Zamisli (genetsku) skalu gdje se na jednom kraju nalazi Vojtech, a na drugom Krasniqi. Hrvati, Bošnjaci i Srbi su vrijednosti na skali. Najbliži Vojtechu su Hrvati, dok su Srbi bliži Krasniqiju. Bošnjaci su u sredini, nešto bliži Hrvatima.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
S tim da su Avari u sukobu sa Slavenima, povukli se u Bosnu iz koje je preživjelo njihov genetsko porijeklo današnjih Bošnjaka...
Što će Avari u planinama? Ostaci Avara su se stopili s Mađarima. U Bosnu su se sklanjali glagoljaši i ostali "heretici" i politički disidenti iz Dalmacije.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 15:53   #4
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
A koje su to nase narodnosti i narodi?I o kojem je poluotoku rijec?Koliko ja znam, niti smo mi niti nase narodnosti (Bunjevci, Bosnjaci, itd.) na ikakvome poluotoku (osim ako ne mislis na samu Istru o podrijetlo tamosnjeg stanovnistva).
Da ne bi bilo zabune, mislio sam na ove Bosnjake:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%...C4%91arskoj%29
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 17:50   #5
Quote:
Bošnjački Hrvati čine govornu enklavu upotrebljavajući Pečuški hrvatski dijalekt oko Pečuha i govore nenovoštokavskim štokavskim narječjem, arhaičnom istočnobosanskom dijalektu hrvatskog jezika
Koliko dugo vremena ce uzeti mojim nesretnom forumaskim prijateljima da shvate da je IKAVICA originalni hrvatski dijalekt? Ova starobosanska, kao i dubrovacka jekavica su RUBNI dijalekti nastali suzivotom i kontaktima sa susjednim ne-ikavskim pucanstvom.
To nista ne pravi te Hrvate-jekavce manje Hrvatima, ali zabijati glavu u pijesak i neumorno ponavljati otrcane gluposti postaje vec smijesno.
Drugi, noviji, vid jekavice se javlja i u sjeverozapadnim hrvatskim podrucjima gdje se Hrvati mijesaju sa slovensko/slovinskim kajkavcima i krajiskim ijekavcima. Da nas u skoli ne tjeraju da pisemo i govorimo ijekavicom, hrvatska jekavica bi se cula u vecini hrvatskih gradova.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:03   #6
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
A koje su to nase narodnosti i narodi?I o kojem je poluotoku rijec?
Ni meni nije jasno, padaju mi na pamet Istra i Pelješac.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:05   #7
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Koliko dugo vremena ce uzeti mojim nesretnom forumaskim prijateljima da shvate da je IKAVICA originalni hrvatski dijalekt? Ova starobosanska, kao i dubrovacka jekavica su RUBNI dijalekti nastali suzivotom i kontaktima sa susjednim ne-ikavskim pucanstvom.
To nista ne pravi te Hrvate-jekavce manje Hrvatima, ali zabijati glavu u pijesak i neumorno ponavljati otrcane gluposti postaje vec smijesno.
Drugi, noviji, vid jekavice se javlja i u sjeverozapadnim hrvatskim podrucjima gdje se Hrvati mijesaju sa slovensko/slovinskim kajkavcima i krajiskim ijekavcima. Da nas u skoli ne tjeraju da pisemo i govorimo ijekavicom, hrvatska jekavica bi se cula u vecini hrvatskih gradova.
Misliš li da je refleks jata važniji od narječja?
Isto tako, pa već od sjevernih dalmatinskih otoka počinje ekavica, ne misliš valjda da je ona manje "hrvatska" od ikavice?
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:40   #8
Enver Imamovic zastupa tezu da su Bosnjaci potomci Ilira, a ne Avara. Nije mi poznato da bilo koji bosnjacki povjesnicar tvrdi da su Bosnjaci Avari. Jedino je onaj hodza iz Zagreba negdje izjavio najvecu glupost ikada, naime da su Bosnjaci Pecenezi. I oni naravno imaju svoje ludjake. Medju bosnjackim mitomanima je najpopularnija ilirska teorija.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:56   #9
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Misliš li da je refleks jata važniji od narječja?
Isto tako, pa već od sjevernih dalmatinskih otoka počinje ekavica, ne misliš valjda da je ona manje "hrvatska" od ikavice?
Dilberth trola.
Ovo je jat u 14. stoljeću;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvats...oatian_yat.png
Jekavski refleks je na isti način nastao i u središnjem Zagorju (oko Zaboka) i na Lastovu i u Dubrovniku i u Fojnici, Varešu i Soli.
Nema to nikakve veze sa susjedima.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 19:03   #10
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Jedino je onaj hodza iz Zagreba negdje izjavio najvecu glupost ikada, naime da su Bosnjaci Pecenezi.
Netko mu je rekao da se Bošnjaci ne spominju u DAI... - Ma šta on meni ne spominju...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 20:58   #11
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Misliš li da je refleks jata važniji od narječja?
Isto tako, pa već od sjevernih dalmatinskih otoka počinje ekavica, ne misliš valjda da je ona manje "hrvatska" od ikavice?
Svako od gorepomenutih podrucja ima svoja narjecja. Refleks jata je samo prvo i najociglednije sto se primjecuje u doticnim dijalektima.

Wikiceha trola. Koji je to 'isti nacin" kako je jekavski refleks nastao i u središnjem Zagorju (oko Zaboka) i na Lastovu i u Dubrovniku i u Fojnici, Varešu i Soli? Po cemu to nema to nikakve veze sa susjedima?
Da li su onda svi ti dijalekti identicni ako "nema to nikakve veze sa susjedima"?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 21:31   #12
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Svako od gorepomenutih podrucja ima svoja narjecja. Refleks jata je samo prvo i najociglednije sto se primjecuje u doticnim dijalektima.
Nije istina.
Kajkavski dijalekti nisu određeni jatom.
Po Lukežićki nisu ni čakavski.
Ona uzima podjelu po naglascima, dok se ostali drže tradicije.
Razlika je sljedeća.
Ako se ide po naglascima onda imaš 4 sjevenočakavska;
*zatvorenoekavski (buzetski)
*ekavski (trenutni sjevernočakavski)
*ikavski (riječ je o enklavi oko Klane i Studene, u kojoj se govori kaj, ali se trenutno svrstava u južnočakavske ikavske)
*ekavsko-ikavski
Ovaj zadnji je na na pola Krka i u Vinodolskom, a sada je to dio srednjočakavskog (primorski poddijalekt);
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ubdialects.png

Na karti vidiš i žutu točku sjeverno od Rijeke, to su klana i studena.

Ista stvar vrijedi i sa štokavskima.
U slavonskom imaš zatvorenoekavski, ikavski i ikavsko-ekavski refleks, čak mjestimično imaš i jekavske ili polujekavske, pa su sve isti dijalekt.

Zapad istočnobosanskog (okolica Žepča) je npr. ikavsko-jekavski, a imaš još svakakvih refleksa.

Dva starošćakavska su prvenstveno naglasna ( s time da je ovaj istočnobosanski arhaičniji, više srodniji nekim čakavskima).

U novoštokavskih isto imaš svega.
Em se ujedinjuju Dubrovački, krajinsko-neretvanski i istočnohercegovački u novoštokavsku jekavicu, bez obzira na razlike u naglascima, em se ujedinjuju svi ikavski, bez obzira kaj su tu 2 šćakavska (ovaj zapadnobosanski i zagorski s ovim u Makarskom primorju koji ima više čakavizama) i 2 štakavska (bunjevački ili sjeverni zapadnohercegovački koji je prisutan oko Mostara i u zapadnoj Lici, te sjevernoj Bačkoj i južni zapadnohercegovački oko Ljubuškog koji je prisutan u sjevernoj Dalmaciji između Zrmanje i Cetine)...

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Wikiceha trola. Koji je to 'isti nacin" kako je jekavski refleks nastao i u središnjem Zagorju (oko Zaboka) i na Lastovu i u Dubrovniku i u Fojnici, Varešu i Soli? Po cemu to nema to nikakve veze sa susjedima?
Da li su onda svi ti dijalekti identicni ako "nema to nikakve veze sa susjedima"?
Evolucija dijalekata ne ovisi (samo) o susjedima.
Ovo je primjer konvergentne (iste) evolucije u sva 3 hr. narječja.
Nastao je isto iz zatvorenog e.
Diftongizacija.
Susjedi su u sva 3 slučaja drugačiji, pa ne može biti da je do njih, zar ne ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:01   #13
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
A koje su to nase narodnosti i narodi?I o kojem je poluotoku rijec?Koliko ja znam, niti smo mi niti nase narodnosti (Bunjevci, Bosnjaci, itd.) na ikakvome poluotoku (osim ako ne mislis na samu Istru o podrijetlo tamosnjeg stanovnistva).
Križaru, ne žesti se...
Malo humorske nije naodmet kada smo ovdje na neslužbenom nebu historije...

Da objasnim.

Poluotok je ovaj jugoistok Evrope gdje stanujemo.
Njegovo ime znano je kao Haemus u vrijeme prije i za vrijeme Rima..Ili kasnije Ilirik..Ili nakon turske okupacije ugnježđeno ime Balkan (tur; brdo).

Što se odnosi na narode znamo, a narodnosti su prirepak, derivat političkih natezanja..Nisam mislio ovdje ići u neke tančine, ali možemo ako imamo prostora. Dopusti da budemo tolerantni prema povijesti kao živom organizmu koji ima svoje mjene i promjene..

Jesam li bio dovoljno jasan da nastavimo u smislu detekcije navedene teme..?
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:10   #14
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Gospodin su imali političku agendu ...
Gospodin koji je napisao Liepu plavojku nema bogzna kakvu agendu osim možda dupelizačke u odnosu na g.Adolfa koji je forsirao rasne zakone kao jedine meritorne u tisućljetnom carstvu, pa su svi beskičmenjaci svojim prilagodbama pokušali pronaći svoje mjesto u zacrtanom nacističkom kontitnentu..
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Kad je riječ o turkofiliji, može se zaključiti je da je g. Enver Imamović 100% turkofilan.
Da, nažalost, profesor je podlegao populizmu sadašnjice. Kako je Turska veliki ulagač u BIH i kako Bošnjaci najlakše mogu svoj identitet prilagoditi njim, tako je i g.Imamović složio recept...Nažalost, pogriješio je kao kolateralna žrtva samoslijepila..
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Srbi su od nabrojanih u genetskom smislu najmanje Slaveni.
A, što su po većini...?
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Što će Avari u planinama? Ostaci Avara su se stopili s Mađarima. U Bosnu su se sklanjali glagoljaši i ostali "heretici" i politički disidenti iz Dalmacije.
Zar nisu Huni oplodili preteče djedove madžarske nacije ?
I zašto ne bi dio Avar našao mjesto u zabiti Bosne ?
Ne kažem da je to bila golema populacija, ali možda upravo onaj dio oko 35 % koji je neslavenske rase nastanjen upravo u BIH...
U ispraznom prostoru Avari su mogli načiniti dovoljno jaku biološku bazu da opstanu i nastave.
Što se tiče njihovog turkofilskog gena, u to baš nisam siguran...Uopće nisam siguran kako su nastali Turci...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:13   #15
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Enver Imamovic zastupa tezu da su Bosnjaci potomci Ilira, a ne Avara. Nije mi poznato da bilo koji bosnjacki povjesnicar tvrdi da su Bosnjaci Avari. Jedino je onaj hodza iz Zagreba negdje izjavio najvecu glupost ikada, naime da su Bosnjaci Pecenezi. I oni naravno imaju svoje ludjake. Medju bosnjackim mitomanima je najpopularnija ilirska teorija.
Imamović u jednom predavanju doslovno govori o avarskom porijeklu...Govori u smislu da nisu svi Bošnjaci Slaveni.

Autentični Iliri su Dardanci, odnosno današnji Shqieptari (tj.Albanci).

Uvijek je pitanje postotak koji prevladava...Nigdje nije i nikad nije bilo 100 %.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:24   #16
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
A, što su po većini...?
Ne znam što su po većini, ali od nabrojenih naroda oni su genetski najudaljeniji od slavenskog prosjeka.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Zar nisu Huni oplodili preteče djedove madžarske nacije ?
I zašto ne bi dio Avar našao mjesto u zabiti Bosne ?
Ne kažem da je to bila golema populacija, ali možda upravo onaj dio oko 35 % koji je neslavenske rase nastanjen upravo u BIH...
U ispraznom prostoru Avari su mogli načiniti dovoljno jaku biološku bazu da opstanu i nastave.
Što se tiče njihovog turkofilskog gena, u to baš nisam siguran...Uopće nisam siguran kako su nastali Turci...
Ne ulazim u birtijske teorije.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 02:07   #17
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Imamović u jednom predavanju doslovno govori o avarskom porijeklu...Govori u smislu da nisu svi Bošnjaci Slaveni.

Autentični Iliri su Dardanci, odnosno današnji Shqieptari (tj.Albanci).

Uvijek je pitanje postotak koji prevladava...Nigdje nije i nikad nije bilo 100 %.
Iliri su "nestali" u svima nama, narocito u hinterlandu kakav je Bosna. Sto se tice Imamovica, lik valja gluposti kao vecina danasnjih bosnjackih povjesnicara. Ovo nije nikakav animozitet prema Bosnjacima nego samo tvrdim da im je historiografija u zalosnom stanju. Njihovu povijest tumace ovakvi amateri i Sandzaklije.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 03:20   #18
Genetski je dokazano da nema razlike između Hrvata,Bošnjaka i Srba u Bosni:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ka/876729.aspx

radi se o Ilirima a cijelo dinarsko ili balkansko područje od Bosne je Ilirsko,proto-europljani ili autohton i stanovnici Balkana . Glavno obilježje balkanaca danas je štokavsko narječje. Što se tiče Gotskog porijekla,zanimljivo je to pratiti u vezi sa Pavelićem s obzirom da je Hitler Nijemce zvao pogrešno Arijevcima i zastupao ideju koja ima hijerarhiju po rasi. Gdje su tu Hrvati? Po Perzijskoj teoriji, Hrvati su Indo-Arijci tj. pleme njihovo a nacisti su zastupali nordicizam a opet su Arijevci opisani kao svijetli ljudi. Germani s druge strane nisu Arijevci već druga grana indo-europljana.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 04:16   #19
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nije istina.
Kajkavski dijalekti nisu određeni jatom.
Po Lukežićki nisu ni čakavski.
Ona uzima podjelu po naglascima, dok se ostali drže tradicije.
Razlika je sljedeća.....
Opet ili ne citas, ili ne shvacas ili jednostavno trolas.
Ja ti pricam o promjenama (jekavici) koje dolaze u rubnim podrucjima hrvatske ikavice.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 04:48   #20
"Gotska teorija", koju ovdje neki podmecu Pavelicu, postojala je davno prije Pavelica. On ju je samo prihvatio kao glavnu, zbog njemu i nama poznatih razloga.
Zbog istih razloga danas nasi establishment povjesnicari jos uvijek histericno i bespotrebno odbijaju svaku diskusiju i znanstvenu analizu te teorije.

Mozemo slobodno reci da je jedan od prvih pobornika gotske teorije bio Toma Arhiđakon jos u 13. stoljecu. On podjednako naziva Hrvate, Goti i Hrvati.

S malo jezicarske akrobacije mozemo lako uvidjeti da je i franacki povjesnicar Einhard jos puno ranije u 9. stoljecu takodjer bio pobornik iste ideje, jer i on naziva Hrvate, Goti (Guduscani). U to vrijeme za njega uopce nisu ni postojali Hrvati nego samo Goti, a on Hrvate, kad pise o dogodjajima u hrvatskim krajevima uopce niti ne spominje.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:44.