Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2014., 16:10   #541
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ja sam slično sanjala pre par godina, taman u vreme kad sam dozvolila da mi se približi osoba koja mi je zaista radila o glavi i zamalo me dokusurila sad pred novu godinu.

Pazi s kim se zbližavaš - ako intuitivno osećaš nekog kao lošeg, nemoj sebe siliti da taj osećaj racionalizuješ i pokušaš uvideti "dobro" u toj osobi i dozvoliti joj da ti se približi.
Čovječe, jel ti to za istač?!?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:15   #542
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Postoji još jedna opcija,koja ovdje ne bi bila tematska,a iskreno i nerado se upuštam u takva razmatranja.
Heh, kad si već spomenula nemoj sada stati....može i na pm.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:20   #543
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Analiza snova?

Pravi posao je znanje ulaska u svoj san i u tuđi san svjesno.
Pravi je posao postati svjestan emocija i dubokih senzacija koje se javljaju dok posvješćujemo san.
Zato je dobro naglas pričati san iz perspektive više simbola koji se javljaju u snu.

Na jednoj seansi, slušala sam kako je žena pričala san iz perspektive rive na kojoj ju je jedan čovjek u snu pokušao ubiti......Bilo je jako zanimljivo slušati san kako ju priča Riva, a ne ona..........

Doživljaji koji se javljaju, odvode nas do izvora......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:31   #544
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Koji vrabec......kaj bi mi neko odavde mogel ući u san ak se time bavi...?

možda samo dominik s jagodama...
ući teško, ali bi ti se mogao nakačiti energetski.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:31   #545
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Koji vrabec......kaj bi mi neko odavde mogel ući u san ak se time bavi...?

možda samo dominik s jagodama...
sitne bitne detalje sam izostavil. Riječ je o divljim, mirisnim jagodama i šlagom s rumom i štaubzuckerom. Ručno delanim, domaćim!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:33   #546
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Pravi je posao postati svjestan emocija i dubokih senzacija koje se javljaju dok posvješćujemo san.
Zato je dobro naglas pričati san iz perspektive više simbola koji se javljaju u snu.
Ovo je tačno, sastavni je deo kognitivne analize snova, i bazira se na pretpostavci da je sve u mom snu "ja".

Ali, kad se pređu neke granice, nije baš sve u mom snu "ja".

Inače, dečko (cura?) na čiji si post reagovala je govorio(la?) o lucidnom sanjanju, i to ne bilo kom, nego o veštini svesnog ulaženja u san.
Ti kad pričaš o "posvešćivanju" sna govoriš o prisećanju sna.

To su dve bitno različite stvari.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:53   #547
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ti kad pričaš o "posvešćivanju" sna govoriš o prisećanju sna.
Ne, ja govorim o doživljajima, emocijama i tjelesnim senzacijama koje se događaju dok pričamo san u trenutku "ovdje i sada". (nije fokus na kogniciji, niti na analizi simbola)

Osoba već poznaje sadržaj sna i nije ključan moment prisjećanje sadržaja.

Prepričavanje sna u sadašnjem trenutku je već svjesno, no razne senzacije unose i donose nesvjesnu razinu.....a ona je ta koja nam je primamljiva. (ili meni primamljiva)

Radi se naravno, o geštaltističkome pristupu.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 16:54   #548
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Čovječe, jel ti to za istač?!?
da.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:01   #549
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ne, ja govorim o doživljajima, emocijama i tjelesnim senzacijama koje se događaju dok pričamo san u trenutku "ovdje i sada".
tako sam i shvatila.
To je sastavni deo kognitivne analize snova.

Quote:
Osoba već poznaje sadržaj sna i nije ključan moment prisjećanje sadržaja.
ovo nema smisla, jer sadržaj sna "poznajemo" upravo zato što ga se sećamo.
Većina snova se zaboravi - oni kojih se sećamo, well, njih se sećamo jer smo ih se prisetili.

Quote:
Prepričavanje sna u sadašnjem trenutku je već svjesno, no razne senzacije unose i donose nesvjesnu razinu.....a ona je ta koja nam je primamljiva. (ili meni primamljiva)
Da, ali svaka takva aktivnost (a ovo je naročito bitno) delimično menja sadržaj sna (nešto se novo unosi, nešto se preobličava, isl)
Tako da se na taj način zaista baviš nesvesnim, ali se više baviš nesvesnim nego samim snom.

Mene više zanima sam san.
Lucidno sanjanje, kontrola snova; korišćenje snova za saznavanje.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:03   #550
inače, jasno mi je o čemu se priča - izmeštanje "ja" u pojedine elemente sna i sagledavanje sna iz njihove perspektive.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:04   #551
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Radi se naravno, o geštaltističkome pristupu.
a, ovo si dodala.
Možda geštaltisti koriste to kao metod analize (ne znam) ali znam da je to jedan od koraka u kognitivnoj analizi sna.

Mislim, radila sm to.
A imaš i na forumu ljude kojima sam to radila.
(nekad davno)
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:10   #552
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post


Da, ali svaka takva aktivnost (a ovo je naročito bitno) delimično menja sadržaj sna (nešto se novo unosi, nešto se preobličava, isl)
Tako da se na taj način zaista baviš nesvesnim, ali se više baviš nesvesnim nego samim snom.

Mene više zanima sam san.
Lucidno sanjanje, kontrola snova; korišćenje snova za saznavanje.
Uvijek se unosi u san nešto "naše" jer smo mi subjekti, a promatrani san je objekt koji promatramo. San nije identičan nama, različit je od nas, tako da na putu od nas do sna (od subjekta do objekta) uvijek ima dodatnih faktora.
Mišljenja sam da ne možemo doći do sna u "čistom i neutralnom obliku" jer se subjekt i objekt ne poklapaju na način identiteta.(ovo je sad već više epistemologija)
Mene san zanima da bih saznala ili posvjestila nešto o sebi (i svjesno i nesvejsno), a ne toliko sam san kao takav.

Svrha moga zanimanja sna sam ja u sebi ili Osoba,zato su mi u fokusu senzacije i doživljaji osobe, a ne analiza samoga sna....iz možda sociološko-kulurološke perspektive.
Naravno, ona ima svoju važnost u kontekstu kolektivnog nesvjesnog gdje se može naići na istost simbola.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:19   #553
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da ne možemo doći do sna u "čistom i neutralnom obliku" jer se subjekt i objekt ne poklapaju na način identiteta.(ovo je sad već više epistemologija)
možeš se vrlo približiti tome u lucidnom snu (gde se svesno "izmeštaš" u različite elemente sna)
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:26   #554
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Onda Ante i Kosta će se da raduju radi toga.
?
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 17:26   #555
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
možeš se vrlo približiti tome u lucidnom snu (gde se svesno "izmeštaš" u različite elemente sna)
meni je na žalost, to vrlo teško jer mi primarne senzacije ometaju proces prodiranja u originalni doživljaj sna.
Upravo me zbog toga taj proces i zanima.

Imala sam prilike slušati jednog od rijetkih preostalih jungijanaca na Balkanu, prof.Velimira Popovića iz Beograda i analiza sna je bila zanimljiva. Ima puno znanja o značenjima arhetipskih simbola.
dr.Velimir Popović

No, mene ipak više zanimaju doživljaji sna i ono što određene figure sna prouzročuju u čovjeku.......jer mi se čini da ti doživljaji izlaze iz najdubljih slojeva našega bića......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 18:32   #556
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
možeš se vrlo približiti tome u lucidnom snu (gde se svesno "izmeštaš" u različite elemente sna)
Postoji li itko na ovim prostorima koji može da uđe ciljano u nečiji san?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 18:57   #557
to je nešto što svakako nećeš saznati na forumu.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 19:20   #558
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Postoji li itko na ovim prostorima koji može da uđe ciljano u nečiji san?
ja sam znala jednog al nije živ više
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 19:27   #559
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Uvek sanjamo takve doađaje, odnosno, naša svest, mozak i podsvest nisu u stanju da to sve postave pravilno u psihološkom vremenu. Snovi su uvek najpraktičnije svakodnevne pojave, jedno obaveštenje, psihološka priprema, stvaraju se od istih impresija svakodnevnice i nagoveštavaju da se se svest nalazi negde u nekakvom "središtu" prošlih i budućih impresija, odnosno da sama doprinosi stvaranju sopstvene budućnosti, ne samo aktivno koliko je apriorino budućnost je već satkana, mi samo dobijamo deo njene mape, njene slike. Kao i, naravno, noo što je najvažnije, koji su to najoptimalniji i narazvojniji putevi po razvoj čoveka. Kako je naša psiha i naša podsvest isprekidana, jedna haotična tvorevina kojoj skoro da i nemamo prisutupa, a tako snažno utiče na sve naše akcije, prethodno na formiranje mišljenja od prođlih impresija (misao je uvek prošlost), onda snovi imaju vrlo malu svesnu funkciju. Pretpostavljam da to nije slućaj sa Novim čovečanstvom, jednom čovečanstvom koje nastaje kroz porođajne muke i koje nagoveštava novu eru koju istorija ne pamti, iako duša pamti.
ja sam imala periode da sam intenzivno sanjala buduće događaje ponekad točno kako bi se desili ponekad u nekoj simbolici, ali nakon sna ja sam znala simboliku, znala sam što znači. Ali to se zna dešavati u nekom periodu ničim izazvano i onda stane. Mislim ne mogu kontrolirati to ili inicirati. Jedino zanimljivo nakon sna znam da će se to desiti uvijek se desi u vrlo bliskoj budućnosti idući dan, za dva-tri dana.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 19:34   #560
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ja sam znala jednog al nije živ više
ja znam jednoga koji ne može, još je živ
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.