Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2002., 15:48   #1
Exclamation Patnja

Kad vec izbijamo negativne "emocije"...

Patnja kao takva je jedno potpuno besmisleno mazohisticko stanje! Covjek ne mora patiti ako ne mora. Mislim da je patnja nasljedno nametnut osjecaj koji se mora pojaviti u odredjenim situacijama kad se cine bezizlazne, a zapravo jedino sto fali je hrabrost da se izvuce iz njih.
Dok god netko ne skupi dovoljno hrabrosti da se ispetlja iz bezizlazne situacije, dotle ce "patiti". Hrabrost bi se mogla, da se moze, skupiti i istog trenutka, ali ocito da mora proci neki period patnje da bi tek onda ojacali. Ja pitam sada, zasto netko mora proci taj period patnje?
Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 15:54   #2
Quote:
Hrabrost bi se mogla, da se moze
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 15:57   #3
mozda ima veze sa nakupljanjem energije koja ce te izbaciti iz stabilnog stanja patnje.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 16:08   #4
Patnja je osjecaj do kojeg dolazi iz poimanja osobe kao drustvenog bica.
Patnja kao produkt nesretne ljubavi, kao rezultat rasipanja obitelji, zbog smrti bracnog druga... patnja je reakcija na neprirodno stanje u kojem se neka osoba nadje u odredjenom trenutku.
Nesto kao fantomska bol u amputiranom dijelu tijela.
Sad, koliko ce odredjenom covjeku trebati da se izvuce iz tog, u najmanju ruku neproduktivnog, stanja, to je druga prica u kojoj su glavni likovi kolicina zivotnog optimizma, raznorazni motivi, psihicko stanje, godine, broj noge, kompleksi, kvaliteta sindre i ostalo.
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 16:11   #5
Re: Patnja

patnja upucuje da nismo bezosjecajni
prethode joj uvijek "pozitivne" emocije
po meni, hrabrost se ocituje samo u nacinima kako se nosimo s patnjom....dok vrijeme ne ucini svoje...
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 19:10   #6
Re: Patnja

Quote:
Sentimental kaže:
. Ja pitam sada, zasto netko mora proci taj period patnje?
"Nema buđenja svijesti bez boli."
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 23:24   #7
Re: Re: Patnja

Quote:
#WildCard kaže:
"Nema buđenja svijesti bez boli."
C.G. Jung

Ili još kraća verzija: "nema svijesti bez boli".
magic_tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 10:05   #8
Patnja je osjecaj koji obogacuje nase iskustvo.
Svejedno koji je razlog nase boli,drugi put nam ta bol ili patnja nece biti toliko strana i nesnosna.
Ako je osjecaj patnje proizvod nase greske- takve greske necemo vise raditi. ili obratno paziti ce mo da nam se ponovo ne nanese nepravda.
Osim toga mislim da prolazeci kroz takav osjecaj postaju nam druge stvari u zivotu vaznije i potajemo ih svijesniji.
Ne bih patnju stavila u zbroj negativnih osjecaja, ona je samo trenutno grozna.
xsyas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:23   #9
Kad sam bila u užasnoj patnji, svaki put kad bi se na sekundu patnja smanjila, doživljavala sam nirvanu
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 23:20   #10
Patnja je glupa i nepotrebna. Javlja se kad želimo pobjeći od nečega.Ne da nam se suočavati i rješavati probleme i onda pustimo da nas ubiju ljenost, slabost i malodušnost pa krenemo patiti. Patnja je zapravo izlika.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 16:59   #11
Ima li patnja smisao ?

"Cijeli zivot je patnja", napisao je Nietzsche!
A Schopenhauer je rekao: "Iz zelje nastaje patnja", oslanjajuci se pri tome na buddhisticku nauku.
Kako bi se oslobodio patnje, on je preporicio covjeku, da zanijece slobodnu volju.
Neki to pokusavaju i dandanas, bez vecega uspjeha u otklonjanju trpnje.
Moje osobno misljenje je, da je patnja svojstvena covjeku, a slobodna volja atribut njegove duse pri samoodlucivanju.
Patnja naime moze biti ucenje i spoznaja, na putu ka vecim spiritualnim sverama.
Sto je vase misljenje?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 17:53   #12
Uživanje nije konačno stanje kao što ni patnja nije put.
Cilj osamljenosti nije udaljavanje od čovjeka, nego približavanje Bogu.
Tajna lijepog života je biti u Bogu. Strast iz koje izlazi želja da se božja ljepota ostvari u svakodnevnoj djelatnosti i ljudskoj sudbini.

Nirvana nije neko stanje tko zna gdje lišeno svih patnji; to je stanje duha u kojem nema opterećenosti, nema patnje, tuge, nasilja, nema vezanosti za materiju.

Svaka patnja proizlazi iz nemogućnosti ostvarenja vlastitih želja; bilo duhovnih ili materijalnih.

Slobodna volja daje mogućnost izbora. Slobodna volja ne znači činiti sve što poželimo. Slobodna volja daje nam mogućnost odluke; znači da uvijek imamo izbora prekinuti patnju.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:25   #13
Quote:
Cilj osamljenosti nije udaljavanje od čovjeka, nego približavanje Bogu.Tajna lijepog života je biti u Bogu. Strast iz koje izlazi želja da se božja ljepota ostvari u svakodnevnoj djelatnosti i ljudskoj sudbini.

Ne slazem se, a sta je sa ateistima??




Quote:
Svaka patnja proizlazi iz nemogućnosti ostvarenja vlastitih želja; bilo duhovnih ili materijalnih.
Patnja dolazi i ako su nama bliske osobe pogodjene nekom nedacom....


[QUOTE]Slobodna volja daje mogućnost izbora. Slobodna volja ne znači činiti sve što poželimo. Slobodna volja daje nam mogućnost odluke; QUOTE]

to je ok osim ovog dijela



Quote:
znači da uvijek imamo izbora prekinuti patnju.[/
Nemamo uvijek izbora.

tj ne znaci da ce izbor prekinuti patnju
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:46   #14
Quote:
Ne slazem se, a sta je sa ateistima??
Pitaj njih.

Quote:
Patnja dolazi i ako su nama bliske osobe pogodjene nekom nedacom....
Naravno, jer se ponašamo kao da ćemo živjeti vječno i kao da smo cijepljeni od nevolja, umjesto da nedaće prihvaćamo kao sastavni dio života.
Dakle, opet naše projekcije.

Quote:
Nemamo uvijek izbora.
tj ne znaci da ce izbor prekinuti patnju
Hoće. Onog trenutka kada prihvatiš, a onda se odvojiš od izvora svoje patnje.
Druga je stvar koliko nas je to u mogućnosti izvesti u praksi.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:53   #15
Quote:
Pitaj njih.
Pitao sam sebe Za mene lijep zivot nema nikakve veze sa bogom.

Quote:
Naravno, jer se ponašamo kao da ćemo živjeti vječno i kao da smo cijepljeni od nevolja, umjesto da nedaće prihvaćamo kao sastavni dio života.
Cuj molim te kao mozes tako nesto hladno napisati?
Nemam se ja sta cudno ponasati i ocekivati vjecni zivot??? ako me boli sto gledam necaka od 4 g sa kateterom u bolnici ma daj

Da to prihvatim tek tako? Bil ti?




Quote:
Hoće. Onog trenutka kada prihvatiš, a onda se odvojiš od izvora svoje patnje.
Priznajem ne znam to.
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 19:14   #16
Quote:
Pitao sam sebe Za mene lijep zivot nema nikakve veze sa bogom.
Bog ovdje ne znači Bog kao neki religijski pojam.
Osim toga, negiranje postojanja neke više svijesti ne znači da ona ne postoji.

Quote:
Cuj molim te kao mozes tako nesto hladno napisati?Nemam se ja sta cudno ponasati i ocekivati vjecni zivot??? ako me boli sto gledam necaka od 4 g sa kateterom u bolnici ma daj

Da to prihvatim tek tako? Bil ti?
Prošla sam sito i rešeto sa bolnicama i onima koji su umirali od raka.
Trenutačno imam aktiviran jedan takav slučaj.
Da bih objasnila da je moja izjava daleko od hladnoće, trebalo bi mi nekoliko sati i jedno pet topica. To bi značilo prepričavati moj život.

Quote:
Priznajem ne znam to.
Zato ono gore ne bi imalo smisla. Ne znam ni ja. Ali se trudim.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 21:02   #17
[QUOTE]eowyn kaže:
Nirvana nije neko stanje tko zna gdje lišeno svih patnji; to je stanje duha u kojem nema opterećenosti, nema patnje, tuge, nasilja, nema vezanosti za materiju.
__________________________________________________ _


Tvoj odgovor je vrlo dobar! Nadahnut buddhistickom filozofijom, koja je u gornjoj recenici potpuno kontradiktorna u sebi.
Tvoja Nirvana je uzeta iz mahayana buddhizma. Docim, izvorni hinayana buddhizam poznaje Nirvanu kao ugasenje svega, tj. ljudskog bitka!
I s tom filozofijom se ja nebih slozio. Da li su teisticke predodzbe mahayana buddhizma relevantne monoteistickim poimanjima duha, nebih mogao sa sigurnoscu ustvrditi?
Da li bi mi mogla malo pojasniti!?
Inace, patnja moze biti put priblizavanja Bogu!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 21:13   #18
Re: Ima li patnja smisao ?

Želio bih ukratko odgovoriti na pitanje topica. Je li patnja ima smisao ne može se znati, ali se može vjerovati. Osobno vjerujem da patnja ima smisao.


A ovo dolje je već drugačije pitanje:

Quote:
Aganor kaže:

A Schopenhauer je rekao: "Iz zelje nastaje patnja", oslanjajuci se pri tome na buddhisticku nauku.
Kako bi se oslobodio patnje, on je preporicio covjeku, da zanijece slobodnu volju.
Skoro je to slično zahtjevu da se prestane disati. Neka naravna osobina se može zanijekati, ali ona samim tim nijekanjem ne nestaje. Jer bilo koji voljni čin da čovjek pokuša izveti to će uvijek biti slobodni voljni čin. On je na bilo što (što je predmet tog čina)uvijek mogao izabrati. Dok, netko biće koje nema slobodnu volju, recimo krava, će uvijek imati neslobodne voljne čine (iako tada ne govorimo o volji, u ljudskom smislu, nego prirodnim nagonima).

Jednostavno se ne može prestati birati. I samo nijekanje je neki slobodni izbor - pa je tako paradoksalno nijekati slobodnu volju - jer se niječe opet samom slobodnom voljom.

Dobro su gospoda filozofi primjetili: slobodna volja - ovako bez cilja i usmjerenja - jest prokletstvo - ali istovremeno je, gledana sama u sebi, i neizmjerni dar.

Zašto je situacija takva da je volja "mahnita"? Gdje je njezin smiraj? Ima li ga uopće? Ima li ona, po izvorno njezinom dizajnu i promislu, stalan svoj predmet za koji se zaista može uhvatiti ili je osuđena na vječno "paklensko" mahnitanje?
vicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 23:46   #19
Quote:
Tvoja Nirvana je uzeta iz mahayana buddhizma. Da li su teisticke predodzbe mahayana buddhizma relevantne monoteistickim poimanjima duha, nebih mogao sa sigurnoscu ustvrditi?
Da li bi mi mogla malo pojasniti!?
E sad si me zatekao; mahayana buddhizam?
Iskreno, ne bih znala. Nisam baš to uzela ni od kuda posebno, nego mi se to nametnulo kao ispravno tijekom iskustva. Tak da ti na žalost, predodžbe mahayana buddhizma ne mogu uopće objasniti jer ne znam niti o čemu se radi.

Quote:
Zašto je situacija takva da je volja "mahnita"? Gdje je njezin smiraj? Ima li ga uopće? Ima li ona, po izvorno njezinom dizajnu i promislu, stalan svoj predmet za koji se zaista može uhvatiti ili je osuđena na vječno "paklensko" mahnitanje?
O ovome bi valjalo promozgati....
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 00:10   #20
a ima li smisao patnju, i konačno: ima li smisao smisla.

i ima li uzrok i ono što želimo postići patnjom/odricanjem veze sa smislom patnje i

patnjom smisla ...
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.