Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2010., 21:03   #181
Quote:
tate kaže: Pogledaj post

Tj. da li vjersko sklapanje braka (s obzirom da sam ja za drzavu vec u braku) ima ikakvu tezinu?
kak da ne, pa to je zavjet pred Bogom

inače, sve ovisi o tvojem ugovoru, koji mora biti u skladu sa gore navedenim zakonom, možeš imati pravo na više, ali nikako ne na manje slobodnih dana iz osobnih potreba. ili što već.
tako da probaj vidjet kako ti je u ugovoru. ako ništa ne piše. ide prema odgovarajućem zakonu.
imenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 22:21   #182
Quote:
mirna85 kaže: Pogledaj post
smatram da svaki imalo normalan, ponavljam NORMALAN, poslodavac ima bar malo razumijevanja koliko priprema iziskuje vjencanje, imali pir od 500 ljudi ili samo veceru za vas 10. Pa da ti da bar cetvrtak i petak slobodno nije isto kao da radis petak popodne a u subotu ujutro se ides zeniti..pa makar samo pola sata kod maticara...
A jos ako i ponedjeljek imas slobodno da ici poplacati sve sto se placa nakon pira...juuuhuu...
E vidiš, a ova tate kojoj sam odgovarao, uzela je dane i potrošila ih za svadbu kod matičara za koju priprema ima efektivno sat vremena kroz dva tjedna (dogovorit termin u vijećnici, javit termin kumovima, doći malo ranije, poslije otići na večeru). E sad, ako se radnik napravi blesav pa poslodavcu za takvo mini-vjenčanje uzme tri ili koliko već dana, poslodavac se ima pravo napraviti blesav i reći da je na vjenčanje za tog partnera slobodne dane već potrošio.

Ili ćemo još uzimati dane svake godine za obnovu zavjeta?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 22:34   #183
vidi se po izracunu vremana da si ti musko
pa prosjecnoj zeni treba bar pola sata da se spremi za posao a kamo li za cin vjencanja..pa makar isla "samo" do vijecnice

ali nema veze, mislim da ako zakon kaze da ima pravo na slobodno, treba pitati..pa ako daju - daju

ja ionako nisam pitala jos za sebe..sad kad na kraju dobijem jedan dan a tu popujem o slobodnim danimA
mirna85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 14:58   #184
sigurno nije niti jedan ugovor o radu, pravilnik niti kolektivni ugovor propisao što učiniti u slučaju da se netko jedne godine ženi kod matičara, a druge godine u crkvi, pa to jedino možeš raspravljat sa svojim poslodavcem

ja osobno (iako nisam poslodavac niti imam takav sistem u glavi) ti ne bih dala "slobodne dane", nego bih ti dala godišnji odmor

također ne razumijem što znači kad netko kaže "imaš pravo na to"

pravo kod koga? privatnika? meni u ugovoru piše da imam 40satno radno vrijeme, ali se nekim čudom to svaki put pretvori u 55 ili više sati tjedno

imati na nešto pravo znači da argumentirano možeš porazgovarati sa svojim poslodavcem o tome. ako nisi zadovoljan odgovorom, podviješ rep i odeš van ili ga tužiš. nema baš puno solucija

mislim da je najpoštenije zatražiti korištenje godišnjeg odmora
upucaj ga sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 00:24   #185
u zakonu piše 7 dana a ja dobila 3 i šta sad? ništa, uzmi ili ostavi pa sam uzela

a što sa onima koji se ožene, rastanu, i za recimo 2-3 godine ponovno ožene a svo vrijeme su u istoj firmi?
trebali bi opet dobit slobodne dane

a ova cura, ako je dobila samo 3 dana slobodno, po meni ima pravo na još slobodnih dana

opet, ako je kod privatnika - onak je kak on kaže i točka
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 14:00   #186
već sam luda od posla...mislila sam završiti sve što imam i 1.7. otići na GO pa u miru završiti s pripremama, naspavati se i nemati podočnjake. ali posla je poreviše i neću stići .

planiram ne raditi bar onaj tjedan prije svadbe i koji dan poslije, ali onda ću vjerojatno ostatak sedmog mjeseca provesti radno, a osmi cijeli na go.
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 17:59   #187
imam i ja jedno pitanje vezano za slobodne dane vezano za vjencanje, naime ja i moja supruga smo vjencani samo u maticara sad bi htijeli obavit to i u crkvi pa me zanima dali imamo pravo na slobodne dane bez obzira na maticara ili ne (ja sam koristio vec u firmi prije dok supruga nije ali samo od maticara)
__________________
Think for yourself question authority
grudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 18:49   #188
Znam da ovo mogu naći u zakonima (ali iskreno neda mi se) pa ono ako tko zna kak se računaju slobodni dani za vjenčanje ako osoba radi samo pola radnog vremena tj. 20sati tjedno????
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 21:41   #189
Mislim da bi trebala dobiti isto kao ostali. Tvoj radni dan traje npr. 4 sata, ali mislim da to ne bi smjelo utjecati na smanjenje slobodnih dana, nema zašto.
Piccola Ana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:11   #190
grrr

Meni nisu dali niti jedan dan !!!
Kolektivnim ugovorom su "zamrznuli" takva prava.
Koma. I onda sam si čuvala godišnji za svadbu - tako da sam bila preumorna cijelo ljeto da mi onda, u svom uzbuđenju oko, prije i nakon svadbe, taj godišnji i nije bio godišnji (u smislu da se nisam stigla odmoriti pošteno).

Ah, bilo pa prošlo... nadoknadit ću ja to ovo ljeto
bananavk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 20:55   #191
Quote:
bananavk kaže: Pogledaj post
Meni nisu dali niti jedan dan !!!
Kolektivnim ugovorom su "zamrznuli" takva prava.
Koma. I onda sam si čuvala godišnji za svadbu - tako da sam bila preumorna cijelo ljeto da mi onda, u svom uzbuđenju oko, prije i nakon svadbe, taj godišnji i nije bio godišnji (u smislu da se nisam stigla odmoriti pošteno).

Ah, bilo pa prošlo... nadoknadit ću ja to ovo ljeto
zar kolektivni ugovor može biti iznad zakona o radu?
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 08:58   #192
hmm

Quote:
Mayo474 kaže: Pogledaj post
zar kolektivni ugovor može biti iznad zakona o radu?
Da, to sam se i ja pitala, ali ništa nije pomoglo da dobijem te svoje zaslužene dane. Firma je u banani, a nitko ne bi rekao da je tako kad bi čuli o kome se radi.
Ali nećemo o tome
bananavk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 18:10   #193
muz i ja smo dobili po 5 slobodnih dana od firmi za vjencanje (on radi u drzavnoj ja u privatnoj) + oboje smo uzeli nesto godisnjeg tako da smo bili dva tjedna slobodni dakle tjedan prije i tjedan nakon vjencanja.
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 18:58   #194
Ja imam 6 dana (5 po kolektivnom, a jedan pravilnikom o unutarnjem redu može dati ravnatelj i dobila sam ga), a dragi 5 po kolektivnom.
S tim da sam ja na GO tjedan dana prije jer je ovim našim pravilnikom uređeno da se dani koriste nakon vjenčanja
__________________
26.4.2011. stigao mali zmaj
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 08:47   #195
Milsim da je po zakonu propisano DO 7 radnih dana ukupno za - vjenčanje, selidbu, smrt bliske osobe, ispite (školovanje), a da je zapravo slobodna volja poslodavca da li će ti i koliko dati jer je ključno ono DO 7 radnih dana.... barem je tako bilo.
Ja osobno sam obrtnik, nemam zaposlenih, pa eto, ne moram nikoga tražiti slobodne dane , ali itekako moram zapeti prije svadbe kako bi si omogućila da ne radim koji dan, jer moram platiti sve svoje obaveze prema državi i zaraditi za život.... Mislim da će to na kraju biti maksimalno 3 dana prije i 3 dana poslije svadbe, taman će se poklopiti malo od jednog, malo od drugog mjeseca.
Budući planira potrošiti 5 dana od slobodnih i 5 dana godišnjeg. Mislim da je bolje prošao
Kiki07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 11:36   #196
Naime proučavala sam zakon i došla do ovog
"Plaćeni dopust

Članak 86.

(1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) za važne osobne potrebe, a osobito u vezi sa sklapanjem braka, rođenjem djeteta, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.

(2) Radnik ima pravo na dopust iz stavka 1. ovoga članka u ukupnom trajanju od sedam radnih dana godišnje, ako to nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu."


E sad, moj poslodavac tvrdi da imam pravo na samo 5 dana a da ta 2 dana znače preseljenje. Obzirom da se nigdje ne selim tj ostajem na istoj adresi na kojoj i jesam već par godina, gdje mogu vidjet točno "da je kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu" uređeno drugačije tj. da ne mogu koristiti 7 već 5 dana.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 12:26   #197
Malo je to cudno napisano u zakonu....nama je u kolektivnom 5 dana, a koliko znam kolektivni moze biti samo bolji za rednika, ne smije dati losije uvjete od zakona
Pise 7 dana ukupno, to znaci i vjencanje i nedaj boze neku smrt bliskog clana obitelji i davanje krvi i sve ostalo
-donna- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 21:22   #198
mislim da je kolektivnim ugovorom utvrđeno koliko dana se dobije za određenu "okolnost", a zakon samo propisuje maksimalan broj tih dana, ili, kao što je donna već zaključila, 7 dana je ukupan broj slobodnih dana koji se može koristiti za vjenčanje + rođenje + smrt člana obitelji, itd.

opet, navedeno ne znači da se tih 7 dana svake godine mora iskoristiti, tj., ako do navedenih "okolnosti" u godini nije došli - nema slobodnih dana.

isto tako, ako netko u istoj godini iskoristi 3 dana za vjenčanje, 3 dana za rođenje djeteta i onda mu, npr., umre član uže obitelji - ima pravo samo na još jedan slobodan dan.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 16:58   #199
U mom kolektivnom je sve kako je jojo napisala, ali imamo pravo ako iskoristimo 7dana, a umre nam clan obitelji svejedno koristiti, to je iznimka..
__________________
ajde Bože budi drug, pa okreni jedan krug, unazat planetu..
pchelicaMaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 12:59   #200
Quote:
pchelicaMaja kaže: Pogledaj post
U mom kolektivnom je sve kako je jojo napisala, ali imamo pravo ako iskoristimo 7dana, a umre nam clan obitelji svejedno koristiti, to je iznimka..
sve to lijep stoji u kolektivnom ali ako radis kod privatnika otpisi si. mozes traziti ali neces dobiti, ja se i udavala i 2 puta selila, i jedva nazicala godisnji, i to 1-2 dana, a kamoli slobodne dane. jedino znam da odobravaju 1 dan ako ti umre mama,tata ili bracni drug.
ja sam jedva dobila godisnji 1 usrani dan kad mi je baka umrla inace joj ne bi niti na sprovod maltene mogla. koji slobodan dan???
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.