Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2007., 13:44   #21
Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
, a ona ce meni zauzvrat recimo usisati kucu i obrisati prasinu po cijelom stanu...
meni to onda izgleda kao da joj se plaća da obavlja obaveze po kući... a to se meni nikako ne sviđa....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 13:57   #22
ne, ja sam mislila usluga za uslugu, materijalno sa moje strane ,a sa njene strane usluga za mamu. zato sto sam bila dobra mama i izvukla je iz skripca, sad ce i ona da bude dobra kcerkica...ma tako nekako. nisam mislila da je placam sa tim sto mi pomaze po kuci.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 14:15   #23
Wink

Quote:
al1972 kaže: Pogledaj post
ne, ja sam mislila usluga za uslugu, materijalno sa moje strane ,a sa njene strane usluga za mamu. zato sto sam bila dobra mama i izvukla je iz skripca, sad ce i ona da bude dobra kcerkica...ma tako nekako. nisam mislila da je placam sa tim sto mi pomaze po kuci.
ma kužim ja tebe.. al smatram da obavljanje kućanskih poslova ne bi trebale biti usluga koju dijete čini roditeljima, nego obaveza..

jednako kao što je to obaveza majke i oca i nitko im zato ne aplaudira niti posebno zahvaljuje.... jednako tako...obavljanje kućanskih poslova bi trebale biti obaveza svakog člana obitelji-bez da se to smatra uslugom, poslom koji se plaća, ili poslom na kojem se treba posebno zahvaljivati....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 14:18   #24
p.s. odakle mi smajlić na vrhu prijašnjeg posta???
ja ga nisam stavila...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 15:19   #25
ne znam od kud ti taj smajlic.
imas pravo, pomagati po kuci ne bi trebala biti usluga vec obaveza, pogotovo kod starije djece. ali recimo ja sam blagi tip mame. bilo bi mi zao da se dijete brine oko kasete i izvukla bi ga odmah iz skripca, a pogotovo ako dijete nema obicaj stalno gubiti stvari. ne bi ga ni sa cim kaznila, niti bi ukidala dzeparac, samo bi razgovarala i rekla da se potrudi da se tako nesto ne desi ponovo.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 16:08   #26
u ovom konkretnom slučaju vjerojatno bih dala novac da namiri štetu i skinula od džeparca.
u nekim drugim slučajevima vjerujem da je jedini način da dijete nauči što je odgovornost, ali i važnije - da uvijek postoje posljedice - pustiti ga da se sam izvuče.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 16:28   #27
Štetu bih nadoknadila svakako, a onda bi se s djetetom porazgovarala dalje. Ako se to dogodilo prvi put, nenamjerno ... ne bih pridavala puno pažnje, samo upozorila da se bolje pazi ... Ako se ponovi, slijedi kazna, i to definitivno na način da ako dajem lovu, lovu i uzimam ... nema druge (naravno, od džeparca, na rate ...), ako je šteta doma, samo dijete uz eventualnu pomoć otklanja štetu, ... Namjerne štete neću ni spominjati, jer bih tu bila katastrofa rigorozna.
Definitivno smatram da su roditelji dužni nadoknađivati za maloljetno dijete prema trećim osobama.
Nema kazni u smislu bacaš smeće dva mjeseca ... to nije kazna, to je obaveza kao i neke druge oko kojih se dogovorimo.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 20:58   #28
Quote:
nickitha kaže: Pogledaj post
Ja ga prvi puta ne bih kaznila. Ako je dijete zaista slučajno zaboravilo,a inače nije sklono gubljenju stvari, pomogla bih mu jer znam da se i ono grozno osjeća i strepi. Čemu da mu natovarim još i svoje gunđanje na leđa?
nema potrebe za gunđanjem. daš pare i kažeš da je iduća tri mjeseca džeparac manji/nema bona za mobitel/nešto treće. bez uzrujavanja, nervoze, vikanja, "konju nesposobni kako ti se to moglo dogoditi". ne mislim da je to kazna. samo odgovornost.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:58   #29
Quote:
puppa kaže: Pogledaj post
Nema kazni u smislu bacaš smeće dva mjeseca ... to nije kazna, to je obaveza kao i neke druge oko kojih se dogovorimo.
Nema smisla ako se radi o obavezi koju dijete i onako ima.
No npr pranje auta nije djetetova obaveza, a umjesto da se plati pranje u praonici odbiješ mu od duga.
Ja nikada nisam samo prešla preko djetetove nemarnosti.
Ne bi mu kako neko reče gunđala i zvocala već mu lijepo rekla toliko i toliko treba platiti to ćeš mi vratiti na način da ti se smanji đeparac dok se šteta ne namiri ili možeš otplatiti.
Napomenula bi da se ovdje ne radi o kazni, jer čemu kazniti nešto što nije učinjeno s lošom nakanom.
Ovdje se radi o životu.
Ako ja izgubim nešto, uništim, moram nadoknaditi štetu, isto mora naučiti i dijete.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 00:48   #30
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Napomenula bi da se ovdje ne radi o kazni, jer čemu kazniti nešto što nije učinjeno s lošom nakanom.
Ovdje se radi o životu.
Ako ja izgubim nešto, uništim, moram nadoknaditi štetu, isto mora naučiti i dijete.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 03:54   #31
Quote:
protective kaže: Pogledaj post
Pojasni, na koji vanjski faktor misliš?
Na bilo koji faktor koji se ne tiče tog konkretnog slučaja, već sam navela djetetove loše ocjene u školi, neposluh, isl.

Mislim da me više zanimalo što bi se sve moglo protumačiti nezrelošću roditelja u ovom ili sličnom slučaju.
Da li bi zreo i odgovoran roditelj pomogao djetetu ili bi mislio da je to u neku ruku 'popuštanje' jer dijete pravi probleme na nekim drugim područjima.


Večina odgovora podrazumijeva đžeparac.
Što smatrate džeparcem? Određeni mjesečni iznos koji se daje na rate? Određeni iznos koji se na početku mjeseca daje u komadu pa traje dok ga ne potroši, bez mogućnosti dodavanja? Iznos koji se daje kad dijete 'treba' novac, neovisno o namjeni?

Meni se osobno sviđa ideja odbijanja od džeparca, ali mi se sviđa i ona da se dijetetu zada neki zadatak koji mu inače nije obaveza.

I ne mislim da bi 'pomaganje' u kući bila dobra metoda jer dijete treba imati obaveze, a ne doživljavati ih kao kaznu.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 00:03   #32
Quote:
eleuthera kaže:
Da li bi zreo i odgovoran roditelj pomogao djetetu ili bi mislio da je to u neku ruku 'popuštanje' jer dijete pravi probleme na nekim drugim područjima.
po meni, bilo bi krajnje neodgovorno ne pomoći djetetu u ovoj situaciji. gdje ćeš naći stotinjak kuna ili koliko već dođe kazeta, ako ne zarađuješ? nije to bogznakakva svota, ali nije baš da ćeš uštedit od marende u tjedan dana.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 17:52   #33
ja sam za odbijanje đeparca
bez kakvog okrivljavanja, nego porazgovarati 1 na 1 : nesmotrenost/slučajnost je uzrokovala da roditelj treba platiti nastalu štetu, i to če učiniti, no zbog vandrednog troška, roditeljski buđet je skresan za taj iznos i zbog toga će se to reflektirati na smanjenje đeparca
tuđe stvari se trebaju extra paziti
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:32   #34
a da nije to dijete (16 godina ,ako sam dobro zapamtio) bilo mozda pod zabranom izlaska i gledanja filmova??

u tom slucaju to je namjerna steta i slijedi kazna
sto se oduzimanja od deparca tice , to je novac koji dijete ne zaraduje nego dobiva i mnoga djeca nemaju bas cist pojam vrijednosti novca
prema tome , ja glasam za odradivanje stete
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 17:49   #35
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a da nije to dijete (16 godina ,ako sam dobro zapamtio) bilo mozda pod zabranom izlaska i gledanja filmova??

u tom slucaju to je namjerna steta i slijedi kazna
ali ako je bilo pod kaznom i postupilo iz prkosa : namjernom štetom (destruktivno ponašanje) onda kazna i ne djeluje za stvarno, zar ne?

ili misliš iči kaznom na kaznu, na kaznu, na kaznu... dokle?

posljedica nemara nije direkt na njemu nego na njegovim roditeljima i to je ono što je bitno da skuži u čitavoj priči, kako je njegovo djelovanje ugrozilo druge ljude (koje voli)
to je posljedica, ne zabrana izlaska, jer zabrana izlaska je posljedica po zakonima nametnutih od tih roditelja, što znači da u samostalnom životu ne bi bilo posljedice jer bi pravila sam određivao
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 20:29   #36
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a da nije to dijete (16 godina ,ako sam dobro zapamtio) bilo mozda pod zabranom izlaska i gledanja filmova??

u tom slucaju to je namjerna steta i slijedi kazna
sto se oduzimanja od deparca tice , to je novac koji dijete ne zaraduje nego dobiva i mnoga djeca nemaju bas cist pojam vrijednosti novca
prema tome , ja glasam za odradivanje stete


Ukoliko se radi o kazni koja je prekršena, a ne o nehotičnom gubljenju kazete onda je očito da kazna isprva nije djelovala i da se treba poduzeti nešto više od običnog ukidanja đeparca ili odrađivanja.
Ukoliko se radi o prvotnom dakle o nenamjernom gubljenju stvari koja se može dogoditi svakome od nas onda ja ne vidim nikakvu potrebu za kaznom.
Dijete jednostavno mora prihvatiti posljedice svoga nemara , ali to nije kazna. No ukoliko je namjerno prekršilo pravila i još proozročilo štetu onda osim odrađivanja mora postojati i kazna.
Apsolutno sam protiv toga da se dijete prepusti samo sebi.
U biti smatram da je to izrazito neodgovorno jer dijete nema izvora prihodam, prema tome ono može do novca doći ili krađom ili prošnjom ili prostitucijom .
Roditelj je taj koji mora donjeti odgojne mjere i koji je poslodavac svom djetetu koje će kaznu odraditi.
Svakog roditelja koji postupi na način da prepusti djetetu da samo stvori novac za nadoknadu štete trebalo bi prijaviti zbog zanemarivanja djeteta i poticanja djeteta na krađu, prošnju i prostituciju.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 13:29   #37
mc grubi , osim kritike , nisam zapazio prijedlog ili misljenje
ako je pitanje dokle kazna - dok ne postigne efekt, kvalitativno i kvantitativno, ali to nije nesto sto pocinje sa 16 godina...

palo mi je na pamet da je majka zeljela kazniti obje frendice svojim odbijanjem placanja (sto je u osnovi u redu , ali ne slazem se s nacinom)
da se radi o meni , ja bih odnio novce vlasniku videoteke , ali bih ga i upozorio na djelatnicu koja posuduje filmove na svoju ruku
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 14:28   #38
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
.....
da se radi o meni , ja bih odnio novce vlasniku videoteke , ali bih ga i upozorio na djelatnicu koja posuduje filmove na svoju ruku

ufff
ovo ti je najgora moguca opcija.
uf
jer sto si time postigao?
izigrao povjerenje svojeg djeteta?
izdao prijateljicu?
zavadio dvije prijateljice?
a radi se o nemarnosti vlastitog djeteta?

ja sam ipak za ciscenje ispred vlastitog praga.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 15:13   #39
da ,moguce da si u pravu
ja sam se bazirao na razmisljanju da svaka akcija donosi reakcjiju - posljedice

medutim , rado bih da moje dijete ima osjecaj za posteno , dobro ili lose i da shvati da njeni postupci imaju posljedice po njenu okolinu
sto sam postigao?
lekciju o posljedicama izigravanja pravila i vaznost postupanja na nacin koji nije sasvim hedonisticki, tj. za vlastito trenutno zadovoljstvo

dodatak: ja ne smatram da je svatko odgovoran iskljucivo za svoje dijete , vec da smo svi mi odgovorni za svu nasu djecu
jer inace , cemu uciti dijete da je lose biti agresivan ,ako cemo ga sutra morati uciti da odgovori na neciji napad?? cemu ucenje postenju ,ako dijete vidi da nepostenje prosperira?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 17:32   #40
ZgSash, slažem se da treba imati odgovornost i za tuđu djecu, ali isto tako se slažem s oonom da 'tužakanja' prijateljice vlasniku videoteke nije dobra opcija, baš iz razloga navedenih u njenom postu.

Pozadina priče iz mog prvog posta je ta da je prijateljica na nagovor posudila meni kazetu. Ona je imala u to vrijeme 19 godina i to joj je bio prvi 'pravi' posao. Sa zarađenim novcem je financirala sebe i pomagala roditeljima u uređenju zajedničke kuće.

Sada, koliko bi se roditelja u toj situaciji probalo staviti u položaj oba djeteta, i ovog koje je htjelo film i ovog koje je film posudilo 'ispod pulta' i pažljivo promislilo o mjerama koje će poduzeti?

Zar ne bi bilo pametno posjesti obje i s obje popričati o tome što su učinile? Zar na ta način dijete ne dobiva neku sliku za moguće buduće, možda i (ne daj bože) gore nepodopštine?
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.