Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2015., 11:21   #981
U ovom slučaju taj ugovor nema funkciju ugovora iz kojeg se regulira naplata nego odnosi.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 08:09   #982
Bok! Ako otvaram obrt koji službeno počinje s radom 3.11., a radni odnos na starom poslu mi traje još do 15.11., da li doprinose za obrt plaćam za cijeli 11. mjesec ili samo za 2. polovicu 11. mjeseca?

S obzirom na ovo:

Quote:
Jarvis kaže: Pogledaj post
Zaduženja za doprinose kreću odmah po prijavi u poreznu, mirovinsko i zdravstveno.
čini mi se logično da je samo za 2. polovicu 11. mjeseca, ali bilo bi dobro ako netko to može potvrditi.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 11:54   #983
Odmah. Od početka rada obrta.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 10:00   #984
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Odmah. Od početka rada obrta.
Hvala.

Znači onda se na mirovinsko itd. prijavljujem odmah oko 3. 11., bez obzira što sam još osigurana po trenutnom radnom odnosu?

I može li me netko uputiti gdje da nađem info kako ispuniti naloge za doprinose i ostala obavezna davanja? Postotke i osnovicu sam našla, trebaju mi računi, pozivi na broj i to.

Zadnje uređivanje ja-koja-jesam : 01.11.2015. at 10:22.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 15:47   #985
Evo bila ja danas u poreznoj pa mi žena kaže od 15. 11. tek plaćam doprinose ako sam do tada zaposlena. Valjda svatko tumači drugačije

Inače, kažu mi u PBZ-u da ako nisam u sustavu PDV-a da ne moram uopće otvarat poseban račun za obrt, nego da mogu koristiti samo privatni račun. Prvi put čujem. Sutra ću još zvat poreznu da provjerim za svaki slučaj.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 21:12   #986
Moraš otvoriti žiro ali se on veže na tebe kao fizičku osobu što je super jer imaš jedan token i sve to .. i manje košta..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 05:45   #987
A, OK, znači žiro mi treba, trenutno imam samo tekući u PBZ.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:30   #988
E, a sad mi je opet jedna računovotkinja rekla da bez obzira što su mi rekli u poreznoj, ja moram plaćati doprinose za obrt od 3. 11. i da se "puno ljudi iznenadi" kad dobiju rješenja u tom kontekstu.

Pa hebo lud zbunjenog

Kad sam već tu, samo da napomenem da mi je jedna žena s iskustvom rekla da doprinose treba plaćati čak i ako se obrt stavi u mirovanje. Što njoj naravno nisu rekli na poreznoj.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 17:11   #989
Pa rekla sam ti da moraš odmah od početka.. uostalom, dobit ćeš riješenje...
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 12:08   #990
Ma vjerujem ja tebi... al kad mi svi kažu nešto svoje

Danas, nastavak priče: odem u poreznu po blok računa za male obveznike fiskalizacije, pitam u vezi žiro računa za svaki slučaj, i žena kaže da naravno da treba poslovni račun, otkud njima u banci da može i privatni. A valjda je porezna uvijek u pravu
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 12:13   #991
Quote:
ja-koja-jesam kaže: Pogledaj post
Ma vjerujem ja tebi... al kad mi svi kažu nešto svoje

Danas, nastavak priče: odem u poreznu po blok računa za male obveznike fiskalizacije, pitam u vezi žiro računa za svaki slučaj, i žena kaže da naravno da treba poslovni račun, otkud njima u banci da može i privatni. A valjda je porezna uvijek u pravu
Ja-koja jesam ne misliš li da bi ti sve bilo jednostavnije da si našla prvo knjigovođu? Zato i postojimo. Lijepo si nađeš knjigovodstveni servis i oni te upute u sve i cijeli redoslijed radnji kod otvaranja obrta
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 11:33   #992
Zna li itko je li OK da na istoj adresi budu prijavljena 2 obrta sa 2 različita vlasnika?

Mislim da ne bi trebalo biti problema, ali da provjerim, za svaki slučaj.

Hvala.
ShortCutter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 11:46   #993
Quote:
ShortCutter kaže: Pogledaj post
Zna li itko je li OK da na istoj adresi budu prijavljena 2 obrta sa 2 različita vlasnika?

Mislim da ne bi trebalo biti problema, ali da provjerim, za svaki slučaj.

Hvala.
It's ok!
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 21:08   #994
obrtu u stanbenom prostoru

Pozdrav svima,

htio bi otvoriti obrta koji bi se bavio konzultantskim/inzenjering uslogama. prema NKD-u bi se mogao pokriti i sa djelatnosima koje se mogu obavljati u vlastitom stambenom prostoru, odnosno za njih nije potreban posmovni prostor. Meni tu problem predstavlja što sam za nekretninu u kojoj bi bilo sjediste obrta bio osloboden poreza na promet nekretninama. prema tom zakonu taj prostor se ne smije iznajmljivati narene 3 godine. Da li je netko imao iskustva sa ovakvim slučajem jer se malo bojim da mi porezna naknadno ne zaračuna porez na promet nektreninama. da li ja mogu onda registrirati obrt na svoje prebivalište i u dijelu stana obavljati poslovnu djelatnost.
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 21:24   #995
Pa ako obavljaš poslovnu djelatnost u svojem prostoru onda si ne iznajmljuješ zar ne?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 22:59   #996
Quote:
tomo_kt kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

htio bi otvoriti obrta koji bi se bavio konzultantskim/inzenjering uslogama. prema NKD-u bi se mogao pokriti i sa djelatnosima koje se mogu obavljati u vlastitom stambenom prostoru, odnosno za njih nije potreban posmovni prostor. Meni tu problem predstavlja što sam za nekretninu u kojoj bi bilo sjediste obrta bio osloboden poreza na promet nekretninama. prema tom zakonu taj prostor se ne smije iznajmljivati narene 3 godine. Da li je netko imao iskustva sa ovakvim slučajem jer se malo bojim da mi porezna naknadno ne zaračuna porez na promet nektreninama. da li ja mogu onda registrirati obrt na svoje prebivalište i u dijelu stana obavljati poslovnu djelatnost.
Možeš!
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:19   #997
Tu me buni što bi prilikom registracije obrta trebao priložiti dokaz o pravu korištenja prostora, ali očito taj papir nije protebno imati ako se spada u kategoriju za čije obavljanje nije potreban poslovni prostor nego se može raditi u vlastitom stanu. U tom slučaju se ništa ne iznajmljuje,... Mislim da cu morati skociti do hok-a da mi pojasne te odnose.
ako je netko prosao slicnu proceduru bio bi jako zahvalan da mi napise koja je bila procedura
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:42   #998
Ako si ti vlasnik i imaš obrt koji možeš obavljati u svom domu, eventualno te mogu tražiti dokaz vlasništva i to je to.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 11:16   #999
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
It's ok!
Thenx vidra!
ShortCutter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 07:52   #1000
Quote:
tomo_kt kaže: Pogledaj post
Tu me buni što bi prilikom registracije obrta trebao priložiti dokaz o pravu korištenja prostora, ali očito taj papir nije protebno imati ako se spada u kategoriju za čije obavljanje nije potreban poslovni prostor nego se može raditi u vlastitom stanu. U tom slučaju se ništa ne iznajmljuje,... Mislim da cu morati skociti do hok-a da mi pojasne te odnose.
ako je netko prosao slicnu proceduru bio bi jako zahvalan da mi napise koja je bila procedura
Ovaj dio niti meni nije jasan.

Zar nije potrebno imati dokaz o korištenju prostora samo zbog registracije sjedišta?

Pa ima obrta čija se djelatnost ne obavlja u vasltitom prostoru.

Ima li negdje neki pravilnik koji bi mogao proučiti o ovoj problematici?

Hvala.

Lp,
SC
ShortCutter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.