Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 15:52   #3821
Brian W. Aldiss - Non-Stop

Iskreno, za Aldissa sam čuo tek preko filma AI, koji je temeljen na jednoj njegovoj kratkoj priči.

Non-stop je njegov prvi, i vjerojatno najpoznatiji, roman o skupini ljudi koji počinju vjerovati da se nalaze unutar ogromnog svemirskog broda, i kreću u potragzu za istinom, pa se susreću sa raznim drugim rasama: divovima, štakorima, "daljanima", "izvanjskim"...

Nije loše, ali moglo se to još fino pobrusti. Brzo je proletilo, više kao neka avantura/akcija nego sf.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 00:22   #3822
joj imam to
ali ne volm pisca...
odustao sam od prasume, helikonije i jos necega
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:53   #3823
Napokon pročitao Bands of Mourning od Sandersona, treći dio Wax i Wayne serijala (četvrti izlazi tek 2019.) I dobro je i dalje, likove naprosto obožavam i čini mi se da bih mogao čitati pedeset djelova i ne bi mi nikada dosadili. Ipak, slabija mi je knjiga od prethodne, nije toliko zanimljivija, nisi toliko često na rubu sjedala, i rasplet mi je predvidljiv, još u prošlom dijelu sam naslutio rasplet sa Waxovom sestrom, baš mi je štrčalo. Svijet se proširio (dosad je Mistborn uvijek bio siromašan što se tiče kompleksnosti svijeta), ali mi je to proširenje donijelo mnoge nelogičnosti. Da li je onaj drugi kontinent postojao i za vrijeme prve trilogije, čini se da jeste, a onda, da li je Harmony/Sazed bio svjestan tog kontinetna dok je krojio novi svijet. Ako jeste, zašto i na njemu nije stvorio idealne uslove, nego ga je dodatno zeznuo, a ako nije znao za kontinent onda je stvarno jadan bog. Uglavnom 4/5 s tim da mi je druga knjiga petica, a prva, trojka.
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 10:21   #3824
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Mad Ship, 2/3 u Liveship Traders trilogiji.

Prvi dio me oduševio, iako nisam ljubitelj pomorskih djela. Kronološki je iza Farseer trilogije, u istom je svijetu, ali potpuno drugi likovi. Vidjet ćemo situaciju s drugim dijelom. Tek sam počela pa ne mogu dati neko mišljenje.
Neki dan sam počela s čitanjem i trećeg dijela, Ship of Destiny. Dakle, ne sjećam se kad me je neki pisac toliko oduševio, kao Robin Hobb. Nekima su njezina djela predosadna, jer su više character oriented, nego action, ali meni to baš paše. Knjige su dosta spore i detaljne, ali to ne znači da imaju manjak radnje i događanja. Baš naprotiv! Sad se sve počinje rasplitati, već sam negdje na četvrtini knjige. Toliko mi se sviđa autorica, da sam počela razmišljati hoću li se dohvatiti i Tawny man trilogije ili malo Kaya uzeti.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:35   #3825
The Iron Druid Chronicles. Urban fantasy veoma sličan Dresden Files (zato sam ga i uzeo).
Ukratko... Druid star 2100 godina živi u nađem vremenu u SAD-u. Mora se zajebavati sa svim supernatural stvorenjima koja ga nastoje ubiti, imamo bogove svih vjera koji ga ili pokušavaju ubiti ili kontrolirati za svoje ciljeve.
Na trenutke ima stvarno odličan humor. Pogotovo između druida i njegovog psa s kojim može razgovarati. A pas je nerd, obožava gledati filmove i cilj mu je imati harem pun pudlica. xD

isplati se pročitati tko voli žanr, ali nije na razini Dresden Filesa.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:18   #3826
Pročitao The Core od Peter V. Brett.

Prošlo je predugo vremena od prethodnog nastavka... dok sam pohvatao tko gdje što, knjiga gotova. Ok je serijal, dao bih mu 8/10.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:37   #3827
Iskreno, nisam nikada mogao da shvatim tu pomamu za Brettom na našim prostorima. Pročitao sam prvu knjigu Demonskog ciklusa i to mi je uvjerljivo najlošija knjiga epske fanstastike koju sam u životu pročitao. A karakterizacija pojedinih likova je smijurija, a sve se nešto kao išlo na moralno sivilo, al izgleda nije se uspjelo. Jest da je srpski prijevod koji sam čitao bio očajan, možda bi mi original ostavio bolji utisak. Divim se svakome ko je došao do petog dijela. Ja ne znam da li je taj Brett uopće popularan u Americi?

Inače, pročitao sam Mistborn: Secret History, priču koju je Sanderson pisao desetak godina, a govori o svemu što se dešavalo Kelsieru otkad je poginuo u prvom dijelu pa sve do početka druge ere. Ne znam, Cosmere postaje toliko kompliciran sa svim tim nekim svjetovima, fizički, kognitivni, psihički, beyond ili šta već, likovi umiru, vraćaju se iz mrtvih, umiru opet, počinje mi sve to ličiti na Malazan, a Malazan mi se nije svidio upravo zato što me je počela boliti ona stvar za likove koji se svako malo vraćaju iz mrtvih ili bivstvuju u nekim drugim svjetovima. Hoću kada lik umre da ostane mrtav, inače me uopće ne pogađa više niti jedna smrt u serijalu, zato što znam da je taj lik tamo negdje, nešto radi, i po svoj prilici će iskočiti opet iza prvog ćoška kada piscu dune.

Pročitao sam i Tolkinovog Kovača iz Velikog Vutona, pa mi se ni to nije svidjelo, jedna jako blijeda bajka ili šta je već.

Čitam sada Roverandoma od Tolkiena. S obzirom da mi je omiljena Tolkienova knjiga Hobit koja je isto pisana za djecu, imam nemala očekivanja.
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 12:42   #3828
Quote:
Nur Gatrhan kaže: Pogledaj post
Iskreno, nisam nikada mogao da shvatim tu pomamu za Brettom na našim prostorima. Pročitao sam prvu knjigu Demonskog ciklusa i to mi je uvjerljivo najlošija knjiga epske fanstastike koju sam u životu pročitao. A karakterizacija pojedinih likova je smijurija, a sve se nešto kao išlo na moralno sivilo, al izgleda nije se uspjelo. Jest da je srpski prijevod koji sam čitao bio očajan, možda bi mi original ostavio bolji utisak. Divim se svakome ko je došao do petog dijela. Ja ne znam da li je taj Brett uopće popularan u Americi?
Pa iskreno ne znam... moguće da je, mislim da sam za njega i saznao na nekakvoj "Top x fantasy" listi. Ne zamaram se popularnošću, ako mi se ne svidi lako odustanem od čitanja. Ovo mi se svidjelo, već mi je malo dopizdilo što sad odjednom svi vole ubijati voljene likove - neki put samo želim pročitati priču o nekom sirotom seljačiću koji odjednom postane premoćan i kreše zlikovcima majke.

Quote:
Nur Gatrhan kaže: Pogledaj post
Inače, pročitao sam Mistborn: Secret History, priču koju je Sanderson pisao desetak godina, a govori o svemu što se dešavalo Kelsieru otkad je poginuo u prvom dijelu pa sve do početka druge ere. Ne znam, Cosmere postaje toliko kompliciran sa svim tim nekim svjetovima, fizički, kognitivni, psihički, beyond ili šta već, likovi umiru, vraćaju se iz mrtvih, umiru opet, počinje mi sve to ličiti na Malazan, a Malazan mi se nije svidio upravo zato što me je počela boliti ona stvar za likove koji se svako malo vraćaju iz mrtvih ili bivstvuju u nekim drugim svjetovima. Hoću kada lik umre da ostane mrtav, inače me uopće ne pogađa više niti jedna smrt u serijalu, zato što znam da je taj lik tamo negdje, nešto radi, i po svoj prilici će iskočiti opet iza prvog ćoška kada piscu dune.
Slažem se za Cosmere, stvarno zna pretjerati s tim metafizičkim budalaštinama.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 20:09   #3829
Rothfuss - Kronike Kraljosjeka.
Pročitao Ime Vjetra, trenutno završavam Strah Mudraca. Prva mi je bolja od druge koja je prerazvučena u središnjem dijelu.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:49   #3830
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Rothfuss - Kronike Kraljosjeka.
Pročitao Ime Vjetra, trenutno završavam Strah Mudraca. Prva mi je bolja od druge koja je prerazvučena u središnjem dijelu.
Ja to tako imam želju čitati, ali odbijam dok debeli krmak ne završi knjigu. Sjebala sam se s Martinom, sjebala sam se s Lynchom. Nećeš si ga majci i s ovim.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 11:56   #3831
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Ja to tako imam želju čitati, ali odbijam dok debeli krmak ne završi knjigu. Sjebala sam se s Martinom, sjebala sam se s Lynchom. Nećeš si ga majci i s ovim.
Pravo da ti kažem, djelo je pitko, čitko i dosta linearno. Ima neku Harry Potter vibru zbog tog Sveučilišta i sitnih nepodobština.
Odlično za pročitat i "ubit" vrijeme, no ne potiče me na razmišljanje kao ASOIAF koji je kompleksan.

Svakako veliki napredak u odnosu na kamilicu od Sandersonovog Mistborna.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:33   #3832
Buffy Tales of the Slayer, Volume 1

zanimljivo i zabavno zasada
ario11121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:41   #3833
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
Pročitao The Core od Peter V. Brett.

Prošlo je predugo vremena od prethodnog nastavka... dok sam pohvatao tko gdje što, knjiga gotova. Ok je serijal, dao bih mu 8/10.
I ja sam pročitala i imam isti dojam. Morala sam prvo pročitati ponovno kraj prethodne knjige da se podsjetim tko je tko. Serijal bi bio puno bolji da nije razvučen na 5 knjiga. Tri bi bile još ok, ovako je prevelika lepeza likova i iste događaje gledamo iz nekoliko različitih kuteva.

Što se tiče pozitivnih stvari, jako mi se svidio odnos prema religiji. Nema nepotrebnog filozofiranja i metafizike, jednostavno je za pratiti, nudi klasična pitanja, ali i neke odgovore. Odnos i položaj muškaraca i žena u različitim društvima je također zanimljivo odrađen.

Likovi su pristojno karakterizirani i nema neke Mary Sue, ali isto tako nisu dovoljno relatable (barem meni) da potaknu neke osjećaje prema njima. Uglavnom, korektno odrađeno sve skupa, ali nakon odlične prve knjige sam očekivala više.
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Ja to tako imam želju čitati, ali odbijam dok debeli krmak ne završi knjigu. Sjebala sam se s Martinom, sjebala sam se s Lynchom. Nećeš si ga majci i s ovim.
Zar i ti, sine Đez?
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:11   #3834
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post

Zar i ti, sine Đez?
Vjerojatno da da, ali što točno?

Završila sam Robin Hobb - The Liveships trilogiju, 5/5.

Sad sam opet uzela Abercrombieja, sasvim slučajno, iako sam htjela malo ostaviti fantastiku i uzeti neki drugi žanr, ali eto. Zalomilo se. Zasad sam počela s Best Served Cold, pa planiram iza toga još pročitati i Heroese, i Red Country. S tim zatvaram Abrin opus.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:09   #3835
Ma to offhand vrijeđanje autora me iritira. Ako mu knjiga ne valja, lijepo se da kulturno "izvrijeđati" nekoga i kritikom na njegov rad.
Jednostavno ne kužim poantu. Zašto oplesti na osobnoj razini po autoru kojeg, kažeš, nisi ni čitala?
Meni je Farseer trilogija bila dosadnjikava pa nisam nazvala Robin Hobb ćoravom kokoši.
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:59   #3836
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
Ma to offhand vrijeđanje autora me iritira. Ako mu knjiga ne valja, lijepo se da kulturno "izvrijeđati" nekoga i kritikom na njegov rad.
Jednostavno ne kužim poantu. Zašto oplesti na osobnoj razini po autoru kojeg, kažeš, nisi ni čitala?
Meni je Farseer trilogija bila dosadnjikava pa nisam nazvala Robin Hobb ćoravom kokoši.
Bacam hejt na njih. Baš zato što nisam čitala djela, ne mogu ga kritizirati na temelju toga, a s obzirom da knjigu piše već 10 godina i nikako da je dovrši (druga knjiga izašla prije 6 godina), dobijam dojam da je lijen, ili izgubio smjer, ili izgubio interes.. kako god, nemam lijepo mišljenje o njemu.

Zašto ti je Farseer bila dosadnjikava? Baš me zanima što ti se nije svidjelo. Ja volim te character-oriented knjige, još pogotovo kad su tako dobro napisane, uuuuh. Jedino što me je malo odbijalo od te knjige u početku je bilo ''I'' narrator, ali navikla sam se dosta brzo.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 14:40   #3837
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Sad sam opet uzela Abercrombieja, sasvim slučajno, iako sam htjela malo ostaviti fantastiku i uzeti neki drugi žanr, ali eto. Zalomilo se. Zasad sam počela s Best Served Cold, pa planiram iza toga još pročitati i Heroese, i Red Country. S tim zatvaram Abrin opus.
Što si sve pročitala od Abercrombieja?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:35   #3838
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Što si sve pročitala od Abercrombieja?
Sve osim ovih SA romana i kratkih priča. Dakle trilogiju Prvi Zakon i Smrskano more. Obje odlične!
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:26   #3839
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Sve osim ovih SA romana i kratkih priča. Dakle trilogiju Prvi Zakon i Smrskano more. Obje odlične!
"Smrskano more" bih volio da im još nastavaka ili barem romana u tome svijetu.

Jako mi se svidjela ideja i radnja.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 10:08   #3840
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Zašto ti je Farseer bila dosadnjikava? Baš me zanima što ti se nije svidjelo. Ja volim te character-oriented knjige, još pogotovo kad su tako dobro napisane, uuuuh. Jedino što me je malo odbijalo od te knjige u početku je bilo ''I'' narrator, ali navikla sam se dosta brzo.
Krenem razmišljati zašto mi se Farseer trilogija nije svidjela i skužim da se praktički ničega ne sjećam.
Nitko od likova nije ostavio neki dojam, a niti zaplet mi nije bio zanimljiv. Sjećam se da je tempo bio ubitačno spor, a generalno raspoloženje na granici depresije. Ne volim inače čitati mračni fantasy, ali ima knjiga u kojima to dobro funkcionira jer je barem tempo brži. Ova trilogija je bila mučenje za čitati, ali je bila dobro napisana i nisam htjela odustati.
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.