Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2010., 20:55   #261
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Za mnoge je pak duhovnost jos uvek sposobnost apstraktnog (za neke cak i konkretnog) razmisljanja i sloboda od "terora" emocija i nagona fizickog tela.
Ovo je prava definicija duhovnosti,nadilazenje zivotinjskih nagona,to i jeste ono sto karakterizira duhovnog covjeka. U Jedinstvu nema individualnosti,samo to treba moci uvidjeti
Imortalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:56   #262
može se raditi sve i ništa,putevi su apsolutno individualni!!!Meditacija ne mora biti u položaju lotusa i izgovaranju OOOOOOOOOMMMMMMM,meditacija može biti u šetnji prirodom,u kopanju vrta,u pranju suđa,u peglanju...Netko na javi može biti uvjeren da mu nije potrebno istraživati svoju duhovnost dok nije ni svjestan da u snovima ide u AP,što naravno svi manje više i radimo.Poimanja o duhovnosti su proizvoljna.Čitanje knjiga je preporučljivo ali trebamo znati da su i pisci pojedinci koji prenose vlastita iskustva pa tako njihova djela nisu primjenjiva na svih.Treba pronaći svoj način a u napisanim djelima tražiti inspiraciju...i naravno ne vjerovati svemu
sajkowoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 21:02   #263
Quote:
sa tvrdnjom da "smo svi duhovna bica" se slazem, ali ne i sa "svaki covek je duhovan",
(osim ako to znaci da je svako na nekom stupnju razvoja).
naravno,nemoj se hvatati za poneke moje izraze,možda mi nedostaje malo terminologije,ali nadam se da je bit shvaćena
sajkowoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 21:02   #264
Quote:
Imortalis kaže: Pogledaj post
Ovo je prava definicija duhovnosti,nadilazenje zivotinjskih nagona,to i jeste ono sto karakterizira duhovnog covjeka.
Zapravo sam napisao da je ovo tek druga po redu dobra definicija.
Prva je ona o srcu.
Jos bolja je ona o grlu.
Najvisa ona o celu.
A nenadjebiva ona o temenu glave.

Quote:
U Jedinstvu nema individualnosti,samo to treba moci uvidjeti
Za ovo nisam siguran. Tko zna dokle seze individualnost ? Eto izgleda da je i Sveto Trojstvo na neki nacin ima.
Bilo bi steta sve nauceno utopiti u neku amorfnu masu istoga ?!
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 05:26   #265
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bilo bi steta sve nauceno utopiti u neku amorfnu masu istoga ?!
zavisi za koga si sve to ucio?
samo za sebe (egocentizam)?
ili za high-self (za cjelokupnost)?

ako je sve nauceno samo za ovo prvo, onda nista nisi naucio; otpadnik si
ako si pak ucio za svoje higherself, onda si gubio vrijeme, jer sve je vec ionako bilo u tebi
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 04:17   #266
Exclamation

Duhovnost je univerzalno verovanje u jednu svemoćnu inteligenciju, koja ne može imati ime i oblik niti određene ustaljene običaje i pravila. Univerzalno verovanje da je jedna inteligentna sila sve stvorila što vidimo i što ne vidimo a što postoji i da to ona održava u redu kao svoju kreaciju.

Religija je skup pravila, dogmi, učenja koja samo ograničavaju um i ne dozvoljavaju da se čovek iskaže u punoj svojoj punini.

Religija je takođe moćan mentalni program.
solarni jogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 15:34   #267
Quote:
solarni jogi kaže: Pogledaj post
Duhovnost je univerzalno verovanje u jednu svemoćnu inteligenciju, koja ne može imati ime i oblik niti određene ustaljene običaje i pravila. Univerzalno verovanje da je jedna inteligentna sila sve stvorila što vidimo i što ne vidimo a što postoji i da to ona održava u redu kao svoju kreaciju.

Religija je skup pravila, dogmi, učenja koja samo ograničavaju um i ne dozvoljavaju da se čovek iskaže u punoj svojoj punini.

Religija je takođe moćan mentalni program.
To je točna definicija duhovnosti. Samo što se neće svi sa vama složiti.
Pogotovo oni koji vjeruju u klasične religije.
Samo mi nije baš jasno kako ta sila to sve održava u nekome redu. Da li je to održavanje vezano za vrijeme: ovdje i sada, ili može biti nevezana za vrijeme: na početku je bilo sve definirano. Ili je njezino održavanje ovog poretka slično gravitaciji: uvjek djeluje među atomima, ma gdje da oni bili. Da li je gravitacija inteligentna? Glupo pitanje. Ona je takva sama po sebi. Djeluje jer je nastala u tijeku velikog praska. Samo je pitanje da li je mogla i ne-nastati ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 08:17   #268
Quote:
solarni jogi kaže: Pogledaj post
Duhovnost je univerzalno verovanje u jednu svemoćnu inteligenciju, koja ne može imati ime i oblik niti određene ustaljene običaje i pravila. Univerzalno verovanje da je jedna inteligentna sila sve stvorila što vidimo i što ne vidimo a što postoji i da to ona održava u redu kao svoju kreaciju.
Vjerovanje nije i ne može imati veze sa duhovnošću. Duhovnost zahtjeva iskustvenu spoznaju kojoj posrijedi duboko razumijevanje onoga šta se iskušava, a najmanje vjerovanje.
"Duhovnost je put provjere, a ne vjere."

Tko provjerava taj uči, doznaje i naposlijetku zna. Tko vjeruje taj mašta i ne zna.
Ispitivanje je majka znanja, ulaznica za stvarnost i preduvjet oslobođenja.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:01   #269
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Vjerovanje nije i ne može imati veze sa duhovnošću. Duhovnost zahtjeva iskustvenu spoznaju kojoj posrijedi duboko razumijevanje onoga šta se iskušava, a najmanje vjerovanje.
"Duhovnost je put provjere, a ne vjere."

Tko provjerava taj uči, doznaje i naposlijetku zna. Tko vjeruje taj mašta i ne zna.
Ispitivanje je majka znanja, ulaznica za stvarnost i preduvjet oslobođenja.

Na žalost, dokle god netko neupitno slijedi vlastite subjektivne slike i opise stvarnosti, osuđen je na to da se žali što ta stvarnost nije usklađena sa tim slikama. Osuđen je na sukobe sa drugim ljudima u pokušajima da ih prilagodi sebi.
Kada te slike i opise, koji su proizvod maštanja, izloži provjeri, shvatiti će da to ne može biti potpuni odraz stvarnosti i da ga ometa u sagledavanju iste te će ih, na koncu, odbaciti.
Tek tada, u tišini vlastita uma i bez potrebe za pretpostavkama, čovjek može učiti od stvarnosti. Tek tada, kada odustane od grčevitih pokušaja da ju kontrolira, uočiti će da mu stvarnost pruža mogućnosti za vlastito oslobođenje.
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 14:33   #270
Uviđajući da se pod duhovnost ubacuju i religijske i psihologijske komponente, našao sam se potaknutim da iskažem svoje viđenje duhovnosti
Kako ja gledam da duhovnost, ista se nalazi u graničnom području između psihologije i relegija.
U čemu se razlikuje od te dvije grane?

Psihologija proučava čovjeka, ali kao izvanjskog. Dakle, psiholozi pokušavaju, promatrajući druge ljude, dokučiti uzroke njihovog ponašanja i pomoći im ako ono odstupa od "standardnog".

Duhovnost je otkrivanje čovjeka iznutra. Spoznati samog sebe.

Religije imaju opisane ciljeve. To znači da podržavaju postojeći način djelovanja čovjeka, onaj preko vlastitih slika i opisa stvarnosti. Zbog toga vjernici slijede vlastite slike i opise onoga u što vjeruju, sa nadom da će to jednog dana postati stvarnost.

Duhovnost vodi ka odbacivanju slika i opisa i na taj način drži čovjeka u kontaktu sa stvarnošću. U duhovnosti nema opisa ciljeva, poput ljubavi, slobode, blaženstva i sl. jer je čovjek svjestan da bi stvarao slike sa aspekta onoga što jeste on, a ne onoga, nepoznatog, što opisuje. Zbog toga su, u duhovnosti, ciljevi apstraktni, odnosno čovjek teži k njima kroz "ne znam što jeste, ali znam što nije". Oslobađajući se od uzroka toga "što nije" (ljubav, sloboda, blaženstvo) čovjek se istinski mijenja.
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 15:56   #271
Ima tu još osim religije/teologije i psihologije i alternative, mistike, biologije, fizike, kemije, filozofije... Pa dodamo malo sociologije. Na rubnim dijelovima svega toga kroz potragu za samospoznajom, u neku ruku višim stanjima svijesti, kao primarnim načinom za ikakvom bitnom promjenom. Meni se čini bliža filozofiji psihologije, odnosno teoretskom dijelu te grane koja u drugom dijelu hoće biti što je u većoj mjeri znanstvena prirodom svog cilja da liječi ljude i socijalna, pomažući im da se vrate u okvire jedne kulture (za koju nema razloga vjerovati da je najbolja...), a duhovnost tu aktivno nastupa u pristupu sebi (time i drugima) kao nedogmatska i neznanstvena; odnosno prekoračuje i religije i psihološku znanost otvarajući nepoznata područja gdje znanost ne zahvaća, a ni filozofija koja eventualno daje preveliku prednost umu ili dijalogu preskačući opet biologiju, emocije... Tako ona i kao umjetnost i kao poezija i kao magija prodire kroz čovjekovu unutrašnjost, najaktivnija u istraživanju svih dijelova ljudskosti, jer ako nešto iskače iz granica po posebnosti, ne znači da je i bezvrijedno, i da treba biti zaustavljeno u svakom aspektu pojavnosti...
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 17:33   #272
Tolerancija uslov ka moći percepcije,tj.gledanja stvari u pravom svijetlu bistvovanja...
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 18:15   #273
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Ima tu još osim religije/teologije i psihologije i alternative, mistike, biologije, fizike, kemije, filozofije...
Naravno, sve to u vrlo finom zajedništvu. Čovjek je vrlo, vrlo kompleksno stvorenje.

U svom postu sam namjerno reducirao duhovnost na dio koji ukazuje na mogućnost spoznavanja sebe, a nije psihologija te mogućnost vlastite promjene, do neslućenih mogućnosti, a koja nije upregnuta u neku predodžbu. Dakle na mogućnost sebi prilagođenog "samopreodgoja" kroz stvarnost.
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 20:54   #274
Duhovnost je mogućnost/sposobnost da napraviš odmak od sebe samoga.
Mila_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:51   #275
Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je mogućnost/sposobnost da napraviš odmak od sebe samoga.
Ne razumijem kako čovjek može napraviti odmak od sebe samoga. Tko je onda on?
Razumijem da je čovjek sposoban da napravi iskorak od sebe starog, da bi postao novi, drugačiji, ako si na to mislila?
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 22:59   #276
Quote:
venerijanac kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako čovjek može napraviti odmak od sebe samoga. Tko je onda on?
Razumijem da je čovjek sposoban da napravi iskorak od sebe starog, da bi postao novi, drugačiji, ako si na to mislila?
Mislila sam na naše ''ja'', ego... :kakao:
Mila_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:46   #277
Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Mislila sam na naše ''ja'', ego... :kakao:
Koja je, po tebi, uloga ega? Odnosno, ako želiš, budi malo opširnija. Obrazloži to što kažeš, zanima me.
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 00:43   #278
Quote:
venerijanac kaže: Pogledaj post
Koja je, po tebi, uloga ega? Odnosno, ako želiš, budi malo opširnija. Obrazloži to što kažeš, zanima me.

Uloga ega je da održava fizički aspekt života, da racionalno procjenjuje i odbacuje sve ono što nije u skladu sa materijalnom osnovom života, u smjeru koje se realizira.
Ako, prema Jungu, zamislimo ''Ja'' u središtu ''Jastva'', onda iskorakom iz centra (ego) ulazimo u područje Duha ili Atmana.
Eto, malo više
Mila_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 15:46   #279
Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Uloga ega je da održava fizički aspekt života, da racionalno procjenjuje i odbacuje sve ono što nije u skladu sa materijalnom osnovom života, u smjeru koje se realizira.
Ako, prema Jungu, zamislimo ''Ja'' u središtu ''Jastva'', onda iskorakom iz centra (ego) ulazimo u područje Duha ili Atmana.
Eto, malo više
Iako, u svom elementarnom obliku, kroz psihu, ego osigurava fizički aspekt života, on je psihički konstrukt. Kao takav, on ne poznaje racionalnost, nego efikasnost. Dakle uspjeh ili neuspjeh je ono što ego poznaje.

Također, ono što je vrlo bitno osvijestiti jeste da je mozak organ sposoban za učenje i pamćenje. Zbog toga su čovjekova prva životna iskustva, ona na razini djeteta, ma koliko mogla biti iracionalna, čvrsto utkana u njegovu mentalnu mrežu. Iz tog razloga stoji uzrečica da dijete stvara navike koje ga kasnije, kao čovjeka, određuju.
Zbog tih osnova, te kroz učenje oponašanjem i preuzimanjem slika i opisa stvarnosti od drugih ljudi, čovjek kroz život sakupi čitavu gomilu iracionalnosti i iluzija za koje vjeruje da su stvarnost. To jeste razlog da se suvremeni čovjek, suočen sa sve većim brojem neizvjesnosti, sve više napreže i postaje psihički sve ne efikasniji.

Izlaz iz te situacije jeste duhovnost, ali ona koja čovjeka vodi kroz spoznavanje sebe samog.
U tom spoznavanju sebe samog, čovjek otkriva sve iluzije kojima je davao snagu stvarnosti i tada mu uskače u pomoć njegov vlastiti um. Naime on ima sposobnost da u trenutku spoznavanja istine, odbacuje sve iluzije vezane uz tu istinu, ma koliko u njih prethodno vjerovao. Trenutno i bez napora.
__________________
Čovjek je toliko moćan da može samog sebe učiniti nemoćnim
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 15:55   #280
Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Uloga ega je da održava fizički aspekt života, da racionalno procjenjuje i odbacuje sve ono što nije u skladu sa materijalnom osnovom života, u smjeru koje se realizira.
Ako, prema Jungu, zamislimo ''Ja'' u središtu ''Jastva'', onda iskorakom iz centra (ego) ulazimo u područje Duha ili Atmana.
Eto, malo više
Čovjek je sve to, ne samo ego i materijalno. Zato i insistiranje na isključivo matarijalističkom vođenju života čiji je ego personifikacija nije najmudrija opcija u životu. Jer ono što nas čeka poslije nije materijalno.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.