Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2008., 09:41   #1
Eko-Sever

Da li ste kupovali ili naručivali povrće/voće od Severa (www.eko-sever.hr)? Navodno organski uzgoj, bez pesticida itd.
Vjerujete li da je doista ekološki uzgoj (da li je uopće moguć eko-uzgoj na tolikim količinama...jedna nutricionistica mi je rekla da nije)?

Pozdrav
Apple Tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 09:59   #2
Quote:
Apple Tree kaže: Pogledaj post
Da li ste kupovali ili naručivali povrće/voće od Severa (www.eko-sever.hr)? Navodno organski uzgoj, bez pesticida itd.
Vjerujete li da je doista ekološki uzgoj (da li je uopće moguć eko-uzgoj na tolikim količinama...jedna nutricionistica mi je rekla da nije)?

Pozdrav
ne brini se, eko je, i odlicni su proizvodi, a preporucam i trgovinu Zrno i Bio&Bio. Zrno ima webshop.
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 10:38   #3
Quote:
Apple Tree kaže: Pogledaj post
Da li ste kupovali ili naručivali povrće/voće od Severa (www.eko-sever.hr)? Navodno organski uzgoj, bez pesticida itd.
Vjerujete li da je doista ekološki uzgoj (da li je uopće moguć eko-uzgoj na tolikim količinama...jedna nutricionistica mi je rekla da nije)?

Pozdrav
Ma joj, je. Nijemci imaju eko farme na puno većim površinama od severa.
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 10:43   #4
Quote:
Apple Tree kaže: Pogledaj post
da li je uopće moguć eko-uzgoj na tolikim količinama...jedna nutricionistica mi je rekla da nije
meni taj dio nije sporan, zašto ne eko bez obzira koliko se sadi
ali mi nije jasno kako imaju toliki urod na toliko zemlje
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:47   #5
svi proizvodi s oznakom eko sad čak i kod nas moraju imati potvrdu nadzorne stanice da su zadovoljili kriterije da bi se mogli zvat eko. severi imaju, na pakiranjima njihovih proizvoda je potvrda i naziv kontrolne stanice
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 16:31   #6
Bili oni eko ili ne ja od njih vise ne narucujem. predzadnji put dobila " C klase "
a prosli put dobila 3kg gnjilih jabuka.
Napisala im pristojno, prijateljsko pismo , bez ikakvih tuzbi, trazenja necega zauzvrat, medutim nisam nikada dobila ni slovo odgovora, cak ni ispriku na tolikoj kolicini nejestivog voca... a da se razumijemo, nisu jeftini pa da bacim 3kg jabuka, narucim nove i zaboravim da se to ikada dogodilo...
ako zele reputaciju, bez obzira na eko, mislim da im se takve stvari ne bi smjele dogadati....
mene i moje bliznje su kao musterije izgubili zauvijek
Dancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 18:20   #7
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
svi proizvodi s oznakom eko sad čak i kod nas moraju imati potvrdu nadzorne stanice da su zadovoljili kriterije da bi se mogli zvat eko. severi imaju, na pakiranjima njihovih proizvoda je potvrda i naziv kontrolne stanice
a gdje se mogu pročitati ti kriteriji?
Quote:
Dancica kaže: Pogledaj post
Bili oni eko ili ne ja od njih vise ne narucujem. predzadnji put dobila " C klase "
a prosli put dobila 3kg gnjilih jabuka.
Napisala im pristojno, prijateljsko pismo , bez ikakvih tuzbi, trazenja necega zauzvrat, medutim nisam nikada dobila ni slovo odgovora, cak ni ispriku na tolikoj kolicini nejestivog voca... a da se razumijemo, nisu jeftini pa da bacim 3kg jabuka, narucim nove i zaboravim da se to ikada dogodilo...
ako zele reputaciju, bez obzira na eko, mislim da im se takve stvari ne bi smjele dogadati....
mene i moje bliznje su kao musterije izgubili zauvijek
zar to nije eko?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 08:28   #8
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
a gdje se mogu pročitati ti kriteriji?


zar to nije eko?
Imaš NEGDJE na stranicama Ministarstva poljoprivrede. Pišem NEGDJE jer im je web u takvoj komi da je to strašno
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 12:19   #9
Organske jabuke iz Eko Severa nisu organske

Organske jabuke kupljene u dućanu Eko Sever na Trešnjevci nisu organske, pokazalo je to istraživanje i analiza koje smo proveli u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar. Detaljnom analizom na pesticide, koju su djelatnici Zavoda proveli čak dva puta, utvrđeno je da ih jabuke iz dućana Eko Sever sadrže, što po zakonu znači da njihov uzgoj nije bio organski.

http://www.telegram.hr/price/telegra...organsko-voce/
Maldives is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 15:16   #10
Eto toliko o eko proizvodima.
Da ponovim, ako ne poznajete prase osobno, ako niste u svakom trenutku gledali papriku dok raste, ako ne znate koliko je gusjenica jučer bilo na toj glavici zelja, onda niste kupili eko proizvod.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 15:53   #11
Žalosno je što nema više i redovitije takvih kontrola unutar sustava.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 16:04   #12



Eko-Sever
Farmers Market · Sviđa mi se: 20.490 · 4. listopad u 7:18 ·
Željeli bi se izjasniti vezano uz jučerašnji članak i reći da je sam članak napisan neprofesionalno i senzacionalistički te da istražujemo sve detalje navoda. Molimo vas sve za strpljenje jer ćemo se detaljnije javiti u narednim danima. Zahvaljujemo se svima koji su nam dali podršku. Želimo isto naglasiti da svi naši proizvodi su ekološki certificirani te nikada nismo koristili pesticide u našoj proizvodnji. Nadležne institucije rade svoj posao, a o svemu ćemo informirati javnost.
Vaš Eko Sever
Sviđa mi se: 174 · Komentara: 114 · Podijeljeno 2 puta
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 17:43   #13
Evo očitovali su se iz Severa:


Moramo naglasiti da je informacija da se u našim ekološkim jabukama nalaze nedopušteni pesticidi potpuno neistinita, ali i da samo testiranje koje je vršeno od strane pojedinog medija nije u skladu s propisima i zakonima Republike Hrvatske. Iskreno nam je žao što nam pojedini mediji nisu dali priliku da iznesemo našu istinu na cjelovit, a ne parcijalni način u spomenutom članku.
Mi smo u zadnjih 15 godina rada imali preko 100 inspekcija koje niti u jednom uzorku nisu pronašli nikakve nedozvoljene tvari što potvrđuje da smo u svim tim godinama radili isključivo u Vašem interesu, a prema izrazito strogim kriterijima i pravilima koja su bitna kako bi opstali u poslu kojim se bavimo. Nažalost, očito je bilo u nečijem interesu da nam se kroz medijska podmetanja onemogući daljnji rad te da se predstavimo kao ekološko poljoprivredno gospodarstvo koje krši propise i vara svoje potrošače.

više na:

https://www.facebook.com/opgsever/po...340356424721:0

Kome vjerovati?
Maldives is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 17:46   #14
Ako Eko Sever misli da je u pravu, neka podignu tužbu. Sve ostalo je rekla-kazala.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 17:48   #15
Quote:
Maldives kaže: Pogledaj post
Kome vjerovati?
Odgovor na to pitanje ti je napisao pinzgauer gore.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 18:48   #16
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Eto toliko o eko proizvodima.
Da ponovim, ako ne poznajete prase osobno, ako niste u svakom trenutku gledali papriku dok raste, ako ne znate koliko je gusjenica jučer bilo na toj glavici zelja, onda niste kupili eko proizvod.
I tako možeš ići kroz život? Totalna paranoja.

Ja se mogu ravnat nekim iskustvom, dopuštam si da me ljudi zajebu, pa čak i nekolko puta.

Sever mi je više nego ok, povrće je vrlo ukusno, lubenice su im fantazija okusa.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 08:27   #17
Ja bih još i povjerovala novinarki da me ne bode jedna stvar: kako to da su "veliki" gud gajs a "mali" bed gajsi? To jest kako to da Konzum,Spar,Billa i Lidl imaju eko jabuke a baš nekoliko malih nema? Ili se putem od prodavaonice do ispitivanja nešto ispremetalo u vozilu ili... To su veoma krupne optužbe pa se uzimanje uzoraka mora jaako pažljivo izvesti.
A kod nas je uobičajeno da "mali" propadaju a "veliki" se uzdižu pa i na račun "malih".
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 08:49   #18
Quote:
Zlikovsk kaže: Pogledaj post
I tako možeš ići kroz život? Totalna paranoja.

Ja se mogu ravnat nekim iskustvom, dopuštam si da me ljudi zajebu, pa čak i nekolko puta.

Sever mi je više nego ok, povrće je vrlo ukusno, lubenice su im fantazija okusa.
Nije paranoja, to je jednostavno tako.

Jednostavno, teško je vjerovat nekome da zaista prodaje eko proizvod jer je previše mutikaša i preprodavača oko nas. S druge strane, teško je kontrolirati boleštine i rast a da sve ostane - eko.

Čak i na selu vidim da ljudi pun više špricaju povrće i voće nego prije, a o tome s čime sve hrane svinje i perad, isto bi se dalo diskutirati.

Ja zbog toga vrlo rijetko kupujem eko voće i povrće.

Konkretne primjere mi je teško komentirati jer uvijek postoji mogućnost da su rezultati izmanipulirani. Bilo u redovitom testiranju, bilo u ovakvom ''neovisnom''.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 09:38   #19
Ekološko ne znači ne špricano!
Markica eko ili bio, ova ili ona ne znači puno za naš organizam. I eko proizvodi se špricaju kemijskim sredstvima.

Prirodni uzgoj je taj koji je nešprican osim pripravcima koprive, gaveza, biljnih kupki i sl. i takvoj hrani bi trebali težiti. Sve ostalo je krupni greenwashing ilitiga veliki zeleni biznis.

To što je Sever mali a Konzum ili Spar veliki ne znači nužno to da i gospon Sever ne želi postati veliki igrač na sceni. Štoviše, mislim baš da želi i svim silama se trudi.

Jedino je rješenje iz ovako jadnog i trulog kapitalizma (pa čak i s onim s ljudskim licem - SIC) u samoorganizaciji i proizvodnji vlastite hrane. Pri tome treba paziti i na hibridno sjeme, koje je primjerice dopušteno u EKO proizvodnji a to sjeme se ne može više razmnožavati i za njega su potrebna jača sredstva zaštite što pogoduje velikim sjemenarskim kućama.

I onda se vrtimo u krug i dolazimo do ovoga što se vjerojatno desilo - da ljudi jedu nezdravu hranu. Špricanu dopuštenim ili nedopuštenim sredstvima - svejedno!
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 09:40   #20
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Nije paranoja, to je jednostavno tako.

Jednostavno, teško je vjerovat nekome da zaista prodaje eko proizvod jer je previše mutikaša i preprodavača oko nas. S druge strane, teško je kontrolirati boleštine i rast a da sve ostane - eko.

Čak i na selu vidim da ljudi pun više špricaju povrće i voće nego prije, a o tome s čime sve hrane svinje i perad, isto bi se dalo diskutirati.

Ja zbog toga vrlo rijetko kupujem eko voće i povrće.

Konkretne primjere mi je teško komentirati jer uvijek postoji mogućnost da su rezultati izmanipulirani. Bilo u redovitom testiranju, bilo u ovakvom ''neovisnom''.
U potpunosti se slažem.
Čim je lova u igri, ne vjerujem nikom.

Da ne pričam da masa ljudi jednostavno izostavi punu informaciju, čak i nenamjerno pa sam par puta na moje inzistiranje saznao da " samo malo pošpricaju" ili da uopće ne špricaju " samo malo umeta stave"...

Ili možda "domaće" povrće koje raste uz tvornicu i ultra prometnu cestu...

A tek "domaća" svinjetina s Jakuševca...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.