Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2013., 15:12   #1661
Arrow

Quote:
number47 kaže: Pogledaj post
Heh, ako ti ne možeš saznati, što se onda nama čudiš...
neznam šta da ti kažem, čini mi se da sve stoji pa čak i ide unazad
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 17:48   #1662
Ajd, kad ste oživjeli temu, da se osvrnem na onaj tekst iz HV-a:

Quote:
...
Amfibijska Patria je, logično, lakša za 2,2 tone od standardne. To je posljedica veće uporabe lakših zaštitnih materijala, koji uključuju keramiku, na račun čelika. No razina oklopne zaštite ostaje ista. Oklop ima i veću razinu antikorozivne zaštite.
...
Dakle, olakšanje je izvedeno na način da se dio Patrie (pretpostavljam homogeni oklop, ispravite me ako griješim) zamijenio nekakvim keramičkim materijalom (sendvič ili nešto slično?). Zanima me radi se se isključivo o uvoznim komponentama, gotovim pločama koje se koriste pri izradi konstrukcije, ili se dio dodaje na osnovnu konstrukciju...dakle čisto tehnički dio, izvedba...
Nadalje, ima li netko predodžbu odnosa cijena za klasični oklop Patrie i ovoj amfibijski. Razlog za pitanje je prozaičan: ako se samo ovime (a mislim da je i još ponešto u igri, samo nagađam) može ustedjeti 2 tone, a zadržati istu razinu zaštite, što bi se dobilo u varijanti vraćanja te 2 tone na Patriu u obliku 2 tone keramičkog oklopa. S obzirom da je osnovna razina zaštite, bez dodatnog oklopa zaista osnovna, koliko se dobija na ovaj način? A koliko gubi cijenom, jer ne smijemo opet Patriu napravit besnoslovno skupom i dragocjenom, onda gubi smisao.
Ili recimo da se ovakav način izvedbe primjeni na modelu s 30 mm topom, koji je na bojišnici poželjnija meta i privlači više pozornost na sebe.

Quote:
....
Za stabilizaciju i veću brzinu plivanja na nos vozila postavlja se valobran, s dvije V-ploče, koje omogućavaju da vozilo ne ponire a konstrukcija podsjeća na brodski pramac. Valobran se postavlja hidraulički, a V-ploče ručno. Vozilo može biti spremno za vodu u roku od pet minuta i plivati po valovima visine do pola metra. Maksimalna brzina toka vode može biti do 1 m/s uz obalu, a do 2,7 m/s na "otvorenom" dijelu vode. Najveći nagib tla preko kojeg se amfibijski AMV 8x8 može spuštati u vodu ili izlaziti na obalu jest 22 stupnja. Za potrebe plivanja ugrađeni su zaštitni kanali, kao i dodatna oprema za usis i ispuh zraka. Tu su i dvije dodatne drenažne pumpe, u prostoru vozača i motora.
...
Osobno mi ovaj V valobran daje nekakav "ruski" štih cijeloj konstrukciji, ali pretpostavljam da nije stavljen bez veze, i da se iskristalizirao kao bolje rješenje kod testiranja. Ipak se radi o prilično ne-hidrodinamičnoj konstrukciji vozila, pa V više daje efekta "razmicanja" vode, nego "guranja velike mase".
Nije mi jasno da nisu mogli malo poraditi i na ovom segmentu, da se izbjegne taj ručni dio postavljanja valobrana. Mislim, kad već postoji hidraulični mehanizam valobrana, da se taj V valobrana razvije nekakvim sustavom poluga i sl. i ne traži angažman posade u prilično kritičnom trenutku ulaska u vodu.
Nadalje, osim što je prostor Patrie hermetiziran (bar se nadam da jest u svakoj inačici, za potebe ABKO), postoji li sustav nadtlaka u kabini za održavanje atmosfere unutra čistom, pa se to koristi i u amfibijskoj inačici protiv prodora vode, a drenažne pumpe su nužni backup, ili se cijeli sustav bazira na tim pumpama?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 17:54   #1663
Quote:
darkos kaže: Pogledaj post
šta je ovo već dugo ništa ne pišete, ja radim u Đuri pa nemogu ništa saznati, ajde ljudi malo informacija
Situacija ; moral na visini -tonemo sve dublje.Rekao bi-testiranju u pustinji usprkos. Bit će bolje.
http://www.zse.hr/default.aspx?id=10...onica=DDJH-R-A
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 22:44   #1664
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajd, kad ste oživjeli temu, da se osvrnem na onaj tekst iz HV-a:



Dakle, olakšanje je izvedeno na način da se dio Patrie (pretpostavljam homogeni oklop, ispravite me ako griješim) zamijenio nekakvim keramičkim materijalom (sendvič ili nešto slično?). Zanima me radi se se isključivo o uvoznim komponentama, gotovim pločama koje se koriste pri izradi konstrukcije, ili se dio dodaje na osnovnu konstrukciju...dakle čisto tehnički dio, izvedba...
Nadalje, ima li netko predodžbu odnosa cijena za klasični oklop Patrie i ovoj amfibijski. Razlog za pitanje je prozaičan: ako se samo ovime (a mislim da je i još ponešto u igri, samo nagađam) može ustedjeti 2 tone, a zadržati istu razinu zaštite, što bi se dobilo u varijanti vraćanja te 2 tone na Patriu u obliku 2 tone keramičkog oklopa. S obzirom da je osnovna razina zaštite, bez dodatnog oklopa zaista osnovna, koliko se dobija na ovaj način? A koliko gubi cijenom, jer ne smijemo opet Patriu napravit besnoslovno skupom i dragocjenom, onda gubi smisao.
Ili recimo da se ovakav način izvedbe primjeni na modelu s 30 mm topom, koji je na bojišnici poželjnija meta i privlači više pozornost na sebe.



Osobno mi ovaj V valobran daje nekakav "ruski" štih cijeloj konstrukciji, ali pretpostavljam da nije stavljen bez veze, i da se iskristalizirao kao bolje rješenje kod testiranja. Ipak se radi o prilično ne-hidrodinamičnoj konstrukciji vozila, pa V više daje efekta "razmicanja" vode, nego "guranja velike mase".
Nije mi jasno da nisu mogli malo poraditi i na ovom segmentu, da se izbjegne taj ručni dio postavljanja valobrana. Mislim, kad već postoji hidraulični mehanizam valobrana, da se taj V valobrana razvije nekakvim sustavom poluga i sl. i ne traži angažman posade u prilično kritičnom trenutku ulaska u vodu.
Nadalje, osim što je prostor Patrie hermetiziran (bar se nadam da jest u svakoj inačici, za potebe ABKO), postoji li sustav nadtlaka u kabini za održavanje atmosfere unutra čistom, pa se to koristi i u amfibijskoj inačici protiv prodora vode, a drenažne pumpe su nužni backup, ili se cijeli sustav bazira na tim pumpama?
Valobran je finski izum i dio je AMV-a namjenjenog USMC-u, sa odlicnim svojstvima na otvorenom moru, ne samo barama. Niti jedan oklop na AMV-u nije HR proizvodnje, a navedeni keramicki je najnoviji bliskoistocne provenijencije, takodjer namjenjen potencijalnoj narudzbi USMC-a, i da skup je kao sam vrag.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 23:07   #1665
Kraj kolovaz se primakao. Kad očekujemo povratak testnog vozila iz pustinje u zelenu ravnicu?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 13:30   #1666
evo već tri dana četiri naoružane amfibijske patrije idu na poligon, jel tko zna dali je za hv naručivano i koliko amfibijskih patrija,imam i video al mi se neda sad postavljat
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 17:55   #1667
Zašto Kuvajćani traže ovakvo vozilo na natječaju kad su za svoje potrebe razvili nešto slično?

http://www.military-today.com/apc/desert_chameleon.htm
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 12:07   #1668
neznam šta se dešava ali neko veliko čišćenje se održava u pogonu,vidim da su iznjeli puno toga van oko hale, ima i tenkova unutra DAJ BOŽE NEKOG POSLA
darkos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 14:29   #1669
Može li video?

Poslano sa mog Blade III koristeći Tapatalk 4
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 16:13   #1670
Quote:
darkos kaže: Pogledaj post
neznam šta se dešava ali neko veliko čišćenje se održava u pogonu,vidim da su iznjeli puno toga van oko hale, ima i tenkova unutra DAJ BOŽE NEKOG POSLA
Dionica kontinuirano pada zadnjih dana (moram pogledati koliko je na prodaji a koliko na kupnji) što ne znači nužno negativnu situaciju jer dok cijena lagano pada netko jeftinije kupuje ako ima povlaštenu (zabranjenu ) informaciju.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 16:15   #1671
Quote:
darkos kaže: Pogledaj post
neznam šta se dešava ali neko veliko čišćenje se održava u pogonu,vidim da su iznjeli puno toga van oko hale, ima i tenkova unutra DAJ BOŽE NEKOG POSLA
Možda počinje modernizacija tenkova, ako se sa Patriama stalo (bit će valjda vijesti s testiranja).Inače ode ĐĐ u crveno, skroz.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 22:08   #1672
Znaci propao je sav trud koji je DD ulozio u AMV program. Kako neocekivano.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 22:24   #1673
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Znaci propao je sav trud koji je DD ulozio u AMV program. Kako neocekivano.
pa nije .. ovo što su napravili treba netko servisirat ... na to budu izvukli isto dosta love
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:10   #1674
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Znaci propao je sav trud koji je DD ulozio u AMV program. Kako neocekivano.
??
"Pustinjska" nije prošla na natječaju?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:38   #1675
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Znaci propao je sav trud koji je DD ulozio u AMV program. Kako neocekivano.
Koji trud..., i kako je propao.....
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:50   #1676
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Koji trud..., i kako je propao.....
Odkud ti ta ideja? A sta je to propalo? Finci nesto unaprijedili za svoje potrebe iza neke novce koje mi nemamo a DD moze raditi i to ako Patria dozvoli .. tako je i do sada vazilo.... Kad se pojavi novi model auta, ti svoj sigurno bacis?
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 18:40   #1677
http://www.defender.hr/republika-hrv...ijuna-kuna.php


dal je ovaj DUOS ovdje potreban ? meni se to čini viška.
Koja mu je uloga u ovoj kombinaciji ?
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 17:00   #1678
Dodatak zapovjedniku koji može raspaliti po nekom drugom cilju dok je ciljač zauzet sa svojim? Ili jednostavno može vidjeti što mu se nalazi iza leđa.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 17:33   #1679
Pa da, a s obzirom da unutra uma još besposlenih, a na krovu još ohoho mjesta za pokoju kupolicu, najbolje bi bilo onda napraviti nešto ovakvo:
Nek' se nađe...zlu ne trebalo

Tako bi naša Patria postala nešto nalik teškoj krstarici, samo bez adekvatnog oklopa...
Naravno, imalo bi smisla tako opremiti samo par komada, jer bi bili daleko najuočljivija i najprimamljivija meta na bojišnici, i kad bi svi jurnuli na njega, ostatak vojske bi se mogao neopaženo provući kamo želi...

Dajte, molim vas, ima top 30mm, spregnutu strojnicu, kupola izgledno nosi i nešto raketno PO, funkcija joj nije divljati po bojišnici nego dovesti pješaka i pružiti mu potporu, dakle očekuje se to pješaštvo oko nje, a ne da iskrca što ima i jurne u neprijateljsku dubinu i ostane u okruženju. Nije ni marinsko SF vozilo iz Aliena II da se samo kreće po nepoznatom planetu...

Zar Patria nema kamere naokolo, unutra su monitori i za pješaštvo iznad svakog reda, zapovjednik ima na monitoru slike sa svih strana, sada treba dodati još jedan za 12,7 RCWS, pa treba angažirati samo razrooke zapovjednike koji odjednom mogu dva monitora pratiti, s jednim hvatati s 12,7 neprijatelja, ujedno zajebavati i ciljača na 30mm koji je taman izvršio akviziciju jedne mete, pa mu okrenuti kupolu tko zna kamo, istovremeno pratiti na drugom monitoru situaciju oko Patrie...još dati i vozaču kakvu cijev da se i on pridruži zabavi...
Barem je spregnuta strojnica u ovoj konfiguraciji redundantna...

Uostalom, ĐĐ/Kongsberg kupola je već pozamašna konstrukcijom jer se išlo na to da što manje zadire u unutrašnjost, kako bi se zadržao osnovni transportni karakter vozila, ne može se prostim čičkanjem svega raspoloživog iz arsenala na silu od transportera napraviti borbeno oklopno vozilo. Mi nismo vidjeli ni improviziranu radioničku izvedbu slat "oklopa" na našoj Patriji, većina su potpuno goli teški taxi...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 18:25   #1680
Koliko se sjećam, postoji jedna kamera na stražnjem dijelu iznad rampe i to je to, unutra nema nikakvih monitora za transportni dio - bar nije imala ova u koju sam se uvalio i gnjavio vojnike sa pitanjima. Čak i da ima više kamera po sebi, sumnjam da su one dovoljno kvalitetne da bi sa njima vidio nešto na npr. 500m udaljenosti. DUOS i kupola bi trebali imati odvojene kontrole tako da je moguće da zapovjednik gleda i cilja iza desno, a ciljač naprijed lijevo bez ikakvih problema.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.