Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2005., 13:20   #41
nemam djece..al mogu reci kaj je meni moja mama radila..
ona je jednostavno poslje hranjenja mene na kahlicu i to je to..

kak je meni kahlica bila ultra super zabvna kaze mama da sam vrlo brzo pohvatala slijed stvari bez nekog posebnog procesa i sl.
stovise i puno ranije od 22 mjeseca jer u moje vrijeme je bilo samo onih platnenih pelena, a mojoj mami se nije dalo toooliko to sve prati..pa se zena dosjetila..isto tak kak dunja kaze.

inace moja kahlica je bila u obliku stolice i to onak one kaj vidite na filmovima da kraljevi sjede u njima i bila je drvena ( ok lonac je bio plasticni al ostatak je bio drveni) i imala je jako mekani i spuzvasti poklopac i naslonjaci za ruku su isto bili mekani i mogao si spustiti taj poklopac i onda ju upotrebljavati kao pravu stolicu i u svakom slucaju bila mi je strasno fascinantna i vrlo draga stvar. znam da sam jos duuuuuugo nakon sto sam ju prestala koristiti kao kahlicu sjedila na njoj..sve dok mi je dupe moglo uci
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 13:22   #42
Quote:
happygoose kaže:
Hvala Dunja.....

prvo sam probas naci neke informacije, nauciti znanje i tako...izmedju ostalog naucila sam i da imaju muzicke kahlice i citave stolice....cega sve ne, a ja se pitam kud je nestala najobicnija tuta .....

ok, ali ovo s kojekakvim kahlicama....mora industrija izmišljati jer ima previše pomodarskih roditelja.


Ako dijete ima normalnu stolicu neće biti problema.
Problem zna biti kad dijete ima pretvrdu stolicu, a to je onda problem i u pelenama.


Prosječna beba uživa kad nešo učini samostalno i svi joj se još dive. Mali psihološki trik, koji razumiju svi roditelji, ako se počne hvaliti i pred nepoznatim ljudima. Oni drugi i jihove eventualne primjedbe i nisu bitni.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 13:47   #43
Quote:
Dunj@ kaže:
ok, ali ovo s kojekakvim kahlicama....mora industrija izmišljati jer ima previše pomodarskih roditelja.


Ako dijete ima normalnu stolicu neće biti problema.
Problem zna biti kad dijete ima pretvrdu stolicu, a to je onda problem i u pelenama.


Prosječna beba uživa kad nešo učini samostalno i svi joj se još dive. Mali psihološki trik, koji razumiju svi roditelji, ako se počne hvaliti i pred nepoznatim ljudima. Oni drugi i jihove eventualne primjedbe i nisu bitni.
Ima redovnu stolicu (citaj, svaki dan), i obicno u isto vrijeme.....i redovno nakon sto pojede flasicu mlijeka sa pahuljicama i dorucak oko 10 i popije dovoljno tekucine....sto je oko podneva.....

Kao sto sam rekla i na pocetku, ne znam kako ce sve izgledati, i to je vjerojatno ono sto me "strasi"

A sto se tice samostalnosti.......u zadnje vrijeme odbija da pojedine radnje, obavljamo mi umjesto nje.....i onda je pustimo i cestitamo
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 14:11   #44
Bilo je ljeto, macka je imala 2g i kusur mjeseci i ja naivno mislila kako ce to lijepo ici na moru ali brus Gospodja ni da cuje.
Nista, pomirila se ja s tim. Neces dijete silit.
Vratili se u Minken, taman zahladilo a ona jedno jutro izjavila da hoce ici na WC. I bogme otisla i obavila
Mozda se svega 2-3 puta nakon toga popiskila u gace.

Sa kakanjem je bila druga pjesma jer joj se to valjda nije svidjalo obavljat na WC-u pa bi cucnula iza fotelje i u gace
Jednom sam je skuzila, digla i odnijela na WC i nista. Kazem joj, ajde zlato znas da sad idemu u ducan i knjiznicu a ona kaze da joj ne treba I naravno, pokakala se u knjiznici. Ja sam mrtva hladna obavila jos i ducan i kad smo dosle doma sam je ocistila i rekla da je to zadnji put da je cistim i da ce se sijedeci put morat sama. Ona je rekla da je to fuj na sto sam joj odgovorila da je i meni isto. Vise se nije nikad pokakala u gace, jer je valjda zgrozilo da bi morala cistit Uzasno je gadljiva

Po noci sam joj drzala pelenu dok se 2-3 tjedna nije budila suha a onda smo makli i to. Mozda to nije po propisu ali mi se cinilo da ce to tako bezbolnije proci nego da se mokra budi po noci.

Mi nismo imali nikakve pripreme, ni tutu. Ona je odlucila sama kad joj je doslo vrijeme
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 05:03   #45
joj kud mi samaritanku izvukoste nisam bas ljubitelj njenih postova

Ja nisam tak opasna po tom pitanju. Lakse mi je kada se pokaki na tutu pa ga samo malo obrisem, u odnosu kad zasere cijelu pelenu i kad mu se sve zavuce pod jajca i u nabore od nogu Da ne kazem kak smrdi od kad smo poceli sa dohranom

Ne kuzim ovaj dio o maltletiranju. Kod tebe to izgleda ovak - bebac se usere presvlacis pelenu, potrosis cijelo brdo maramica i vremena cisteci sve nabore, ili ga peres pod vodom. Izmucis sebe i bebu, pogotovo kad beba poraste i neda se vise presvlaciti i natezati. Kod mene: znam da treba kakiti, ima upiskenu pelenu i taki tak ga trebam presvuci, stavim ga na tutu, pokaka se, obrisem dio oko anusa i stavim novu pelenu Gdje je tu mucenje roditelja i bebe? Pelenu tak i tak moram mijenjati jos piski u nju, usput ga stavim na tutu. Osim toga beba u tom polozaju puno bolje i lakse kaki, pa se tak dobro isprazni da je miran do sutra. Kad mu se neda i obavi to u pelenu onda je to obicno 3 puta dnevno i jos drekec pobegne izmedju guzova i izleti van na ledja Ili si mislila da je maltletiranje to kaj ga ne moram brisati cijeloga i muciti se da ne umoci rukicu u drekec

Kaj se tute tice, ja bih rado neku malo vecu. Kad piski onda mu se pimpac podigne i nekad izleti van tute, bez obzira na onaj uzdignuti dio
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 11:50   #46
dodu moja je bila zaostala, progovorila tek sa godinu dana

Evo par stvari o odvikavanju koje sam nasla na netu

copy-paste

Za učinkovito odvikavanje od pelena potrebna su dva uvjeta: (1) fiziološka i psihička zrelost za kontrolu sfinktera te (2) omogućiti djetetu sustavan proces učenja, oslobođen pritisaka i gadnji. Djeca su sama po sebi motivirana da budu velika, a ne bebe, te i njih same muči ako im to ne uspjeva.

Uz srdačan pozdrav,
Prof.dr.sc. Marta Ljubešić


link 1 link 2
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 21:21   #47
Ja neću o early potty training, jer, iako sam nešto čitala o tome, začudo nisam stvorila neko mišljenje. Ono, tko voli, nek izvoli, ja sam valjda prekomotna bila za to.

Ali vam se moram požaliti na slijedeće. Moja šefica ima sad 2 god i 2 mjeseca, zna jako dobro kad kaka, ponekad zna i kad piški, uvijek me obavijesti da će kakati, ali na kahlicu neće ni pod razno. Ne inzistiram ja, samo ju svaki put kad ona kaže: kaka! pitam: hoćemo na kahlicu? (s puno entuzijazma), na što ona odgovara (odlučno): NE!!!!

Mislim, sve sam probala što savjetuju, kahlica je doma već mjesecima, ispočetka joj je bila i zanimljiva, pa je obučena sjedila na njoj i stenjala kao da kaka (ali nikad nije).

Za sad se ne sekiram, mislim si, neka dođe toplije vrijeme pa ćemo nešto valjda poduzeti po tom pitanju. Frendica me tješi da nema veze, da je 2.5 godine ''miracle age for girls'', da ni njena još ne ide na kahlicu...valjda još stvarno nije vrijeme.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 21:30   #48
bigi,
dvoje djece u mojoj okolini su stariji od tvoje malene jedan je napunio 3 godine i prije mjesec-dva je poceo da koristi kahlicu jos uvijek nije 100 % naviknut. Drugi je 3 i pol godine naucen i komotan unazad 4 mjeseca. Dakle nista zbrinjavajuce i ja od svoga ne ocekujem cudo da se desi vec sam spremna na godinu-dvije ushicenog treniranja
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 21:35   #49
Quote:
LaPerla kaže:
bigi,
dvoje djece u mojoj okolini su stariji od tvoje malene jedan je napunio 3 godine i prije mjesec-dva je poceo da koristi kahlicu jos uvijek nije 100 % naviknut. Drugi je 3 i pol godine naucen i komotan unazad 4 mjeseca. Dakle nista zbrinjavajuce i ja od svoga ne ocekujem cudo da se desi vec sam spremna na godinu-dvije ushicenog treniranja
Hvala na ohrabrenju srećo, ali ako ću ja morati još godinu dana mijenjati pelene jer se gospodični neće (a zna)
Možda je samo stvar u njenoj 'NE!' fazi.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 21:39   #50
Razumijem potpuno, jedna od navedenih mama je plakala sjedeci na podu pored kahlice a on bi car sjedio po sat vremena i taman kada se digne sa iste,stavi pelenu on bi se ukakao Tvoja barem kaze NE i gotovo
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:02   #51
chitam da ti curica ima 22 mjeseca...ako do sad nije imala tutu, nemoj ju ni sad kupit.


Nek sjeda na dasku, k'o velika
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:05   #52
ili nesto slicno ovom
obicna zahodska sjedalica mozda bude prevelika u njenim ocima.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:25   #53
Quote:
magic kaže:
chitam da ti curica ima 22 mjeseca...ako do sad nije imala tutu, nemoj ju ni sad kupit.


Nek sjeda na dasku, k'o velika


to je bila prvotna ideja......ali mi je bed hoce li se poskliznuti na stepenici...budemo vidjeli
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:27   #54
Quote:
LaPerla kaže:
ili nesto slicno ovom
obicna zahodska sjedalica mozda bude prevelika u njenim ocima.

cuj bila mi je bolesna i izgubila je na tezini..... sad izgleda kao stapic od 90 cm

ja se bojim da ce propast kroz tu rupu....

no treba poceti od nekud....danas smo bacili drek u skoljku i pustili vodu
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:46   #55
Quote:
bigblue2010 kaže:
Moja šefica ima sad 2 god i 2 mjeseca, zna jako dobro kad kaka, ponekad zna i kad piški, uvijek me obavijesti da će kakati, ali na kahlicu neće ni pod razno. Ne inzistiram ja, samo ju svaki put kad ona kaže: kaka! pitam: hoćemo na kahlicu? (s puno entuzijazma), na što ona odgovara (odlučno): NE!!!!

moj sin je prestao kakit i piškit u pelene s pune tri godine.

Od dvije i neš sam probala, objašnjavala, sjedila na tuti.... uvijek je vikao ne.
Sa tri je sam skinuo pelenu i sjeo na wc.
I to je to.
Nikad nisam i nikad neću forsirati djecu na nešto ako nisu spremna.
Ista stvar je bila i sa hodanjem i sa spavanjem i hranjenjem i bla bla.
Neće, ne mora, meni se ne žuri.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 03:19   #56
Moj najmiliji je dobio tutu u obliku zutog auta.
Majko mila, to dijete nije silazilo s tute a bilo mu je svega 9 mjeseci!!! I to kad obavi, brzo me zove da mu operem da se moze dalje igrati.
Najmilija je, pak, pocela ponekad traziti sa godinu i pol (ak'se dobro sjecam), ali je, recimo, znalo joj "pobjeci" u gacice do druge godine.
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 13:32   #57
Quote:
Tija kaže:
moj sin je prestao kakit i piškit u pelene s pune tri godine.

Od dvije i neš sam probala, objašnjavala, sjedila na tuti.... uvijek je vikao ne.
Sa tri je sam skinuo pelenu i sjeo na wc.
I to je to.
Nikad nisam i nikad neću forsirati djecu na nešto ako nisu spremna.

Moj je bio spreman s napunjenom godinom dana. Kod mene. Ne i kod bake.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 22:14   #58
Dizem ovu temu jerbo je trenutno aktualna kod mene. Kak' nauciti klinca da sjedi na kahlici? Ovo moje malo siroce se u zadnje vrijeme tak' muci s kenjanjem, a nikak' da skuzi da bi mu bilo lakse sjesti na kahlicu. On se sjedne na pod, izvine se nekak, i onda tiska, no nista ne izadje. Tak' radi cijeli dan i drzi taj kenjac u sebi po dan-dva. U medjuvremenu sam "zmislila" neku perverznu metodu da se rijesi tog kenjca iz sebe-naime u lezecem polozaju, ali to nije rjesenje, treba se nauciti sjediti na kahlici. Pokusali smo ga drzati na kahlici, ali nece, place, dere se, ne kuzi jos, ne bih stela da jos ima traume od toga. Ste vi drzali klinca dok nije sam ukapirao, ili je odmah ukapirao? Kak'?

Jel' vam ovo kaj poznato kod vase djece, ili se to samo mojemu dogadja?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:31   #59
Nemoj ga držati na silu na kahlici, to može izazvati otpor kod njega pa ćeš si na dugi rok stvoriti probleme.

Probaj mu pokazati kako da čučne ili u krajnjoj liniji neka obavi stojećki. Čučanje je prirodno, to bi mu se trebalo dopasti. Većina djece spontatno počne kakati čučeći.
Naravno, bilo bi bolje da ide na kahlicu, ali ako neće... Ovako iz čučnja će valjda s vremenom pristati da spusti guzu na kahlicu.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 13:50   #60
Svidja mi se tvoj prijedlog, Blue. Sada kada je zatoplilo, ostavili bumo ga bez pelene, valjda mu bude jednom sinula lampica. No, on se nikada ne cucne, vec uvijek sjedne i nekak se skvrci u fetus polozaj, okrene se na polu-stranu, ma izvodi vratolomije. A ja ga ne bih stela siliti da sjedi na toj kahlici kada ne ce, pogotovo kada place.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.