Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2011., 22:53   #1
Plave bjeloočnice

primjetila sam zadnjih tjedan dana da mi dijete 7 mj ima plavkaste bjeloocnice (inace ima plave oci, ali od neispavanosti su bile malo crvenkaste, a zadnji tjedan plavicaste)

malo sam googlala, nasla svasta nesto, ali me zanima da li je netko osobno imao dijete sa slicnim bjeloocnicama?

ne bih rekla da se radi o osteogenesis imperfecta, obzirom da se ona lupne tu i tamo dok se rotira ... inace je dosta cvrsta, jaka, ne place se kod tih udaraca, ako to ista znaci.

i da, premartus 5 tjedana
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 10:32   #2
Poštovana,

Kao prvo, bez pregleda preko foruma nije moguće sa sigurnošću odgovoriti na Vaše pitanje.

Određeni stupanj plavkaste obojenosti bjeloočnica može se vidjeti kod mnoge djece u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi kao dio normalnog razvojnog procesa jer je u tom peroidu bjeloočnica još tanka pa kroz nju prosijavaju unutrašnji slojevi oka. S vremenom bjeloočnica postane deblja te se plavkasta obojenost izgubi.

Na temelju onoga što ste iznijeli rekao bih da se vjerojatno radi o bezazlenoj pojavi koja će nestati s vremenom kako se Vaše dijete bude razvijalo.

Međutim, treba imati na umu kako pojava plavkaste obojenosti bjeloočnica, naročito ako se radi o izraženijem stupnju obojenosti, može upućivati i na patologiju. Osim sistemskih bolesti vezivnog tkiva (između ostalog, osteogenesis imperfecta, Ehler Danlosov sindrom, Marfanov sindrom), tu su i druge moguće bolesti oka ali i druge sistemske bolesti. I u anemiji uslijed nedostatka željeza također se može, između ostalog, naći i plavkasta obojenost sklera.

Prema tome, zakključno bih rekao da se vjerojatno kod Vašeg djeteta radi o pojavi koja je dio normalnog razvoja oka ali s obzirom da preko foruma nije moguće pregledati dijete, savjetujem Vam da se u svezi navedenoga konzultirate s nadležnim pedijatrom koji će pregledom i uzimanjem detaljnih podataka utvrditi je li možda potrebna daljna obrada.

Lijepi pozdrav i želim Vašem djetetu i Vama svako dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 12:44   #3
Isuse ja imam citav zivot plave bjeloocnice da mi se svi cude
i moj mali ih ima

nisam znala da sam se trebala zabrinut

bolje je bilo bez neta
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 08:41   #4
@ kuzerica, apsolutno! svakakvu patologiju nadjes na netu

@ el gato, hvala na detaljnom odgovoru - kroz koji dan idemo vaditi Fe, hematokrit i hemoglobin su nesto ispod donje referentne gr
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 04:42   #5
plavkaste bjeloočnice

Vidim da je post več puno godina ovdje,pa sam i ja htio podijelit svoje iskustvo,ako ništa drugo,bar da malo obnovim temu.Naime kao djetetu u osnovnoj školi,mnogi moji vršnjaci su se čudili mojim svijetlo plavim bjeloočnicama,a posebno su bile interesantne djevojkama.Zvuči čudno,ali nisu bile baš plave,intenzivne boje,nego više nekako svjetlo plavkaste nijanse,kao neki tanki premaz preko bjeloočnica,koji je ovisno o intenzitetu svjetlosti i njegovom kutu koji su davali mojim očima više manje plavkastu nijansu.Inače oči su mi jako tamne,skoro crne,jer je crna boja moje zjenice tek nešto malo tamnija od okolne šarenice.Pod umjetnim svjetlom,u kupaonici,morao bi se dobro zagledati da vidim razliku u nijansi zjenice i šarenice,ali u istim uvjetima se nije vidjela ni plavkasta bjeloočnica.Ta plava boja je najviše dolazila do izražaja po zimi na snijegu za sunčanog dana! Sječam se da mi je deda govorio da imam dobre gene i plavu krv,i da je netko u prošlosti od mojih predaka sigurno bio neki grof.S vremenom,u srednjoj školi,Tesli,nije bilo neuobičajeno da se neki momci opuste i popiju koju čašicu alkohola previše,ili da puše travu,i u takovim prilikama moje uvijek bistre plavkaste oči bi najviše odskakale od crvenih i mutnih,sa ispucalim kapilarama od trave i alkohola. Nakon srednje je ubrzo došao i rat,i nekako je i ta plava boja mojih očiju bila nisko pri dnu ljestvice prioriteta,te važnih stvari u životu i nekako je prestala biti bitna skoro pa do zaborava.Sve do jučer,bio sam na kavi sa mladom kolegicom,ponovo sam nakon više od 20 godina,bio iznenađen njenom reakcijom kad se nije mogla prestati čuditi mojim i dalje plavkastim očima!!! Tako da sam odlučio malo proguglati o tome,i pronašao ovdje na Forumu.hr,da to i nije baš neka super rijetka karakteristika.Što više,čini se da vas večina misli da to nije ništa normalno i da može biti upitno po zdravlje.Ja vam mogu samo reči da nisam nikada primjetio da imam problema sa vidom,ili kakvih drugih tegoba sa očima i zdravljem opčenito,a ulazim u 50-tu godinu života. No bez obzira na sve,uvidio sam da trebam biti ozbiljniji i odgovorniji glede svoga zdravlja,pa ću si dati ipak još malo truda da saznam što god mogu o tom`plavom očnom fenomenu,zlu ne trebalo.Osim toga većina vas je pisala o toj temi prije mnogo godina,i baš bi volio da obnovimo temu,jer sada vjerovatno ima više informacija.Zamolio bi sve koji vide interes u ovome,ljude sa sličnim iskustvom,a ponajviše one školovane,sa znanjem što se stvarno krije iza toga i da li su i u kolikoj mjeri plave oči opasne za zdravlje?!?!
goran22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.