Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2011., 00:30   #101
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
de ne trkeljaj. Čiščenje zahoda nije po ničemu slično slaganju polica.
je, isto je. ako si u svoje obrazovanje uložio godine učenja i gomilu novca, magistrirao i da ga jebeš izašao s tog fakulteta s nekim znanjem, a netko ti ponudi slaganje polica onda je to isto kao da ti je ponudio čišćenje zahoda. Jer to nije to. Jer to možeš i bez polaganja 50-ak ispita. Jer imaš papir koji pokazuje za što si stručan. I ako odbiješ to naravno ne znači da ne cijeniš ljude koji ipak rade te poslove.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:30   #102
Quote:
Hrvoje555 kaže: Pogledaj post
Halo, Halo, Zemlja Vas zove da se prizemljite. Osoba je završila fakultet?!? Nije li samim time što je utrošila 5 godina vremena, hrpu maminih i tatinih novaca te silni trud (ekonomski govoreći visok oportunitetni trošak) zaslužila određenu razinu časti i ugodnosti u poslu koji obavlja.
...

Ne, samom cinjenicom da si zavrsio fakultet nisi zasluzio nista. Zasluzis nesto kada znas raditi ono sto nekome treba.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:37   #103
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne, samom cinjenicom da si zavrsio fakultet nisi zasluzio nista. Zasuzis nesto kada znas raditi ono sto nekome treba.
tako je. i zato joj dajmo šansu da se pokaže u struci za koju je kvalificirana, a nemojmo ju jebat sa slaganjem polica. Ako nam treba netko za slagat police onda ćemo u oglas napisati da nam treba netko za slaganje polica, a ne kenjati o onaprijeđenju prodaje i izmišljati space manager pozicije
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:38   #104
Čista prevara!
Takvih prevaranata pun Zagreb!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:39   #105
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne, samom cinjenicom da si zavrsio fakultet nisi zasluzio nista. Zasluzis nesto kada znas raditi ono sto nekome treba.
Primjer moga šogora:
Šta misliš da li je on imao doma TIG aparat za varenje koji košta 20k eura i došao u firmu kao gotov proizvod (grubo rečeno)?
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:42   #106
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
tako je. i zato joj dajmo šansu da se pokaže u struci za koju je kvalificirana, a nemojmo ju jebat sa slaganjem polica. Ako nam treba netko za slagat police onda ćemo u oglas napisati da nam treba netko za slaganje polica, a ne kenjati o onaprijeđenju prodaje i izmišljati space manager pozicije
To ti je korporativna klima... Treba citat Dilberta.

Problem je sto se na oglas za svako radno mjesto sada prijavi barem 100 ljudi. Nekad i 300. Od kojih 20 ima magisterij, 50 faks i 15 godina iskustva. Nije bas dobra situacija. Sanse za naci posao nekome bez iskustva su minimalne.

Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Primjer moga šogora:
Šta misliš da li je on imao doma TIG aparat za varenje koji košta 20k eura i došao u firmu kao gotov proizvod (grubo rečeno)?
I kakve to veze ima sa zaslugama za zavrseni faks?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:42   #107
Magistrica se javila na natječaj za posao slagača polica, koji i Agrokoru ima neki fancy naziv. Kad je skužila kaj je u pitanju uvrijedila se jer ona nije postala magistar da bi slagala police.
Kako u Agrokoru trenutno ne trebaju rukovoditelje i direktore, neće dobiti posao tamo (bar zasad). Po meni, znamo di živimo i ne bi bilo loše prihvatiti taj posao iz više razloga. Najteže je upasti u neku firmu, lakše se prebacivati internim natječajima nego upasti izvana.
Nitko vam neće ponuditi, pogotovo ne neki privatnik, neki bolji posao a da nemate radnog iskustva. Zaboravi priče o sadnici ili mladici. I u novinama se pojavljuju vijesti o akvizicijama boljih firmi, isto kao o transferima vrhunskih sportaša. Imam masu primjera di tip dođe na mjesto direktora prodaje jedne firme, a da je prethodno radio sličan posao u drugoj, i ne očekuje se od njega da ga netko uči, nego da on uči ostale ako treba.
Ovak počneš, slažeš police par mjeseci, vidiš kak to tam funkcionira, za par mjeseci se otvori neko bolje radno mjesto, prijaviš se. Već radiš u firmi, ne trebaju uzeti nekog izvana, već si magistar, imaš mrvicu veće šanse. Hočeš raditi, nije ti problem slagati police, po meni ostavljaš bolji utisak nego da glumiš primadonu u ovakva vremena....
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:43   #108
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
@thomascat
Da li friški strojobravar zna sve o svom poslu?
nemam pojma. Nisam te struke pa ne znam.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:47   #109
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
je, isto je. ako si u svoje obrazovanje uložio godine učenja i gomilu novca, magistrirao i da ga jebeš izašao s tog fakulteta s nekim znanjem, a netko ti ponudi slaganje polica onda je to isto kao da ti je ponudio čišćenje zahoda. Jer to nije to. Jer to možeš i bez polaganja 50-ak ispita. Jer imaš papir koji pokazuje za što si stručan. I ako odbiješ to naravno ne znači da ne cijeniš ljude koji ipak rade te poslove.
nije isto.
Slaganje polica je da ju tako nazovemo, najniža stepenica u prodaji. I direktor prodaje je jedna od stepenica u prodaji. Naravno da se ponekad ne počinje od najniže, ali ako se i počne nije tragedija. Prodaja ima veze sa njenom strukom.
Čiščenje WC-a je čiščenje i nema veze sa prodajom, niti s njenom strukom.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:49   #110
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
I kakve to veze ima sa zaslugama za zavrseni faks?
Nemoj se pravit grbav.
Znam da si jako inteligentan čovik i vidiš da vučem paralele.

Kakve ima veze VSS sa policama?
Možemo tako unedogled.

POZ-
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:53   #111
Quote:
anticorr kaže: Pogledaj post
Inače sam po struci magistar ekonomije, a obavijestili su me kako je posao za unaprjeđivača prodaje (za koji se nisam prijavila). No međutim zgodno sam se iznenadila. Rečeno mi je kako je posao unaprjeđivača prodaje ustvari : punjenje polica. Lijepo je znati kako sam studirala 5 god kako bih ustvari radila studentski posao punjenja polica.No najmizernije je što su to krili sve do zadnjeg trena. Kao fakultetski obrazovanoj osobi i čovjeku je to nemjerljiva uvreda,...
Što te briga kako se posao zove, bitna je plaća. Nisi napisala koliko su ti ponudili love za to. Pošto je Konzum prošle godine imao 11,4 milijardi kn prometa od prodaje, a ti kao magistar možeš to unaprijediti bar 10%, obzirom kakve neznalice su to do sada radile, uzmeš Todi 2% od toga i slijedeće godine si milijunašica.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:53   #112
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
tako je. i zato joj dajmo šansu da se pokaže u struci za koju je kvalificirana, a nemojmo ju jebat sa slaganjem polica. Ako nam treba netko za slagat police onda ćemo u oglas napisati da nam treba netko za slaganje polica, a ne kenjati o onaprijeđenju prodaje i izmišljati space manager pozicije
Radi se o tome da će prije šansu dobit magistrica kojoj nije problem niti police slagati, nego ona koja ima stav "to je ispod moje časti".
Imaš masu VSS ljudi koji bi itekako prihvatili taj posao, kojima to nije ispod časti.
Kako drugačije možeš znati kod zapošljavanja kandidata koji je dobar radnik, a koji je lijen. Vrlo jednostavno. Ponudiš mu najniže mjesto u toj struci i gledaš reakciju.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:56   #113
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
nemam pojma. Nisam te struke pa ne znam.
Preformuliraću pitanje:

Da li netko tko je školovan za određeno zanimanje zna sve, ili barem 70% optimistički, o poslu koji ga budući poslodavac koji isto tako (u dlaku) traži?
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:00   #114
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Nemoj se pravit grbav.
Znam da si jako inteligentan čovik i vidiš da vučem paralele.

Kakve ima veze VSS sa policama?
Možemo tako unedogled.

POZ-
Ja sam odgovarao covjeku koji misli da samom cinjenicom da je zavrsio faks zasluzuje nesto. Ne zasluje nista. Potrebno je naci nekoga kome to znanje treba. Ne samo to, nego taj netko jos mora i uloziti u kapital, a bogami i u obuku onoga koga ce zaposliti. Vise novaca potrosi poslodavac na obuku zaposlenika u prvih godinu-dvije (ako je rijec o VSS-u) nego sto je trosak obrazovanja na fakultetu. Poslodavac ce uglavnom "kupiti" sposobnost ucenja kada je rijec o ljudima bez iskustva. I tu ne mislim na formalnu obuku, tecajeve i slicno, nego na cinjenicu da ce te mjesecima ili cak godinu-dvije placati za relativno mali doprinos. Jos ces i smetati ostalima.

A u konkretnom slucaju, volio bih vidjeti oglas za taj posao. Da li se VSS trazio kao uvjet?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:04   #115
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Preformuliraću pitanje:

Da li netko tko je školovan za određeno zanimanje zna sve, ili barem 70% optimistički, o poslu koji ga budući poslodavac koji isto tako (u dlaku) traži?
Znam par ljudi koji su prelazili iz firme u firmu i nije im trebalo više od sat dva adaptacije i učenja. Ako počneš kao slagač polica onda će ti uvijek netko objasniti kak se slaže, koje su cake i to je to. Ak počneš kao npr. rukovoditelj prodaje onda se podrazumjeva da si već ispisivao ponude, da znaš što je to rabat, kako se pregovara i sl. Neće te nitko učiti ništa, eventualno će ti reći di možeš naručiti gablec. Ti si taj koji treba druge učiti i posložiti ih tako da budu i oni i ti efikasniji od svog predhodnika.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:10   #116
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
... Poslodavac ce uglavnom "kupiti" sposobnost ucenja kada je rijec o ljudima bez iskustva. I tu ne mislim na formalnu obuku, tecajeve i slicno, nego na cinjenicu da ce te mjesecima ili cak godinu-dvije placati za relativno mali doprinos. Jos ces i smetati ostalima.
Da te utješim......pripravnička plaća i nije bogzna što u VSS vodama.
I da uložiš u tog mladog čovika 1 godinu...on će ti to vraćati barem 10.
To je moje mišljenje (koje je možda krivo).
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:11   #117
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A u konkretnom slucaju, volio bih vidjeti oglas za taj posao. Da li se VSS trazio kao uvjet?
Nije napisala što je točno pisalo u oglasu, ali navodno se prijavila za mjesto gdje je uvjet bio magisterij struke, tj. da je kandidat završio petogodišnji studij ekonomije (po Bologni):

Quote:
anticorr kaže: Pogledaj post
Radi se o sljedećem, nakon što sam prošla 3 satno mučenje provjera matematičkih, verbalnih i kojekakvih vještina, obaviještena sam da sam prošla te sam pozvana na razgovor. Inače sam po struci magistar ekonomije, a obavijestili su me kako je posao za unaprjeđivača prodaje (za koji se nisam prijavila).
Quote:
anticorr kaže: Pogledaj post
... Te da su me pozvali za nešto ZA ŠTO SE JA UOPĆE NISAM PRIJAVILA, nego sam se prijavila za radno mjesto za koje su tražili izričito magistra ekonomije.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:14   #118
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Da te utješim......pripravnička plaća i nije bogzna što u VSS vodama.
I da uložiš u tog mladog čovika 1 godinu...on će ti to vraćati barem 10.
To je moje mišljenje (koje je možda krivo).
Lako za to sto ce nesto vracati deseterostruko za N godina. Ako nemas novac SADA da to isfinanciras, onda ne mozes zaposliti covjeka. Da je kapital neogranicen, bilo bi lako zaposljavati i financirati obrazovanje. Place se isplacuju iz kapitala, ne iz prihoda. Pogotove ne iz buduceg prihoda.
Ali u principu vecina ljudi nije uopce svjesna koliko radno mjesto kosta i koliko je vremena potrebno da netko postane produktivan.

Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
Nije napisala što je točno pisalo u oglasu, ali navodno se prijavila za mjesto gdje je uvjet bio magisterij struke, tj. da je kandidat završio petogodišnji studij ekonomije (po Bologni):
To je po meni malo pizdunski, ako su mislili da je to trajno mjesto. Sa druge strane postoji neka korporativna manija "poceti od najnizih pozicija". Nakon nekog vremena napredujes. Ja osobno ne volim te korporativne spike i drzim se manjih firmi.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:18   #119
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da će prije šansu dobit magistrica kojoj nije problem niti police slagati, nego ona koja ima stav "to je ispod moje časti".
Imaš masu VSS ljudi koji bi itekako prihvatili taj posao, kojima to nije ispod časti.
Kako drugačije možeš znati kod zapošljavanja kandidata koji je dobar radnik, a koji je lijen. Vrlo jednostavno. Ponudiš mu najniže mjesto u toj struci i gledaš reakciju.
ja bih to ponudio kad bih htio vidjeti koliko sebe i svoje znanje cijeni radnik. Ako pristane vjerojatno je ili u teškoj fin. situaciji pa sve prihvaća ili mu je ishlapilo sve što je naučio na fakultetu pa je svjestan da niti nije za bolje.

onaj tko ima magisterij, slaže police i kaže da mu nije ispod časti taj laže. Može on to raditi jer zna da se od nečeg treba živjeti, ali sigurno svako jutro kad krene slagati jogurte opsuje i sebe i diplomu i državu i ćaću koji ga je u krivo vrijeme napravio. Naravno, priča za van je "nije mi bed ništa raditi". Ja u te priče ne vjerujem, možda netko prihvati jer vidi taj posao kao odskočnu dasku, nikako kao posao na dulji rok. jer im je ispod časti.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 01:18   #120
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
Znam par ljudi koji su prelazili iz firme u firmu i nije im trebalo više od sat dva adaptacije i učenja. Ako počneš kao slagač polica onda će ti uvijek netko objasniti kak se slaže, koje su cake i to je to. Ak počneš kao npr. rukovoditelj prodaje onda se podrazumjeva da si već ispisivao ponude, da znaš što je to rabat, kako se pregovara i sl. Neće te nitko učiti ništa, eventualno će ti reći di možeš naručiti gablec. Ti si taj koji treba druge učiti i posložiti ih tako da budu i oni i ti efikasniji od svog predhodnika.
Tu si u jednu ruku u krivu.
Šta ako firma nema iz nižeg kadra nasljednika ili dovoljno obučenog radnika da preuzme posao višeg radnika/brigadira/poslovođe/šefa smjene?
seno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.