Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 23:32   #681
Quote:
IvyPop kaže: Pogledaj post
Izolacija je stavka na kojoj necemo stediti, to je jedino jasno od prve. Bas zbog oprecnih misljenja po forumima i bedaka koji se zale da si nikad ne mogu narihtati temp. po volji (a ja iskustva nemam) se pitam dali to stvarno dobro funkcionira. Jedan mi je arhitekt predlozio da koristimo kombinaciju ventilokonvektora i podnog. Tu me zbunjuje na koji nacin? Iako se cini dobra ideja zbog funkcije hladjenja. Nigdje ne nalazim realne procjene jednog i drugog i dali je ok kombinirati. (Dali ventilok. puse prejako ili radi buku npr..)
Jeste li vi po svim prostorijama stavili podno i to je jedino na sto se grijete?
Ovi koji ne mogu naštimati temperaturu imaju vjerojatno to složeno bez termoglava i termostata po sobama... Kada to imaš, temperaturu štimaš doslovno u pola stupnja pa i svaku prostoriju posebno ako treba.. npr. dnevnu na 22, spavaće na 18, kako već hoćeš...

U svim prostorijama je podno grijanje jedino je u kupaonici uz podno stavljen i onaj rešetkasti radijator za ručnike koji isto se grije kao i podno dakle na 30tak stupnjeva i to je više nego dovoljno...
u svim sobama laminat za podno i u kupanicama pločice kao podloga..

Nemam ventilokonvektore pa ti tu ne mogu pomoći, no vidi si malo isplativost toga, možda ti se više isplati staviti 2-3 klime na cijelu kuću, ovisi kakav tlocrt imaš u kući... ako imaš dobru izolaciju ne treba ti ni podno možeš se iskljucivo na klime grijati i hladiti.

Stvar je u tome da ni ja osobno nisam imao koga pitati jer svi majstori još vjeruju samo u drva i radijatore... meni se punac podrugljivo smijao kada smo se odlučili za podno, kao požalit ćemo i smrzavati se da bi sada svaki put kad dođe čudio se kako je lijepo toplo, a plaćamo mizeriju za grijanje


Evo usporedbe radi, račun za plin prošli mjesec 900 kuna a bilo je zbilja hladno vani danima, grijem 120m2 na 19-24 stupnja kako koju prostoriju već prema željama... s tim da kada staviš 23 stupnja možeš doslovno u gaćama hodati koliko je vruće, drukčiji je osjećaj topline nego recimo na radijatorsko grijanje...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 08:53   #682
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Ovi koji ne mogu naštimati temperaturu imaju vjerojatno to složeno bez termoglava i termostata po sobama... Kada to imaš, temperaturu štimaš doslovno u pola stupnja pa i svaku prostoriju posebno ako treba.. npr. dnevnu na 22, spavaće na 18, kako već hoćeš......
Nemam niti termoglava niti termostata, imam podno, ali balansiran svaki krug i svaka prostorija onak kak mi paše.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 09:06   #683
Bok ekipa, imam garažu 50 m2, visine oko 4 m što daje cca 220 m3. Trebao bi postaviti neki oblik grijanja da mogu nešto i napraviti unutra po zimi. Garaža ima ogromna 3x3m automatska vrata, te kad ih otvorim odmah imam gubitak topline. Pošto meni treba grijanje 2xtjedno mislio sam ići na 2x IC grijalicu. Točnije ovu : http://www.solarno.hr/katalog/proizv...sole-1800-novo

Ima li netko iskustva s grijanjem takvog prostora? Treba mi temperatura oko 15 stupnjeva, garaža je građena duplom ciglom jedinicom i prednja strana izolirana. Ove godine ću izolirati strop sa staklenom vunom i knaufom, te ostala 3 zida žbukom i silikatom.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 09:40   #684
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nemam niti termoglava niti termostata, imam podno, ali balansiran svaki krug i svaka prostorija onak kak mi paše.
Super onda, no brijem da je puno jednostavnije to uštimati i kasnije opet mjenjati po potrbi ovako sa termostatima cca. 200tinjak kuna po prostoriji trošak, na ukupnu cijenu grijanja zanemariva cifra pogotvo jer sve radi novo.
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:32   #685
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
Bok ekipa, imam garažu 50 m2, visine oko 4 m što daje cca 220 m3. Trebao bi postaviti neki oblik grijanja da mogu nešto i napraviti unutra po zimi. Garaža ima ogromna 3x3m automatska vrata, te kad ih otvorim odmah imam gubitak topline. Pošto meni treba grijanje 2xtjedno mislio sam ići na 2x IC grijalicu. Točnije ovu : http://www.solarno.hr/katalog/proizv...sole-1800-novo

Ima li netko iskustva s grijanjem takvog prostora? Treba mi temperatura oko 15 stupnjeva, garaža je građena duplom ciglom jedinicom i prednja strana izolirana. Ove godine ću izolirati strop sa staklenom vunom i knaufom...
infracrvene grijalice griju jako kad su uključene (griju i otvorene terase, a kamoli u dobro izoliranom prostoru), za to vrijeme troše puno struje, i nimalo ne griju kad su isključene (obviously). odlične su za namjenu kad ti samo povremeno treba grijanje prostorije, dok si unutra, a ne za održavanje stalne temperiranosti. čak i kad uđeš u prohladan prostor pa ih uključiš, za 5 min ti više neće biti zima. i odlične su za garaže jer gubitak toplog zraka kroz velika vrata nije ključan, plus nema puhanja koje ti može smetati kod rada. no ne bi ih ostavio uključene kad nikog nema unutra. dapače, bilo bi dobro da na neki način osiguraš da ne ostanu uključene kad odeš. kako griju površine koje direktno obasjavaju moguće je i da ti nešto oštete ako su dulje uključene, pa moraš paziti na to da im ništa takvog nije preblizu.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:46   #686
Da, u biti mi to i treba. Pošto nema stalnog boravka u garaži, da se zagrije brzo.Prošao sam sve sustave grijanja zadnjih par dana i ostao na dvije opcije : IC grijalice ili klima 6kW.

Netko mi je savjetovao i plinski top, ali to mi je baš bezveze i osjeti se uvijek smrad, a i mora biti dobro ventiliran prostor. Maksimalno sam spreman uložiti do 7kkn.
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:48   #687
za samo povremeno i kratko grijanje dok nešto radiš u garaži definitivno bih preporučio IC. stavi prekidač uz svjetlo ili vrata da ih ne zaboraviš isključiti kad odlaziš.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 11:46   #688
Taman kad sam ja odlučio kupiti IC, pola firmi ih nema na stanju

Koliko bi ih bilo dosta za ovaj prostor? Mislio sam uzeti za početak 2x1800W pa dodati treću ako bi falio. Mogu ih strateški rasporediti jer imam slobodan prostor na visini a neće udarati u ništa 'zapaljivo'.

Ima recimo ova :
http://www.famtastic.hr/BLUMFELDT-CO...24_i278234.htm

Nema svjetla što mi je super i daljinski upravljač. Makar imam 4 wifi relejna izlaza od 10A pa ih mogu i mobitelom paliti.
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 12:16   #689
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
Taman kad sam ja odlučio kupiti IC, pola firmi ih nema na stanju
preprodavači, moraju prvo naručiti dostavu iz Kine.

Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
... Koliko bi ih bilo dosta za ovaj prostor? Mislio sam uzeti za početak 2x1800W pa dodati treću ako bi falio. Mogu ih strateški rasporediti jer imam slobodan prostor na visini a neće udarati u ništa 'zapaljivo'. ...
pa to ovisi o tome što namjeravaš raditi. ako si uglavnom na jednom mjestu, bila bi ti dovoljna i jedna.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:14   #690
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
Bok ekipa, imam garažu 50 m2, visine oko 4 m što daje cca 220 m3. Trebao bi postaviti neki oblik grijanja da mogu nešto i napraviti unutra po zimi.
Ako si kad bio pod takvom grijalicom u kafiću, mogao si primjetit da ona grije "usmjereno" ispred sebe a sastrane je hladno. A toliki prostor ne možeš zagrijati sa 3-4kw snage. Možeš samo zagrijati npr dio oko radnog stola, što je ok ako radiš za stolom.
Ako popravljaš auto pa se stalno vrtiš oko njega, neće ti bit velike pomoći od toga.
Prostor je pre velik i neizoliran za tako mali izvor topline.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 21:32   #691
Da, nažalost, sve mi je to jasno. Za ovakve prostore poput mojeg nema efikasnog grijanja, a ni isplativosti. Jer ja neke gluposti radim za sebe pa je bezveze plaćati bilo koji energent. Dvije jakne i udri 😀

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 23:09   #692
probaj plinski top. svog sam kupio za 500kn i dvije godine kasnije ga prodao za 400kn. najmanji model. a ima 15kW. toplo ce bit. jeftino je. smrdit hoce. al nebus umro. razmisli jos jednom.

alternativa je probijanje dimnjaka i bacva s dimnjakom na drva. to je najugodnija toplina. ali trebas dimnjak i drva.

struja jok. bankrot za takve prostore.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 23:39   #693
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
... imam garažu 50 m2, visine oko 4 m što daje cca 220 m3. Trebao bi postaviti neki oblik grijanja da mogu nešto i napraviti unutra po zimi. Garaža ima ogromna 3x3m automatska vrata...

garaža je građena duplom ciglom jedinicom i prednja strana izolirana. Ove godine ću izolirati strop sa staklenom vunom i knaufom, te ostala 3 zida žbukom i silikatom.
ja sam po ovom zaključio da to baš i nije neka straćara u pripizdini pa da kuri nutra letve i granje u bačvi
infracrvene grijalice su odlične za kratke i povremene potrebe. za par sati tjedno, a i to samo par mjeseci godišnje, ne bu bankrotirao.

@NorthBlue - isplati se kad to radiš svojevoljno. za tvoje psihičko zdravlje, ako ništa drugo.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:18   #694
Najvažnije je da vrata, prozori i ostali otvori dihtaju, da unutra ne puše kao na Velebitu.
Teško će povremenim grijanjem podići temperaturu cjelokupnog prostora, ali pojedine djelove je Ic grijalicama lako ugrijati.
I da koristi npr 6 sati tjedno, grijalice od 4kw, to je niti 25kn/tjedno. Neće bankrotirati, a neće se baš ni smrznuti. Sve ovisi o kakvom poslu se radi.
I jako je bitno na koju su stranu vrata.
Imam garažu sa vratima na jug, i drugu s vratima na sjever.
Ova sa sjevernim vratima je uvjek neugodno hladnija.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:34   #695
Pečka na staro ulje!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 17:46   #696
Dao sam si truda danas pa sam obišao par kolega koji imaju radionice pa sam gledao kako im je riješeno grijanje.
Moram napomenuti da je moja garaža, 'vrhunski' izolirana s usporedbom što sam vidio.
Ali, odustao sam od IC grijalica jer nije to za moje poslove lemljenja po osjetljivoj elektronici. Iako to radim par sati, 2 dana u tjednu bojim se da ne bi bilo trajno rješenje.Ono što sam našao, tj. što imaju na stanju naši preprodavači je cijena oko 4kkn za IC oko 4kW. Uložio sam već dosta u garažu, i još mislim završiti izolaciju tako da sam odlučio kupiti 10kW peć na pelete. Cijena 6200 + 700 za dimnjak.
Duže će trebati da zagrije, i morat ću paziti da ne otvaram vrata 5 puta dnevno ali će bar biti toplo. A možda izvedem i izolaciju samih vrata.
Hvala svima na savjetima, javim se za povratnom informacijom kad isprobam sustav.
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:28   #697
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
... odustao sam od IC grijalica jer nije to za moje poslove lemljenja po osjetljivoj elektronici. Iako to radim par sati, 2 dana u tjednu...
možeš li reći zašto ovo kažeš? pa to znači da uglavnom sjediš za stolom, a imaš vrlo solidnu visinu prostorije da si iza leđa, iznad glave staviš grijalicu. ako tvoju kožu ne peče jer nije preblizu, kako bi to smetalo elektronici? nema dima, nema čestica u zraku, nema strujanja zraka.

ovo što opisuješ peć na pelete meni se čini daleko preskupo za tu namjenu. imaš mogućnost ložiti pa se vratiti kad se zagrije? pa pustiti da se ohladi do drugog vikenda pa opet ispočetka? bit će prašine od peleta i pepela u zraku. jasno, ako imaš druge namjene za garažu onda je to druga stvar.

btw, jesi li gledao dostupnost IC grijalica u trgovinama kupaonske opreme? za garažu ti ne treba dizajn kakav nude kafićima za terase skupa s porezom za lovaše.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 21:42   #698
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
možeš li reći zašto ovo kažeš? pa to znači da uglavnom sjediš za stolom, a imaš vrlo solidnu visinu prostorije da si iza leđa, iznad glave staviš grijalicu. ako tvoju kožu ne peče jer nije preblizu, kako bi to smetalo elektronici? nema dima, nema čestica u zraku, nema strujanja zraka.

ovo što opisuješ peć na pelete meni se čini daleko preskupo za tu namjenu. imaš mogućnost ložiti pa se vratiti kad se zagrije? pa pustiti da se ohladi do drugog vikenda pa opet ispočetka? bit će prašine od peleta i pepela u zraku. jasno, ako imaš druge namjene za garažu onda je to druga stvar.

btw, jesi li gledao dostupnost IC grijalica u trgovinama kupaonske opreme? za garažu ti ne treba dizajn kakav nude kafićima za terase skupa s porezom za lovaše.
Da, bio sam danas na terasi pa sam malo s konobarom popričao oko IC grijalica i doživio kako to radi. Generalni je problem što ona grije samo u radijusu koji obuhvaća, predmete oko sebe. Sjedim za stolom, gore vruće a za noge zima. Nem veze elektronikom nego osjećajem grijanja koji me nije baš oduševio.

Znači, razlika mi je u cijeni 2,5 kkn a ovu peć sam danas vidio uživo u jednoj radioni približno sličnih dimenzija i unutra je bilo toplo kao u kući a daleko je slabije izolirana nego moja. Daljinsko upravljanje peći, 22kg spremik, ubaciš vreću i pol unutra i ne diraš ništa satima. Ima ventilatore koji ispuhuju zrak te grije sve oko sebe.

Ja radim na terenu pa sam doma u istim razmacima po tri tjedna, imam mogućnosti raditi doma kad hoću, paliti kad hoću i čekati da se zagrije. Mislim da bi mi dugoročno bilo bolje to jer planiram garažu koristiti kao i prostor za velika obiteljska okupljanja pa više ne moram razmišljati o godišnjem dobu. A garaža mi je već sad dobro sređena, od epoksi poda do podžbukne instalacije koju sam izveo, znači da ne vidiš grede na stropu mislio bi da si ušao u stan. Da sam imao grijanje već sam si mogao sam izvesti strop, a ovak već tjedan dana razbijam glavu . Jebiga, imam OCD za čistoću.
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 23:46   #699
u zatvorenoj i dobro izoliranoj prostoriji ti ne bi bilo hladno za noge kao što ti je na otvorenoj terasi, ali sad kad si opisao drugačiju namjenu za prostor razumijem nije loše imati takav prostor za zabavu
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 08:32   #700
Quote:
NorthBlue kaže: Pogledaj post
Da, bio sam danas na terasi pa sam malo s konobarom popričao oko IC grijalica i doživio kako to radi. Generalni je problem što ona grije samo u radijusu koji obuhvaća, predmete oko sebe. Sjedim za stolom, gore vruće a za noge zima. Nem veze elektronikom nego osjećajem grijanja koji me nije baš oduševio.

Znači, razlika mi je u cijeni 2,5 kkn a ovu peć sam danas vidio uživo u jednoj radioni približno sličnih dimenzija i unutra je bilo toplo kao u kući a daleko je slabije izolirana nego moja. Daljinsko upravljanje peći, 22kg spremik, ubaciš vreću i pol unutra i ne diraš ništa satima. Ima ventilatore koji ispuhuju zrak te grije sve oko sebe.

Ja radim na terenu pa sam doma u istim razmacima po tri tjedna, imam mogućnosti raditi doma kad hoću, paliti kad hoću i čekati da se zagrije. Mislim da bi mi dugoročno bilo bolje to jer planiram garažu koristiti kao i prostor za velika obiteljska okupljanja pa više ne moram razmišljati o godišnjem dobu. A garaža mi je već sad dobro sređena, od epoksi poda do podžbukne instalacije koju sam izveo, znači da ne vidiš grede na stropu mislio bi da si ušao u stan. Da sam imao grijanje već sam si mogao sam izvesti strop, a ovak već tjedan dana razbijam glavu . Jebiga, imam OCD za čistoću.
a zašto ne onda izolacija i klima
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.