Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2013., 12:12   #81
Inspekcija se "natovaruje na vrat" pomoću prijave. Što se tiče brzine, ovisi o pojedinim inspekcijama, ove porezne su brze i vrlo brzo će izaći na teren. Inspekciji rada koliiko znam treba vremena da reagira, ali odradi brzo ako hoće.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 01:25   #82
Molim pomoc,situacija sljedeca:

Potpisijem ugovor o djelu mjecec za mjesec ali problem je u tome sta ugovor koji sam potpisao nije bia pecatiran i potpisan od strane poslodavca i nemam primjerak istog i nije mi nista placeno preko racuna.Najvjerovatnije posto poslodavca nije uhvatila inspekcija nije mi nista platia preko racuna vec na ruke a ugovor je iskidao.prvi mjesec mi je sve uredno platio na ruke a sada su prosla vec dva i nisam dobia nista.Stvar je takva da ja nisan nigdi prijavljen da radim u to sam 100% siguran.Zanima me da li mogu poslodavca prijavit na osnovu toga da radim kao neprijavljen a posto se radi o casinu a oni imaju zakonsku obvezu drzat snimke i na njima se vidi da sam radio???
ticketcroatia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 08:40   #83
Moraš znati da je ovo što radite prikrivanje radnog odnosa, i tu možeš i ti najebati. Sve što si napisao ima sva obilježja rada, a ne djela. Ipak, tu je prednost, odneseš taj ugovor na inspekciju, i oni imaju gotov dokaz za kaznu. To jesi ili prijavljen ili nisi, možeš provjeriti u HZZO-u jer ti se plaćaju doprinosi.
S obzirom na poslodavca, ne bih se iznenadio i da su povezan.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 09:31   #84
Quote:
ticketcroatia kaže: Pogledaj post
Molim pomoc,situacija sljedeca:

Potpisijem ugovor o djelu mjecec za mjesec ali problem je u tome sta ugovor koji sam potpisao nije bia pecatiran i potpisan od strane poslodavca i nemam primjerak istog i nije mi nista placeno preko racuna.Najvjerovatnije posto poslodavca nije uhvatila inspekcija nije mi nista platia preko racuna vec na ruke a ugovor je iskidao.prvi mjesec mi je sve uredno platio na ruke a sada su prosla vec dva i nisam dobia nista.Stvar je takva da ja nisan nigdi prijavljen da radim u to sam 100% siguran.Zanima me da li mogu poslodavca prijavit na osnovu toga da radim kao neprijavljen a posto se radi o casinu a oni imaju zakonsku obvezu drzat snimke i na njima se vidi da sam radio???
Provjeri u mirovinskom da l si prijavljen - za početak.
S obzirom da nemaš primjerak ugovora, onda nemaš nikakav dokaz na papiru, ali možeš prošetati do inspekcije rada, ispričati im sve to i dogovoriti da dođu u kontrolu i kad te tamo zateknu - onda ispičaš tu cijelu pričicu službeno, za zapisnik.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 09:38   #85
Da, samo što se obično priča u tom trenutku promijeni, i odjednom sve crno postaje bijelo.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 17:38   #86
molim vas pomoć

Ljudi, molim vas savjet. Imam 2 sina koja rade kod M. Njegač, u firmi Nitea d.o.o. koja posjeduje dvije trgovine s odjećom i kafić. Dobiva poticaje od države, ali nikome ne isplaćuje plaće. Molim vas pomozite, što da radim? Rade od 17.12.2012.
hope9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 08:42   #87
Quote:
hope9 kaže: Pogledaj post
Ljudi, molim vas savjet. Imam 2 sina koja rade kod M. Njegač, u firmi Nitea d.o.o. koja posjeduje dvije trgovine s odjećom i kafić. Dobiva poticaje od države, ali nikome ne isplaćuje plaće. Molim vas pomozite, što da radim? Rade od 17.12.2012.
mogli ste preskočiti ovaj dio i nazvati državni inspektorat. Imaju telefon za prijave i možete i anonimno prijaviti poslodavca s točnim podacima bez da ostavljate svoje podatke i tako zaštitite identitet djelatnika. Manja je šansa da poslodavac shvati tko je kriv za to, ako je zaposlenih više... ovako ste možda i usosili svoju djecu.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 10:15   #88
Da su pojedini poslodavci inteligentniji, ovakva tema ne bi ni postojala, odnosno, nema šane da ikog usosi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 14:30   #89
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da su pojedini poslodavci inteligentniji, ovakva tema ne bi ni postojala, odnosno, nema šane da ikog usosi.
Pa bez uvrede ikome, ali ovaj poslodavac ispada itekako pametan - oni crnče za njega, on im ne daje plaću, a oni i dalje ostaju...
I ko je sad tu blesav?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:09   #90
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Pa bez uvrede ikome, ali ovaj poslodavac ispada itekako pametan - oni crnče za njega, on im ne daje plaću, a oni i dalje ostaju...
I ko je sad tu blesav?
Lako tako biti pametan, mislim da je ta pamet opisana u više dijelova Kaznenog zakona, ali to je manji problem. Poslodavac samo iskorištava situaciju(kao da radnici ne bi otišli, samo da imaju gdje), a ovo je već razina: "neka jedu kolače".
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:49   #91
Gle, gamadi je uvijek bilo i bit će - zakon je tu jasan i za takve postoje propisane sankcije u raznim oblicima.
Ali tol'ko dugo dok su ljudi ovce, zabadava svi zakoni ovog svijeta

Bez uvrede ikome, ali ja se zaista ne mogu sjetiti ni jednog razloga koji bi me natjerao da odem na posao na kojem me ne plaćaju i nikako ne razumijem ljude koji to rade
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 09:23   #92
Jebiga, i meni je to čudno i neshvatljivo, ali kako je moja prabaka rekla "sit gladnom ne vjeruje". Možemo se krstiti nogom do penzije, ali nažalost, ti ljudi ne znaju drugo nego ići na posao, i čekati Godota od plaće, budući da drugog izbora nemaju.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 14:16   #93
To je čista inertnost.
Imaš zakone, imaš inspekcije - prijavi, traži zaštitu svojih prava, pa onda dolazi na posao iščekujući da se to desi, a ne čekat oće li koji dan dragi bog poslat paket
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 14:35   #94
Lako reći, dodatni problem je i što ljudi svoja prava ne znaju, ne znaju Zakon o radu, Zakon o zaštiti na radu, naprosto mi je nevjerojatno koliko poslodavcima toga prolazi samo zato što ljudi ne znaju propise, niti su ih imali prilike naučiti. Školski sustav kao da namjerno tome pogoduje, jer je tamo važnije znati imena poginulih u 2. svj. ratu, nego zakone vlastite zemlje.
Što stariji radnici, to je situacija gora po tom pitanju, njima je valjda ostalo kako je pobuna protiv poslodavca pobuna protiv države, i bojim se kako će se to teško promijeniti.

Nikako se ne mogu oteti dojmu da te ljude treba žaliti i da im treba pomoći, a ne ih osuđivati i smatrati glupima i nesposobnima.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 17:56   #95
Prijavila sam bivšeg poslodavaca Državnom inspektoratu jer mi nije isplaćivao plaću po ugovoru.Inspektor je izvršio nadzor i ustanovio nepravilnosti,te poslodavca prijavio Prekršajnom sudu,o čemu sam dobila pisani odgovor.To je bilo prije 2 godine.
Tražila sam odgovor od Suda i inspektorata kako je završila ta prijava,ali svi govore da ne mogu dobiti info,jer nisam strana u postupku.
Očito je to netko "zamračio"
Ako netko može da mi odgovori.
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:04   #96
Sve je moguće, što je na kraju bili s plaćom ili razlikom plaće?
Jesi je dobila?
Jesi tužila poslodavca privatno?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 10:37   #97
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sve je moguće, što je na kraju bili s plaćom ili razlikom plaće?
Jesi je dobila?
Jesi tužila poslodavca privatno?
Zahvaljujem na odgovoru.Upravo bi mi pisani trag od nadležnih institucija (sud ili inspektorat) bio baza za podizanje tužbe,no nikako do toga,čak sam tražila i od od AZOP-a pristup informacijama i oni su se ogradili (radi se o uglednom poslodavcu)

što predlažete dalje.
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:31   #98
Quote:
đulic kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.Upravo bi mi pisani trag od nadležnih institucija (sud ili inspektorat) bio baza za podizanje tužbe,no nikako do toga,čak sam tražila i od od AZOP-a pristup informacijama i oni su se ogradili (radi se o uglednom poslodavcu)

što predlažete dalje.
Pismeno se obrati nadležnima u svim tim institucijama i to slobodno ih sve nabroji sve na desnoj strani paprića koji ćeš im poslati, tako da vide svi kome si se obratila, pošalji preporučeno, na ruke dotičnim osobama i svakako im daj do znanja da ako se netko jako brzo ne pokrene, ćeš biti prisiljena potražiti pomoć medija.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 21:57   #99
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Inspekciji rada koliiko znam treba vremena da reagira, ali odradi brzo ako hoće.
Kakva je točno procedura?

Prijavila bih poslodavca, tj. čak mi i nije bio poslodavac već sam odradila par dana na ugovor o probnom radu koji nije ispoštovan, znači umjesto 6-7 sati dnevno radilo se duplo, u govoru je naveo da imam dan odmora-kojeg nije bilo. I tak. I ostale divote koje idu uz to. Naravno da se nisam zadržala kad sam vidjela kakva je situacija. Ali voljela bih da ne prođe nekažnjeno. Ako ništa drugo da barem nekom drugome ne priušti istu stvar.

Na stranici Državog inspektorata ima obrazac, piše da ne odgovaraju na anonimne prijave ali da nije isključena mogućnost da izađu na teren po službenoj dužnosti.

Nemam dokaze za svoje tvrdnje. Osim toga da izađu na teren, uđu u lokal tamo bi našli i moju kolegicu koja još nije otišla pa bi možda i ona imala problema (uz mobbing kojem je već podvrgnuta)...tako da nisam sigurna što bi bilo najbolje učiniti po tom pitanju.

Sugestije?
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 21:02   #100
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Gle, gamadi je uvijek bilo i bit će - zakon je tu jasan i za takve postoje propisane sankcije u raznim oblicima.
Ali tol'ko dugo dok su ljudi ovce, zabadava svi zakoni ovog svijeta

Bez uvrede ikome, ali ja se zaista ne mogu sjetiti ni jednog razloga koji bi me natjerao da odem na posao na kojem me ne plaćaju i nikako ne razumijem ljude koji to rade
vrlo je jednostavno - nemaš drugi posao,ako DAŠ otkaz nemaš nikakvih prava na burzi a šanse da naplatiš plaće su manje ili nikakve jer si otišao.Nemaš pravo na otpremninu a gazili te godinama,tako nešto ih samo može usrečiti.I prođe mjesec ,i dva i tri i tako ....razlozi za ostati su sve veći (bar tako misliš) jer je sve više plaća u igri a isto i za otići iz istog razloga i tu se krug zatvara...sve nadalje još moram otkriti ,sad sam zatvorila krug i poludila.....a vjerovali ili ne i to košta ako hoćeš dobrog psihića
milllana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.