Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2013., 20:41   #21
FedererFan, predsjednik je da prostis bio potpredsjednici medju nogicama jako dugo vremena.
Inace je (i to je zanimljivo) predsjednik veliki katolik (to mu je bio prvi minus, jer Ameri vole ove iz tzv. novih crkava kojima lakse manipuliraju, naime, ovdje je Katolicka crkva imala dosta pozitivnih stvari u politici i danas ih ima).
Potpredsjednica je potom satkala mrezu koju ni predsjednik ne dira, a ima li i on kakve koristi, raja ovdje veli da ima.
Narkosi su mocni. Dovoljno je reci da imaju bolje naoruzanje od vojske. U Guatemali su se instalirali, ali drze se malo skrovito, sada su jednog uhapsili u Hondurasu, a kada je policija usla u njegovu vilu u Izabalu jucer, imali su samo prebrojati strojnice i RPG bacace, hehe.
U cijeloj toj zbrci zadnjih godina, dvije su price zanimljive, a koje pokazuju povezanost s narkomafijom.
Prva je ubojstvo Facunda Cabrala, argentinskog pjevaca i kantautora, u Guatemala Cityju. Na kraju se ispostavilo sljedece: zgodan covjek po imenu Farinas, Nikaragvanac, ugledni muzicki menadjer, hell, njegov menadjer, ponudio je to jutro Cabralu da ga odbaci na aerodrom. Negdje po putu nasli su se tu ljubazni ljudi sa strojnicama, koji su imali neke racune sa Farinasom. I u cijeloj guzvi Cabral dobije metak u glavu, a Farinas je neozlijedjen. I onda poslije toga, on zavrsi u nikaragvanskom zatvoru, to je jedina zemlja gdje nema tih bandi i mafije. Drug Daniel Ortez ocistio...a da je Cabral rekao - ne, idem hotelskim prijevozom, hvala - danas bi bio ziv.
Drugi dogadjaj je nestanak Cristine Siekavizza, iz jedne nase HR familije, koja se udala za nasilnog momka po imenu Barrera...U kucnoj svadji ju je umlatio, zamotao u tepih i negdje se rijesio tijela, a traze ju vec godinu i pol. On je nestao s dvoje djece, mama njegova nema kao pojma, a bila je skoro godinu u buksi zbog toga. Onda se pomalo sve otkrilo: da je mama, inace bivsa predsjednica Vrhovnog suda, pomogla sineku da nestane, dali su mu putovnicu s drugim imenom, da mu je dala brdo love, a i sam je bio bogat itd. I sada najnovija prica da se skriva na imanju nekog jakog narkosa u Izabalu, ali da pajkani ne mogu do njega jerbo im treba cijela armija s tenkovima, tako su ovi opremljeni.
I to ti je sve Guatemala.
Svaki dan nove atrakcije, sto mene zabavlja, jerbo - to su sve njihovi ministri, politicari, afere, meni dosta i nasih, pa me ovi ne diraju, hehe.
I na kraju, opet svakodnevni zivot: parola Partido Patriota je "Mano dura" - cvrsta ruka. Kad svira himna, stisnu saku pa ju stave na srce. Predsjednik je cak odlucio da uz policiju, gradom trebaju patrolirati i vojnici. I tako, vidis te decke sa dugim cijevima svaki dan. No, pitanje je sto sve to i koliko znaci, jer za borbu sa kartelima i ulicnim bandama treba fini rad skolovanih inspektora, a ne balavac od 18 sa strojnicom.
Sada, kako su osudili Montta, jasno je da ima jedna struktura koja stiti sebe i svoje "nepodopstine" i koja je spremna na sve - sve bivsi generali, pukovnici, vojna kamarila. U Latinskoj Americi vojska uvijek prisluskuje i spremna je intervenirati ako demokracija bude raspojasana. Kad sam bio u Paragvaju 1998., vojska je palila tenkove i turirala vrlo glasno, dok je parlament zasjedao hoce li skinuti predsjednika Wasmosyja. Ali zato je raja bila kul, bezbrizna. Jerbo, cak i drzavni udari nekada su pripomoc obicnom covjeku, paradoksalno...tako su i Montta skinuli "njegovi".
Za kraj, ako govoris engleski i volis radio, evo jedne emisije. Americki nezavisni radio i emisija "Sto se dogodilo u selu Dos Erres". To je vrijeme Riosa Montta! http://www.thisamericanlife.org/radi...d-at-dos-erres
Pozdrav i do citanja!
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 21:12   #22
Barbudo Mladen, ti si genij, i hvala ti na ovim upisima, sada i ja bolje razumijem Gvatemalu.

Kada sam bio posljednji puta, predsjednik je bio Alvaro Colom, i sa vodičem uspjeli ući u predsjedničku palaču, dali neke sitne novce, kazao mi je da u to vrijeme u palači, Colomov ured je kao bunker, bez prozora.

Da budem iskren, na svojim putovanjima, nisam nikad bio toliko u strahu kao u Guatemala City-ju, svagdje samo duge cijevi, i u hotelu Radisson savjetuju uzeti taxi čak i najmanju distancu. No svejedno sam išao do šoping centra pješice, ali gaće se tresle.

Sjećam se i ubojstva Facunda Cabrala.

Gospodo, kako vidite Mladen je super osoba, a ima i odličan blog:

http://mladen.guatexplorer.com/
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:21   #23
Evo članaka što se radi sa civilizacijom Maya, u Belizu, koja je dugo bila pokrajina Gvatemale, prije nego se Britanci umješali, srušil 2.300 staru piramidu, jer im je trebao kamen za popravak ceste.

http://www.jutarnji.hr/pohlepa-kojoj...midu-/1102659/
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 23:49   #24
Oooo napokon topic o Gvatemali na politici! Doduše, ne vidim ni ostale centralnoameričke zemlje?

U Gvatemali sam (već!) 4 mjeseca, ostajem sigurno godinu dana, a možda i duže. Blues Dada, nemam ništa protiv linkanja mog bloga i drago mi je da ima ljudi kojima se sviđa Uz jednu malu ispravku: iako nije nešto s čime se treba ponositi ovih dana, ipak sam splićanka, iako mi je Zagreb srcu drag.

Polako se upoznajem s jako zanimljivom povijesti ove zemlje, sa političkom situacijom i moram priznati da sam još uvijek početnik po tim pitanjima, iako napredujem punom parom. Barbudo je tu puno veći stručnjak. Da, drže se Hrvati u tuđini Namjeravam i na blogu pisati o politici, no to će malo potrajati jer ne želim ignorantski bubati gluposti.

Trenutno čačkam oko situacije Belize-Guatemala. Trebao je biti referendum o granici u listopadu ove godine, u obje države, međutim, čini se da su odustali. Barbudo, znaš li zašto?
Rearviewmirror is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 00:00   #25
A, ta utakmica traje dugo, jer je Engleska prekrsila dogovor sa Spanjolskom oko kolonija.
http://en.wikipedia.org/wiki/Belizea...torial_dispute
A oko povlacenja Guatemale ovo
http://www.caribbeannewsnow.com/tops...ate-15642.html

Problem je sto je Belize mali i otkad se osamostalio negdje 1981. jako im fale dotacije Londona. Dakle, Belize bi trebao pripadati nekakvoj zamisljenoj Guatemali, ali problem je sto se zadire u kolonijalno doba, kada nista nije trebalo prtipadati niti jednoj kolonijalnoj drzavi. No, Belize nije imao revoluciju protiv svoje kolonijalne matice, a Guatemala jest. I sada je nezgodno malo kad se pozivas na kolonijalna prava, zar ne?
Inace, Belizenjosi su ponekad u panici jer se boje neke Guatemalske invazije, dok s druge strane, imaju gori kriminal i ubijanje po cestama nego Guatemala, tako da nemam pojma sto to tako ljubomorno brane.
Meni bi bilo najhumanije da su svi povijesni teritoriji Maja u jednoj suverenoj i suvremenoj drzavi, pa da se na to nadogradi njihova prava i sl. Rekli bi nasi politicari: konstitutivan narod.
No to su samo moji neki snovi.
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 04:36   #26
Quote:
Rearviewmirror kaže: Pogledaj post
Oooo napokon topic o Gvatemali na politici! Doduše, ne vidim ni ostale centralnoameričke zemlje?

U Gvatemali sam (već!) 4 mjeseca, ostajem sigurno godinu dana, a možda i duže. Blues Dada, nemam ništa protiv linkanja mog bloga i drago mi je da ima ljudi kojima se sviđa Uz jednu malu ispravku: iako nije nešto s čime se treba ponositi ovih dana, ipak sam splićanka, iako mi je Zagreb srcu drag.

Polako se upoznajem s jako zanimljivom povijesti ove zemlje, sa političkom situacijom i moram priznati da sam još uvijek početnik po tim pitanjima, iako napredujem punom parom. Barbudo je tu puno veći stručnjak. Da, drže se Hrvati u tuđini Namjeravam i na blogu pisati o politici, no to će malo potrajati jer ne želim ignorantski bubati gluposti.

Trenutno čačkam oko situacije Belize-Guatemala. Trebao je biti referendum o granici u listopadu ove godine, u obje države, međutim, čini se da su odustali. Barbudo, znaš li zašto?
Sorry, zbog onog Zagreb i Split, isprika. Drago mi je da ti je Gvatemala interesantna i da te sve zanima, što se vidi iz tvog bloga.

Sto se tiče referenduma o granici problem je u Belizu, Belice, oni prave probleme, jer imaju neke svoje uvjete, ali Barbudo to sigurno bolje zna. Vjerujem da će za neko vrijeme, možda duže, to opet biti pokrajina Gvatemale.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 11:59   #27
Aha a sada mi je puno toga jasnije. Takva je tamo situacija, Ortega se je dosta namucio da ocisti Nikaragvu, on je djelovao od 80-ih godina i ranije zato me ne cudi da je kako ti kazes jedina zemlja Centralne Amerike bez narkokartela. Da je barem vise predsjednika u CA kao tipa Daniel Ortega, korisnik HugoAmigo je rekao vise puta na temi o Venecueli kakvu je sudbimu imao predsjednik Hondurasa, i kako je zavrsio jer nije vodio politiku kakva se sviđa eliti. Znaci trebas imati i zaleđe ako nesto zelis promjeniti, lose je prosao i Lugo u Paragvaja prosle godine, jer nije imao zaleđe...

Bio sam i na forumu za koji je Blues Dada postavio link, i mogu reci stvarno lijepo, imaju se sve teme i za hrvatski, engleski i spanjolski jezik. Vidi se da je gotovo cijeli svijet obiđen kada se vidi sto je obrađeno od espedicije i putovanja, pa putopisi na TV-u, knjige. Svaka cast autoru!!
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 13:18   #28
Barbudo, Ana, hvala za insajderski uvid u Gvatemalu.
Blues, hvala za iniciranje zanimljive teme i linkove i vjest head-hunting na gore-spomenute

Cini se da Gvatemala nece tako skoro pobjeci iz ruku narko-mafije, latifundista i pitomaca US School of Americas, te da su njihove stare genocidne navike iz doba "national security state" jos uvijek zive i zdrave.

Ali cijela regija se mijenja - u El Salvadoru je Funes/FMLN na vlasti, u Nikaragvi Sandinisti, u Hondurasu je bio potreban puč za odrzanje statusa quo koji je naisao na nepodijeljenu osudu u Latinskoj Americi...

Takva Gvatemala i cak i pucisticki Honduras su se nedavno prikljucili venecuelanskom Petrocaribe-u - SAD na to sigurno ne gleda s odobravanjem, a ove zemlje koje nerado uznemiravaju svog Gringo-bossa se usprkos tome odlucuju za ekonomsku suradnju od koje imaju koristi. Tako da ekonomska integracija unutar L.A. ima sve jaci "gravitacijski efekt" cak i na najpodloznije americke vazale. Time se vjerojatno moze objasnit i promjena politike (barem vanjske) u Kolumbiji nakon odlaska narko-Uribe-a i "pragmaticna" politika Chilea pod vlascu ex-Pinochetovaca.
A to moze utjecat i na unutarnje prilike u Gvatemali i otvorit mogucnost za ozbiljnije promjene koje mogu "vecine koja je manjina" napravit i stvarnu vecinu. Mnogi u Gvatemali ne glasaju (vjerojatno mnogi nisu ni registrirani kao glasaci u vidu neke forme "poll tax-a"), a mnogi vjerojatno glasaju po principu "manjeg zla" jer nitko ne ocekuje da npr. Menchu ima realne izglede za pobjedu?
HugoAmigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:44   #29
Hvala svima, mene fascinira da ja slučajno spomenem Gvatemalu, jer manje-više pratim što se događa u Srednjoj Americi i jave nam se dva Hrvata, od kojih je jedan Spličanka, sa super blogovima i od Barbuda puno informacija o toj zemlji.

Što se tiče Nikaragva, bio tamo dva puta, i to mi je najbolja zemlja Srednje Amerike. Najsigurnija, i pored toga što je to najsiromašnija zemlja regije, čak siromašnija od Hondurasa. Ali zamislite, nema narkomafije, veliki uspjeh socijalističke vlade, svaka čast.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 02:10   #30
Dobar članak u današnjem NY Times-u o suđenju bivšem diktatora Gvatemale Rios Monttu i ulozi Amerike u toj zemlji u 80-tim godinama prošlog stoljeća.

Jedan američki profesor, ekspert o Gvatemali, kaže da je SAD kreirao monstruma, od oligarhije i armije, u tim godinama, koji kasnije nije mogao kontrolirati.

http://www.nytimes.com/2013/05/17/wo...t-us-role.html
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 17:44   #31
Izvrstan tekst, o Gvatemali će se tek još više pisati, bar ja mislim.
Čeka nas još mnogo otkrića o ulozi Pereza Moline, ubojstvu biskupa Gerardija i ostalim događajima, kao što je recimo ovaj (dobar sam s njezinom sestrom) - http://en.wikipedia.org/wiki/Myrna_Mack
Inače, najnoviji razvoj događaja: bivši diktator Montt je u bolnici, i to zatvorskoj, pa je bilo nekoliko skupova podrške, pa je onda Baldizon izjavio da Perez Molina financira takve skupove, jako veselo.
U biti, nabrijava se da Perez izgubi tanku parlamentarnu većinu, pa bi Gvatemala uskoro mogla opet u vijesti širom svijeta.
Ako bi se sve raščistilo, bilo bi dobro. Tako bi Guate mogla konačno priznati Kinu i početi nekakav biznis sa njima, a ne s onima s Tajvana, što jako koči zemlju.....da, Guate je jedna od samo 23 zemlje koje ne priznaju Kinu.......
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 18:31   #32
Quote:
Barbudo kaže: Pogledaj post
Izvrstan tekst, o Gvatemali će se tek još više pisati, bar ja mislim.
Čeka nas još mnogo otkrića o ulozi Pereza Moline, ubojstvu biskupa Gerardija i ostalim događajima, kao što je recimo ovaj (dobar sam s njezinom sestrom) - http://en.wikipedia.org/wiki/Myrna_Mack
Inače, najnoviji razvoj događaja: bivši diktator Montt je u bolnici, i to zatvorskoj, pa je bilo nekoliko skupova podrške, pa je onda Baldizon izjavio da Perez Molina financira takve skupove, jako veselo.
U biti, nabrijava se da Perez izgubi tanku parlamentarnu većinu, pa bi Gvatemala uskoro mogla opet u vijesti širom svijeta.
Ako bi se sve raščistilo, bilo bi dobro. Tako bi Guate mogla konačno priznati Kinu i početi nekakav biznis sa njima, a ne s onima s Tajvana, što jako koči zemlju.....da, Guate je jedna od samo 23 zemlje koje ne priznaju Kinu.......
Barbudo, gracias, kao i uvijek dobar komentar i informacije da što bolje razumijemo Gvatemalu. Hvala na linku na tvojim blogu za Visit Croatia!
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 18:35   #33
Evo i jednog mog teksta, specijalno za FORUM.HR

Gvatemala – o legalizaciji droga (ne dekriminalizaciji)

Gvatemalski predsjednik Otto Perez Molina iznenadio je svijet prijedlogom o legalizaciji droga. Njegova zemlja, Gvatemala, žrtva je trgovine drogama kroz Centralnu Ameriku, dok u isto vrijeme konzumacija droga u toj zemlji je nevjerojatno niska.

Situacija je bezizlazna: trgovci drogama premrežili su nacionalni teritorij svojim kartelima, kao i u Meksiku. Posljedica tih aktivnosti je visoka stopa kriminaliteta, posebice ubojstava, a naročito u glavnom gradu Gvatemale gdje je stopa ubojstava na 100.000 stanovnika veća nego u iračkom gradu Mosulu (oko 70). Stanje je još dramatičnije u El Salvadoru, Belizeu i posebno u Hondurasu, čiji drugi grad po veličini San Pedro Sula predvodi ljestvicu najopasnijih svjetskih gradova. Ova zbivanja imaju tragične posljedice na ekonomiju, posebice turizam koji je prije dvije godine ukupnim prihodom konačno nadmašio gvatemalski izvoz kave.

«Rat protiv droge» je izgubljen, tvrdi Perez Molina, što je ocjena koju nećete čuti niti od jednog američkog političara. Po njemu, opremanje specijalnih vojnih snaga, nadziranje granica, žestoke kontrole u svim putničkim lukama, detektivski rad i cyber nadziranje – sve je to uzaludan posao. Kao i naravno trošenje milijarda dolara poreznih obveznika.

Doista, čim se uhiti jedan narko boss, zamjenjuje ga drugi i karteli neometano nastavljaju poslom. Njihovi međusobni teritorijalni sukobi neprekidno unose strah među lokalno stanovništvo, a ubojstva novinara, sudaca ili policajaca dnevna su stvarnost. Narko biznis unosi novu dimenziju korupcije u sve državne organe, prisutna je posvuda. Sa druge strane, likovi poput kolumbijskog dilera i trgovca Pabla Escobara postali su ikonama moderne kulture, a cijeli žanr pjesama o narkomafiji i njihovoj «pobuni» protiv reda i države omiljen materijal za slušanje po slumovima latinoameričkih gradova.

«Zašto ne bismo legalizirali droge, ovisnost tretirali kao zdravstveni problem pojedinca, a trgovinu suzbili mogućnošću da ovisnici kupuju jeftinu drogu u državnim dućanima?» - pita Perez Molina. Doista, prijedlog je heretički, ali rješava mnoga pitanja. Npr. na suđenje i zatvaranje velikog broja ljudi koji su po sadašnjim zakonima napravili kaznena djela, a od kojih su neki imali samo tragove marihuane u džepu – troši se silan novac. Ti ljudi su na dugi rok izvan ekonomskog sustava. To izaziva silne socijalne posljedice, pa i raspad obitelji. Da se mogućnost reinvestiranja tog javnog novca u gospodarstvo i ne spominje.

Na drugu stranu, jeftina droga u državnim dućanima uništila bi ilegalne trgovce, pa i pojeftinila proizvodnju droga. Narko biznis bi postao prošlost, a narkosi u svojim velikim vilama s bazenima i konjskim ergelama uskoro bi bankrotirali, jer je kriminal jedino što znaju raditi. Urušile bi se piramide kartela, a lokalne bande, tzv. «maras» našle bi se na udaru policije koja se za sada zabavlja nemogućim misijama, a uz to je i korumpirana. Opća sigurnost bi se preko noći promijenila.

Ovisnici bi umjesto da odlaze u zatvore na račun poreznih obveznika, dobili obvezne medicinske tretmane koji bi stajali daleko manje. Potaklo bi to i zdravstvo, koje je u Gvatemali skoro 100 % privatizirano.

Kao nekadašnji general koji nije mogao dobiti rat protiv gerilaca u šumama Gvatemale, čak niti politikom «spaljene zemlje», Perez Molina očito zna o čemu priča. Niti jedna gvatemalska vlada nije ni načela niti jedan kartel. Jer, očekivati da će se protiv kartela boriti policajac sa 300 eura plaće sasvim je nerealno, prije je da će ga kartel jeftino kupiti da štiti njegove interese. A tako korumpirani, policajci osnivaju dodatne kartele za organizaciju otmica i reketa; u Guatemala Cityju se svako malo uhapsi poneki lanac za iznude. Nije zgorega napomenuti da su bande i bolje naoružane i od elitne postrojbe gvatemalske vojske – Kaibiles. U nekoliko navrata kada je došlo do izravnih sukoba, Kaibiles su bili prikovani za pod vatrom iz RPG bacača i najmodernijih jurišnih pušaka.

No, ono što je dobro za male centralnoameričke zemlje, nije dobro i za Velikog Brata SAD; ova zemlja je od «rata protiv trgovine drogom» napravila unosan posao mnogim privatnicima, preko tog rata omogućeno je slobodno prisluškivanje i praćenje, kontrola, stvaranje psihoze i niz drugih stvari koje američka vanjska politika obožava. Kroz uzaludan rat otvara se mogućnost da se SAD zdušno prihvati najdražeg nacionalnog vanjskopolitičkog cilja, smisla postojanja snažne obavještajne zajednice i goleme armije: protežiranje američkih kompanija u nemilosrdnom klinču sa zemljama BRIC-a. A toga se SAD neće nikada odreći.

Štoviše, američke postrojbe koje su razmještene i u prašume Gvatemale kao da traže duhove – jer dok se oni igraju Ramba po pokrajini Peten, dotle narkosi uživaju na koktel partijima u vilama u okolici metropole, ili priređuju konjske utrke na velikim imanjima po visoravnima Gvatemale. Čak o tome stavljaju video isječke na youtube. Netko se tu pravi lud.

Zato, dok se na samitima Organizacije američkih država razmatraju ovakvi prijedlozi, vidljivo je da će SAD primijeniti iste metode kao nekad SSSR u Varšavskom paktu – tko nije s nama taj je protiv nas. Orvelovska praksa vječnog rata ide dalje.
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 12:00   #34
Barbudo, svaka cast, stvarno je gust citati tvoje postove

Sada me zanima zasto Gvatemala nije priznala Kinu?! Pa Kina je druga ekonomija svijeta i za koju godinu ce preteci SAD, samo Bog zna koliko moze Gvatemala zaraditi od kineskih investicija... A oni se odlucili za Tajvan, svasta... A sta je Baldizon rekao ako osvoji vlast da ce priznati Kinu ili je to tvoje osobno misljenje?

Zanimljiva ideja, sada oce li to uspjeti proci, tesko... SAD nece bas to dopustiti kako si rekao, oni su profitirali od toga, prema onom sto si nabrojao. Ali opet dobro je da je netko tako nesto i spomenuo, jer ako se potencijalno dogodi i realizira, pa onda bi bio masovni raspad narko kartela a to je odlicna vijest za obican narod Gvatemale.
A sjecam se da sam nesto citao lani ali mi nije ostalo bas previse u pamcenju, nesto da je bila neka debata koja se vodila diljem Centralne Amerike. Da su vlade Paname, El Salvadora, Hondurasa, Costa Rice i Nikaragve intenzivno razgovarali o nekom slicnom postupku, isto nesto u vezi droga. A valjda je to propalo jer sam to jednom procitao i vise nista od toga...

I sjecam se da se je SAD zestoko protivio takvoj odluci. Onda je Joe Biden najavljivao pomoć od oko 100 milijona USD. I nesto je pisalo da je vec ranije SAD dao od 2000-i neke godine oko 300 milijona u ratu protiv droga. A to je nista s obzirom koliko narko karteli zarade...

I jos za sto si spomenuo na kraju, OAD, sjecam se da je na ovoj zadnjoj u Kolumbiji su SAD i Kanda ostali izolirani od ostalih zemalja, cak je i Kolumbija, jedini 100% americki saveznik u LA pristala da se na iducem summitu za 3 godine pozove Kuba. Sjecam se da je netko i izjavio da se ne treba organizirati ako Kuba nebude pozvana, ako se ne varam sljedeca je 2015. negjde u SAD-u. Pa znas li sta o tome, poznavajuci Obamu, Kubu sigurno nece pozvati, ali onda oce li biti bojkota ili je jos rano o tome govoriti?
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 16:46   #35
Federer Fan, dao si pregršt sjajnih smjernica o čemu dalje pisati. Moram priznati da neke stvari niti je nemam pojma, ali sad vidim da zapravo dosta pratim, pa ću probati...
Guatemala - Kina.
Nedavno je proslavljena 100. obljetnica Kineza u Guatemali. To nisu komunistički Kinezi, nego puleni Sun Jat Sena, kojima je toliko na Tajvanu bilo dobro, te koji su uživali u svemu da su se iselili u Guatemalu. Jasno je da ta zajednica vuče protiv Narodne Kine.
S druge strane, nakon Revolucije 1944, 10 zlatnih godina i svrgavanja Jacoba Arbenza, u Guatemali su zavladali marionetski proamerički desničari. "Samo da Guatemala ne postane komunistička" - bio je motto, pa je jasno da se do dana današnjega nije priznala Kina. Nije se tome za čuditi kad se demokracija vratila relativno nedavno, od 1996., te u jednom blagom obliku. Tko bi napravio zaokret u vanjskoj politici Guatemale? Da vidimo.
Alvaro Arzu, unionistička stranka, motto "Bog, obitelj, domovina", prvi post ratni predsjednik. Ne. Alfonso Portillo, kvazi socijaldemokrat i član stranke Riosa Montta, korupcionaš? Ne. Oscar Berger, starčić koji se vlastite sjene bojao? Ne. Žalosno, ni Alvaro Colom, lijevi intelektualac, predvodnik UNE, koji je na kraju ujedinio to sa Bergerovom GANA, ali ima suprugu Sandru Torres koja je jako korumpirana, a bivša je gerilka, te su se čak razveli da bio ona bila predsjednički kandidat protiv Pereza Moline.
Dakle, ova zbirka ljudi niti je imala viziju gvatemalske neovisne vanjske politike, ništa. Ni muda da pravom šefu, američkom ambasadoru veli da malo prošeće.
Inače, u Centralnoj Americi stvari stoje ovako: Panama tvrdi da i nije u CA. Ta pokrajina Kolumbije koja je voljom Amera zbog kanala postala “neovisna” svakako nije faktor ovdje I uvijek je posebna kobasica. Kostaricensesi misle da su bolji od svih i najpametniji (argentinski sindrom) pa u ničemu tako lako ne sudjeluju iako imaju lijevu vlast koliko znam. Belize je predgrađe Londona, to je jedna posebna priča…
I ostaju ti 4 zemlje koje deveraju kako znaju na toj pučini američkih prisila i moranja te koje su formirale nekakvu labavu zajednicu zvanu CA 4, pa tu furaju nešto kao svoj Schengen…Guate, El Salvador, Honduras i Nikaragva. I opet tu nema zajedništva jer su desničari iz Hondurasa jedno, a Daniel Ortega drugo, El Salvador opet ima svoje ideje….
Dakle, Guatemala i Kina, pitranje je u kontekstu, ima tu samozavaravanja, vanjskog pritiska, laganja, ali Kinezi su im još uvijek komunjare, i sada kada Shanghai izgleda kao 50 Las Vegasa. Na njihovu štetu. Zaboravih dometnuti, tu je i velika kolonija južnih Koreanaca, pa je antikomunistička tenzija na vrhuncu. Samo, kako lažu javnost, nikako da objasne zašto je Kuba takva kakva jest, siromašna i sl: pa zbog američkog embarga! Nenormalnog vanjskopolitičkog života. Itd.
Ali, lijepo je reći javnosti: ne komunizam, pa nećete valjda živjeti kao Kubanci. Ja uvijek dodajem: pa ljepše je onda živjeti u manje više istoj bijedi za većinu, uz orkestriranje narko kartela i sječenje mačetama. Nešto se mora mijenjati. Hoće li to Baldizon? Njemu to nije priroitet, on je populista, reći će on svašta samo da se dokopa vlasti, ali onda ćemo tek vidjeti kako se plete korupcija. Jer on dolazi iz tog miljea.
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 21:05   #36
Barbudo hvaa, kako je FF rekao gušt!

Današnji NY Times donosi mišljenja poznatih ljudi o Amerckoj krivnju za genocid nad Mayama u Gvatemali:

http://www.nytimes.com/roomfordebate...r-in-guatemala
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 19:40   #37
Presuda oborena, sad ispocetka.
Dio Ladinosa jako likuje, jer u Gvatemali nikad nije bilo genocida (naravno, nemaju pojma sto je genocid) i sve je normalno i dobro dokle god bogati drze zemlju Maja i dok je sve kako je prije 500 godina zamislio pedro de Alvarado.
Ono sto ne shvacaju je da se Amerikanci rjesavaju staroga, kojemu su najprije "sapnuli" sto da radi, a sada se prave blesavi, eto, i oni bili promatraci.
Biti ce zanimljivo...naravno, stari je odma ozdravio i hoce iz zatvorske bolnice.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-22605022
__________________
Pozdrav iz Centralne Amerike, konkretno Gvatemale!
Barbudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 20:09   #38
Do 1982 godine,pod vlašču gvatemalskog diktatora Ephraim Rios Montt,više od 1.000 naselja Maja je napušteno ili uništeno.Na desetke tisuća Maja je poubijano u brutalnim pohodima Monttovih ljudi.Izrael je između 1977-1986 godine davao Gvatemali znatnu financijsku pomoć,a izraelska obavještajna uprava je novačila ljude gen.Montta u svoju agenturu.
Kolaboracionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 20:34   #39
Quote:
Barbudo kaže: Pogledaj post
Presuda oborena, sad ispocetka.
Dio Ladinosa jako likuje, jer u Gvatemali nikad nije bilo genocida (naravno, nemaju pojma sto je genocid) i sve je normalno i dobro dokle god bogati drze zemlju Maja i dok je sve kako je prije 500 godina zamislio pedro de Alvarado.
Ono sto ne shvacaju je da se Amerikanci rjesavaju staroga, kojemu su najprije "sapnuli" sto da radi, a sada se prave blesavi, eto, i oni bili promatraci.
Biti ce zanimljivo...naravno, stari je odma ozdravio i hoce iz zatvorske bolnice.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-22605022
Sramota za Gvatemalu, članak o tome u današnjem NY Timesu:

http://www.nytimes.com/2013/05/21/wo...r.html?hp&_r=0
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 01:43   #40
Bivši predsjednik Gvatemale od 2000-2004 godine, Alfonso Portillo je danas izručen Americi, gdje se protiv njega vodi postupak zbog "pranja" novca u iznosu od 70 milijuna dolara.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-22663430
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.