Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2014., 20:33   #1
Exclamation 5. razred

Bok roditeljke evo moja curica je krenula u 5. razred i meni se čini da je ovo šok nakon 4. razreda .... Svaki predmet novi profesor, svaki zahtjevan na svoj način... Neki dan smo domaći iz Vjeronauka pisali oko 2 sata! dd pa su tu tehnički, povijest, zemljopis, aaa... Neki dan je imala s izbornim 8 sati!!! Valjda je to ova godina samo prilagodba pa 6. bude lakši. Ovo do ljeta treba preživiti...a da ne spominjem treniranje još uz to nečega... Kakva su vaša iskustva s tim?!
carol7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 00:04   #2
Quote:
carol7 kaže: Pogledaj post
Bok roditeljke evo moja curica je krenula u 5. razred i meni se čini da je ovo šok nakon 4. razreda .... Svaki predmet novi profesor, svaki zahtjevan na svoj način... Neki dan smo domaći iz Vjeronauka pisali oko 2 sata! dd pa su tu tehnički, povijest, zemljopis, aaa... Neki dan je imala s izbornim 8 sati!!! Valjda je to ova godina samo prilagodba pa 6. bude lakši. Ovo do ljeta treba preživiti...a da ne spominjem treniranje još uz to nečega... Kakva su vaša iskustva s tim?!
I moj mali ide u 5. razred. To je veliki skok i sve je puno ozbiljnije i zahtjevnije.
S profesorima je jako zadovoljan jer su bitno različiti od učitelja kojeg je imao u prve četiri godine - koji je bio, blago rečeno - jedan običan idiot i psihijatrijski slučaj. Tako da su ga se profesori jako dojmili.
Svo gradivo mu ide sa lakoćom, jedino se malo više muči sa poviješću i engleskim, ali i iz tih predmeta stoji između 4 i 5.
Odabrao je još i dodatne iz zemljopisa,matematike i likovnog a ide i na grupu iz glagoljice.
Koliko ja vidim,jako je bitno da ne zaostaje sa lekcijama, jer ako mu se iz nečeg nakupi onda je teško da se nadoknadi.
Problem vidim u mnoštvu podataka i njemu nerazumnih pojmova iz povijesti. Mislim da je povijest nepotrebno nakrcan u "malo prostora" i ne vjerujem da je baš puno zapamtio a kamoli povezao raznorazne periode i civilizacije.

Koliko vidim, dnevno mu je dovoljno sat i pol do dva da bez problema savladava svo gradivo. Eventualno još subotom isto 2 sata ako mu predstije neki testovi ili lektira.
Za 6. razred i ja vjerujem da će biti malo lakše...valjda..
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 16:11   #3
I moja mala je 5. razred.
Razrednica u nižim razredima im je bila izuzetna draga i tolerantna žena i bojala sam se kako će se prilagoditi, stresna je uopće promjena sama po sebi, a kamoli ozbiljnost i kompleksnost gradiva. Ispočetka mi se činila dosta uplašena, ali je počela skupljati dobre ocjene i prilično brzo se prilagodila. Jedino imamo problema s ponavljanjem. Napiše zadaću, ponavlja jedino pred testove, na svakodnevnoj bazi izbjegava ponavljanje koliko može i tu nastaju problemi. Prije 5. isto baš nije ponavljala, ali je uspijevala biti odlikaš. I sada trenira tenis uz školu, nedavno je išla na takmičenje iz matematike i geografije.
Za matematiku je lumen, a geografiju obožava, dok joj se iz povijesti primjerice zalomila dvojka - po meni čisti pokazatelj da joj fali baš kontinuirano učenje i muž i ja se trudimo posjesti je uz knjigu i pomoći joj u tome koliko god možemo.

Sivko, dobro opažanje za povijest, užasno je kompleksna. Sada uče grčke bogove, to je na sreću zanima... pa ponavlja.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 17:27   #4
Quote:
carol7 kaže: Pogledaj post
Bok roditeljke evo moja curica je krenula u 5. razred i meni se čini da je ovo šok nakon 4. razreda .... Svaki predmet novi profesor, svaki zahtjevan na svoj način... Neki dan smo domaći iz Vjeronauka pisali oko 2 sata! dd pa su tu tehnički, povijest, zemljopis, aaa... Neki dan je imala s izbornim 8 sati!!! Valjda je to ova godina samo prilagodba pa 6. bude lakši. Ovo do ljeta treba preživiti...a da ne spominjem treniranje još uz to nečega... Kakva su vaša iskustva s tim?!
Normalno da je šok.
S druge strane, veći šok od toga su polazak u prvi razred, kretanje u srednju školu, polazak na faks... i mnogo toga još.

Ne treba djetetu tupiti da je sad sve jako teško da se ne obeshrabri dodatno niti raditi problem od zadaća. Nek se osamostaljuje sa zadaćama i obavezama, za dvije godine će bit u pubertetu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 17:51   #5
ja sam šesti razred osnovne i ne znam kako sam se našla na ovom podforumu, tako da molim vas nemojte mi: ,,a mala što ti radiš ovdje'' ili slično. imam dvanaest, ali psihički sam negdje blizu tridesete.
___________________________________________
ja, kad sam krenula u peti razred, prema onome što mi je 28-godišnja sestra ispričala, mislila da se neću izvući živa iz škole. sa školom nije bilo problema, imala sam prosjek od 4.3 do 5.00 i brzo sam se priviknula na nove predmete itd. samo što se ja ne sviđam društvu u onoj školi. to je, po mom mišljenju glupo. živim u selu kraj Gradeca [kraj Vrbovca (Vrbovec je 70 km od Zagreba)]i škola nam je proglašena najmodernijom u Zagrebačkoj županiji. rugali su mi se i odbacivali me jer nisam imala mobitel na touch (sad ga imam, lg P-350 -- nije da se hvalim ali ), jer sam imala prišteve na licu (koji će proći, ali tvrdoglaviji su od mene, što djeluje nemoguće ) i zbog nekih drugih gluposti koje pogodite s čim imaju veze ---> PARAMA. ne znam što ljudi toliko vide u tim novcima. dođem u onim cipelama zimskim sličnim gojzericama u školu pa su mi je došla neka cura i rekla mi da izgledam ko baba koja ide planinariti. sad sam 6.r. i nabili su mi toliko kompleksa ali doći će srednja i bolje vrijeme. valjda.
__________________
I'm not a nerd. I'm just whiz kid.
writer123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 21:47   #6
Da, baš..jadna djeca..Mi nikada nismo išli u školu. Tko je nama pisao zadaće i tko je učio s nama? I gradivo je sigurno bilo puno lakše...Koliko drame. Ja imam petaše doma,od toga jednog odlikaša i štrebera i jednu disleksičnu ljenčinu. Isti razred, isti odgoj, a razlika nebo i zemlja. Dati ću primjer osnovnoškolskog školovanja u jednoj nama ne tako dalekoj zemlji: djeca dolaze u školu u 8 odlaze u 3 popodne i imaju 1 sat pauze za ručak. 3 dana se nastava odvija na engleskom, 2 na njemačkom. Dodatni jezik je francuski. Prema programu koji ta djeca prolaze su u startu daleko ispred naše, ali kod nas je normalno žaliti se kako je djeci teško. Ja osobno smatram da moja djeca imaju realne ocjene i ne krivim niti jednog profesora jer je jedno od moje djece zakazalo. Na žalost, uvjerena sam kako će u nas uspjeti jedino oni pojedinci koji će nakon završenog fakulteta svoj život potražiti izvan granica naše zemlje. Svi ostali će raditi kao bauštelci, kopači kanala i čistači. Možda uspiju i u kriminalu, ali i tu moraš imat iole pameti da te ne uhvate..
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 11:10   #7
naravno da je peti razred djeci šok kad je hnos razrednu nastavu pretvorio u vrtićku igraonicu.

moja bi da se zaključivalo imala super zaključne ocjene, no od predmeta do predmeta... većinom je šarenilo. učenje i pisanje zadaće rastegne na sat vremena dnevno (piće, grickanje, wc, pas, virkanje na mob).
sat i po ili dva su previše učenja za tu količinu gradiva i ako dijete toliko uči, vjerojatno još nije razvilo način učenja ili ima još slabiju koncentraciju od moje. trudim se svoju zadržati za knjigom u smislu usredotočenosti, jer to joj loše ide kao i većini generacije, pomoći joj u traženju efikasnog načina slaganja informacija u pravo znanje. priznajem, prije ove škg nisam ni u snu pomislila da ću se morati angažirati oko učenja i škole, tj. držat je na oku da što manje vrluda pogledom i mislima dok uči.

što se dodatnih aktivnosti tiče, toga ima 13-15 punih sati tjedno, plus odlasci i dolasci i ne pada joj teško. veća muka je napisati zadaću.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 13:51   #8
Šok je svakako, zato je prvo polugodište uvijek vrijeme prilagodbe. Doduše, život je prepun takvih stresova i djeca na taj način uče nadvladati frustracije i emocionalno zrelo pristupiti životnim problemima. Danas je to zadaća, sutra lektira, a za koju godinu odabira zanimanja, ulazak u svijet rada, potraga za poslom... Diže mi se kosa na glavi kad kažu, joj, nemojte to, djeci je to stresno! Život je stresan, naviknite se
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 14:08   #9
I možda nije loše u 5. razredu redovito odlaziti na informacije i koji put i otići na informacije predmetnih učitelja ukoliko s nekim predmetima ima više teškoća. Važno je da roditelj stekne sliku o ljudima s kojim mu dijete provodi veći dio dana, a koja nije izgrađena samo na temelju djetetovih priča. Većina je djece iskrena, dobra i pristojna. Većina je učitelja isto normalna. A baš zbog onog manjinskog dijela treba steći osobne uvide.
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 15:35   #10
U odnosu na uciteljicu,mojem sinu je laknulo kad je krenuo u 5.razred.

Bitno je da redovito uce i da se trude koliko mogu,pa cetvorke i petice nece izostati i pored vanskolskih obveza.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 20:43   #11
Quote:
EineKleineMaus kaže: Pogledaj post
Šok je svakako, zato je prvo polugodište uvijek vrijeme prilagodbe. Doduše, život je prepun takvih stresova i djeca na taj način uče nadvladati frustracije i emocionalno zrelo pristupiti životnim problemima. Danas je to zadaća, sutra lektira, a za koju godinu odabira zanimanja, ulazak u svijet rada, potraga za poslom... Diže mi se kosa na glavi kad kažu, joj, nemojte to, djeci je to stresno! Život je stresan, naviknite se
slažem se, ali fkt. katkad društvo djetetu stvara više problema od škole, majke mi
__________________
I'm not a nerd. I'm just whiz kid.
writer123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 22:58   #12
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
U odnosu na uciteljicu,mojem sinu je laknulo kad je krenuo u 5.razred.

Bitno je da redovito uce i da se trude koliko mogu,pa cetvorke i petice nece izostati i pored vanskolskih obveza.
I mojem isto. Briljirao je u svim predmetima, uzeo sve moguće izborne, da bi u 12. mjesecu pao na dno i s tog dna se ne miče unatoč logopedici, razrednici, meni, svima koji se trudimo da ne padne do kraja, ali on se već predao...u 5. razredu. Maknula sam mu kompjuter iz sobe, ali laptop i mob su ostali. Mali je već administrator na nekim stranicama, a ne zna padeže....Isuse! Da mi je netko rekao da će biti ovako teško!
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 14:51   #13
I moj sin ide u 5 razred. U odnosu na isfrustriranu učiteljicu koju je imao do 4 razreda ovo je bolje. ALI u našoj školi od djece traže da sve uče napamet, svaki predmetni profesor misli da je njegov predmet jedini i da se mora savršeno znati. Nedavno su pisali test iz hrvatskog iz književnosti. Dala im je 50 definicija da nauče napamet (npr lirika, epika, drama, didaskalije, rima, pripovjetka, roman i sl.) . Moje dijete je zaista sve nabubao ali svojim rijecima i dobio 3. Profesorica mi je "objasnila" da se definicije trebaju naučiti napamet od riječi do riječi jer zato jesu definicije. I šta reći na to.
Iz povijesti je gradivo toliko opširno kao da studiraju povijest( između ostalog su navedene i vrste gatanja u rimsko doba u udžbeniku iz povijesti). Profesorica im gradivo uopće ne predaje, već sve moraju sami učiti iz knjige, a ona samo ispituje. Slično je i sa geografijom i prirodom i matematikom. Moj sin je zapravo super odličan učenik u takvim uvjetima. Sretno svima
ananica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 15:35   #14
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
I mojem isto. Briljirao je u svim predmetima, uzeo sve moguće izborne, da bi u 12. mjesecu pao na dno i s tog dna se ne miče unatoč logopedici, razrednici, meni, svima koji se trudimo da ne padne do kraja, ali on se već predao...u 5. razredu. Maknula sam mu kompjuter iz sobe, ali laptop i mob su ostali. Mali je već administrator na nekim stranicama, a ne zna padeže....Isuse! Da mi je netko rekao da će biti ovako teško!

Nejasno mi je zasto djetetu u sobi treba i komp i laptop, ali jos manje mi je jasno sto si mislila postici time da komp maknes, a ostavis laptop i mob?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 20:44   #15
moje dijete ima pravo na pola sata ekrana dnevno, sama bira hoće li pred tv ili na komp. dodatnih aktivnosti ima 13 regularnih sunčanih sati tjedno + povremeni dodaci (nastupi, pripreme i sl).
pogled u imenik više nije zasljepljujuć od silnih petica, ali ja sam zadovoljna. gledam na kojoj je "poziciji" u razredu, nemaju sve škole, a prije svega svi gradovi iste kriterije.

za gradivo petog razreda mogu reći da je lagano, no traži svakodnevno ponavljanje onoga što se taj dan naučilo. ne-petice su rezultat odgovaranja po sjećanju, izbjegavanja učenja. ima par jako zahtjevnih profesora, ali uvijek se može reći definiciju svojim riječima ako obuhvatiš sve što je bitno. naučila sam je da se definicije sklapaju kao "opći rodni pojam plus specifična razlika" i to prolazi.

što se stresa tiče, djecu treba naučiti kako se nositi s njime, a ne izbjegavati stres. moja je špricer tip i još je pere pubertet pa joj ništa nije stresno.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.