Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2011., 04:25   #1
Aseksualnost i veze

Pozdrav!

Dakle, smatram se aseksualnom osobom. Iako posjedujem određeni "libido" (ali slab) on nije usmjeren ni prema istom ni prema suprotnom spolu. Budući da ću zakoračiti uskoro u 20-te, seksualnost mi je vjerojatno već formirana pa je razumno pretpostaviti izostanak promjene u narednim godinama.

Zbog svojeg ranog "otkrivanja" i moje prirođene nezainteresiranosti za suprotni spol nisam nikad ostvario dublji intimni odnos (laički rečeno, nisam se ni poljubio ). Iako sam se nekoliko puta zaljubio (heteroromantičan sam), nikad nisam ništa poduzeo zbog straha od uspjeha-i pitanja koje bi sljedilo "a što sad?".

Ipak kako vrijeme prolazi počinje mi nedostajati neki intiman odnos (grljenje, maženje, gledanje filmova, šetnjice, mici-maci), ali nisam siguran kako ga mogu ostvariti. Volio bih dakle imati djevojku (a onda bi me valjda prestali zezati da sam gej ). No, djevojke mi ne prilaze same (izgleda da nisam lijep ko Apolon), a samom mi je vrlo teško poduzeti korake po tom pitanju, koliko zbog straha od neuspjeha, toliko i zbog neiskustva u prilaženju i blage asocijalnosti (samotnjački tip).

Moje prvo pitanje bi bilo: da li bi mogli biti u vezi (bez šaranja) s aseksualnom osobom (ako bi vam se ona inače sviđala)? I da, ne gadi mi se seks, mogao bih nekako "štreberski" to odraditi.


Slobodno pitajte što vas zanima, nisam "post and never come back" tip, planiram diskutirati. I nisam trol, ako moram to izričito napomenuti .

(ne obraćajte pažnju na vrijeme postanja, nemam insomniju, samo kasno liježem )
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 12:19   #2
Jesi siguran da se radi i aseksulanosti ili nedostatku samopouzdanja i inicijative.
Prvo to treba razlučiti.
Iz tvojeg posta mi je to li-la...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:18   #3
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se radi i aseksulanosti ili nedostatku samopouzdanja i inicijative.
Prvo to treba razlučiti.
Iz tvojeg posta mi je to li-la...
Poprilično sam siguran, u 20 godina bih valjda shvatio da me nešto zanima. Nijedna djevojka me nije uzbuđivala seksualno, isključivo romantično. Čak sam pokušavao grliti se i maziti, ali bilo je isforsirano i nije bilo nimalo lijepo iskustvo, umjesto opuštanja grčio sam se u panici.
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:49   #4
Quote:
Mokomo kaže: Pogledaj post
Poprilično sam siguran, u 20 godina bih valjda shvatio da me nešto zanima. Nijedna djevojka me nije uzbuđivala seksualno, isključivo romantično. Čak sam pokušavao grliti se i maziti, ali bilo je isforsirano i nije bilo nimalo lijepo iskustvo, umjesto opuštanja grčio sam se u panici.
Sigurno postoji cura koja ima iste zamisli o vezi kao ti. Ne vidim nikakva razloga da budeš uznemiren. Kad susretneš pravu osobu, lijepo se volite, mazite i mici-maci, šetnjice...

Gdje i kako susresti takvu curu, pojma nemam. Možda ti se ovdje javi takva.

Govoriš da sumnjaš da ćeš se nakon dvadesete mijenjati. Ne znam mijenja li se stupanj seksualnosti do te mjere, ali sve se drugo mijenja, zašto ne bi i to.

Napominjem opet da ne mislim da bi se morao mijenjati, no ako te to baš tišti, a čini mi se da te tišti, možda je stvar u hormonima ili te netko hrani bromom ili nečim sličnim, kao što su nekoć time kljukali vojnike i zatvorenike. Možda da provjeriš hormonsku sliku i posavjetuješ se s liječnikom...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:57   #5
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Sigurno postoji cura koja ima iste zamisli o vezi kao ti. Ne vidim nikakva razloga da budeš uznemiren. Kad susretneš pravu osobu, lijepo se volite, mazite i mici-maci, šetnjice...

Gdje i kako susresti takvu curu, pojma nemam. Možda ti se ovdje javi takva.

Govoriš da sumnjaš da ćeš se nakon dvadesete mijenjati. Ne znam mijenja li se stupanj seksualnosti do te mjere, ali sve se drugo mijenja, zašto ne bi i to.

Napominjem opet da ne mislim da bi se morao mijenjati, no ako te to baš tišti, a čini mi se da te tišti, možda je stvar u hormonima ili te netko hrani bromom ili nečim sličnim, kao što su nekoć time kljukali vojnike i zatvorenike. Možda da provjeriš hormonsku sliku i posavjetuješ se s liječnikom...
Takav bi i bio idealni scenarij, al ako ćemo statističke šanse gledati... možda bolje da igram bingo . A ako je cura aseksualna, ne mora značiti da si odgovaramo po drugim stvarima .

Hmm, brom, da je tako, onda bi i pola zagrebačkih studenata odjednom počelo marljivije učiti . Ne vjerujem da je do hormona, više do "žica" u mozgu (sam centar koji ti govori kaj je uzbudljivo a kaj ne), ali možda ne bi bilo zgoreg provjeriti i njih .
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:07   #6
ma ajde, ljudi pojma nemaju koliko ima zapravo žena koje ne vole sex. a bogami i muškaraca.
samo ja, eto, poznajem 3 cure. a sve imaju dečke, i glume da su kao drugi.
ima toga više nego što se misli. nije to nikakav fenomen.

zajeb je samo što teško da će ti neka to priznati!
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:08   #7
Quote:
Mokomo kaže: Pogledaj post
Takav bi i bio idealni scenarij, al ako ćemo statističke šanse gledati... možda bolje da igram bingo . A ako je cura aseksualna, ne mora značiti da si odgovaramo po drugim stvarima .

Hmm, brom, da je tako, onda bi i pola zagrebačkih studenata odjednom počelo marljivije učiti . Ne vjerujem da je do hormona, više do "žica" u mozgu (sam centar koji ti govori kaj je uzbudljivo a kaj ne), ali možda ne bi bilo zgoreg provjeriti i njih .
Sumnjam da si tako rijetka ptica da si ne možeš naći para. Pokušaj napraviti anketu na nekoj ženskoj temi.

Ne košta te provjeriti.

Spomenuo si "kaj je uzbudljivo a kaj ne". Znači da ipak nešto postoji ili si se zabunio?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:10   #8
Quote:
SamaraMorgan kaže: Pogledaj post
ma ajde, ljudi pojma nemaju koliko ima zapravo žena koje ne vole sex. a bogami i muškaraca.
samo ja, eto, poznajem 3 cure. a sve imaju dečke, i glume da su kao drugi.
ima toga više nego što se misli. nije to nikakav fenomen.

zajeb je samo što teško da će ti neka to priznati!
I ja bi glumio, meni kao muškarcu bi to, jel, malo teže polazilo za rukom .

Tako da bih volio to raščistiti na početku, jer ako prešutim, kasnije će biti samo teže priznati. Iako se kratkoročno čini dobar plan, dugoročno može biti svega.
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:15   #9
Kažeš da ti nedostaje intiman odnos. Kako to znaš ako ga nikad nisi niti iskusio? Šta uopće podrazumijevaš pod time; zagrljaj i pusu ili nešto više...

Većina ljudi su ipak seksualna bića, sviđa im se seks, barem određene vrste i prakticiraju ga. Teško da bi takva osoba mogla ostvariti dublju i trajniju vezu sa aseksulanom. Jedino još lošije od toga bi bilo da partner "štreberski" odradi svoj dio posla.

A filanje bromom je svjetska teorija...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:18   #10
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Sumnjam da si tako rijetka ptica da si ne možeš naći para. Pokušaj napraviti anketu na nekoj ženskoj temi.

Ne košta te provjeriti.

Spomenuo si "kaj je uzbudljivo a kaj ne". Znači da ipak nešto postoji ili si se zabunio?
Paaa... nije mi uzbudljiv ni isti ni suprotni spol. Iako o tome nisam mislio prvotno pričati, posjedujem određenu fetišističku sklonost koju i sam potiskujem. Rijetko bi koja žena pristala je udovoljiti (ne brinite, ništa protuzakonito ili štetno po zdravlje), a pronalazak "iste" je, bojim se, neostvariva iluzija, kad se uzme u obzir rijetkost pojavljivanja fetiša i pretežitost u muškoj populaciji. Tako da se zato deklariram čak i prema sebi aseksualnim, nadam se da nećete zamjeriti što to odmah nisam napomenuo.

Pokušao sam prije nekoliko godina razgovarati s psihologom i psihijatrom o tome (shvatio sam već s 13-14 godina da nešto ne štima) ali gledali su me ko vanzemaljca . I rekli da ja nemogu takve stvari znati i da će sve za nekoliko godina biti u redu. Pa sam digao ruke od "profesionalne" pomoći.

Znam, zvuči komplicirano... bome i je.
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:25   #11
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Kažeš da ti nedostaje intiman odnos. Kako to znaš ako ga nikad nisi niti iskusio? Šta uopće podrazumijevaš pod time; zagrljaj i pusu ili nešto više...

Većina ljudi su ipak seksualna bića, sviđa im se seks, barem određene vrste i prakticiraju ga. Teško da bi takva osoba mogla ostvariti dublju i trajniju vezu sa aseksulanom. Jedino još lošije od toga bi bilo da partner "štreberski" odradi svoj dio posla.

A filanje bromom je svjetska teorija...
Meni općenito fali iskustva u ljudskom fizičkom kontaktu, jer sam dugo vremena strahovao da bi se mogao nekome zamjeriti zbog neprimjerene geste. Godinama radim na tome, pa mi "haj-fajvanje", udaranje po leđima, i neki bazični zagrljaj kad situacija zahtijeva više nisu problem... ali dalje od toga nisam išao.

Istovremeno osjećam strah i nelagodu te želju za kontakom (recimo, kad grlim jastuk ili medvjedića nema nelagode jer je situacija jasna i nema neizvjesnosti ). Mogao bih uživati u kontaktu (dodiru, ljubljenju, škakljanju) u atmosferi povjerenja i opuštenosti. Samo jedna trunka neizvjenosti, i ja se "zamrzavam".
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 21:02   #12
Quote:
Mokomo kaže: Pogledaj post
Meni općenito fali iskustva u ljudskom fizičkom kontaktu, jer sam dugo vremena strahovao da bi se mogao nekome zamjeriti zbog neprimjerene geste. Godinama radim na tome, pa mi "haj-fajvanje", udaranje po leđima, i neki bazični zagrljaj kad situacija zahtijeva više nisu problem... ali dalje od toga nisam išao.

Istovremeno osjećam strah i nelagodu te želju za kontakom (recimo, kad grlim jastuk ili medvjedića nema nelagode jer je situacija jasna i nema neizvjesnosti ). Mogao bih uživati u kontaktu (dodiru, ljubljenju, škakljanju) u atmosferi povjerenja i opuštenosti. Samo jedna trunka neizvjenosti, i ja se "zamrzavam".
Nemoj ovo što ću ti napisati shvatiti kao procjenu, a kamoli kao dijagnozu, nego samo kao nagađanje.

Izgleda da imaš mnogo naslaga na onoj žičici u glavi koju si spomenuo, da o svom izgledu i o tome kakav bi bio u seksu imaš vrlo nisko mišljenje i da se zapravo bojiš neuspjeha. Strah ili nelagoda od kontakta nisu baš bolest, ali tebe to očito jako muči. Ti možda znaš uzroke, možda ih nisi svjestan. Kako bilo da bilo, ovakvo stanje nije ni tebi zadovoljavajuće. Kad bi i našao curu koju ne zanima seks, mislim da tvoje kopkanje ne bi prestalo.

A da ponoviš pokušaj da odeš kakvu dobru psihoterapeutu?

Ako misliš da ti to stvarno ne smeta, zanemari sve što sam napisala.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:12   #13
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nemoj ovo što ću ti napisati shvatiti kao procjenu, a kamoli kao dijagnozu, nego samo kao nagađanje.

Izgleda da imaš mnogo naslaga na onoj žičici u glavi koju si spomenuo, da o svom izgledu i o tome kakav bi bio u seksu imaš vrlo nisko mišljenje i da se zapravo bojiš neuspjeha. Strah ili nelagoda od kontakta nisu baš bolest, ali tebe to očito jako muči. Ti možda znaš uzroke, možda ih nisi svjestan. Kako bilo da bilo, ovakvo stanje nije ni tebi zadovoljavajuće. Kad bi i našao curu koju ne zanima seks, mislim da tvoje kopkanje ne bi prestalo.

A da ponoviš pokušaj da odeš kakvu dobru psihoterapeutu?

Ako misliš da ti to stvarno ne smeta, zanemari sve što sam napisala.
Želim samo napomenuti da je ova osobina dosta karakteristična za aseksualce. Znam da je u odnosu na "normalnu" populaciju to čudno, ali je često kod aseksualaca, pa po tome on nije neobičan.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:26   #14
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nemoj ovo što ću ti napisati shvatiti kao procjenu, a kamoli kao dijagnozu, nego samo kao nagađanje.

Izgleda da imaš mnogo naslaga na onoj žičici u glavi koju si spomenuo, da o svom izgledu i o tome kakav bi bio u seksu imaš vrlo nisko mišljenje i da se zapravo bojiš neuspjeha. Strah ili nelagoda od kontakta nisu baš bolest, ali tebe to očito jako muči. Ti možda znaš uzroke, možda ih nisi svjestan. Kako bilo da bilo, ovakvo stanje nije ni tebi zadovoljavajuće. Kad bi i našao curu koju ne zanima seks, mislim da tvoje kopkanje ne bi prestalo.

A da ponoviš pokušaj da odeš kakvu dobru psihoterapeutu?

Ako misliš da ti to stvarno ne smeta, zanemari sve što sam napisala.

Pokušao sam kod savjetovališta za studente na FFZG-u, ali nisam siguran da li su oni baš pravo mjesto. Istina, psihologinja s kojom sam razgovarao je iz svega (i drugih stvari osim ove) izvukla poveznicu-strah od neuspjeha. Trebao sam otići još jednom, ali nije mi odgovarao termin koji je predložila, pa neznam što je sad s tim . Malo mi je teško pričati o svemu tome, najlakše je zakopati to u sebi i ne misliti-ali znam da se tako problem neće riješiti.

@Samara: da, čini mi se da ne mogu prepoznati emocionalno raspoloženje drugih (pogotovo zainteresiranost) pa je to kao da zalazim u nepoznati teren.
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:40   #15
Quote:
Mokomo kaže: Pogledaj post
Pokušao sam kod savjetovališta za studente na FFZG-u, ali nisam siguran da li su oni baš pravo mjesto. Istina, psihologinja s kojom sam razgovarao je iz svega (i drugih stvari osim ove) izvukla poveznicu-strah od neuspjeha. Trebao sam otići još jednom, ali nije mi odgovarao termin koji je predložila, pa neznam što je sad s tim . Malo mi je teško pričati o svemu tome, najlakše je zakopati to u sebi i ne misliti-ali znam da se tako problem neće riješiti.

@Samara: da, čini mi se da ne mogu prepoznati emocionalno raspoloženje drugih (pogotovo zainteresiranost) pa je to kao da zalazim u nepoznati teren.
zajebano je to. bilo bi poželjno posjetiti psihijatra, ali opet problem je što puno ljudi, pa nažalost i stručnjaka, ima problem s idejom aseksualnosti...
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:50   #16
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
zajebano je to. bilo bi poželjno posjetiti psihijatra, ali opet problem je što puno ljudi, pa nažalost i stručnjaka, ima problem s idejom aseksualnosti...
Ponekad pomislim da bi bilo bolje da sam opsesivno-kompulzivan bulimički depresivac s ADHD-om, imam dojam da bi mi lakše pomogli, o alternativnim seksualnostima se vrlo malo i općenito zna. Homoseksualci su vrlo mainstream prema određenim manifestacijama... ali se za ostale baš ni ne čuje zbog malobrojnosti, relativne benignosti problema i stigmatizacije društva. Pa većina radije šuti i prilagodi se svojem stanju (a nažalost ne vidim načina ni da se promjeni), što opet dovodi do needuciranosti psihologa i psihijatara i slabe dokumentiranosti.
Mokomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 14:17   #17
Quote:
Mokomo kaže: Pogledaj post
Ponekad pomislim da bi bilo bolje da sam opsesivno-kompulzivan bulimički depresivac s ADHD-om, imam dojam da bi mi lakše pomogli, o alternativnim seksualnostima se vrlo malo i općenito zna. Homoseksualci su vrlo mainstream prema određenim manifestacijama... ali se za ostale baš ni ne čuje zbog malobrojnosti, relativne benignosti problema i stigmatizacije društva. Pa većina radije šuti i prilagodi se svojem stanju (a nažalost ne vidim načina ni da se promjeni), što opet dovodi do needuciranosti psihologa i psihijatara i slabe dokumentiranosti.
Sad vidim da sam prilično dobro pretpostavila. Trebaš psihoterapeuta. Nije lako čačkati po psihi, no najčešće se isplati. Ako nisi sad zadovoljan, bit će ti još gore s 40.

Zato hrabro.

Pusti veze, pusti cure i u potragu za dobrim psihijatrom koji je i/ili psihoterapeut (možda i ne mora biti psihijatar). Pusti studentsku. Traži uputnicu za Rebro ili kakvu drugu kliniku koja ima jaku psihijatriju. I budi uporan. Koliko dugo je problem nastajao, u najboljem slučaju mu treba upola manje vremena da potpuno nestane, no katkad je dovoljno nekoliko seansi da se čovjek počne osjećati bolje. I nemoj se zamarati time što ideš psihijatru - nisi lud, samo si svjestan da trebaš razmrsiti jedno klupko. Pokušaj se u svemu tome zabavljati.

Imaš želje, maštanja. Probudi ih dokraja. Prepusti se tome (ako nikomu time ne štetiš). Ništa što je u tebi, a ne narušava tuđi integritet, nije sramota. Možda je neobično, možda ti misliš da je neobično. Baš te briga što psihijatar misli - i on je osoba - tko zna kakve on filmove vrti u glavi. I svi mi.

Ljudski dodir svima treba, nekom manje, nekom više. Velike su razlike u tome, a slično je s riječima, pogledima, gestama - sve su to načini sporazumijevanja i ostvarivanja potrebe za bliskošću s drugom osobom. Što bi rekao da ti netko kaže da uopće ne treba riječi? Netko ih treba manje, nekomu su najvažnije sredstvo. No teško da ćeš naći osobu kojoj ne trebaju uopće i koja se zgraža nad bilo kakvim razgovorom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 14:33   #18
Mislim da je tvoja situacija prilično benigna, ne bi na to trebalo gledati kao problem, ako tebi to tvoje stanje uma i tijela donosi viši stupanj zadovoljstva od nekog heteroseksualnog mindseta, onda bi trebao nastaviti kao i dosad.
Ako ti nedostaje neki tip druženja, možda prijateljski odnos sa nekom intelektualno kompatibilnom osobom will do?
U svakom slučaju, zaboli te kita za društvo i to kako će oni na tebe gledat, nemoj zbog drugih raditi neke stvari da bi ispao "normalan" u njihovim očima.
Uostalom, što je "normalno"?

Iako, ja bi još uvijek ostavio mogućnost da jednostavno nisi upoznao dovoljno interesantnu osobu za sebe, koja bi te možda mogla stimulirati i seksualno, ipak si još dosta mlad, pogotovo ako si više intelektualni tip koji ima visoke/specifične kriterije, statistički je vrlo realno da nisi niti mogao sresti neku potencijalno zanimljivu.

Ovo mi se čini kao zanimljivo pitanje, da li ti misliš da si aseksualan po defoltu ili ostavljaš mogućnost za to da negdje postoji neki tip cura koji bi te mogao stimulirati u svakom smislu?
Big Slick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 14:42   #19
Quote:
Big Slick kaže: Pogledaj post
Mislim da je tvoja situacija prilično benigna, ne bi na to trebalo gledati kao problem, ako tebi to tvoje stanje uma i tijela donosi viši stupanj zadovoljstva od nekog heteroseksualnog mindseta, onda bi trebao nastaviti kao i dosad.
Ako ti nedostaje neki tip druženja, možda prijateljski odnos sa nekom intelektualno kompatibilnom osobom will do?
U svakom slučaju, zaboli te kita za društvo i to kako će oni na tebe gledat, nemoj zbog drugih raditi neke stvari da bi ispao "normalan" u njihovim očima.
Uostalom, što je "normalno"?

Iako, ja bi još uvijek ostavio mogućnost da jednostavno nisi upoznao dovoljno interesantnu osobu za sebe, koja bi te možda mogla stimulirati i seksualno, ipak si još dosta mlad, pogotovo ako si više intelektualni tip koji ima visoke/specifične kriterije, statistički je vrlo realno da nisi niti mogao sresti neku potencijalno zanimljivu.

Ovo mi se čini kao zanimljivo pitanje, da li ti misliš da si aseksualan po defoltu ili ostavljaš mogućnost za to da negdje postoji neki tip cura koji bi te mogao stimulirati u svakom smislu?
Sa svime bih se složila da čovjek nije napisao da ga to muči i da ga ipak nešto stimulira te da ima frku od dodira općenito.

Slažem se, ako mu je dobro, treba furati svoj film i naći istomišljenicu, bez obizira na mišljenje drugih, no čini mi se da čovjek traži način da izrazi svoju seksualnost.

Mokomo, nemoj reći ako ti je neugodno, no možda bi pomoglo, što je zapravo tvoja maštarija?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 16:13   #20
što se "stimuliranja" tiče, to nije nimalo neobično za populaciju aseksualaca. mnogi ljudi to ne znaju. ali većina aseksualaca npr. masturbira. a sad, što je to što je on spomenuo da ga "stimulira"...

da se jasnije izrazim, za definiciju aseksualnosti je bitno nepostajanje potrebe za seksualnim odnosom s drugom osobom, bilo kojeg spola. a ne odsutstvo spolnog nagona. te se stvari često miješaju...nebitno je zadovoljava li on sam sebe i na koji način. bitno je da nema potrebu to podijeliti s drugom osobom.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.