Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2016., 22:28   #3781
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Pa mogli bi naši šloseri nešto složiti ali fali detalj
a) izumrli su u doba nakon '95.
b) nitko nema (M) Part 21 da uopće uđe u letno ispitivanje takve naprave
..hmm..daklem recimo ako je ovaj lanser sa ograničenim brojem lansiranja ... kad mu dođe vrijeme šalje se na remont proizvođaču ... neće se smjeti opravit u vlastitoj režiji ?...mislim nema tu sad neke prevelike filozofije ... limarija ,kontrolni pult za provjerit kablove,konektore itd ... što sa samim pojedinačnim lansirnim cjevima ? ... nije to ništa nama nepoznato ...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 22:50   #3782
Ako se napravi odgovarajuče tehnološko okruženje uz
sukladnost postupaka i certifikata to nije problem....
Samo mi smo potrošili 25 godina tvrdeći da to nama ne treba, jer mi smo "borbeno"...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 00:35   #3783
Ne razumijem zašto neki još smatraju Kiowe čisto borbenim helikopterima. Njihova primarna uloga je izviđanje i navođenje paljbe, sve ostalo su zapravo sekundarne oportunističke uloge ili samoobrana.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 00:47   #3784
[QUOTE=jedangrafitni;61626099]
Quote:
donot kaže: Pogledaj post
... ipak ništa bez živog pilota
pilotima su, kao i vozačima kamiona, dani odbrojani. za većinu modernih zrakoplova pilot je limitirajući faktor.
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 07:57   #3785
[QUOTE=vihorsthename;61628117]
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post

pilotima su, kao i vozačima kamiona, dani odbrojani. za većinu modernih zrakoplova pilot je limitirajući faktor.
Da, u svim SF filmovima je problem u pilotu. Najbolji mi je novi F-37 USAFa on sam lupa po bojištu i svi su sigurni od fatricida. Američki piloti su poznati po takvim grešaka, kad maknemo pilote situacija će se bitno popraviti.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 11:06   #3786
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ajde ti smisli kako teoretski mi-24 može biti perspektivan nama.
-ne može letit po noći
-ima nevođene projektile
Neznam kako je vama ali hrvatski su Gorbači letjeli po noći i bili su opremljeni sustavom 9K114.

Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Kad smo ih ˝kupili˝ bili su na kraju resursa odradili su što su mogli sa njima i poslali ih na groblje
Nisu bili na kraju apsolutnih resursa, sve se dalo remontirati. Odluka da se uništi ofenzivna sposobnost HRZ-a je donesena u Bruxellesu na osnovi djelovanja istog u BiH. Nisu bili neefikasni nego preefikasni za političko dobro RH.

Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Zašto spamate ovdje o Mi-24?
Obzirom da se u kadroviranju HRZ-a već više od dva desetljeća natežu iste gusle: Mi-24 kako i Kiowe tako.

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Samo mi smo potrošili 25 godina tvrdeći da to nama ne treba, jer mi smo "borbeno"...
Izlika je bezveze ali što je krivo u tvrdnji da to vama ne treba?

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto neki još smatraju Kiowe čisto borbenim helikopterima.
U međuvremenu je u Oxfordu "post-truth" proglašen rječju godine. Sličnost nije slučajna.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 14:06   #3787
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Neznam kako je vama ali hrvatski su Gorbači letjeli po noći i bili su opremljeni sustavom 9K114.

Nisu bili na kraju apsolutnih resursa, sve se dalo remontirati. Odluka da se uništi ofenzivna sposobnost HRZ-a je donesena u Bruxellesu na osnovi djelovanja istog u BiH. Nisu bili neefikasni nego preefikasni za političko dobro RH.

MI-24 su jednostavno prespori dok se ne zalete, preteški, preglomazni i neokretni za moderni sustav ratovanja. tokom domovinskog rata prilicno slabo i rjetko koristeni, a najveci uspjeh im bilo je zastrasivanje neprijatelja, Nisu nesto posebno postigli, osim svojom pojavom. Prizemljeni su zbog dosad navedenih razloga tj. velicine, brzine, manjka resursa, a i sto tokom rata nisu bili bog zna sta, je navodno najveci razlog za prizemljenje jer su preskupi za ono sto pruzaju.A pružaju ništa.Ruska Stepa je druga stvar za to su i napravljeni.
Bell OH-58D Kiowa Warrior podesniji za upotrebu u RH.Izviđanje i točkasto uništenje neprijatelskog oklopa sa sigurne udaljenosti.

I jednom se triba zapamtit rat je ko šah, Osnova je novac.Iako ja bi više volija da je hrvatska nabavila više Spike-MR sustava, i minimum x10 broja srpskih tenkova modernih novih antitenkovski projektila.To je osnova da protivnički general neće slati svoje tenkove na neprijatelja koji ima moderne antitenkovske projektile dok ih ne netralizira.
Ali i Bell OH-58D Kiowa Warrior i pzh 2000 je dobra kombinacija.pa ti šalji tenkove na neprijatelja koji te sa sigurne udaljenosti pomete bez obzira bija dan ili noć.sjeti se domovinskog rata i ratovanja samo po danu,noć je bila rezervirana za izviđače.Meni se je činilo da smo bili popisali neki sporazum da se ratuje samo od doručka do večere.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Zadnje uređivanje more : 15.12.2016. at 14:25.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 15:56   #3788
Quote:
more kaže: Pogledaj post
MI-24 su jednostavno prespori dok se ne zalete, preteški, preglomazni i neokretni za moderni sustav ratovanja. tokom domovinskog rata prilicno slabo i rjetko koristeni, a najveci uspjeh im bilo je zastrasivanje neprijatelja, Nisu nesto posebno postigli, osim svojom pojavom. Prizemljeni su zbog dosad navedenih razloga tj. velicine, brzine, manjka resursa, a i sto tokom rata nisu bili bog zna sta, je navodno najveci razlog za prizemljenje jer su preskupi za ono sto pruzaju.A pružaju ništa.Ruska Stepa je druga stvar za to su i napravljeni.
Bell OH-58D Kiowa Warrior podesniji za upotrebu u RH.Izviđanje i točkasto uništenje neprijatelskog oklopa sa sigurne udaljenosti.

I jednom se triba zapamtit rat je ko šah, Osnova je novac.Iako ja bi više volija da je hrvatska nabavila više Spike-MR sustava, i minimum x10 broja srpskih tenkova modernih novih antitenkovski projektila.To je osnova da protivnički general neće slati svoje tenkove na neprijatelja koji ima moderne antitenkovske projektile dok ih ne netralizira.
Ali i Bell OH-58D Kiowa Warrior i pzh 2000 je dobra kombinacija.pa ti šalji tenkove na neprijatelja koji te sa sigurne udaljenosti pomete bez obzira bija dan ili noć.sjeti se domovinskog rata i ratovanja samo po danu,noć je bila rezervirana za izviđače.Meni se je činilo da smo bili popisali neki sporazum da se ratuje samo od doručka do večere.
Oprosti kao dugo godina najbrži helikopter može biti prespor?
Ja se nekužim u to ni k... ali ono baš me zanima.
Otkud da je NATO jedva dočekao da zarobi to veliko sporo smeće da bi razvio tehniku obrane od njega.
Ili kako recimo NATO instruktori koju lete na tom sporom smeću redovito daju po pič... ekipama na zemlji .
Mislim ćisto me zanima inače sam totalni laik .
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 18:35   #3789
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ispisao si hrpu nepotrebnih i zbunjujučugh gluposti

za lansere 7x2ipo cola postoje dvije vrste
normalna i odbacujuća koja traje jedan ciklus

ali to tebe nije ni briga niti te treba biti briga stoga
neznam zbog črga taj tvoj zbunjujući post za klince ?
..i te kako me briga...upravo pripremam invaziju na jednu afričku državicu...jedva čekaju ispomoć za uvođenje demokracije,za uzvrat dobivamo sirovine i razna rudna bogatstva i (plinovita,tekuća i čvrsta) kojima ćemo mi gradit svoju gospodarsku moć...Kiowe su u prvim redovima
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 18:42   #3790
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ako se napravi odgovarajuče tehnološko okruženje uz
sukladnost postupaka i certifikata to nije problem....
Samo mi smo potrošili 25 godina tvrdeći da to nama ne treba, jer mi smo "borbeno"...
ne znam dal se ovo pitanje već postavljalo...zna li se hoće li obuka u režiji američkih instruktora našim tehničarima priskrbiti ikakve certifikate,diplome,papire kojima će oni u jednom trenutku svojih osobnih životnih momenata moći konkurirati u civilnom svijetu u svome sektoru...???
...što je s time??
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 18:55   #3791
Quote:
vihorsthename kaže: Pogledaj post

pilotima su, kao i vozačima kamiona, dani odbrojani. za većinu modernih zrakoplova pilot je limitirajući faktor.
to će si rijetki moći priuštit,u biti samo par nacija...sitna boranija dalje ostaje na krvi i mesu
..isto tako razvoj anti-dron oružja i taktika tek slijedi , , ,
...što se tiče Kiowa...našao sam kao jednu priču...kad se američanski piloti skupe tak po nekakvim službeno-neslužbenim dernecima onda piloti Kiowa podjebavaju ove ostale ..kao ono,mi jedini upravljamo svojim helićima vi ostali samo pritišćete gumbe...okej nema ovo neke veze sa dronovima...samo velim ljudski mozak je i bit će i dalje negdje nezamjenljiv a nekome i jedini izbor.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 19:07   #3792
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...što je s time??

Svjedok si da su "autoriteti" MORHa i OSRH često izjavljivali i podcrtavali kako mi već koristimo Bell 206 Jet Ranger III te je to sve isto kao i Kiowa Warrior. Stoga su sve diplome koje imaju priskrbljene tijekom školovanja na 3B206 dovoljne za sve što pitaš, onaj "borbeni" dio vezan za lansiraje Helfajera ti nije bita da se zaposliš kao pilot u MUPu ili HHEMS službi sutra.

Ha ha ha ha
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 20:25   #3793
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...što je s time??
Zračni ti je odgovorio...

a ja bih ipak dodao citat od mog frenda nastavnika civilnog koji je odškolovao cca
1/3 aktivnih civilnih pilota u RH ako ne i više....
"Nalet ti nitko ne može uzeti..."
e može CCAA nije priznavala nalet našim vojnim pilotima, na ponos
i diku te jasnu opomenu naivcima koji su ih morali zamijeniti.
Isti nalet je uredno priznavan preko Sutle....

Mehosi su u još lošijem položaju, tako da njihova iskustva i licence ne znače
ništa u civilnom svijetu ako njihov vojni svijet nije usklađen što u HRZu
nažalost nije nikada bio slučaj...

Sjetimo se "nama to ne treba, mi smo borbeno"

EMAR / MAWA bi to mogla promjeniti, na bolje - if, if is good

Pa za kraj andegdota, kada je jedan bojnik IRE-ovac otišao pitati za civilne papire
(u civilnom bio bi Part 66 B2 sa C ovlaštenjem najmanje)

Čovjek je otišao u mirovinu, imao iskustvo iz ove ali iz one države na reverznom
inženjeringu MIG-a 23, dok je došao u ured ex skladištara iz tog vremena
a sada velike face u agenciji za ovo i ono.
Kaže mu skladištar moraš položiti 14 ispita pa odraditi staž od najmanje 2 godine
da bi imao Part 66 A licencu pa još dvije do B2....

Pita ga ovaj a kako si ti, jesi polagao... kaže skladištar, nisam, tada se to moglo
rješiti tečajem od 2 tjedna...

Takav lik proveo je 6 godina na čelu agencije a lojtre mu je držalo par ex brigadira
& generala....

Stoga ako se zapitamo danas zašto je HRZ i 9A zrakoplovstvo na razini okolice
Černobila sasvim je jasno tko je i zašto zaslužan za to....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 20:52   #3794
Quote:
more kaže: Pogledaj post
MI-24 su jednostavno prespori dok se ne zalete, preteški, preglomazni i neokretni za moderni sustav ratovanja. tokom domovinskog rata prilicno slabo i rjetko koristeni, a najveci uspjeh im bilo je zastrasivanje neprijatelja, Nisu nesto posebno postigli, osim svojom pojavom. Prizemljeni su zbog dosad navedenih razloga tj. velicine, brzine, manjka resursa, a i sto tokom rata nisu bili bog zna sta, je navodno najveci razlog za prizemljenje jer su preskupi za ono sto pruzaju.A pružaju ništa.Ruska Stepa je druga stvar za to su i napravljeni. .
Nije tocno, Hindovi su po zapadnoj Bosni rasturali cetnicke artiljerijske polozaje, i opcenito utvrdjene polozaje.

Nasi su morali samo pokupiti leseve, i to poprilican broj njih.
Refferer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:02   #3795
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Oprosti kao dugo godina najbrži helikopter može biti prespor?
Ja se nekužim u to ni k... ali ono baš me zanima.
Otkud da je NATO jedva dočekao da zarobi to veliko sporo smeće da bi razvio tehniku obrane od njega.
Ili kako recimo NATO instruktori koju lete na tom sporom smeću redovito daju po pič... ekipama na zemlji .
Mislim ćisto me zanima inače sam totalni laik .
i Felix Baumgartner je brži od najbržeg Ferarija jer je on svojim tijelom postigao brzinu od 1342 km samo sa svojim nogama,rukama,glavom i tijelom.skoro je Brži od naših migova. samo on je izbačen sa 39 km visine.
Tako i Mi-24 da bi postigao punu brzinu mu triba puno vrimena.Jednostavno je pre-trom. i kad pilot vidi da neko na njega recimo sa 5 km lansira iglu ovaj ne može ništa jer ona je u roku 8 sekundi u njemu i nema teorije da je izbjegne. CH-47 Chinook je brzi od njega i nosi više tereta,šta bi sad tribalo prepravit Chinooka u borbenog. Obrana od njega je jednostavna bilo koji manpad
http://playithub.com/watch/wobG_68P_...ghanistan.html
Kad su amerikanci u afganistanu isporučili stingere SSSR je izgubija 1/3 pilota i 1/2 helihoptera.
Normalno izgubili bi mi i kiowe da ih koristimo na taj način.A mi ih nikad nećemo koristit na taj način jer mi nikoga nikada nečemo napadati .Mi se samo branimo.
tako da nama ne tribaju napadački helikopteri.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:16   #3796
Quote:
Refferer kaže: Pogledaj post
Nije tocno, Hindovi su po zapadnoj Bosni rasturali cetnicke artiljerijske polozaje, i opcenito utvrdjene polozaje.

Nasi su morali samo pokupiti leseve, i to poprilican broj njih.
LEGENDARNI PILOT D. BOROVIĆ
Sjećanje na Oluju: Šišali smo krošnje drveća, neprijatelj je bio izgubljen
Sve je pomno planirano i ništa nije bilo podređeno slučaju', kazao je Borović dodajući kako je u akcijama HRZ-a sudjelovalo 17 borbenih zrakoplova, pet borbenih helikoptera Mi-24, devet transportnih helikoptera Mi-8, tri transportna zrakoplova te po jedan zrakoplov za elektroničko izviđanje i jedan helikopter za elektroničko-termovizijsko izviđanje.

Statistički precizno, umirovljeni pukovnik HRZ-a u razgovoru za tportal iznio je podatak kako je u nastavku operacije naše zrakoplovstvo izvršilo 67 borbenih letova i uništilo 26 raznih objekata. Bilo je i 50 letova za protuzračnu obranu, sedam izvidničkih letova, te 11 helikopterskih letova za prijevoz oko 480 osoba i oko 85 tona tereta.

Pritom valja napomenuti kako su, pored lovaca tipa MiG-21, upravo teško oklopljeni helikopteri Mi-24 u odlučujućim operacijama Domovinskog rata poput Oluje, Maestrala i Južnog poteza, dokazali kao vrlo učinkovito oružje, što je posebno došlo do izražaja već drugi dan Oluje kada je trebalo probiti topničke položaje pobunjenika na samom ulazu u okupiranu Petrinju i tako omogućiti hrvatskim snagama daljnje napredovanje. Pored toga, ti helikopteri iz eskadrile borbenih helikoptera imali su i presudnu ulogu u održavanju zračnog koridora s bihaćkom enklavom.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:23   #3797
Quote:
more kaže: Pogledaj post
i Felix Baumgartner je brži od najbržeg Ferarija jer je on svojim tijelom postigao brzinu od 1342 km samo sa svojim nogama,rukama,glavom i tijelom.skoro je Brži od naših migova. samo on je izbačen sa 39 km visine.
Tako i Mi-24 da bi postigao punu brzinu mu triba puno vrimena.Jednostavno je pre-trom. i kad pilot vidi da neko na njega recimo sa 5 km lansira iglu ovaj ne može ništa jer ona je u roku 8 sekundi u njemu i nema teorije da je izbjegne. CH-47 Chinook je brzi od njega i nosi više tereta,šta bi sad tribalo prepravit Chinooka u borbenog. Obrana od njega je jednostavna bilo koji manpad
http://playithub.com/watch/wobG_68P_...ghanistan.html
Kad su amerikanci u afganistanu isporučili stingere SSSR je izgubija 1/3 pilota i 1/2 helihoptera.
Normalno izgubili bi mi i kiowe da ih koristimo na taj način.A mi ih nikad nećemo koristit na taj način jer mi nikoga nikada nečemo napadati .Mi se samo branimo.
tako da nama ne tribaju napadački helikopteri.
Onako čitajući negdje dalje dostupne informacije mišljenja sam da si se malo pogubio,bez uvrede.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:29   #3798
Ovo nije tema o Mi-24 HIND
koje Hrvatska nema i neće više imati !!!


Odite googlati na temu o Mi-24 !!


Nego OH-58D(R) !!
Koje Hrvatska ima i koje će imati !!
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:31   #3799
hvala Zracni , taman htjedoh
donot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 23:44   #3800
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..hmm..daklem recimo ako je ovaj lanser sa ograničenim brojem lansiranja ... kad mu dođe vrijeme šalje se na remont proizvođaču ... neće se smjeti opravit u vlastitoj režiji ?...mislim nema tu sad neke prevelike filozofije ... limarija ,kontrolni pult za provjerit kablove,konektore itd ... što sa samim pojedinačnim lansirnim cjevima ? ... nije to ništa nama nepoznato ...
Pod remont možeš zanisliti kakvog cigana kako ih vadi iz kontenjera za staro željezo za amere to je potrošna stvar i baš kako kažeš nema filozofije ispališ npr 100kom i skidaš lanser ovaj bacaš i vozi dalje oli ti pucaj dalje ako imaš sa čime

Mislim da sigurno ima kakva caka kad bi netko ugradio nešto što nije izašlo iz njihove tvornice i da se desi sranje npr kak su naši stručnjaci uzeli bešavne cijevi i radili minobacače pa eto par ljudi više nema među živima tak bi i ovdje u slučaju da se taj lanser razleti prilikom pucanja vjerovatno imao oboreni helikopter i dva pilota manje
E onda kreče sranje TKO JE KRIV zašto se kemijalo sa cijevima za vodovodnu instalaciju čiji je to KUM zavarivao itd itd
Mislim da nam treba jedno dobro osvješčivanje i da više odjebemo taj jugobalkanski inžinjerijski pristup u kojem 3 lika stoje gledaju npr taj lanser i dogovore između sebe tko dofura materijal tko ima aparat za zavarivanje i tko ide po gablec
Evo to se desilo u mojoj firmi sve što smo znali pada u vodu kad smo počeli se družiti sa velikim dečkima iz EU
NEMA VIŠE BUDE PROŠLO
Nama je teško novoj generaciji je to več normalno onima kasnije to bude rutina
Nadam se istoj stvari u vojsci
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.