Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2015., 23:38   #1
nacionalna klasifikacija djelatnosti

Pozdrav svima.
Imam pitanje, odnosno pomoc...
Kako uskoro otvaram firmu ( idem preko samozapošljavanja ali to sad nema veze ) , koliko sam skužio moram odabrati kojim djelatnostima se želim baviti.
S obzirom da baš i ne mogu naci ono što mi treba da li postoji neka institucija ili tkogod tko bi me mogao savjetovati o tome ?
Pitao računovođe -- kažu mi pitaj bilježnika. Pitam njega i dobijem odgovor da mi može prijaviti koju god djelatnost hocu a poslije to više nije njegov problem... i sad ja imam puno upitnika...
racunovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 12:19   #2
preko samozapošljavanja...kao obrt ili...? možda će ti služba za gospodarstvo biti od pomoći. imaju onu debelu knjižurinu i savjetuju. ti okvirno kažeš što bi radio, a oni predlažu. barem su meni tako. nema bilježnik vremena za nkd.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 15:51   #3
Doo otvaram.
Poticaji za samozaposljavanje.
racunovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 17:01   #4
http://www.dzs.hr/Hrv/important/Nome...07/nkd2007.pdf

Možda ti ovo pomogne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 00:03   #5
Ne pita on za to (iako je napisao NKD u naslovu), nego mu treba popis onih djelatnosti koje se upisuju u Sudski registar.

E sad, koliko ja znam to nigdje nije javno dostupno. Bilježnici imaju pristup tome na neki način jer moraju upisati ispravno kad predaju papire u Trgovački sud, a ima i neka knjga u izdanju NN starijeg datuma koja se možda može kupiti.

Nije mi baš jasno što tebe točno muči, ti tražiš poticaj za samozapošljavanje, a ne znaš što bi radio ili ne znaš koje su to djelatnosti?
Ako je ovo drugo, 95% informacija ćeš dobiti da samo provjeriš svoju konkurenciju u sudskom registru i vidiš što oni imaju registrirano.
Ako se misliš baviti nekom djelatnosti za što ti kasnije treba suglasnosti nekog tijela, provjeri s njima koje djelatnosti moraš imati registrirane.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 00:55   #6
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ne pita on za to (iako je napisao NKD u naslovu), nego mu treba popis onih djelatnosti koje se upisuju u Sudski registar.

E sad, koliko ja znam to nigdje nije javno dostupno. Bilježnici imaju pristup tome na neki način jer moraju upisati ispravno kad predaju papire u Trgovački sud, a ima i neka knjga u izdanju NN starijeg datuma koja se možda može kupiti.

Nije mi baš jasno što tebe točno muči, ti tražiš poticaj za samozapošljavanje, a ne znaš što bi radio ili ne znaš koje su to djelatnosti?
Ako je ovo drugo, 95% informacija ćeš dobiti da samo provjeriš svoju konkurenciju u sudskom registru i vidiš što oni imaju registrirano.
Ako se misliš baviti nekom djelatnosti za što ti kasnije treba suglasnosti nekog tijela, provjeri s njima koje djelatnosti moraš imati registrirane.
Ovo drugo je moj problem... nije mi jasno s kim trebam provjeriti? Sa sudskim registrom?
racunovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 18:47   #7
https://sudreg.pravosudje.hr

Tu pretraži po imenu neku konkurentsku firmu (valjda znaš neku?) i pogledaj što oni imaju prijavljeno.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 14:58   #8
Ja sam dobio od nekoga iz Fine excel fajl s tim popisom i pdf fajl s objasnjenjima.

Excel fajl ima u naslovu 2002 i 2007 goinu, ne znam zasto to nije na netu....

Ima 1108 djelatnosti akos e ne varam,
ovo je posljednja na popisu
Quote:
99.00.0 Izvanteritorijalne organizacije i tijela Extra-territorial organisations and bodies 99.00 Djelatnosti izvanteritorijalnih organizacija i tijela Activities of extraterritorial organisations and bodies
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:18   #9
pzdrav,

zanima me ako d.o.o. ima registrirano puno djelatnosti od trgovine, prijevoza, knjigovodstva, izrade razno raznih predmeta, , itd...
šifra djelatnosti koja mu je dodijeljena kod osnivanja je samo za jednu djelatnost npr.za prijevoz a d.o.o. trenutno ne obavlja djelatnost prijevoza već neku sasvim desetu, naravno za koju je također registrirano i ima licencu.
da li je potrebno promijeniti šifru djelatnosti u novu, tj.ovu s kojom se d.o.o. trenutno bavi?
pitam iz razloga jer se po statističkom i dr.provlači šifra djelatnosti s kojom (trenutno) nema veze.
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:50   #10
Da, svakako treba izvršiti promjenu šifre djelatnosti na onu koja je pretežita djelatnost. Potrebno je popuniti obrazac RPS-1 i poslati ga u Državni zavod za statistiku sa dokazom o uplaćenoj pristojbi (mislim da je 55,00 kn).
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:54   #11
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio od nekoga iz Fine excel fajl s tim popisom i pdf fajl s objasnjenjima.

Excel fajl ima u naslovu 2002 i 2007 goinu, ne znam zasto to nije na netu....

Ima 1108 djelatnosti akos e ne varam,
ovo je posljednja na popisu
To je NKD, to mu ne treba.
Čudo da nigdje nema tih djelatnosti za sudski registar (u biti nisu to djelatnosti nego predmeti poslovanja ili tako nešto).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 13:06   #12
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Da, svakako treba izvršiti promjenu šifre djelatnosti na onu koja je pretežita djelatnost. Potrebno je popuniti obrazac RPS-1 i poslati ga u Državni zavod za statistiku sa dokazom o uplaćenoj pristojbi (mislim da je 55,00 kn).
je'l to vrijedi i za obrt? u mom slučaju, pretežitu djelatnost ne obavljam uopće, prijavila sam ju isključivo zbog registracije obrta. a onda sam uzela xy prostor u najam da bih u njemu obavljala djelatnost izdvojenog pogona koji nema apsolutno nikakve veze sa pretežitom djelatnošću. samo sam u poreznu išla dobrovoljno objasniti šta ustvari radim i odnijela rješenje, i referent mi je rekao da je njemu to dovoljno.

možda bi bilo zgodno to izmijenjati, ali nemam volje, živaca ni vremena trčati po ispostavama ovim ili onim, plaćati pristojbe...jer radim.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 13:16   #13
ok, znaci ispunim taj obrazac i pošaljem s priloženim dokazom o uplati od 55,00 kn u državni zavod za statistiku.
a u poreznoj treba li što???
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 14:02   #14
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To je NKD, to mu ne treba.
Čudo da nigdje nema tih djelatnosti za sudski registar (u biti nisu to djelatnosti nego predmeti poslovanja ili tako nešto).
Pa pod predmet poslovanja upisuju se šifre i nazivi prema ovom NKD-u.
Evo imam pred sobom izvadak iz sudskog registra moje firme.
Pod predmet poslovanja redom su navedene djelatnosti iz nacionalne klasifikacije za koje smo kao firma registrirani.
A to isto se može vidjeti kad pogledate izvod neke random firme na linku kojeg je Sheeva stavila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:10   #15
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
ok, znaci ispunim taj obrazac i pošaljem s priloženim dokazom o uplati od 55,00 kn u državni zavod za statistiku.
a u poreznoj treba li što???
hvala
Po primitku nove obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u, od strane DZS, potrebno je odnijeti jedan primjerak ili presliku ove obavijesti u Poreznu upravu. Tako barem traže naši referenti u Poreznoj upravi, mada ne bi trebalo jer je sada sve vidljivo elektronskim putem.

Zadnje uređivanje kanj : 08.04.2015. at 17:18. Reason: ispravak pravopisne pogreške
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:14   #16
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
je'l to vrijedi i za obrt? u mom slučaju, pretežitu djelatnost ne obavljam uopće, prijavila sam ju isključivo zbog registracije obrta. a onda sam uzela xy prostor u najam da bih u njemu obavljala djelatnost izdvojenog pogona koji nema apsolutno nikakve veze sa pretežitom djelatnošću. samo sam u poreznu išla dobrovoljno objasniti šta ustvari radim i odnijela rješenje, i referent mi je rekao da je njemu to dovoljno.

možda bi bilo zgodno to izmijenjati, ali nemam volje, živaca ni vremena trčati po ispostavama ovim ili onim, plaćati pristojbe...jer radim.
Da i za obrt bi trebalo obaviti promjenu, jer o upisanoj pretežitoj djelatnosti ovisi obračun doprinosa, odnosno da li se treba obračunati neki doprinos ili ne, pa je u slučaju poreznog nadzora, tj. kontrole poslovnih knjiga, to veoma bitno.
Za obrt ovo usklađenje, odnosno promjena upisa vrši se u Uredu za gospodarstvo, a ne kao za pravne osobe u DZS-u.

Zadnje uređivanje kanj : 08.04.2015. at 17:17. Reason: ispravak pogreški
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:17   #17
hvala kanj na odgovoru.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 10:41   #18
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Da i za obrt bi trebalo obaviti promjenu, jer o upisanoj pretežitoj djelatnosti ovisi obračun doprinosa, odnosno da li se treba obračunati neki doprinos ili ne, pa je u slučaju poreznog nadzora, tj. kontrole poslovnih knjiga, to veoma bitno.
Za obrt ovo usklađenje, odnosno promjena upisa vrši se u Uredu za gospodarstvo, a ne kao za pravne osobe u DZS-u.
Kanj, hvala od srca.

Ipak, ovo sa doprinosima me buni. Recimo da sam otvorila obrt koji moze raditi i kao pausal, ali ipak sam se prijavila ko dohodas jer sam znala da cu za mjesec dana obavljat trgovinu.

I kao predana frikusa, placala doprinose za dohodasa prema rjesenju pu, te obracunavala tz,sr,okfs i svasta jer citam forum i pazim da mi nesto ne promakne.

Koja je razlikanu doprinosima za knjigovodstveni ili trgovacki, ili ugostiteljski obrt ? Ako se radi o tome da je prijavljen kao dohodas u startu.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.