Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2007., 18:37   #1
Unutarnje stepenice - konstrukcija ili betonske??

Rijetko kad se javljam, iako pratim forum, obzirom da sam u gradnji slatke obiteljske kućice....Već sam, prateći Vas ponešto i naučio, ali isto tako stekao i pokoju korisnu informaciju koju sam primjenio u praksi!

Sad sam u situciji kad trebam donijeti bitnu i važnu odluku!

Unutarnje stepenice nam se elipsasto protežu u dijelu dnevnog boravka prema galeriji, tj. prema katu. Još uvijek smo u nedoumici - napraviti lijepe "prozračne" stepenice od metlane konstrukcije, pa kasnije drvena gazišta, ili izraditi to od betona.

Argumenti ZA i PROTIV:

Čelične - Prozračne, atraktivne, "trendy", zauzimaju manji prostor...
- ali vrlo vrlo skupe, nepraktične za dječicu, ponekad "zaškripe"...

Betonske - Stabilne, čvrste, atraktivne AKO SE DOBRO IZVEDU
- Zauzumaju više prostora, strah me da majstori ne naprave dobro
i naprave debelo "meso" ispod gazišta......

Možete li mi pomoći ili me savjetovati u vezi ove tematike! Hvala

Damir
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 09:41   #2
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
Rijetko kad se javljam, iako pratim forum, obzirom da sam u gradnji slatke obiteljske kućice....Već sam, prateći Vas ponešto i naučio, ali isto tako stekao i pokoju korisnu informaciju koju sam primjenio u praksi!

Sad sam u situciji kad trebam donijeti bitnu i važnu odluku!

Unutarnje stepenice nam se elipsasto protežu u dijelu dnevnog boravka prema galeriji, tj. prema katu. Još uvijek smo u nedoumici - napraviti lijepe "prozračne" stepenice od metlane konstrukcije, pa kasnije drvena gazišta, ili izraditi to od betona.

Argumenti ZA i PROTIV:

Čelične - Prozračne, atraktivne, "trendy", zauzimaju manji prostor...
- ali vrlo vrlo skupe, nepraktične za dječicu, ponekad "zaškripe"...

Betonske - Stabilne, čvrste, atraktivne AKO SE DOBRO IZVEDU
- Zauzumaju više prostora, strah me da majstori ne naprave dobro
i naprave debelo "meso" ispod gazišta......

Možete li mi pomoći ili me savjetovati u vezi ove tematike! Hvala

Damir

betonske moraju biti predviđene projektom jer su teške, moraju se preko armature sidriti u ploči i mislim da nije baš pametno ako su recimo na sredini neke AB ploče (prostorije) da budu betonske. Ako su ti ploče fert onda pogotovo zaboravi beton.
Za ovo što si opisao bolje je staviti metalnu konstrukciju, ne treba sve biti od inox-a.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 10:05   #3
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
Argumenti ZA i PROTIV:

Čelične - Prozračne, atraktivne, "trendy", zauzimaju manji prostor...
- ali vrlo vrlo skupe, nepraktične za dječicu, ponekad "zaškripe"...
Prilično sam siguran da si pobrkao argumente....metalna konstrukcija i drveno gaziše je sasvim sigurno jeftinije nego betonska konstrukcija i drveno gazište..
Što se tiče škripanja ne škripi niti metal niti beton nego drvo....ako se ispravno izvede ne bi trebalo biti škripanja niti u jednoj varijanti.
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 11:46   #4
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
Rijetko kad se javljam, iako pratim forum, obzirom da sam u gradnji slatke obiteljske kućice....Već sam, prateći Vas ponešto i naučio, ali isto tako stekao i pokoju korisnu informaciju koju sam primjenio u praksi!

Sad sam u situciji kad trebam donijeti bitnu i važnu odluku!

Unutarnje stepenice nam se elipsasto protežu u dijelu dnevnog boravka prema galeriji, tj. prema katu. Još uvijek smo u nedoumici - napraviti lijepe "prozračne" stepenice od metlane konstrukcije, pa kasnije drvena gazišta, ili izraditi to od betona.

Argumenti ZA i PROTIV:

Čelične - Prozračne, atraktivne, "trendy", zauzimaju manji prostor...
- ali vrlo vrlo skupe, nepraktične za dječicu, ponekad "zaškripe"...

Betonske - Stabilne, čvrste, atraktivne AKO SE DOBRO IZVEDU
- Zauzumaju više prostora, strah me da majstori ne naprave dobro
i naprave debelo "meso" ispod gazišta......

Možete li mi pomoći ili me savjetovati u vezi ove tematike! Hvala

Damir
ako ti se stepenice nalaze unutar neke prostorije, dnevne sobe i sl. definitivno odi na metalne ili drvene stepenice jer će ti ove izgledati previše masivno i teško, te će ti zagušiti prostoriju, osim ako prostorija ima 100 m2.
i slažem se codegunom, beton je težak, pa da ne bi statika došla u pitanje.
usput, kako gradiš kuću? kako napreduje, i kako to da još uvijek ne znaš kakve će biti stepenice, zar nemaš projekat i dozvolu?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 08:06   #5
kako gradiš kuću? kako napreduje, i kako to da još uvijek ne znaš kakve će biti stepenice, zar nemaš projekat i dozvolu?[/QUOTE]


Gradim klasičnom metodom (termo cigla), napreduje lijepo, dozvola mi je postala pravomoćna 03. rujna, a evo ovaj tjedan započinje zidanje kata (podrum i prizemlje su gotovi)

U projektu su stepenice od metala i drveta, ali majstori mi kažu da mogu, ako želim, napraviti i betonske. I počeo sam o tome razmišljati, obzirom da mi je ponuda za izradu stepenica od inoxa oko 40 000 kn...


btw, hvala svima na odgovorima!

LP
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 08:57   #6
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
kako gradiš kuću? kako napreduje, i kako to da još uvijek ne znaš kakve će biti stepenice, zar nemaš projekat i dozvolu?

Gradim klasičnom metodom (termo cigla), napreduje lijepo, dozvola mi je postala pravomoćna 03. rujna, a evo ovaj tjedan započinje zidanje kata (podrum i prizemlje su gotovi)

U projektu su stepenice od metala i drveta, ali majstori mi kažu da mogu, ako želim, napraviti i betonske. I počeo sam o tome razmišljati, obzirom da mi je ponuda za izradu stepenica od inoxa oko 40 000 kn...


btw, hvala svima na odgovorima!

LP[/QUOTE]

kao što sam ti rekao, ako su projektom (statikom!) predviđene stepenice metalne konstrukcije onda ne mogu biti betonske jer su višestruko teže. Ne trebaš imati stubiše od inox-a, može se napraviti od željeznih profila i kasnije se pofarba. Ta konstrukcija se neće ni vidjeti ako je obučeš u nešto (knauf?). Od inox-a možeš staviti samo rukohvat.
Da li znaš kakve su ti ploče ili deke? AB ili fert? Ako su fert onda svakako ne mogu biti betonske stepenice. Majstori će naravno reći svašta njih samo zanima da oni poberu novac.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 10:53   #7
Kod mene su drvene, hrastove ali bez rezbarija. Odličan stolar ih radio po mom nacrtu. Fantastično izlgedaju, ništa ne škripe a manje od 2.500 €.
Majstori forsiraju betonske jer inače tokom gradnje moraju pentrati po lojtrama jer drvene idu tek nakon žbukanja i glazura.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 18:42   #8
Mi imamo metalnu konstrukciju i na to hrastova gazišta. Djeluju prozračno, kao što si rekao. A pošto nije veliki prostor (povezana kuhinja i hodnik) mislim da je pravo rješenje. Ništa ne škripi, ako je dobro zašarafljeno. Ono što drugima smeta (kada dođu u goste) je da djeluju nestabilno, jer su samo gazišta a sve okolo je prazni prostor pa možda djeluje da se može propasti kroz njih

Da imam veliki prostor (npr. dnevni od 50ak m2) napravila bi betonske široke da vode u gornji dio.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 07:48   #9
....mi imamo dvoetažni stan i polukružne štenge iz boravka...izgledaju super (dobro,malo manje super jer danas ima mrak štengih,ali ove su bile in pred 10god kad smo useljavali ).....boravak sa blagavaonom ima cca 55m2 tak da fakat ne zauzima puno mjesta....a i da se sve dobro iskoristiti....
__________________
......nogom vrit i glavu gore...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 15:03   #10
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
Argumenti ZA i PROTIV:

Čelične - Prozračne, atraktivne, "trendy", zauzimaju manji prostor...
- ali vrlo vrlo skupe, nepraktične za dječicu, ponekad "zaškripe"...

Betonske - Stabilne, čvrste, atraktivne AKO SE DOBRO IZVEDU
- Zauzumaju više prostora, strah me da majstori ne naprave dobro
i naprave debelo "meso" ispod gazišta......
dodatni argument za betonske-daju ti prostora za spremište ispod njih ispod željezne konstrukcije imaš prostor ali je otvoren i mora biti više-manje prazan ili ne izgleda dobro...al dobiš zato vizual prostora koji s betonskima gubiš

dobre konstrukcijske ne škripe, ali koštaju. imaju jednu šinu ispod za konstrkukciju, na koju su navareno nosači gazišta. na to dođe masivno gazište. prekrasno ali i košta, naravno

ja sam upravo radi cijene napravio betonske, i stavio sam kamen. sa strane sam obukao u lamperiju, napravio vrata od lamperije. izgleda prekrasno, unikatno, a dobio sam i dobro spremište ispod stepenica obukao sam i podgled u lamperiju i kad otvoriš vidiš samo unutra drvo...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 12:59   #11
Moja situacija je takva da projekt predviđa betonske stepenice budući se njima penje iz ulaznog hodnika donje etaže na gornji kat gdje je smješten dnevni boravak, blagovaona i kuhinja. Naime radi se o padini, pa je prizemlje djelomično ukopano tj. podrum i radna soba i veliki ulazni hodnik i onda se otud penje na prvi kat gdje ćemo stanovati. Sada sam u dilemi dali ići na konstrukcijske, sa gazištem drvenim i obložen knaufom ili ići na predviđene betonske koje mi se ne sviđaju zato što ih je arhitektica predvidila dosta uske 90cm , idu na L u samom kutu kuće, pa mi to djeluje jako ubogo. Naravno ove konstrukcijske bih napravio šire, bar 120 cm. Je li to uopće isplativo i nisam siguran kako bi to izgledalo obzirom da se radi o ulazu u kuću. Ima netko slično iskustvo?
kviskać is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 17:28   #12
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Mi imamo metalnu konstrukciju i na to hrastova gazišta. Djeluju prozračno...
...baš takve meni trebaju. možeš li napisati gdje su kupljene i koja cijena?

Molim takodjer i ostale , ako znaju , tko izrađuje metalne stepenice ( na koja bih stavio drvena gazišta ) . Ja trenutno ne znam ni jednog proizvođača .
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 23:55   #13
sto staviti izmedju konstrukcije i drvenog gazista da se sprijeci skripanje?
skipjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:13   #14
Quote:
skipjack kaže: Pogledaj post
sto staviti izmedju konstrukcije i drvenog gazista da se sprijeci skripanje?
stavi komadić filca između gazišta i konstrukcije na svaki vijak. meni je pomoglo.
tomav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:46   #15
sad još zadnje finalno pitanje.

sa kakvim šarafima ste šarafili stepenice. nešto specijalno ili obični samorezni šarafići?

ako ko ima još koji pametan savjet molio bih jer ovaj vikend ide montaža pa ću postat slikice
skipjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 17:06   #16
Baš gledam letak od Bauhausa u kojima su spiralne stepenice sa 13 gazišta od bukve, visine 292 cm i koštaju 7 490.00 kn.
Klek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 09:57   #17
Question Drvene stepenice

Da li mi možda neko tko je već radio unutarnje drvene stepenice il netko tko ima iskustva sa time može reći koliki su otprilike troškovi ugradnje unutarnjih stepenica skupa sa materijalom, dostavom i ugradnjom za neku recimo standardnu visinu od oko 2,5 - 3 m i širinu od oko 1 m, nešto kao na ovom linku dolje.

Hvala unaprijed!!


http://www.stepenice-subaric.com/sys...09540-veca.jpg
Zdrafaela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.