Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2015., 23:57   #261
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Molim dobru dušu koja se razumije u poreze i nekretnine da mi samo kratko objasni sljedeću situaciju:

daklem, dragi je vlasnik zemljišta na moru (dobio od staroga). Sada bi kupio svoj prvi stan. Mora li on platiti porez na prvi stan ako se odrekne vlasništva tog zemljišta na moru (ako ga darovnim ugovorom da natrag ocu)? Ostaje li negdje zapis da je dragi bio vlasnik određene nekretnine te utječe li to "bivše" vlasništvo na plaćanje poreza?

Jednostavnije, ako se netko odrekne vlasništva određene nekretnine može li zahtijevati oslobođenje od plaćanja poreza (prva nekretnina)?

HVALA!! u iščekivanju odgovora

http://www.porezna-uprava.hr/baza_zn...ekretnine.aspx

mislim da se cak ne mora ni odricati, eto sve pise na tom linku

"da građanin i članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu u tuzemstvu ili inozemstvu:

D.1 stan i/ili kuću čija je ukupna površina veća od:
.....
ili

D.2 nekretnine (osim poljoprivrednog zemljišta i poslovnog prostora u kojem građanin ili član njegove uže obitelji obavlja registriranu djelatnost) čija je ukupna vrijednost u trenutku nastanka porezne obveze jednaka ili veća od tržišne vrijednosti nekretnine koju građanin stječe, pri čemu se u izračun uzimaju i vrijednosti građevina iz točke D.1.

Ako površina izgrađenog zemljišta na kojemu je stan ili kuća za koje se traži oslobođenje od plaćanja poreza prelazi površinu od 400 m2 porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine zemljišta.



Porez na promet nekretnina kojeg je građanin bio oslobođen plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja:

a) građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično

b) građanin ili njegov bračni drug odjave prebivalište, ne borave ili prijave promjenu adrese stanovanja

c) Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje."

osim toga ne smije se iznajmiti kupljena nekretnina 3 godine niti se moze promijeniti prebivaliste...to je zanimljivo
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 00:00   #262
Mene zanima, ako netko ima iskustvo, u kojem roku porezna nakon prijave salje odgovor: da li treba sto ili ne treba platiti?

prije neki dan cujem od covjeka da mu nista nije doslo nakon prijave poreznoj za prvu nekretninu( a po svemu je oslobodjen od placanja), ni nakon godinu dana...ni slovca od porezne
Meni evo vise od mjesec dana nista ne dolazi...pa se pitam koliko to treba cekati

Osim toga ako netko zna, zanima me do koje cifre porezna ne provjerava podrijetlo novca....
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 13:42   #263
Quote:
iskljucivo123 kaže: Pogledaj post
Meni evo vise od mjesec dana nista ne dolazi...pa se pitam koliko to treba cekati
Ima na ovoj temi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=223346&page=65

Neki čekaju godinama. Možda se malo ubrza ako nazoveš i pitaš, ali mjesec dana je još prerano.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 10:22   #264
Molim vas pomoć.

Suprug i ja kupujemo svoj prvi stan kojim rješavamo stambeno pitanje za nas troje (1 dijete). E sad ja sam u suvlasništvu stana i na mene glasi cca 20m2, a on je kao maloljetnik dobio od djeda suvlasništvo u kući od cca 28m2 (sa dvorištem i vinogradom). Trenutno živimo u stanu u kojem sam ja suvlasnik.
Znam da bi trebali imati pravo na stan do 80m2 za nas troje i da bi mogli biti oslobođeni od poreza na prvu nekretninu jer zajedno nemamo 70m2.
Jesam li ja to dobro protumačila ili ipak moramo platiti.
Činjenica je da nam je ovaj stan neadekvatan za tročlanu obitelj (30m2), a da on u svojoj kući samo formalno ima pravo.

Unaprijed zahvaljujem
Anonimus17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 19:37   #265
Imam i ja pitanje.
Moja situacija je sljedeća. Naslijedila sam po ocu dio kuće, točnije 1/2.
Nakon toga sam tu istu kuću darovala majci (bili su rastavljeni). I sad ja kupujem prvu nekretninu (stan) za stanovanje. Znači ne posjedujem više polovicu kuće koju sam dobila u nasljedstvo.
Jesam li dužna platiti porez na ovu nekretninu koju kupujem?
Fala!
fuzzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:13   #266
Quote:
fuzzija kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje.
Moja situacija je sljedeća. Naslijedila sam po ocu dio kuće, točnije 1/2.
Nakon toga sam tu istu kuću darovala majci (bili su rastavljeni). I sad ja kupujem prvu nekretninu (stan) za stanovanje. Znači ne posjedujem više polovicu kuće koju sam dobila u nasljedstvo.
Jesam li dužna platiti porez na ovu nekretninu koju kupujem?
Fala!
Nažalost da.
U takvoj sam situaciji bio i ja. Nasljedio stan od oca (darovnim ugovorom), pa sam darovao stan majci. Nakon što sam kupio svoj stan, predao sam zahtjev za oslobađanje od plaćanja poreza i bio odbijen.

Na kraju je taj stan mama darovala mojoj sestri (njoj je trebalo zbog dobivanja vize), a poslije toga je i prodan. I sada taj jedan stan rješava stambeno pitanje (i onemogućuje dobivanja porezne olakšice) tati, mami i meni. Bez obzira što nitko od nas ne posjeduje taj stan, niti ga je itko od nas prodao i na taj način zaradio neke novce.
shlede is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 17:00   #267
Jel ima kakvih novosti oko plaćanja poreza za prvu nekretninu koja je kupljena na dražbi?

Ja još uvijek nisam dobio rješenje od porezne, ali čitao sam više iskustva ljudi koji su morali platiti ukupan iznos poreza odnosno nije im bila priznata porezna olakšica zato što nekretnina nije kupljena kupoprodajnim ugovorom.

Zašto bi dražba bila drugačije tretirana od kupoprodajnog ugovora? Jer se pretpostavlja da se tamo postigla manja cijena? Teoretski, može se postići bilo kakva cijena, pa čak i 10 puta veće od realne. Uostalom moglo bi se plaćati 5% od procijenjene vrijednosti, a ne ostvarene pa u tom slučaju nema nikakve razlike!

Također, jel zna netko pouzdano što se događa ako se nekretnina stječe darovnim ugovorom (pritom ne mislim u prvom koljenu) uz uvjet da je onome kome je darovana to prva nekretnina s kojom rješava stambeno pitanje? Npr. ja poklonim stan od 50 m2 - prijatelju. Hoće on platiti 5% na procijenjenu vrijednost stana ili će biti oslobođen poreza jer mu je prva nekretnina i jer je do 50 m2?
zag0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 15:50   #268
obiteljski i porezni zakon

pozdrav svima, molim pomoc!

par u izvanbracnoj zajednici kupio je prije 10 godina stan, stan glasi na jednog partnera i prilikom kupnje je koristena porezna olaksica za kupnju prve nekretnine za jednu osobu.
10 godina, i dvoje djece , kasnije par bi kupio novi stan koji bi glasio na drugog partnera.
da li moze dobiti olaksicu za kupnju prve nekretnine za sebe i dvoje djece?
da li su u medjuvremenu uskladjeni obiteljski i porezni zakon?

hvala na odgovorima!
krampusek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 17:18   #269
Je li dobio netko rjesenje, a da je predao prosle godine? Mi jos cekamo od 6.mj. Ne znam trebam li ih zvati ili da samo budem strpljiva.
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 18:10   #270
Ja sam kupio stan prošle godine, 11. mjesec, dobio prije par mjeseci rješenje...50m2 mi je bilo besplatno, ostalih 23m2 sam platio poreza, oko 8.xxx,00 kn.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 18:21   #271
A jesi ih zvao ili su sami slali? Mi bi trebali biti skroz oslobodeni jer nas je troje u 69 m2.
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 18:27   #272
Quote:
Pirga kaže: Pogledaj post
A jesi ih zvao ili su sami slali? Mi bi trebali biti skroz oslobodeni jer nas je troje u 69 m2.
Otišao u poreznu prvi put, dao potvrdu da nisam imao nekretninu prije...i nakon cca 5-6 mjeseci, dobio doma da sam dužan platiti porez na 23m2 i to je to. Nisam nikoga zvao, sami poslali.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 18:51   #273
Mozda zato sto ne moramo nista platiti pa im se ne zuri :nezna:.
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 19:07   #274
Ili nazovi poreznu. Ja se sada ne mogu sjetiti da li je rok bio 7 ili 14 dana, ja sam imao stavljen novac sa strane jer nisam znao da li će biti za 2/6/12 mjeseci..
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 19:29   #275
Da, morat cu. Hvala na info!
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 20:59   #276
Pozdrav,
ja imam slicnu situaciju kao i vi, prijavio sam porez cca 10.4. prosle godine ali do dan danas nisam dobio rjesenje, a trebao bi platiti porez na cca 30m2. Jel zna netko neki broj na koji se moze provjeriti stanje predmeta
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 09:18   #277
tomo_kt, jesi li u Zagrebu?imam broj za podrucni ured Zagreb: 6501136. Ako nisi, nazovi svoju ispostavu i trazi informacije u vezi sa statusom predmeta.
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 11:12   #278
Info za sve koji jos cekaju rjesenje o oslobodenju za prvu nekretninu u Zagrebu: jedna jedina osoba rjesava cijelu proslu godinu prijava pa zato to toliko traje.
Pirga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 09:10   #279
Quote:
Pirga kaže: Pogledaj post
tomo_kt, jesi li u Zagrebu?imam broj za podrucni ured Zagreb: 6501136. Ako nisi, nazovi svoju ispostavu i trazi informacije u vezi sa statusom predmeta.


Hvala ti na info, da stan je u Zg.
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 22:34   #280
Porez za prvu nekretninu - prijava

Pozdrav,

nedavno sam kupio stan (u Slavoniji) na svoje ime a jos nisam prijavio porez.
Bio sam u Poreznoj upravi i tamo mi je čovjek na šalteru napisao da trebam za sve članove obitlji vaditi potvrdu o prometu nekretnina.

Zbog posla i malog djeteta mi je nezgodno to vaditi pa sam mislio prijaviti samo sebe. Racunam da ću biti oslobođen plaćanja poreza makar samo sebe prijavio jer je stan 45 m^2. Moze li se to ili bi tu bilo nekih problema?

Također ako netko mozda zna, jesu li granice u arkodu bas uvijek tocne? Ispada da je prilaz (dvije izbetonirane trake za automobil) pola u vlasnistvu stanara druge zgrade a pola nase. Kome se obratiti da to tocno provjerim?
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:59.