Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2014., 07:39   #1661
mislim da su cure pisale da se nalaz čeka 3 tjedna,a ovo za cijene privatnika ne znam
__________________
beba
čekamo dečka
lberc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 08:47   #1662
ja odradila 3 RACZ - 2 kod privatnika i 1 na crvenu uputnicu u bolnici. Kada sam ja bila trudna nifty/preana nije ni postojao...
Koliko sam čitala o njemu, meni je on i dalje dvojben...
1. malo je u uporabi i testiran je još na malom uzorku žena (znam da kada je Zorro bila trudna pisala je svega na 500 što je užasno malo). Ja mislim da je to budućnost ali ne sad...sad je to sve u povojima
2. Podobnik (neznam drugi) to šalje u Kinu... sam taj transport meni je dioskutabilan.. jest znam da neće se transportirati ampula moje krvi kao u James Bondu ali samo to skladištenje te te temperature -50 kod prekooceanskih letova, meni paranoji ne ulijevaju baš nadu, te koliko ima još tih ampula u tom labosu u najmeđuljudnijoj zemlji na svijetu (pere me paranoja od miješanja uzoraka)
3. To je probir a nije dijagnostika... to je jako jako precizan kombinirani probir, i ako čitate ako nalaz dođe 'pozitivan' a mama npr ne želi zadržati dijete, nitko na osnovu toga ne ide na inducirani pobačaj - radi se RACZ.

Stoga po meni to su dvije odvojene stvari.. jedno je probir a drugo je dijagnostika, jedno dobiješ negdje detekciju na je dnu trisomiju a negdje na 3 ali kariogram ne dobiješ..znači opet su mogući da se potkradu mozaicizmi i translokacije.

Znači nije pitanje koji je bolji jer su totalno različiti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 08:59   #1663
lara, ja se manje-više slažem s tobom, zato sam još neodlučna pljunuti li, ne baš malu, lovu za to ako opet neću imati mira

Ja "kao" nemam nekih indikacija za RACZ i ovo bi bilo idealno riješenje jer se bojim riskirati moguće komplikacije koje nosi amnio. U 12.tj. idem na kombinirani i da mi se pokaže da spadam u rizičnu skupinu idem na RACZ sigurno , ali ako pokaže da je sve ok znam da svejedno neću biti smirena
Han@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:39   #1664
Quote:
Han@ kaže: Pogledaj post
lara, ja se manje-više slažem s tobom, zato sam još neodlučna pljunuti li, ne baš malu, lovu za to ako opet neću imati mira

Ja "kao" nemam nekih indikacija za RACZ i ovo bi bilo idealno riješenje jer se bojim riskirati moguće komplikacije koje nosi amnio. U 12.tj. idem na kombinirani i da mi se pokaže da spadam u rizičnu skupinu idem na RACZ sigurno , ali ako pokaže da je sve ok znam da svejedno neću biti smirena
ma ja te potpuno razumijem.. ajd kada ti je prvo ne razmišljaš, ali drugo, mene je oprala bojazan.. majko moja što ako je bolesno, pa kako ću ja taj teret ostaviti starijem zdravom djetetu? (vi ste sve nabrijane na Down a ja sam općenito razmišljala - pa nije Down svo zlo ovog svijete i to nije ni bolest)
kako će starije djete, danas sutra kada mene nebude sa mlađim bolesnim... kako će to mlađe bolesno.. ma zaavršila ja sa tim pitanjem i kod psihologa pa mi rekoše da je to čisto normalno.. i da nisam jedina koja se je propitivala...

Gle, ako vjeruješ tom testu.. i nisi paranoična kao ja - odi na njega a ako si ziheraš na koromosome i genetiku i sa njom ti se ne kocka sa vjerojatnostima - odi na RACZ.. nema ti treće mogućnosti..

Samo ako ćeš raditi RACZ - moj savjet je odi privatniku.. ne idi u bolnice
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:40   #1665
Meni je dr. Kos čim je vidio godine (38), prije pregleda i UZV, rekao da je ta dob sama po sebi razlog za RACZ, i da li sam razmišljala. Rekoh jesam, i zato želim kombinirani, pa ako tu vjerojatnost bude jako veća od dobne, onda idemo. I onda me pomalo nagovarao da preskočimo kombinirani, i što je sve prednost RACZ-a, sa statistikama i sl.; nisam se dala smesti , jer sam ih i ja proučila i rekoh, to je stvar dogovora i vrlo intimna odluka svakog para; mi smo odlučili još kod prvog djeteta, činjenica da znam da mi dijete ima genetski poremećaj ne bi me spriječila da rodim; samo bi eventualno željela znati što nije OK s djetetom, da se mogu pripremiti.
OK, OK, odradit ćemo onda kombinirani. I vidi nuhalni, od 2,38, i smrkne se, i kaže - ovo će sigurno doći loš rezultat kombiniranog, i morat ćete na RACZ. Ja opet - ajmo sačekat da vidimo. Sve drugo na UZV OK, nosna, razmaci, protoci - on opet - nazovem vas večeras kad nalaz dođe, sigurno nije OK; ako ipak ne nazovem - dobro je.
Nije nazvao . Nalaz mi izvrstan, 3 reda veličine bolji od dobnog, čak bolji nego je bio za malu prije 6 godina. A sad, sve jest vjerojatnost i statistika, i što bude - bit će. I tako mislim da ne možemo baš kontrolirati svaki detalj života ili trudnoće, puno je toga u božjim rukama (ili rukama neke sile gore iznad, ili puke statistike prirode, kako god).

I moram priznati da mi se nije svidjelo ovo nagovaranje . Da nisam prije dobro razmislila (još prije 6 godina), vjerojatno bih odmah radila RACZ.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:45   #1666
Quote:
NikaZg kaže: Pogledaj post
A sad, sve jest vjerojatnost i statistika, i što bude - bit će. I tako mislim da ne možemo baš kontrolirati svaki detalj života ili trudnoće, puno je toga u božjim rukama (ili rukama neke sile gore iznad, ili puke statistike prirode, kako god)..
jako lijepo što si preuzela rizik ali dozvoli da nisu svi takvi.. ima ljudi koji su ziheraši..
nije lako imati dijete sa pp, vidi socijalne politike, uskraćuje sve više i više prava... i smanjuje naknade...

istina je u trudnoći nemožeš u svemu biti ziher i predvidjeti sve ali ovo su pretrage (pogotovo RACZ) koja je zaista kada se dobije kariogram 1000% točna.. nema da fali genetika
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:55   #1667
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Podobnik (neznam drugi) to šalje u Kinu... sam taj transport meni je dioskutabilan.. jest znam da neće se transportirati ampula moje krvi kao u James Bondu ali samo to skladištenje te te temperature -50 kod prekooceanskih letova, meni paranoji ne ulijevaju baš nadu, te koliko ima još tih ampula u tom labosu u najmeđuljudnijoj zemlji na svijetu (pere me paranoja od miješanja uzoraka)
samo bi dodala...
šalje se u Hong Kong,
a do miješanja uzoraka/ljudske greške može doći i kod amniocinteze...
nadamo se u svakom slučaju da neće doć do takvih stvari, di bi bili kad bi i o tome razmišljali
irres is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 09:56   #1668
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
jako lijepo što si preuzela rizik ali dozvoli da nisu svi takvi.. ima ljudi koji su ziheraši..
nije lako imati dijete sa pp, vidi socijalne politike, uskraćuje sve više i više prava... i smanjuje naknade...

istina je u trudnoći nemožeš u svemu biti ziher i predvidjeti sve ali ovo su pretrage (pogotovo RACZ) koja je zaista kada se dobije kariogram 1000% točna.. nema da fali genetika
Istina, samo sam željela naglasiti da je najvažnije da se par raspita o svemu i da i racionalno i emotivno odluči što bi na kraju s tom točnom informacijom. Apsolutno poštujem da svatko ima svoje mišljenje i donosi svoju odluku, samo potcrtavam da ju je teško donijet ako nisi razmislio unaprijed i ako te dilema "zatekne".

Moje mišljenje je da mogu provjeriti genetiku (i bih u krajnoj liniji da je kombinirani došao loš); i na kraju mogu nositi genetski zdravo dijete, koje onda na porodu može (ne daj Bože) lošom srećom ili greškom ostati invalid, i opet eto nas na defacto istom, igri životne statistike.

NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 10:00   #1669
Ja sam tek wannabe
Pa istražujem mogućnosti. Sad sam ja 36 g, mm 43..i još tko zna kad ću ostat trudna...
Sa prvim sam radila amnio u Petrovoj, krajem 17-og tjedna. Bilo ko na traci, ali dobro prošlo, iskusan ginić Jedino ono čekanje nalaza mi je bilo stravično!!! Mjesec dana! Na svaki zvuk poštara sam trčala.

Družila sam se tu s vama 2010/2011...sad uz svog malca niš ne stignem, samo vas škicnem tu i tam. Pa me zanimale cijene kod privatnika, ali ne znam hoću li si to moći priuštit
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 10:05   #1670
Quote:
irres kaže: Pogledaj post
samo bi dodala...
šalje se u Hong Kong,
a do miješanja uzoraka/ljudske greške može doći i kod amniocinteze...
nadamo se u svakom slučaju da neće doć do takvih stvari, di bi bili kad bi i o tome razmišljali
naravno da može doći.. svugdje gdje je ljudski faktor prisutan može doći do greške..
ali nekako meni je psihom bilo draže kada sam u prizemlju bolnioce Podobnik ležala i kada mi je izvađena ampula polodne vode, jedan dio je odmah odnesen na prvi kat da se nasadi na podlogu a drugi je odmah odnesen u laboratorij GENOS na detekciju 3 kromosopatije i nalaz sam dobila u roku od 24 sata.
kada sam taj dan ležala, došla mi je genetičarka u posjet da mi kaže da je podloga nasađena i na moje pitanje koliko još ima u obradi uzoraka ovaj čas rekla je danas je bio samo vaš a trenutno je nasađenih 7 uzoraka..

Nekako tu mi se čini manja greška zamjene uzorka (jer je taj dan bio jedini) i ipak bila sam cijelo vrijeme sa njom u kontaktu..

Obzirom da RACZ kod njega sa tim GENOSOM i Hospitalizacijom košta 6500 kuna ako ćemo pa skuplji je taj Nifty test.. niti znam kako putuje, niti kako se sa ampulom rukuje, niti tko to tamo pregledava, da li je to tamo na traci jer je njihov proizvod i imaju licencu..

neznam.. meni te stvari puno znače... nekom ne i ne opterećuje se time
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 11:07   #1671
Quote:
NikaZg kaže: Pogledaj post

Moje mišljenje je da mogu provjeriti genetiku (i bih u krajnoj liniji da je kombinirani došao loš); i na kraju mogu nositi genetski zdravo dijete, koje onda na porodu može (ne daj Bože) lošom srećom ili greškom ostati invalid, i opet eto nas na defacto istom, igri životne statistike.
Sorry, ali ova usporedba ti je besmislena. Pa toga su svi svjesni i naravno da je sve u životu nepredvidivo i ne može se iskalkulirati. Mislim da to nitko ovdje ne opsorava
Han@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 12:27   #1672
Quote:
Han@ kaže: Pogledaj post
Sorry, ali ova usporedba ti je besmislena. Pa toga su svi svjesni i naravno da je sve u životu nepredvidivo i ne može se iskalkulirati. Mislim da to nitko ovdje ne opsorava
Besmisleno ili ne - to je samo moje misljenje, davno formirano - u krajnjoj liniji rekoh vec puno puta da su ovo vrlo intimne odluke svakog para. Sto je nekom besmisleno drugom je aksiom, i dobro je da smo razliciti, inace bi bilo dosadnije .

Tema je i naslovljena kao za/protiv, rekla sam svoje razloge zasto sam protiv, ukoliko nema drugih jakih indikacija da je zaista nuzno.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 21:48   #1673
Molim vas,dali je itko imao nuhalni nabor 3 i vise mm i da je isao ili nije na amnio i da je sve bilo ok?Meni moja gin danas izmjerila 3,38mm i nije me ni htjela slati na kombinirani,kaze da je to za amnio.Napravit cu jos jedan uzv u bolnici na malo boljem uzv i vidjeti ali bas sam u bedu.
musica20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:44   #1674
Evo, samo da vam javim svoje iskustvo s amnio.

Bila sam jučer na Sv. Duhu, trebale su dvije uputnice, jedna za uzv i amnio, druga za citogenetiku. Treba se također ponijeti krvna grupa i papir na kojem je zapisana indikacija za amnio (u mom slučaju-down syn). Prvo idete na savjetovanje kod genetičara i potpisujete pristanak i slično za amnio. Sam postupak je ok, pomalo neugodan osjećaj i to je to, više živci rade svoje... Sve je bilo gotovo za 10 min. Nakon toga se malo tamo u čekaonici treba sjediti (15-ak min) i to je to.

Uputa za mirovanje je 24 sata...zahvat mi je napravio dr. Hafner te je također rekao da sam u SAD da bi isti dan išla na posao i sve, te da to hoću li ću ja mirovati ili ne, ne utječe na rizik...pošto sam imala dvije trudnoće, jedna rani spontani, druga trudnoća-rođena beba sa syn down, nemam mira, ne vjerujem više tako lako doktorima, pa ću ipak mirovati par dana..mi smo napravili i amnio i nifty radi svog psihičkog mira, da imamo dva nalaza koji će (ili bi trebali) reći isto.

Također, možda nekoga zanima i NIFTY, njega smo napravili u poliklinici Sunce, cijena je 5600 kn, bez obzira na način plaćanja...Oni šalju uzorak u Hong Kong. Nalazi su za 2 tjedna te vam ih jave telefonski, a originalni nalaz stiže poštom uskoro nakon toga. Upravo danas su nam javili da je test uredan tako da je sad već lakše disati..

Svima koji se borite s ovakvim pitanjima i situacijama, puno vam sreće i želim vam da imate samo sretne priče za ispričati. Dobro razmislite o tome da li i što bi mogli prihvatiti i s čime živjeti, iako je to jako teško znati i onda kad se dogodi, a kamoli ovako, al eto, nekako morate... Živite svoj život onako kako sami želite, a ne kako društvo želi da ga živite jer je samo jedan i samo vaš. Sretno svima!
FaerieD is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:50   #1675
Quote:
musica20 kaže: Pogledaj post
Molim vas,dali je itko imao nuhalni nabor 3 i vise mm i da je isao ili nije na amnio i da je sve bilo ok?Meni moja gin danas izmjerila 3,38mm i nije me ni htjela slati na kombinirani,kaze da je to za amnio.Napravit cu jos jedan uzv u bolnici na malo boljem uzv i vidjeti ali bas sam u bedu.
Musica, evo, ako kaj pomaže, čitala sam da ne mora značiti da je loše, iako se često veže za down sindrom. Ako si u Zg, otiđi kod dr. Kosa na UZV, on je odličan dijagnostičar s odličnom opremom! Cijena uzv je 500 kn. Ako ne, otiđi bilo gdje po drugo mišljenje. Također, uvijek napiši koliko si tjedana trudna jer ovisno o tjednu trudnoće ide i veličina nuhalnog i ostalih parametara. Sretno.
FaerieD is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 10:18   #1676
Pozdrav svima...ja sam rodila sa 36godina i preskočila sam kombinirani i odmah tražila amnio,iako je po uzv sve bilo ok.Ja sam dobro razmislila i moja i muževa odluka je bila da idem na amnio.Odlučila sam se na amnio jer ne bi rodila dijete sa DS,zato svakako osobe koje bi rodile dijete bez obzira na rezultat uopće je bez veze da idu na amnio.Pozdrav i sretno.
sarazg33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 20:43   #1677
Ja sam u velikoj dvojbi dali raditi amnio ili Harmony test. Danas sam 10 tjedana t i imam jos vremena odlučiti se sto bih ali imam neki osjećaj da ni nakon dva tjedna razmišljanja neću biti nista pametnija.Kod Harmony testa me muci sto uopće ne nalazim na iskustva drugih i sto je relativno nova metoda.Kod amnio me pak brine ta mogućnost komplikacija i pobačaja. Dosta dugo smo se trudili i ne znam kako bih si oprostila da zbog amnio dodje do pobačaja a nalaz dodje Ok.
Jedino oko čega nemam dvojbe je to da ne bih željela djete s Ds.

I zna li netko razliku između tog Nifty testa i Harmony testa? Meni se to cini potpuno isto jedino sto čitam da se uzorak nakon Nifty testa šalje u HongKong a uzorci Harmony testa u USA.
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 21:02   #1678
Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
Ja sam u velikoj dvojbi dali raditi amnio ili Harmony test. Danas sam 10 tjedana t i imam jos vremena odlučiti se sto bih ali imam neki osjećaj da ni nakon dva tjedna razmišljanja neću biti nista pametnija.Kod Harmony testa me muci sto uopće ne nalazim na iskustva drugih i sto je relativno nova metoda.Kod amnio me pak brine ta mogućnost komplikacija i pobačaja. Dosta dugo smo se trudili i ne znam kako bih si oprostila da zbog amnio dodje do pobačaja a nalaz dodje Ok.
Jedino oko čega nemam dvojbe je to da ne bih željela djete s Ds.

I zna li netko razliku između tog Nifty testa i Harmony testa? Meni se to cini potpuno isto jedino sto čitam da se uzorak nakon Nifty testa šalje u HongKong a uzorci Harmony testa u USA.
imas i praena test koji se moze napraviti u zg. on je po eu iso standardima i salje se u konstanz.
http://www.ginekologija-grujic.hr/

ja sam ga radila i ne zalim. inace, iskustva glede tih testova ces prije naci na stranim forumima. sve vise zena ih rade da izbjegnu komplikacije oko amnio..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 22:33   #1679
Quote:
NikaZg kaže: Pogledaj post
Istina, samo sam željela naglasiti da je najvažnije da se par raspita o svemu i da i racionalno i emotivno odluči što bi na kraju s tom točnom informacijom. Apsolutno poštujem da svatko ima svoje mišljenje i donosi svoju odluku, samo potcrtavam da ju je teško donijet ako nisi razmislio unaprijed i ako te dilema "zatekne".

Moje mišljenje je da mogu provjeriti genetiku (i bih u krajnoj liniji da je kombinirani došao loš); i na kraju mogu nositi genetski zdravo dijete, koje onda na porodu može (ne daj Bože) lošom srećom ili greškom ostati invalid, i opet eto nas na defacto istom, igri životne statistike.

Slažem se s ovime što kaže Nika i svaka čast što si izdržala takva nagovaranja. I meni je moj soc gin rekao da nuhalni 1,8mm nije garancija ničega, pitao me tri puta jesam li se predomislila, ali sada je sve ok - što se tiče nagovaranja Bila sam malo iziritirana takvim postupcima, ali to je njihov posao a i moraju se ograditi od možebitnih tužbi jer danas ima svega. Ima mladih parova koji nikad nisu čuli za amnio i kada se dogodi dijete sa DS - žale se na nemar doktora, zato ja razumijem i njih.

Han@, meni Nikina usporedba nije uopće besmislena jer je meni embrio star 4 mjeseca jednakovrijedan kao i novorođenče. Ali sama Nika je rekla da smo različiti. Ne moraju svi dijeliti takvo uvjerenje.

Moja (buduća) šogorica ima prijateljicu koja je rodila dijete sa DS. Dečko sad ima 17g i jako je voli. Kad treba na neki pregled, ona se dogovori s prijateljicom da ga nazove da bi na vrijeme ustao i otišao i čim stignu kući on je nazove da joj javi kako je bilo na pregledu - jer se toga silno boji... Ja ne mogu ni zamisliti kako je to zaista teško, meni je i sa zdravim djetetom često teško ali nisam ni ja savršena. Moje mišljenje je ako kopamo rukama i nogama da izliječimo sve moguće bolesti, da produžimo život svima pa i onima koji će sami reći da to ne žele, zgražamo se nad eutanazijom, zašto bi onda (ne)rođena djeca sa sindromom down bila manje vrijedna?
__________________
1.. 2.. 3..
Pocahontas1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 02:56   #1680
Moja mama je mene rodila sa 32 i pol godine. Da li je išla na amniocintezu, ne znam. Je li se to uopće radilo tada 1977. godine kada sam ja rođena? Samo kada kažete da je našim doktorima stalo do bilo čega. Ma njima nije nikada stalo do niti jednog pacijenta. Samo se prave važni, muče ih male plaće, smjenski rad, pacijenti nisu uopće važni, tako je barem u Vinogradskoj bolnici gdje je nedavno moja mama, doktorica mikrobiologije tragično umrla od sepse zarađene u bolnici u stanju septičkog šoka gdje je bila na trotjednom liječenju. Ja nemam još dijete, imam već 36 godina, nedavno sam izgubila i mamu radi nesavjesnog liječenja u Vinogradskoj bolnici. Jednog dana ako ću uopće imati dijete planirati ću porod u Sloveniji. I biti će sigurno puno veća šansa da preživimo i ja i dijete. Ili eventualno dolazi u obzir samo Petrova bolnica gdje smo rođene i ja i moja mama.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.