Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2023., 16:42   #6981
Quote:
DadCav kaže: Pogledaj post
Znam da je za 7 zvučnika, no planiram i zvučnike zamijeniti i dodati još koji...možda ne odmah sada ali u nekoj skoroj budućnosti.

Trenutno imam dva, također starija, zvučnika koja sam koristio s Technics-om, Jamo stereo zvučnici Studio 180
Woofer (mm) 203
Midrange (mm) 76
Tweeter (mm) 50
Power, long / short term (Watt) 100/170
Sensitivity (dB - 2,8 V / 1m) 92
Frequency range (Hz) 50 - 20,000
Cross-over frequency (Hz) 4500/9000
Impedance (Ohm) 4 - 8

Hvala na pojašnjenju s kornjačom i gepardom
Također hvala na poslanoj opciji umjesto Denona

Vidim da si dosta upućen u temu...imaš neku predstavu koliko bih mogao dobiti za ispravno pojačalo?
Ovdje pitaj. Forumaš Sveti Ilija je specijaliziran za vintage pojačala. Nadam se da će se složiti glede Technicsa sa mnom, jer sam odokativno to procijenio. Također mislim da je bolje imati vrlo kvalitetno stereo pojačalo nego nekoliko levela slabije pojačalo za sedam zvučnika, jer će par zvučnika kod ovog prvog puno bolje zvučati nego kod bižuterije koja tebe zanima (koja ima sve osim zvuka). Odnesi pojačalo na besplatnu dijagnostiku i slušaj cijenu popravka. Ako ga uspiješ popraviti, odnesi ga u dućan u kojem se nalazi receiver koji misliš kupiti i usporedi ga zvukovno s pojačalom i ušima procijeni što je za tebe, kad već kupuješ nešto što će ti trajati godinama, možda i koje desetljeće. A možeš slušati samo sebe pa bez provjere kupiti receiver. Tvoji novci, tvoj dobitak/gubitak. Audio Cinema Art uvozi Technics pa ne znam da li bi ti oni uzeli popravljeno pojačalo pod račun. Pitati ne košta ništa.
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 15:48   #6982
Pozdrav svima,
zna netko dali iz HDMI audio extractora ide audio signal i na HDMI i na 3,5mm ili ga iz HDMI-a makne pa ostane samo video?
PC je trenutno spojen analogno na televizor i pojačalo sa 3,5mm spliterom i sve radi, ali su ukućani odlučili da trebamo novi TV. Kolko vidim analogni audio ulazi na TV-ima više ne postoje i nemam pojma kako to spojiti. Hvala
rog is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 10:21   #6983
Quote:
rog kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
zna netko dali iz HDMI audio extractora ide audio signal i na HDMI i na 3,5mm ili ga iz HDMI-a makne pa ostane samo video?
PC je trenutno spojen analogno na televizor i pojačalo sa 3,5mm spliterom i sve radi, ali su ukućani odlučili da trebamo novi TV. Kolko vidim analogni audio ulazi na TV-ima više ne postoje i nemam pojma kako to spojiti. Hvala
Na mojem (Ezcoo) ide sve istovremeno van, slika i zvuk preko HDMI i zvuk preko analognog 3,5 mm izlaza....
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 10:57   #6984
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Na mojem (Ezcoo) ide sve istovremeno van, slika i zvuk preko HDMI i zvuk preko analognog 3,5 mm izlaza....
Hvala. Znači kupim ovo i vozim
rog is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 11:05   #6985
Quote:
rog kaže: Pogledaj post
Hvala. Znači kupim ovo i vozim
Yep, baš taj, vidi, sad šalju i direktno u HR, izgleda, ja sam morao preko mailboxde
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:16   #6986
Pozdrav,

imam logitech z906 5.1 sustav i želio bi produžiti žice 'rear' zvučnika. Zvučnici originalno dolaze sa 7.6m (18 awg), ali bi trebao produžiti na 12m. Koja debljina žice bi bila neka preporuka za tih 12m? Hvala.
davor335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 13:12   #6987
Kak povezati lg sn4 soundbar i PS4 bluetoothom? Naime PS ne želi povezati SB a pronalazi ga. Ima li tome rješenje ili je to jednostavno tak između ova dva uređaja!?
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 21:02   #6988
Quote:
davor335 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,



imam logitech z906 5.1 sustav i želio bi produžiti žice 'rear' zvučnika. Zvučnici originalno dolaze sa 7.6m (18 awg), ali bi trebao produžiti na 12m. Koja debljina žice bi bila neka preporuka za tih 12m? Hvala.
2 kvadrata i vise nego dovoljno

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Masster2091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2024., 21:39   #6989
Pozdrav ekipa, nisam preveliki stručnjak u ovom području, pa trebam vašu preporuku; u procesu sam renovacije stana te sam si kao pripremu provukao ove kablove za zvučnike na sva 4 kuta dnevnog boravka i dignuo ih na 1.5m visine. Cilj mi je neki 5.1 sustav, te sam mislio za početak uzeti neke osrednje zvučnike, a veći dio budžeta (od nekih 1000€) potrošiti na AV reciever. Konkretno, ciljao sam na Denon AVR-X2800H i za zvučnike sam mislio uzeti Polk Audio TL1700 5.1 sustav. Što mislite o navedenom, ili imate neku bolju opciju za mene. Htio bih kupiti opremu iz dućana, stoga mi kupnja preko Njuškala ne igra. Hvala!
Ivo Pattiera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2024., 20:22   #6990
Ako u renovaciji mozda spustas krov moze se razmisliti i o pripremi za eventualni fizicki atmos sa stropnim zvucnicima ako jednog dana pozelis.

Ovisi o konfiguraciji prostorije i tipu zvucnika (manji je problem sa visim frekvencijama), ali generalno zvucnici u kutevima nisu najbolje rjesenje, bolje ih je povuci malo niz zid. Ako nisu ugradbeni najcesce je bolje i da nisu na samom zidu vec da je ostavljen odredjeni prostor izmedju - sto je vise povrsine oko zvucnika, osobito tvrde ravne povrsine, vise ces problema imati sa ugadjanjem radi refleksija. Iz istog je razloga pozeljno da ravne povrsine (zidovi, podovi, stropovi, prozori) nisu prazne. Ako vec nisu namjenski tretirane pomazu stvari poput slika, knjiga, zavjesa i tepiha.

Naravno treba viditi sto je moguce i sto se cilja - ja imam satelite iza koji prikriveni u slikama vise na zidu te dosta ravnih povrsina jer izbjegavam clutter zbog alergije na prasinu pa je za potrebe gledanja filma i dalje sasvim OK, a glazbu ionako preferiram na slusalicama pa nesto osobito cisto i kvalitetno ni ne trebam. Sve na kraju ovisi sto ti treba, sto zelis i koje kompromise u to ime radis, samo cisto za informaciju cinjenica da donekle zidovi, a jos vise kutevi prostora u pravilu predstavljaju najgoru poziciju.

Dalje od tog nekog univerzalnog principa konkretnije pozicioniranje ovisi o konfuguraciji prostora i mjestu sjedenja, mozes naci online bazicne izracune idealnih razmaka, visina itd s obzirom na prostoriju i poziciju. Postavis najblize tome sto mozes s obzirom na ostale potrebe zivotnog prostora pa onda ugadjas pomocu volumena i ekvilajzera (neki sustavi imaju i automatsko pocetno ugadjanje, kao sto postoje i zasebni sustavi trecih strana koji dolaze sa mikrofonom i softverom za isto, ali opet nema smisla na navedeni budjet ko niti placati profesionalcima za ugadjanje).

Sto se kablova tice tu se vode citavi ratovi u hifi svijetu
Osobno sam skeptican oko utjecaja na kvalitetu samih vodljivih komponenti, a mislim da ce se i hifi entuziasti sloziti da je utjecaj nebitan na jeftinom sustavu. Cak i ako razlika ima one su previse suptilne da se cuju i da se njima opterecuje prije nekoliko redova velicina zahtjevnijeg sustava.

Ono sto medjutim jest bitno su moguce interference, odnosno em utjecaji drugih proizvoda i kablova po prostoru, a koji se povecavaju sa duzinom kablova i blizinom drugih izvora. Ergo zelis da je kabel sto kraci za dati cilj, sto dalje od mogucih izvora smetnji (ali i to je relativno jer ako se radi o o vrlo malim udaljenostima nekada je bolje kablove krizati nego ih pustiti paralelno na 1-2 cm razmaka od strujnog) i sto bolje izoliran od smetnji. Sam sastav prenosivog/signalnog djela kabla je ovdje sporedan i nema potrebe trositi na srebro i ine egzotike, a koliko je potrebno zastite sada ili preventivno u buducnosti samo ti znas.

Ako zelis koristiti i za glazbu, a ne samo filmove, dobra opcija je i fokusirati budjet na stereo zvucnike za pocetak, a kasnije popunjavati sustav satelitima, subom i centralnim.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 02:06   #6991
Btw osobno mišljenje glede cijelog plana: nećeš dobiti za filmove ništa bolje od stavljanja te love u solidan soundbar/sub/bezicni sateliti sustav.

Ako je glazba cilj onda slijed prioriteta ulaganja s obzirom na utjecaj na konačni rezultat ide:

1 - zvučnici i tretiranje fizičkog prostora
2 - pojačala
3 - dac ( diskutabilno koliko nakon neke solidne štednje klase vise uopće igra ulogu)
4 - kablovi, napajanja ako su odvojena Itd

Možeš imati received od milijun eura pa na losim zvučnicima neće biti napretka. Možeš imati i zvučnike od milijun eura, a da ih uništi los reflektivan prostor.

Moglo bi se desit da baciš lovu na prevelika očekivanja.

No u obzir treba uzeti da je sve to i jako subjektivno.

S jedne strane osobno nikad nisam u kućnom dnevnom prostoru, i to u tri različite stambene jedinice, mogao dobiti ništa zadovoljavajuće za razuman budžet od par tisuća i to samo na stereo. Surround pokušaji su mi parali uši za ista sem akcijskih nabrijanih filmova. Samo da se sub frekvencije riješe na način da ne budu mutljave već da idu istovremeno jako duboko i zadržavaju čist i fokusiran zvuk preci ćeš cijeli zadani budžet.

S druge pak strane medalje znam slučajeva gdje je ljudima u profesionalno tretiranom studiju zvuk los i neprirodan jer su navikli slušati u netretiranom zatvorenom prostoru sa hrpama refleksija koje meni zvuče mutno i brljavo, problem audia na konzumerskog strani price je sto je sve to izuzetno subjektivno pa je teško na osnovu vlastitih dojmova ista pretpostavljati o tudjim, može se samo prenijeti vlastito iskustvo kao takvo.

No gore navedena hijerarhija bitnosti faktora u sustavu je relativno univerzalna i neovisna o preferencama u ugadjanju istog.

Mislim da bih se osobno u taj eksperiment pravog kućnog kina ponovno upuštao samo da idem gradit kuću i imam punu kontrolu nad geometrijom prostora gdje će se slušati (bez ravnih paralelnih površina), potom dovedem profice da mjere i tretiraju i onda ulupam peteroznamenkasti iznos u ozvučenje. Pod uvjetom da imam love na bacanje jer mi sa sadašnje perspektive generalno nije vrijedno toga svega.

Ovakva polurjesenja kakva planiraš sam pokušavao vise puta - i sa manjim i sa većim budžetima i kvalitetama komponenti -pa mi nikad rezultat nije bio bitno bolji od sadašnjeg bežičnog konzumerskog za filmove, za ostalo su tu slušalice koje inherentno eliminiraju zajebancije oko prostora i generalno daju vise za budžet (iako opet subjektivno meni i inače jako pase na njima slušati, nekima ne pase manjak širine (iako se neke čak i približavaju tu zvučnicima) i pretjerana separacija).

IMHO u hifiu ima puno preseravanja na koja pro-audio ekipa vrti ocima i u trenutku kad daješ 100.000 e na zvučnik i 10.000 na “USB kabel za ispravljanje signala” vjerojatno si debelo zabrazdio u sferu placeba, samoopravdanja troškova, statusnih simbola i marketinske prodaje magle.

Ali su isto tako ovakvi projekti prilično daleko od zone infinitezimalnog smanjivanja povrata uloženog i inherentno toliko puni kompromisa da je pitanje vrijedi li tih komplikacija u odnosu na običan soundbar sa bežičnim satelitima iz lokalnog Elipsa. Kada budžet nije dovoljan za balansirani sustav pa se ulaze vise u jedan nego drugi dio stvari se na kraju svedu na “najniži nazivnik”, posebno ako je taj najlošiji dio zvučnik i/ili prostor.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 02:53   #6992
Pozdrav ljudi
Dosta dugo trazim nacina da osposobim svoje 5.1 zvucnike sa DVD plejera,nazalost dvd ne radi. Ako mi mozete pomoci koje bi najeftinije resenje bilo.
Trazio sam prvo dvd ali gotovo da ne postoje,prodaju se samo oni plejeri koji su predvidjeni da koriste zvuk iz tv-a. Hteo sam i pojacalo da kupim ali su malo skuplja,u poslednje vreme citam dosta i o resiverima pa mozda bi to bilo resenje za mene?
Koliko sam razumeo losiji zvuk se dobija nego sa klasicnim pojacalom ali ja nemam izbora sad da izvoljevam. I zvucnici nisu bas za takmicenje.
Na prvom mestu mi je stalo da dobijem 5.1 zvuk zbog bluray filmova,ali obozavam i muziku . Znam da je jako tesko da se sve to iskombinuje za malo novca plus sto i zvucnici nisu nesta,ali zadnji komentar ovde mi je i meni dosta pomogao jer u sobi kojoj sam i nema smisla stavljati nista kvalitetnije!
__________________
:)
pejcev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 10:30   #6993
Zvučnike s kakvog DVD plejera, daj neke informacije, marka, model?
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 12:30   #6994
Quote:
pejcev kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi
Dosta dugo trazim nacina da osposobim svoje 5.1 zvucnike sa DVD plejera,nazalost dvd ne radi. Ako mi mozete pomoci koje bi najeftinije resenje bilo.
...jedini slučaj kad uz dvd dobiješ zvučnike je kad kupiš kućno kino. I na ravno kad odvojeno kupiš zvučni sustav i spojiš ga na dvd uređaj. O kakvim zvučnicima s dvda pričaš? O nekom šortablu ili čemu!?
Quote:
pejcev kaže: Pogledaj post
Trazio sam prvo dvd ali gotovo da ne postoje,prodaju se samo oni plejeri koji su predvidjeni da koriste zvuk iz tv-a.
Takvi uređaji ne postoje, svi uređaji imju svoje izlaze i ti ih spajaš gdje te volja. Npr. imaš hdmi i preko jega spojiš dvd na tv/projektor. Nikakv dvd koji se spaja isključivo na TV ne postoji.
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 17:16   #6995
Da kupljeno je sve komplet.
DVD plejer neki Elite tj valjda je to philips koliko sam razumeo.
Nema nikakve oznake jos kutiju cuvam pogledao sam!
Jedino sta znam je da su zvucnici 170w Ovako nesta samo pise elite na mojim


Samo nazalost DVD plejer ne radi,imam jos jedan dobijen na poklon ali je skroz drugaciji,kupljen je bez zvucnika i laksi je najmanje 3 puta.
Ovaj moj je bas tezak i ima brdo opcija za povezivanje.
__________________
:)
pejcev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.