Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2009., 21:31   #1
Šljive

sadio bi za početak manji šljivik ove jeseni, a iduće godine proširio. imam hektar i po zemlje. danas sam naručio čačansku ljepoticu i ranu. zanima me vaše iskustvo, jer ja ga uopće nemam, ali imam jaku volju.
zoran zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 22:13   #2
Imaš vodu na njivi ? Agronoma da prati ? Analizu tla ? oprašivaće za šljivu ? blizina šume zbog zečeva ?
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 17:02   #3
imam bunar, a gronoma nisam još kontaktirao, analizu tla nisam radio, neki s kojima sam razgovarao kažu da je zemlja dobra, šume nema u blizini, to je vrt iza kuće, a na sjeveru je pruga tako da je malo zaštićen nasipom, proteže se prema jugu, samo nije mi jasno što oprašuje čač. ljepoticu. to bi sadio ove godine oko 60 sadnica, a iduće još toliko, a na onaj hektar u polju nisam se još odlučio šta tamo staviti
zoran zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 14:39   #4
Ona je samooprašujuća , ali se uvijek ubaci svaka 8-9 šljiva npr. stenli i sl.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 00:19   #5
Bila bih vam zahvalna na savjetu, a problem je slijedeći:
u vrtu imam jednu šljivu, ne znam točno koja sorta, ali ove godine je bila prepuna plodova, toliko da se jedna grana skroz savila do poda od težine!

Ali nismo ih se baš najeli Zrele su iznutra bile crvljive, pa smo pokušali sa onima koje nisu sasvim mekane ali te nisu bile slatke, naravno. Šljiva nije tretirana sa ničim.

Sada je cijela obrana, i lijepo bih molila ako mi netko može reći šta bih sve trebala napraviti , korak po korak , kako se iduće godine ne bi ponovilo isto. Inače, koristim glisnjak, da li je to gnojivo dovoljno ? Trebam li sada malo orezat šljivu?
bušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:37   #6
Koje vrste šljiva uspjevaju u Hrvatskom zagorju??

Razmišljam o sadnji šljiva pa me zanima vaše mišljenje koje šljive bi bile najpogodnije za sadnju u zagorju.
JožaZagorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 10:04   #7
Quote:
JožaZagorec kaže: Pogledaj post
Razmišljam o sadnji šljiva pa me zanima vaše mišljenje koje šljive bi bile najpogodnije za sadnju u zagorju.
kakav si ti zagorec ak neznaš odgovor na zo pitanje?

...za rakiju, za pekmez, za plac?????
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 22:10   #8
šljive

Niti idem na plac, niti jedem pekmez onda znaš za kaj trebam šljive.

JožaZagorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 10:26   #9
Bistrice i Ščaki
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 11:07   #10
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Bistrice i Ščaki
ŠČAKI !!??
dej prevedi kaj bi to bilo?
meni osobno šljive za razliku od svega drugog nikak ne uspijevaju v zagorju
možda stenli ?
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:38   #11
Quote:
zoran zoki kaže: Pogledaj post
sadio bi za početak manji šljivik ove jeseni, a iduće godine proširio. imam hektar i po zemlje. danas sam naručio čačansku ljepoticu i ranu. zanima me vaše iskustvo, jer ja ga uopće nemam, ali imam jaku volju.
Morate znati u koju svrhu sadite šljive ? Ako ih sadite za prodaju u svježem stanju morate imati više sorti sa različitim redoslijedom sazrijevanja !

Ako niste pripremili zemlju oranjem sada morate iskopati rupe - imam šljive mogu pomoći napišite što ste napravili i što želite sa šljivama !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 14:18   #12
Đuro,

Ove jeseni bih htio zasaditi oko 130 sadnica šljive, i to neke kasno rodne sorte, više za hobi.

Za oko su mi zapele sorte Felicia Grose ili Prezident, zbog čestih kasnih mrazeva koje su uobičajeni u mom kraju.
Ali, u RH ih nitko nema u rasadniku!
Da li imaš iskustva s tim sortama, i da li imaš neki savjet vezano za uzgoj šljiva? Da li ima otkupa, koje su cijene, koje sorte i koliko ih imaš?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 16:43   #13
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Đuro,

Ove jeseni bih htio zasaditi oko 130 sadnica šljive, i to neke kasno rodne sorte, više za hobi.

Za oko su mi zapele sorte Felicia Grose ili Prezident, zbog čestih kasnih mrazeva koje su uobičajeni u mom kraju.
Ali, u RH ih nitko nema u rasadniku!
Da li imaš iskustva s tim sortama, i da li imaš neki savjet vezano za uzgoj šljiva? Da li ima otkupa, koje su cijene, koje sorte i koliko ih imaš?
1 . za hobi se ne sadi 130 šljiva ! Imam ; stenly - najrodnija voćna vrsta , kalifornijska plava - krupne su poput kajsija , rut geršteter - prva dozrijeva ali ne živi dugo ( 10 - 15 godina ) , čačanska rodna , i oko 6 sorti domaćih sorti !
Imamo više stotina stabala !
Šljive nešto prodamo u svježem stanju , a ono što se ne proda mora ići u rakiju koja nema realnu cijenu !

2. Ako imate zemlju pooranu sada kopajte rupe , gornji sloj na jednu stranu , donji na drugu - kada se zatrpava gornji sloj ide u doljnji dio rupe jer je plodniji ! Ako imate stajsko đubre stavite ga sa dijelom NPK u doljnji dio rupe i preko njega naspite dio zemlje i lagano ugazite da se đubre slegne i da sadnica bude na ispravnoj dubini posađena ! Neki đubre stavljaju gore , tada raste korov !
U pravilu sadite voće u jesen jer korijen krene ,a i zemlja se slegne i sačuva vlagu ! Ako ima divljih zečeva ili srna morate sadnice omotati !

Zadnje uređivanje teta-elza : 31.08.2012. at 22:13.
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.08.2012., 17:25   #14
lijep sortiment imaš! Da li uspiješ štogod biti u financijskom plusu s njima?

Ja sam računao da s ovih 130 sadnica ne mogu biti u plusu, pa sam odlučio to nazvati hobi.

Zemlja još nije preorana jer je suha, nema kiše! Kako je kod tebe?
Moram ju pođubriti i tretirati krečom jer je kisela.

Hvala na savjetu.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 21:01   #15
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
lijep sortiment imaš! Da li uspiješ štogod biti u financijskom plusu s njima?

Ja sam računao da s ovih 130 sadnica ne mogu biti u plusu, pa sam odlučio to nazvati hobi.

Zemlja još nije preorana jer je suha, nema kiše! Kako je kod tebe?
Moram ju pođubriti i tretirati krečom jer je kisela.

Hvala na savjetu.
ove godine meni , bratu i sestri smrzlo je preko 2 ha ! Nešto malo ima na stenly , za ptice , stršljene , ose i pčele ! Nikad jadnija godina u Slavoniji nije bila !

Na 130 stabala kada budu u rodu može biti nekoliko tona !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 14:51   #16
Ajmo reći da potpuni početnik (naprimjer ja) ima nekakav komad zemlje u Lici. Zemlja je na laganoj padini, okrenuta prema jug-jugo-istoku. Znamo da je prije na toj zemlji bio šljivik (mislim oko dvjestotinjak šljiva); već ga dvadesetak godina nema.

Recimo da taj potpuni početnik želi isprobati sreću i na toj svojoj zemlji napraviti mali šljivik, zaista za hobi, govorimo o ispod 10 komada šljiva


Ne znam zaista ništa o šljivama. Općenito o voćarstvu znam manje nego što stane u jednu proširenu rečenicu.

Moja ideja je 'vaka: doma, u Zgb, krenuti od koštica, zasaditi sad dvadesetak koštica, pa nekad kad stasaju odvesti ih u Liku i tamo presaditi. Je li to iole razuman scenarij? Uopće ne znam treba li i kako šljive cijepiti, ništa, ajde me uputite koje korake moram napraviti da bih za koju godinicu imala svojih vlastitih šljiva za napraviti knedle sa šljivama

(nemojte se ljutiti i biti nadrkani na mene kaj sam ovako k'o padobranac uletjela, vidim da ovdje ima ekipe koja se kuži i koja bi mi mogla pomoći sa savjetom)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 17:59   #17
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo reći da potpuni početnik (naprimjer ja) ima nekakav komad zemlje u Lici. Zemlja je na laganoj padini, okrenuta prema jug-jugo-istoku. Znamo da je prije na toj zemlji bio šljivik (mislim oko dvjestotinjak šljiva); već ga dvadesetak godina nema.

Recimo da taj potpuni početnik želi isprobati sreću i na toj svojoj zemlji napraviti mali šljivik, zaista za hobi, govorimo o ispod 10 komada šljiva


Ne znam zaista ništa o šljivama. Općenito o voćarstvu znam manje nego što stane u jednu proširenu rečenicu.

U vašem slučaju najbolje je zasaditi po 3 sadnice iste šljive sa različitim redoslijedom sazrijevanja ; to znači da prve šljive mogu sazrijeti u sedmom a zadnje u devetom mjesecu ! Možete posaditi više desetaka sadnica - dio za Vaše potrebe - dio možete pokloniti - dio možete prodati ! Nekoliko postova ispred , imate imena sorti koje ja imam ! Neću pisati da me ne kaznu za reklamu sorti !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 11:50   #18
Posadio sam jednu sljivu Stanly, zanima me kad se mogu vidjeti prvi znakovi da je sadnica ziva. Drzao sam se manje vise preporuka o sadnji, srednja Dalmacija-otok.


pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 12:34   #19
Najjednostavniji postupak je precvikas grancicu ili okines pup. Inace kod tebe dolje na moru je vec trebalo krenuti posto se kod mene u Zagrebu vec vide pupovi da su se probudili. Jedni pupovi se pripremaju za cvatnju dok lisni se tek pomalo bude. Razlika more kopno je otprilike 2tj. prije u korist na moru.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 12:56   #20
Zahvaljujem, stvar je u tome da sam je badnuo prije tjedan dana, zaboravio napisati.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.