Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2013., 06:18   #1
Trazim savjet za dalekozor

Pozdraf svima,

tražim savjet za kupnju dalekozora i pretražujuci forum spoznah da svi slični upiti vode do Armstrong Stationa.
Mene doduše zanimaju pernate zvijezde, ali se nadam da će mi netko moći dati savjet:
suzio sam izbor na Pentax XCF 10x50 i Olympus DPS I 10x50
ali muči me razlika u cijeni. Pent je dvostruko skuplji od Olympa pa me zanima da li netko zna razlog. Polomio sam se da po netu nađem razliku(mozda je mom nestručnom oku pobjegao neki stručni podatak).
Hvala svakome tko pokuša pomoći.
violaferenc
__________________
violaferenc
violaferenc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 08:34   #2
Quote:
violaferenc kaže: Pogledaj post
Mene doduše zanimaju pernate zvijezde, ali se nadam da će mi netko moći dati savjet:
suzio sam izbor na Pentax XCF 10x50 i Olympus DPS I 10x50
ali muči me razlika u cijeni. Pent je dvostruko skuplji od Olympa pa me zanima da li netko zna razlog.
Koliko sam vidio najjeftiniji olympusi imaju jeftiniju prizmu i slika u okularu ne zahvaća cijeli krug nego je četvrtasta. Skuplji modeli su odlični. Pentaks svakako ima kvalitetnije i skuplje prizme, a pretpostavljam i nešto bolje okulare, u skladu s cijenom. Za preporučiti. Sprava za cijeli život.

Ako dalekozor treba za ptice a važna je i cijena, pogledaj i nikon 8x40 zbog širokog vidnog polja (8.2 stupnja), i svakako pentax XCF 8x40 s jednako širokim vidnim poljem.
Pentax XCF 10x50 ima 6.5 stupnjeva i odličan je za astronomiju a i za ptice kada je malo veće povećanje važnije od širine vidnog polja.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 14:40   #3
Hvala lijepo, evo olakšao si mi izbor, doista želim kupiti skuplje i trajnije a ne jeftinije i nekvalitetnije. Pričekat ću malo(skupit ću dobrotvornih priloga) i kupit Pentax.
__________________
violaferenc
violaferenc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 05:55   #4
Preporučam da pogledaš na http://www.oi-optimus.t-com.hr/na_lageru.html dalekozor TS 10x50. Nije skup, oko 400kn, a prilično je kvalitetan (imao sam ga u rukama).
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 01:21   #5
Bok

Guglajuć guglom vidjeh da je ovo možda najbolje mjesto za postaviti pitanje, pogotovo kad o onom što tražiš ne znaš baš ništa.
Ovako, planiram kupiti dalekozor na poklon. Osoba kojoj ga kupujem nije nikad imala dalekozor i vjerujem da se u njih kuži koliko i ja, ali želja joj je imati dalekozor da malo bolje promotri svijet oko sebe, prirodu, ništa ekstra... Naravno, ja bih voljela da ne bude skup
Našla sam par web stranica i čini mi se da je izbor okej, ima ih već od nekih 150 kn (Tasco 8x21, Bresser 10x50)... S ozbirom da ni ja ni osoba koja će ga koristiti o optikama i sličnom ne znamo ništa, ne možemo znati jel to išta valja, al opet, ni razočaranje ne može biti veliko... Bitno da malo pobliži sve Ima li ikakvog smisla kupiti neki od tih najjeftinijih (i ako da, koji?) ili ću se ipak morati još malo isprsiti?

Zadnje uređivanje spondzhie : 17.07.2013. at 01:42.
spondzhie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 20:22   #6
Ovdje smo već pisali o dalekozorima za astronomiju. Ja osobno ne preporučam ništa jeftinije od TSa. Ne znam kakva je stvar za dalekozore za gledanje prirode, sve ovisi koliko će se često koristiti, da li treba biti prenosiv, itd. Uvijek vrijedi koliko para toliko optike, no ako je osnovna namjena promatranje prirode po danu ovo je krivi podforum
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 13:02   #7
savjet

postovanje imam hanimax dalekozor 10x50 coated optics 87m at 1000 m pa me zanima koliko bi mogao dobiti za njega posto meni ne treba
hvala
kep19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.