Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2003., 10:33   #1
Question Demografija: Hoće li Zapad izumrijeti?

OK
Znam da je na Poltici postojala slična tema i da je više nitko ne šljivi. No volio bih da se o depopulaciji ovdje porazgovara s malo manje žući i bez spominjanja političara i stranaka, te da se ne ograničimo samo na Hrvatsku.
Mislim da je tema preozbiljna da je prepustimo političarima. Što će biti s nama za 30-50 godina kad budemo u penziji? Tko će za nas uplaćivati mitovine (bilo privatne bilo državne)?
Uzmimo za primjer Rvacku. Danas je radno sposobno nešto ispod 1,7 milijuna ljudi a ima nas 4,4. Znači, ugrubo, ima 2,7 djece i staraca. No znamo da broj starijih od 60 nadmašuje broj mlađih od 15.
I sad di smo?

Don Anto Baković uvijek kaže: "Nije mene i moju braću novac pravio već ćaća". Da, ali njegov ćaća nije plaćao stan, struju, vodu, PDV, zdravstveno, mirovinsko, vrtić...
S druge pak strane - Neke od najbogatijih i najsocijalnijih država zapadne civilizacije imaju negativan prirodni prirast i ovise isključivo o demografskom potencijalu useljenika.
Kuda nas to vodi? Hoće li Europljani biti manjina u Europi 2100. godine?
Da vas čujem!

NAPOMENA
Držite se načina pisanja određenog za znanost, inače slijedi brisanje ili seljenje threada!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 12:06   #2
1. Problem uzdržavanja potencijalnih staraca, trebala bi riješiti mirovinska reforma (stupovi I, II i III).
2. Svjesni smo toga da će se za nekoliko desetaka godina značajno promijeniti struktura stanovništva na zemaljskoj kugli po nacionalnoj pripadnosti. Kina ima znatan natalitet ima ih mnogo i uskoro će ih biti još više, zapad stagnira ili čak ide u negativno. Ono o čemu mi trebamo razmišljati smo mi. Sad nas ima malo u odnosu na broj ljudi na Svijetu. Želimo li biti u barem istom postotku, nužno je da nam se natalitet poveća. I evo nas pred zidom koji se zove okruženje. Sad bih mogao pisati o ulozi države, ali mislim da nema smisla.

Toliko od mene!
(nego ja ću se potruditi da popravim sliku i o ispod šestero djece uopće neću razmišljati, još da mi je naći ženu koja dijeli moje mišljenje )
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 15:29   #3
Ima razlicitih protumjera: Reforme mirovinskog sustava ce ublaziti poslijedice vece prosjecne starosti. Umjesto rada ce se za osiguranje dohotka koristiti kapital, koji je takodjer jedan od faktora za stvaranje vrijednosti, a kapital ce osiguranici obavezno akumulirati za vrijeme produktivnog vijeka. Time generacijska solidarnost gubi nosecu ulogu mirovinskog sustava, pa ce i trosak za 1. stupac biti ogranicen.

Druga protumjera je migracija. Mislim da cemo se mi na zapadu dugorocno morati deklarirati kao drzave otvorene za imigraciju, s time da ce se ta imigracija morati kontrolirati i birati. Zapravo cemo krenuti put Australije, Kanade i drugih imigrantskih nacija, i umjesto da dijelimo azil, boravisne dozvole na temelju obiteljskog ujedinjenja, cemo dijeliti bodove za podobnost kandidata i uzeti onih nekoliko tisuca koji najbolje odgovaraju potrebama doticne drzave.

Treca protumjera koja je prijeko potrebna radi jednakosti sansi muskaraca i zena je uvodjenje olaksica za majke. To obuhvaca porezne olaksice, porodiljski dopust, ali i siroku i kvalitetnu ponudu jaslica, kako bi se ublazile ekonomske poslijedice roditeljstva.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 10:32   #4
Nisam siguran da princip 'stupova' pomaže ako se populacija smanjuje
Ja ću za 30-40 godina u penziju. pa neće rajfhajzen MF sjediti na mojoj lovi. Plasirat će je dalje. A da bi se lova oplodila treba ljudski faktor.

Ovo s uvozom populacije je OK. Ne mislim da će biti neka neviđena tragedija ako za 100 godina Hrvati budu manjina u Hrvatskoj, ali nisam siguran da će svijet profitirati kada i ako jednog dana izumru cijeli narodi pa bili oni Hrvati ili Francuzi.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 11:02   #5
Da, vrlo je vjerojatno, Zapad ce izumrijeti. I to neovisno o promjenama populacijskih politika. Zapadna znanost iznjedrila je mocnu industriju koja je cijeli kontinent natopila kemikalijama, naravno ksenobioticima. Trend je ocigledan i neoboriv - globalna "despermizacija" Europe i Amerike. Prohormonski otrovi cine svoje - muskarci postaju sterilni. Kako kazu proroci - buducnost nam je vec ukradena (Our Stolen Future). Tko su proroci? Proroci su znanstvenici koji nemaju patente, vec brinu i upozoravaju.
smrkoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 09:45   #6
Kraj se bliži ....

Izumrijećemo za par tisuća godina. JAOOOOOOO !
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 08:41   #7
Quote:
smrkoci kaže:
Da, vrlo je vjerojatno, Zapad ce izumrijeti. I to neovisno o promjenama populacijskih politika. Zapadna znanost iznjedrila je mocnu industriju koja je cijeli kontinent natopila kemikalijama, naravno ksenobioticima. Trend je ocigledan i neoboriv - globalna "despermizacija" Europe i Amerike.
Neće propasti zbog toga što pad broj spermija već što žene ne žele rađati, što nestaje tradicionalna obitelj.
Rijetko se koja obitelj uopće odlučuje za više djece.
Uvoz radne snage je neminovan, da se održi balans između radno sposobnog i uzdražavanog stanovništva. To će utjecati na promjenu strukture stanovništva.....sve dok te nove uvozne generacije ne budu dovoljno dugo u Europi i dok ne prihvate isti način i stil života zapada.
No do tada će se eurpoljaninom zvati i oni tamnije boje kože kao Indijci.....

A kak će to utjecati na tradicionalno kršćansku Europu...????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 09:51   #8
meni se čini da sam tu napisao jedan post
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 10:50   #9
Quote:
Nisam siguran da princip 'stupova' pomaže ako se populacija smanjuje
Ja ću za 30-40 godina u penziju. pa neće rajfhajzen MF sjediti na mojoj lovi. Plasirat će je dalje. A da bi se lova oplodila treba ljudski faktor.
Za 30-40 godina ce zbog rasta tehnologije i uvoda robota u svakodnevni zivot produktivnost pojedinca biti tolika, da nam nece trebati jedna radna snaga na 2-3 djece ili staraca. Tehnologija u tom smjeru raste tako brzo, da ce za 50 godina biti dovoljan omjer mozda kojih 1:5
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 10:44   #10
Re: Demografija: Hoće li Zapad izumrijeti?

Quote:
nologo385 kaže:
OK
Znam da je na Poltici postojala slična tema i da je više nitko ne šljivi. No volio bih da se o depopulaciji ovdje porazgovara s malo manje žući i bez spominjanja političara i stranaka, te da se ne ograničimo samo na Hrvatsku.
Mislim da je tema preozbiljna da je prepustimo političarima. Što će biti s nama za 30-50 godina kad budemo u penziji? Tko će za nas uplaćivati mitovine (bilo privatne bilo državne)?
Uzmimo za primjer Rvacku. Danas je radno sposobno nešto ispod 1,7 milijuna ljudi a ima nas 4,4. Znači, ugrubo, ima 2,7 djece i staraca. No znamo da broj starijih od 60 nadmašuje broj mlađih od 15.
I sad di smo?

Don Anto Baković uvijek kaže: "Nije mene i moju braću novac pravio već ćaća". Da, ali njegov ćaća nije plaćao stan, struju, vodu, PDV, zdravstveno, mirovinsko, vrtić...
S druge pak strane - Neke od najbogatijih i najsocijalnijih država zapadne civilizacije imaju negativan prirodni prirast i ovise isključivo o demografskom potencijalu useljenika.
Kuda nas to vodi? Hoće li Europljani biti manjina u Europi 2100. godine?
Da vas čujem!

NAPOMENA
Držite se načina pisanja određenog za znanost, inače slijedi brisanje ili seljenje threada!
Baković je budala!


KAkve su to gluposti o depopulaciji?
KAd uđemo u Uniju,
doći će Kinezi, Arapi, Afrikanci....
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.