Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2013., 14:19   #1
Što su materijalno i nematerijalno u religiji?

Mi znamo da je Bog (sam po sebi) nematerijalan. Mi znamo da je zemlja materijalna. Mi znamo da se čuda i danas događaju na zemlji (npr. čudotvorna iscjeljenja), mi znamo da je Isus vjerujući u Oca koji je nematerijalan činio čuda na zemlji (između ostalog i) materijalne prirode. ... ? ...

idemo vidjeti što je Isus govorio Ocu

'...Dođi kraljevstvo Tvoje, budi volja Tvoja kako na nebu tako i na zemlji…’

Pa ako je sasvim OČITO da sin pouzdajući se u nematerijalnog Oca čini materijalna čuda, GDJE je granica između neba i zemlje? Gdje završava zemlja? Gdje započinje nebo? Gdje završava nebo? Gdje započinje zemlja? Što je to materijalno? Što je to nematerijalno? Kakva je to veza između ovog materijalnog svijeta i onog nematerijalnog svijeta?

Samo ću eventualno sugerirati nešto (ako neispravno sugeriram , odmah mi recite)... rečeno je da je veza Duh Sveti? Da li to ima bilo kakve veze s čudima koja se događaju i može li se to nekako objasniti? Druga stvar koju ću eventualno sugerirati su pouzdanje u Isusa? (ili u nekog drugog sveca ili ličnosti (uzmimo čak i iz neke sekte... Brune Groeninga)?) Znači preko nekih proroka/ličnosti, a naročito Isusa, silazi Božja snaga i čini čuda (npr. sprečava da za vrijeme oluje dođe do brodoloma)? Ali ta Božja snaga onda mora biti, barem u konačnosti, materijalna?

A možda je (moja) početna teza kriva da je Bog nematerijalan, što ako je Bog nekako ''materijalniji'' od svega što postoji, pa materijalna čuda ne predstavljaju problem?


Lijepo molim bez upada s ''ima li ili nema Boga''. Na ovoj temi se strogo podrazumijeva da (je početna premisa da) ima Boga. (i ta premisa se na ovoj temi NE SMIJE dovoditi u pitanje) Osim toga ovdje se također podrazumijeva da se barem neka čuda zaista jesu dogodila. (to je druga premisa koju se također NE SMIJE dovoditi u pitanje) Nadam se da će se ove dvije početne premise poštovati.


Svako dobro
Liziko Luftic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:40   #2
Quote:
Liziko Luftic kaže: Pogledaj post

A možda je (moja) početna teza kriva da je Bog nematerijalan, što ako je Bog nekako ''materijalniji'' od svega što postoji, pa materijalna čuda ne predstavljaju problem?


Ako je Bog izvor svega što postoji (a otud si krenuo), onda je on realniji, stvarniji negoli ovaj svijet. Materjalan ili nematerjalan, svejedno, jer i ovaj svijet je i materjalan i nematerjalan. No izvor svega i materjalnog i nematerjalnog je u Bogu, stoga On "sadrži" oba aspekta stvarnosti.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.