Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2013., 23:08   #1
Čovjek koji za sebe kaže da prakticira budizam

u zadnje vrijeme sam čula da postoji više takvih pa me živo zanima što to točno znači, ako mi netko može objasniti..... bila bih jako zahvalna!

kako točno izgleda život čovjeka koji za sebe kaže da prakticira budizam? je li to znači samo čestu meditaciju ili ima tu još nečeg..
Jaguarova Šapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 18:24   #2
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
u zadnje vrijeme sam čula da postoji više takvih pa me živo zanima što to točno znači, ako mi netko može objasniti..... bila bih jako zahvalna!

kako točno izgleda život čovjeka koji za sebe kaže da prakticira budizam? je li to znači samo čestu meditaciju ili ima tu još nečeg..
Čovijek koji želi počet prakticirat buddizam bi trebao odlučit koja škola i koji realizirani učitelj mu odgovara. Najbolje na početku pročitat neke knjige otiči na neka predavanja. Ako poslje odluči neku školu prihvati buddističko utočište kod realiziranog lame. Taj također predaje takozvani lung ili dozvolu na praksu koju će taj čovjek činit. Informacije i upute ili odgovore na pitanja onda čovijeku daje sangha, to znači ljudi koji već prakticiraju. Ti se skuplaju u buddističkim centrima. Dalje život takvog čovjeka izgleda otprilike ovako: Nastavlja normalan život koji je živio i prije a osim toga radi medtacije što znači nedualističke metode koje ga dovode do stanja misli koje se nekad zove prosvijetljenje, nekad stanje misli bude nekad nirvana. Kratko rečeno radi se o savršeno stanje misli kad se čovijek prestane identificirat s iluzijom ega i na svim nivoima misli (ne samo intelektualno) shvati da je dio prostora u kojem se sve spontanno pojavljuje i nestaje. Više o tom stanju neću pisat zato što ga još nedoživjavam Osim meditacija ljudi koji prakticiraju trebaju s vremena na vrijeme odlazit na predavanja lama i po dalnje upute koje će njim predat. Dalje dolazit i u centre na zajedničke meditacije i pomagat organizirat predavanja i pomagat održavat centre da dobro funkcioniraju radi zajedničkoj razvoja. Nadam se da je to bilo razumljivo i ispričavam se nisam hrvatica pa ima sigurno grešaka
mikky1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 01:29   #3
Kako prepoznati realiziranog Učitelja u Budizmu?

Da li on ima nekog višeg uvida u stvarnost i um samog učenika, dali ima ono što zovemo nadprirodne moći, sposobnosti iscjeljivanja?

Pročitao sam negdje, nezanm jeli to istina, da je Buda, kada je počeo propovjedati, najprije sebe raskomadao i ponovno sastavio kako bi uvjerio slušatelje da ima neke kompetencije?

Definitivno bi trebali znati barem svoje prošle živote?

Ili da preformuliram pitanje, dali su realizirani učitelji samo na nešto višem nivou od običnih ljudi ili su postali Buddhe?

Hvala!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 14:26   #4
Quote:
mikky1977 kaže: Pogledaj post
Čovijek koji želi počet prakticirat buddizam bi trebao odlučit koja škola i koji realizirani učitelj mu odgovara. Najbolje na početku pročitat neke knjige otiči na neka predavanja. Ako poslje odluči neku školu prihvati buddističko utočište kod realiziranog lame. Taj također predaje takozvani lung ili dozvolu na praksu koju će taj čovjek činit. Informacije i upute ili odgovore na pitanja onda čovijeku daje sangha, to znači ljudi koji već prakticiraju. Ti se skuplaju u buddističkim centrima. Dalje život takvog čovjeka izgleda otprilike ovako: Nastavlja normalan život koji je živio i prije a osim toga radi medtacije što znači nedualističke metode koje ga dovode do stanja misli koje se nekad zove prosvijetljenje, nekad stanje misli bude nekad nirvana. Kratko rečeno radi se o savršeno stanje misli kad se čovijek prestane identificirat s iluzijom ega i na svim nivoima misli (ne samo intelektualno) shvati da je dio prostora u kojem se sve spontanno pojavljuje i nestaje. Više o tom stanju neću pisat zato što ga još nedoživjavam Osim meditacija ljudi koji prakticiraju trebaju s vremena na vrijeme odlazit na predavanja lama i po dalnje upute koje će njim predat. Dalje dolazit i u centre na zajedničke meditacije i pomagat organizirat predavanja i pomagat održavat centre da dobro funkcioniraju radi zajedničkoj razvoja. Nadam se da je to bilo razumljivo i ispričavam se nisam hrvatica pa ima sigurno grešaka
znaci budizam = pripadnost nekom tibetanskom lamaistickom centru/organizaciji?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 14:37   #5
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kako prepoznati realiziranog Učitelja u Budizmu?

Da li on ima nekog višeg uvida u stvarnost i um samog učenika, dali ima ono što zovemo nadprirodne moći, sposobnosti iscjeljivanja?

Pročitao sam negdje, nezanm jeli to istina, da je Buda, kada je počeo propovjedati, najprije sebe raskomadao i ponovno sastavio kako bi uvjerio slušatelje da ima neke kompetencije?

Definitivno bi trebali znati barem svoje prošle živote?

Ili da preformuliram pitanje, dali su realizirani učitelji samo na nešto višem nivou od običnih ljudi ili su postali Buddhe?

Hvala!
Realizirani učitelj je taj koji je već prepoznao da je njegova misao slična prostoru, obuhvaća sve i nema nikakvih granica. Upotrebljava se za to i izraz da misao je neograničeno jasno svijetlo. Može se reći da je misao slična oceanu u kojem ima valova. Realizirani učitelj već ne samo intelektualno nego na svim nivoima misli zna da je sve ocean u kojem se pojavljuju valovi i opet nestanu. "Obični" ljudi nemogu doživiti cijeli ocean a smatraju da su onim valovima. Drugim riječima identificiraju se sa svojim tijelima i egom a sve ostalo doživljavaju od sebe odvojeno. To dovodi do situacije da se pojavljuju takozvane smetajuće emocije od kojih su osnovne ljutnja, smušenost, ljubomora, čežnja, ponos i gramzljivost. Na osnovi ovih emocija ovi ljudi prave pogrešne poteze i na osnovi zakona uzroka i posljedice onda dolazi do negativnih rezultata. Realizirani učitelji više nemaju iluziju ja i onda nikada nisu pod utjecajem smetajućih emocija. Tako se mogu u praksi najlakše prepoznat
mikky1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 14:42   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
znaci budizam = pripadnost nekom tibetanskom lamaistickom centru/organizaciji?
Biti buddista znači imat cilj postići stanje misli Bude. Budda je pradao jako puno nauka koje je namijenio različitim ljudima. Zato postoji jako puno škola načina i metoda. Ona koju sam opisala je jedna od njih.
mikky1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 15:04   #7
Quote:
mikky1977 kaže: Pogledaj post
......
"Obični" ljudi nemogu doživiti cijeli ocean a smatraju da su onim valovima. Drugim riječima identificiraju se sa svojim tijelima i egom a sve ostalo doživljavaju od sebe odvojeno. To dovodi do situacije da se pojavljuju takozvane smetajuće emocije od kojih su osnovne ljutnja, smušenost, ljubomora, čežnja, ponos i gramzljivost. Na osnovi ovih emocija ovi ljudi prave pogrešne poteze i na osnovi zakona uzroka i posljedice onda dolazi do negativnih rezultata. Realizirani učitelji više nemaju iluziju ja i onda nikada nisu pod utjecajem smetajućih emocija. Tako se mogu u praksi najlakše prepoznat
ne bih da se petljam u ovu temu, jer nisam upućen, ali ovo da je cilj postići stanje lišenosti emocija,mi je čudno
bar i ovih nabrojanih, ali koliko sam skontao iz rečenice i nekih drugih 'smetajućih emocija'.
mislim da čežnja, ponos, ljubomora, pa i ljutnja, nisu same po sebi negativne emocije, ukoliko nisu pretjerane u odnosu realno stanje u određenoj situaciji, i u odnosu na onoga prema kome su upućene.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 15:16   #8
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ne bih da se petljam u ovu temu, jer nisam upućen, ali ovo da je cilj postići stanje lišenosti emocija,mi je čudno
bar i ovih nabrojanih, ali koliko sam skontao iz rečenice i nekih drugih 'smetajućih emocija'.
mislim da čežnja, ponos, ljubomora, pa i ljutnja, nisu same po sebi negativne emocije, ukoliko nisu pretjerane u odnosu realno stanje u određenoj situaciji, i u odnosu na onoga prema kome su upućene.
Postoji tu jedan problem. Uz "pomoć" ovih emocija nikada nije moguće doći do stanja savršene bezkrajne sreće. Sreća je osnovna "motivacija" svih bića. Naprimjer čovjek nešto želi ili za tim čezne onda pati kad to nema. Ako to dobije je neko vrijeme sretan da to ima. Nakon toga se ali pojavi strah da će to izgubit, može bit i ljubomoran ili ljut ako mu objekt one čežnje netko želi uzest. Onda sreća nestaje. I tako se ponaša praktički cijeli život. Buddisti su ubiti ljudi koji ovo ponašanje vide kao igru i znaju da jedino utočište nemože biti lijep partner ili lijepo auto, kuća atd. ali jedina garancija sreće je sama misao koja je slična prostoru. Neznači to da bi se tih stvari riješili. žive normalne živote ali njihov jedini cilj je postići stanje misli Budde i zbog toga upotrebljavaju metode koje će njih do tog stanja dovesti.
mikky1977 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.