Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2014., 22:33   #61
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bio točnija tvrdnja da je većina Semitskih naroda Muslimaske vjere, smatrala ljude sa plavim očima/kosom vrlo privlačnima, jer su izgledom odudarali od Semitske populacije.
(Ljudska težnja za drugačijim ili egzotikom.)
Turci nisu Semiti.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 20:05   #62
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Bosna je bila pod Turcima manje od 100 godina. Da li je moguce da se je toliko naroda tako brzo islamiziralo? Svi Hrvati su doduse "gulam", t.j. sluge ili robovi.
I koliko je sve to pouzdano? Da li su Turci stvarno zapisivali imena svojih vojnika u ratnim pohodima?
Mozda bi bilo bolje sve ovo postaviti na Povijest BiH topic?
http://bs.scribd.com/doc/216295427/A...Du-1526-godine
pa, postavi
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 21:10   #63
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
prvo jahanje u hrvata je bilo na magarcu, pri dolasku u Dalmaciju, jer avari nisu dali ni blizu konjima.

Goti su držali Salonu nekih tridesetak godina, možda i manje, a bila im je tek usputna stanica za daljnju seobu. Vrlo je moguće da su u dogovoru s Bizantom došli, prošli i zauzeli Rim. Zašto ??.. pa zato jer se velike seobe naroda ne događaju kako kome padne na pamet
isuse, zasto si se uhvatio konja?! kad se prvi put hrvati spominju kaganata vise nema, totalno zbrisan.

teodorik je poslan u rim da razj*be odoakara, to je poznato, ali poslije toga su odnosi izmedju ostrogota i bizanta brzo zahladili. p su 50tak godina poslije krvavo ratovali medjusobno 30tak godina, a iz dalmacije su istjerani justinijanovim blitzkriegom...
Adriat1c is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 21:45   #64
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
isuse, zasto si se uhvatio konja?! kad se prvi put hrvati spominju kaganata vise nema, totalno zbrisan.

teodorik je poslan u rim da razj*be odoakara, to je poznato, ali poslije toga su odnosi izmedju ostrogota i bizanta brzo zahladili. p su 50tak godina poslije krvavo ratovali medjusobno 30tak godina, a iz dalmacije su istjerani justinijanovim blitzkriegom...
Justinijan je vodio rat protov gotskog kraljevstva i nije provodio nikakav genocide. Pobio je ili protjerao vrhovno zapovjednistvo, a narod je tko je htio ostao, i presao na Justinijanovu stranu.

Procitaj Prokopija, Gotski ratovi.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 22:16   #65
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovaj link mi je zanimljiv a i cudan. Odkud tolika turadija s imenom Bosna? Bosna je bila pod Turcima manje od 100 godina. Da li je moguce da se je toliko naroda tako brzo islamiziralo? Svi Hrvati su doduse "gulam", t.j. sluge ili robovi. Mozda se radi o Srbima?

I koliko je sve to pouzdano? Da li su Turci stvarno zapisivali imena svojih vojnika u ratnim pohodima?

Mozda bi bilo bolje sve ovo postaviti na Povijest BiH topic?
Evidencija svih vojnika kod Osmanlijskih vojnih pohoda većega obujma, bila je sasvim normalna stvar.
(Primjerice evidencija je bila nužno potrebna radi isplate vojničkih plaća itd.)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 22:25   #66
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Evidencija svih vojnika kod Osmanlijskih vojnih pohoda većega obujma, bila je sasvim normalna stvar.
(Primjerice evidencija je bila nužno potrebna radi isplate vojničkih plaća itd.)
Da, u pravu si. Nekako nisam nikad pomislio da bi se u ta vremena vodila takva evidencija, ali kad bolje pomislim, moralo je tako nesto da postoji iz vise razloga. Isplata placa je sigurno bila jedan od vaznijih razloga, plus, unapredjenja, smrtovnice itd.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 01:01   #67
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
isuse, zasto si se uhvatio konja?! kad se prvi put hrvati spominju kaganata vise nema, totalno zbrisan.
..
nije točno, evo karta
http://www.igreklik.com/slike/images...8468550389.jpg

da bi avari dopustili hrvatima konje ne bi mogli kontrolirati kretanje. Jedan odličan dokumentarac u tri dijela
The Slavs

Zadnje uređivanje istox : 13.08.2014. at 01:49.
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 10:27   #68
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Justinijan je vodio rat protov gotskog kraljevstva i nije provodio nikakav genocide. Pobio je ili protjerao vrhovno zapovjednistvo, a narod je tko je htio ostao, i presao na Justinijanovu stranu.

Procitaj Prokopija, Gotski ratovi.
kakve veze imaju genocidi s bilo cime? ostrogoti su manjina i u italiji, a kamo li u dalmaciji. U dalmaciji su gradovi ostali vezani za ideju Carstva pa kad se k tome jos doda da su bizantinci osvojili Dalmaciju u vrlo kratkom roku, i kad se uzme u obzir da su se nakon toga vodio dug i krvav rat nakon kojega je bizant ostao ekonomski slomljen, jasno je da ostrogoti vise nisu postojali u Dalmaciji. Ako je netko prije i bio "ostrogot" onda je u ovo vrijeme prestao to biti, ako ne privatno, onda barem javno.

Quote:
istox kaže: Pogledaj post
nije točno, evo karta
http://www.igreklik.com/slike/images...8468550389.jpg

da bi avari dopustili hrvatima konje ne bi mogli kontrolirati kretanje. Jedan odličan dokumentarac u tri dijela
The Slavs
ta karta nista ne objasnjava, čak je i anakrona. vidim da nisi upoznat sa recentnom literaturom o ovoj problematici koja je danas opce prihvacena, npr Ančićem i Dzinom. Pročitaj Curtinu The Making of the Slavs ako želiš malo razbiti svoje predrasude zasnovane na sumnjivim interpretacijama s interneta pa ces onda lakse moci razumijeti probleme ranog srednjeg vijeka
Adriat1c is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 12:33   #69
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
kakve veze imaju genocidi s bilo cime? ostrogoti su manjina i u italiji, a kamo li u dalmaciji. U dalmaciji su gradovi ostali vezani za ideju Carstva pa kad se k tome jos doda da su bizantinci osvojili Dalmaciju u vrlo kratkom roku, i kad se uzme u obzir da su se nakon toga vodio dug i krvav rat nakon kojega je bizant ostao ekonomski slomljen, jasno je da ostrogoti vise nisu postojali u Dalmaciji. Ako je netko prije i bio "ostrogot" onda je u ovo vrijeme prestao to biti, ako ne privatno, onda barem javno.
Sad i sam kazes "Ako je netko prije i bio "ostrogot" onda je u ovo vrijeme prestao to biti, ako ne privatno, onda barem javno". To sam ti i ja pokusao reci da genocida(figurativno) nije bilo, jer si ranije rekao, "iz dalmacije su istjerani justinijanovim blitzkriegom".
Quote:
Then Constantianus proceeded to look after the fortifications of the city, building up in haste all such parts of them as had fallen down; and Gripas, with the Gothic army, on the seventh day after the Romans had taken possession of Salones, departed from there and betook themselves to Ravenna; and thus Constantianus gained possession of all Dalmatia and Liburnia, bringing over to his side all the Goths who were settled there. Such were the events in Dalmatia. And the winter drew to a close, and thus ended the first year of this war, the history of which Procopius has written.
BTW, "all the Gots", mi ne zvuci kao neka malecka manjina.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 14:20   #70
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Sad i sam kazes "Ako je netko prije i bio "ostrogot" onda je u ovo vrijeme prestao to biti, ako ne privatno, onda barem javno". To sam ti i ja pokusao reci da genocida(figurativno) nije bilo, jer si ranije rekao, "iz dalmacije su istjerani justinijanovim blitzkriegom".


BTW, "all the Gots", mi ne zvuci kao neka malecka manjina.
pa mislio sam da su istjerani političkim. sigurno nakon osvajanja Dalmacije nije ostala na funkcijama ostrogotska elita, pogotovo jer se rat produzio, a justinijan je tesko militarizirao pokrajinu, izgradivsi u 20 godina jako puno utvrda.

preostalo stanovništvo koje se prije moglo samoidentificirati kao goti, sigurno nisu ostali autonomni niti su imali svoje elite nakon pada dalmacije pod bizant. vjerojatno su vrlo brzo bili integrirani medju stanovnistvo. kako nisu imali elite, nisu ih mogli ni razviti jer osim poljoprivrede nije bilo izvora bogastva u unutrasnjosti, pa su do pada dunavskog limesa za vrijeme heraklija kojih 80 godina nakon osvajanja dalmacije, vjerojatno vec stopili sa ostalom post-rimskog populacijom, a ako nisu, onda je pad limesa morao znaciti da se moraju. uglavnom, identitet gota je nestao ili je uklopljen prvo medju ostalo post-rimsko stanovništvo, a onda i u novopridosle "slavenske" komponente. tako da hrvati mogu malim dijelom biti genetski goti, ali to nema veze sa povijesnim procesima i transformacijom identiteta. u 9. stoljeću ne postoji u dalmaciji nitko tko sebe vidi kao ostrogota.

edit u prevedenom: moguce je da su 'ostrogoti' ostavili trag u arheologiji npr. u nacinu pokapanja, ali nije moguce da su oni zadrzali sve one odlike kulturnog habitusa koji ih je cinio "ostrogotima" u npr prvoj polovici 6. stoljeća. samim time oni vise nisu "ostrogoti".

Zadnje uređivanje Adriat1c : 13.08.2014. at 14:35.
Adriat1c is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 15:37   #71
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
pa mislio sam da su istjerani političkim. sigurno nakon osvajanja Dalmacije nije ostala na funkcijama ostrogotska elita, pogotovo jer se rat produzio, a justinijan je tesko militarizirao pokrajinu, izgradivsi u 20 godina jako puno utvrda.

preostalo stanovništvo koje se prije moglo samoidentificirati kao goti, sigurno nisu ostali autonomni niti su imali svoje elite nakon pada dalmacije pod bizant. vjerojatno su vrlo brzo bili integrirani medju stanovnistvo. kako nisu imali elite, nisu ih mogli ni razviti jer osim poljoprivrede nije bilo izvora bogastva u unutrasnjosti, pa su do pada dunavskog limesa za vrijeme heraklija kojih 80 godina nakon osvajanja dalmacije, vjerojatno vec stopili sa ostalom post-rimskog populacijom, a ako nisu, onda je pad limesa morao znaciti da se moraju. uglavnom, identitet gota je nestao ili je uklopljen prvo medju ostalo post-rimsko stanovništvo, a onda i u novopridosle "slavenske" komponente. tako da hrvati mogu malim dijelom biti genetski goti, ali to nema veze sa povijesnim procesima i transformacijom identiteta. u 9. stoljeću ne postoji u dalmaciji nitko tko sebe vidi kao ostrogota.

edit u prevedenom: moguce je da su 'ostrogoti' ostavili trag u arheologiji npr. u nacinu pokapanja, ali nije moguce da su oni zadrzali sve one odlike kulturnog habitusa koji ih je cinio "ostrogotima" u npr prvoj polovici 6. stoljeća. samim time oni vise nisu "ostrogoti".
Potpisujem. To je tocno sto i ja pokusavam da kazem, osim sto je ne mislim da su postasli dio postrimskog stanovnistva, nego su postali dio novoslavenskog-hrvatskog stanovnistva. Po D. Dzini "gotski duh" (spirit) ipak ostaje i oni odbacuju Justinianovo Rimljanstvo, za koje ja mislim da je bilo ustvri grcko "rimljanstvo" za koje mi niti danas nemamo puno apetita.
Uspomene na "njihove" kraljeve ostaju i prvom zgodom kasnije, jedan od kraljeva nosi "gotsko" ime Svinimir. (Goti su takodjer bili "ikavci", Sven=Svin, regen=rigen, itd.)
Sto mislis kako bi to ime zvucalo na hrvatskom?

Clue, S na pocetku rijeci se cita kao Z.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:50   #72
Dobro onda, a Tomislav, Držislav...?
Ne provociram, nego samo želim znati što s ovim?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:21   #73
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Dobro onda, a Tomislav, Držislav...?
Ne provociram, nego samo želim znati što s ovim?
Vec neko vrijeme postavljas dobre postove, ali sad si opet poceo...

Gdje stoji da moraju uvijek ponavljati isti tip imena? Vremena se mijenjaju, papa davi iz Rima, slavenizacija tece svojim tokom, treba uvjeriti Slovince da su i oni nasi, itd.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 19:21   #74
Ništa onda, povlačim se u Pripjatske močvare, gdje mi je i mjesto...
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 20:08   #75
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Ništa onda, povlačim se u Pripjatske močvare, gdje mi je i mjesto...
Пока!
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 20:49   #76
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Vec neko vrijeme postavljas dobre postove, ali sad si opet poceo...

Gdje stoji da moraju uvijek ponavljati isti tip imena? Vremena se mijenjaju, papa davi iz Rima, slavenizacija tece svojim tokom, treba uvjeriti Slovince da su i oni nasi, itd.
koji su to
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 21:05   #77
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
koji su to
kajkavci u kontinentalnoj današnjoj Hrvatskoj, i kao i kod Slovenaca ili Slovaka, označava Slavene a ne ime plemena ili naroda
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 22:04   #78
Slovinci su očito ikavci a slovinski jezik jedna od istoznačnica uz ilirski, hrvatski jezik kako definiraju pisci naše književne renesanse u Dalmaciji

Zadnje uređivanje karlo r : 13.08.2014. at 22:14.
karlo r is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:55   #79
Ne zaboravimo i Slovjince, iako bi to bilo više za temu o Slovacima i Slovencima:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=830916.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:58   #80
Slovjinci, Slovaci, Slovenci i još jedni Slovenci.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.