Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2015., 17:40   #1
Bit kršćanstva

Pavao u Poslanici Rimljanima kaže:
"Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede."
"Blago onomu tko samoga sebe ne osuđuje u onom na što se odlučuje! Jede li tko dvoumeći, osudio se jer ne radi iz uvjerenja. A sve što nije iz uvjerenja, grijeh je."

Da li se navedene rečenice odnose samo na hranu, ili općenito na prirodu kršćanskog morala? Naime, i drugdje u Novome zavjetu se tumači da je dobro ono što činiš iz ljubavi. Drugim riječima, ono što postupak čini dobrim je namjera.

Ako se bolje promisli, to i jest jedini način da svaki čovjek može biti spašen. U suprotnome, nečije spasenje bi ovisilo o kulturi, genima (tj. sklonostima), itd.

Moje je mišljenje da kršćanstvo ukida objektivni moral, iliti Zakon. Filozofski rečeno, u kršćanstvu je istina subjektivna; subjektivno postaje objektivno.

Unaprijed zahvaljujem na vašim komentarima.
crnili is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 05:09   #2
Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela
(1 Kor 11:29)
taj onda jede na sablazan i nedostojno


gozbi Jaganjcevoj, euharistijskom objedu SVI pristupaju ravnopravno i SVI su pozvani istovremeno za STOL - i tu nema musko-zensko, dijete-starac, sluga-gospodar . svi su jednaki, i to je objektivna istina, a ne subjektivna po covjekom zadanim kulturnim normama gdje npr zene i djeca (i sluge) objeduju sjedeci u uglu, na rubu ili izvan te uredbovne subjektivnosti

da, ta jednakost SVIJU u zajednickom objedu PRISUTNOGA Boga - bit je krscanstva od prvoga dana, od 33 AD

onaj tko pristupa gozbi Istine, i sudjeluje u objedu Pravde i Ljubavi - taj to cini NE zbog trenutacne gladi svojega tijela (NE zbog gladi genetske, kulturoloske, hormonske), vec zbog slave Tijela

Jer kad bismo sami sebe sudili, ne bismo bili sudjeni. A kad nas sudi Gospodin, odgaja nas da ne budemo sa svijetom osudjeni.
(1 Kor 11:31)
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 00:42   #3
Ti dakle misliš da se dio koji sam naveo odnosi samo na jelo, ili ne? Nisam potpuno razumio u kakvoj je vezi tvoj odgovor sa temom?
crnili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 00:45   #4
"Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede."

Sve je istina i čisto?? Đe to molim te?
veronika88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 09:04   #5
To se odnosi na mojsijev zakon. Tj razno razne propise, i znači doslovno što znači. To su sve stvari o kojima Bog prosvijetljuje pravednike, a koji se ne popravljaju ostaju u svojim uvjerenjima, neka ostanu ali onda neka ih se drže. Zamisli koliko je nečisto Isusu bilo jesti npr ribe ili čak bilo što, u svemu živomu njegov je duh, ali bio je iz ljubavi prema ljudima njima sličan i poput njih ponižen. Ali čovijek koji bi pomislio onda ću se opravdati svojim uvjerenjem za ovo ili ono bio bi budala, jer Bog o ozbiljnijim stvarima čini da grešnike opominju njihova srca, te dvolični, sebični, opaki i pokvareni neće imati opravdanja. Za svaki dan života koji prožive u bezboštvu osuda će biti oštrija. Jer Bog nije mačka i u njegovu kraljevstvu nečistih neće biti.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 15:48   #6
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
Zamisli koliko je nečisto Isusu bilo jesti npr ribe ili čak bilo što, u svemu živomu njegov je duh.


kako necisto, a od njegova duha

nije li bas Isus rekao da nije necisto u onome sto ulazi u nasa usta, vec u onome sto iz njih izlazi

i kako ti sebi to mislis da je Isus to sve radio samo da bi bio slican ljudima sta je to on jos sve, po tebi, od necistoga radio, ajmeee, puno si smisan
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 15:57   #7
Imam potrebu tu nešto reći , neznam jesam li adekvatan ali ću probati s obzirom da neznam što bih sasobom u ovih posljednih nekoliko minuta na poslu

Po meni bit krščanstva kao manje više svake religije je bolji čovjek , odnosnon radom untar sebe postati bolji (krščanin, čovjek advetnist,) što god.

Biti bolji čovjek znači , ono što znači . Po meni utišavanje ega na najnižu moguću razinu , stavljanje drugih ispred sebe (ne zato što se to iskreno želi , nego jer postane navika) , a da pri tome neočekuješ ništa za uzvrat .
To bi po meni trebalo biti bit a sada jel je ?
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 16:36   #8
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post


kako necisto, a od njegova duha

nije li bas Isus rekao da nije necisto u onome sto ulazi u nasa usta, vec u onome sto iz njih izlazi

i kako ti sebi to mislis da je Isus to sve radio samo da bi bio slican ljudima sta je to on jos sve, po tebi, od necistoga radio, ajmeee, puno si smisan
Ti ne razumiješ dubine kršćanstva.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 12:28   #9
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
To se odnosi na mojsijev zakon. Tj razno razne propise, i znači doslovno što znači. To su sve stvari o kojima Bog prosvijetljuje pravednike, a koji se ne popravljaju ostaju u svojim uvjerenjima, neka ostanu ali onda neka ih se drže. Zamisli koliko je nečisto Isusu bilo jesti npr ribe ili čak bilo što, u svemu živomu njegov je duh, ali bio je iz ljubavi prema ljudima njima sličan i poput njih ponižen. Ali čovijek koji bi pomislio onda ću se opravdati svojim uvjerenjem za ovo ili ono bio bi budala, jer Bog o ozbiljnijim stvarima čini da grešnike opominju njihova srca, te dvolični, sebični, opaki i pokvareni neće imati opravdanja. Za svaki dan života koji prožive u bezboštvu osuda će biti oštrija. Jer Bog nije mačka i u njegovu kraljevstvu nečistih neće biti.
Ovako kako si napisao ljudi bi mogli shvatiti kao 'Mojsije je jeo čisto, a Isus je jeo nečisto'. I ne bi ljudi pogriješili kad bi te priupitali 'zašto misliš da bi Bog dozvolio da njegov Sin dotakne nešto za što je sam (Bog) rekao da je čisto il nečisto?'.
Ima ta jedna vanredna interesantnost vezana za Isusa, naime nije se dotakao nečije krvi preko hrane, nit životinjske nit ljudske. A vi, recite, jedete li krvavice i druge proizvode u kojima je sadržana krv životinje? Hranite li se preko transfuzije krvlju drugog čovjeka? Pretpostavimo da ste ovo bitno preskočili i radije biste se bavili drugom hranom tipa ribe, svinjetina, ostalo nešto. Znaš što to onda znači? Eto to da niste shvatili bit kršćanstva (naslov teme ovdje). A onaj ko nije shvatio samu bit, taj teško da će drugima moć pojašnjavat što znači biti grešnik, il što znači dvoličnost, il što znači sebičnost, ili pak što znači izraz bezbožnik tj. neznabožac.

I ne, Isusov duh nije sadržan u životinjama tj. njihovom mesu tj. njihovim prerađevinama. Otkud uopće ljudima ta ideja, t-t-t od neznabožačke filozofije po kojoj ispada da kad je Isus jeo ribe zapravo je pojeo samog sebe a kad je popio vino zapravo je popio samog sebe.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 12:43   #10
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Biti bolji čovjek znači , ono što znači . Po meni utišavanje ega na najnižu moguću razinu , stavljanje drugih ispred sebe (ne zato što se to iskreno želi , nego jer postane navika) , a da pri tome neočekuješ ništa za uzvrat .
To bi po meni trebalo biti bit a sada jel je ?
Kad bi kršćanstvo značilo samo 'biti bolji čovjek' onda bi značilo da etika sama po sebi ne predstavlja ništa ali i da sve religije neovisne o kršćanstvu su Bogu 'ugodne'. Jer sve one teže idejom 'kako biti bolji čovjek'.

Stoga, kršćanstvo mora da znači nešto daleko više od toga.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 17:14   #11
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kad bi kršćanstvo značilo samo 'biti bolji čovjek' onda bi značilo da etika sama po sebi ne predstavlja ništa ali i da sve religije neovisne o kršćanstvu su Bogu 'ugodne'. Jer sve one teže idejom 'kako biti bolji čovjek'.

Stoga, kršćanstvo mora da znači nešto daleko više od toga.
Pa ja upravo tvrdim da je u kršćanstvu sve u tome da nastojiš biti bolji čovjek, a svatko zna što to znači jer je Bog u nama i mi u Njemu.

Pogledaj malo Novi zavjet; tamo nema uputa tipa "molite x puta dnevno, dajte tolko za milostinju" itd. Sve je pričam ti priču, u prispodobama, pa "tko ima uši, nek čuje".
crnili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 11:56   #12
Quote:
crnili kaže: Pogledaj post
Pa ja upravo tvrdim da je u kršćanstvu sve u tome da nastojiš biti bolji čovjek, a svatko zna što to znači jer je Bog u nama i mi u Njemu.

Pogledaj malo Novi zavjet; tamo nema uputa tipa "molite x puta dnevno, dajte tolko za milostinju" itd. Sve je pričam ti priču, u prispodobama, pa "tko ima uši, nek čuje".
Da, nema uputa kolko puta na dan, iz nekog razloga je taj "recept" izbjegnut, pretpostavimo zato jer biblijski Bog želi da svaki čovjek tome pristupa od srca a nevezano za naredbe. Kršćani slobodno mogu shvatiti kao 'u svim prilikama i po svim prilikama' pa ako čovjek poželi može razdijeliti svu svoju imovinu potrebitima, može se odreći sveg svojeg imanja, pokretne i nepokretne imovine, može to učiniti ali samo ako zna kome i zašto daje jer danas je mnogo onih koji se lažno predstavljaju kao 'potrebiti'. Ovime se naravno od kršćanina očekuje da ne bude bedast čovjek, što se kaže u narodu, a opet čim bi razdijelio sva svoja dobra - svijet bi ga automatski nazvao bedakom i niko ne bi imao razumijevanja za njegov postupak osim oni potrebiti, i naravno sam Bog. A što bi bilo poslije s takvim jednim čovjekom, to samo Bog zna.
('jeste li ikada promišljali o ovome?' bila bi naslovna stranica priručnika iliti udžbenika poglavlja tog i tog)

Ne, Biblija ne uči da je 'Bog u nama i mi smo u Bogu'.
Biblija kaže da Bog je s čovjekom i čovjek je s Bogom (u duhu) sve dok čovjek slijedi Božji zakon.
(a sve drugo su filozofske mantre)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 16:39   #13
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A vi, recite, jedete li krvavice i druge proizvode u kojima je sadržana krv životinje? Hranite li se preko transfuzije krvlju drugog čovjeka?
Ja mogu u svoje ime ne, a transfuziju bi primio, ko i svako da ne umre. Krv je sveta u njoj je život i dobra namjera, davatelja krvi je posvećuje te u mojsijevom zakoniku nitko nije nečist tko npr dotakne živu krv, ako rana nije inficirana, recimo ranu na ranjeniku od noža. Al tebi ništa nije potrebno objašnjavati, jer i nakon što izgubiš debatu, ne preispitivaš svoje stavove. Tako da nije bilo potrebno da ti odgovorim ni ovaj dio.

A većina drugih stvari o kojima pričaš, su bezvezne ćitabe Jehovih (čak i ne koristite prav ime Jahve već imate neko ne postojeće) svjedoka.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 20:55   #14
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
Ja mogu u svoje ime ne, a transfuziju bi primio, ko i svako da ne umre. Krv je sveta u njoj je život i dobra namjera, davatelja krvi je posvećuje te u mojsijevom zakoniku nitko nije nečist tko npr dotakne živu krv, ako rana nije inficirana, recimo ranu na ranjeniku od noža. Al tebi ništa nije potrebno objašnjavati, jer i nakon što izgubiš debatu, ne preispitivaš svoje stavove. Tako da nije bilo potrebno da ti odgovorim ni ovaj dio.

A većina drugih stvari o kojima pričaš, su bezvezne ćitabe Jehovih (čak i ne koristite prav ime Jahve već imate neko ne postojeće) svjedoka.
jehovinim svjedocima u početku nije bila zabranjena transfuzija krvi ali kako se sekta širila tako je vođa dobivao nove ideje kako da ih napravi posebnima i onda im je zabranio transfuziju i tako mnoge osuđuje na smrt
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 21:08   #15
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
jehovinim svjedocima u početku nije bila zabranjena transfuzija krvi ali kako se sekta širila tako je vođa dobivao nove ideje kako da ih napravi posebnima i onda im je zabranio transfuziju i tako mnoge osuđuje na smrt
To je potpuno bezdušno, a znamo čija je karakteristika bezdušnost. Zapravo nije li to čak mržnja?
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 22:15   #16
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
To je potpuno bezdušno, a znamo čija je karakteristika bezdušnost. Zapravo nije li to čak mržnja?
A što drugo može biti nego mržnja prema čovjeku ali i mržnja prema izvornom kršćanstvu jer koliko vidim žele biti čista suprotnost Crkvama koje postoje od Isusove smrti do danas a išli su toliko daleko da su i prepravljali Evanđelja a lijepo su upozoreni - Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet! Što smo već rekli to sad i ponavljam: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet." mislim da je pametnom dosta
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:44   #17
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
Ja mogu u svoje ime ne, a transfuziju bi primio, ko i svako da ne umre. Krv je sveta u njoj je život i dobra namjera, davatelja krvi je posvećuje te u mojsijevom zakoniku nitko nije nečist tko npr dotakne živu krv, ako rana nije inficirana, recimo ranu na ranjeniku od noža. Al tebi ništa nije potrebno objašnjavati, jer i nakon što izgubiš debatu, ne preispitivaš svoje stavove. Tako da nije bilo potrebno da ti odgovorim ni ovaj dio.

A većina drugih stvari o kojima pričaš, su bezvezne ćitabe Jehovih (čak i ne koristite prav ime Jahve već imate neko ne postojeće) svjedoka.
Ok od tebe što si rekao u svoje ime, no da ne shvatiš krivo jer ovdje se ne radi o teretu na nekog pojedinca, nikako ne, samo podsjetih dal ste svjesni što piše u Bibliji po tom pitanju. Mišljenja sam da ono što piše ne znači nužno da će čovjek i slijediti.

Ovime, razmljivo je, ni u kom slučaju nisam izgubila debatu jer o biblijskim zapisima vezanima za isto nismo ni porazgovarali. De, debate, lol, pa zapovijed je u Starom zavjetu i ista ta zapovijed u Novom zavjetu. A to što neko okreće glavu od biblijskih zapovijedi - e to nije moj problem.
Ovime, razumljivo je, shvaćaš da se ne radi o vjerskim zajednicama jer se radi o Bibliji Riječi Božjoj.
Toliko o 'preispitivanju' nečijih stavova, jer oni koji i inače preispituju tuđe stavove su uglavnom oni koji o Bibliji nemaju pojma, što kod mene naravno nije slučaj, stoga ne brigaj, ne pada mi na pamet da preispitujem tvoje biblijsko znanje, ionako sam već prije zaključila o kakvom je 'znanju' riječ.
(ti si čovjek koji zaključuje svoje, a jA sam čovjek koji zaključuje svoje, štima, sve za 5)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.