Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2004., 21:47   #21
To je loš sudac, loš pravnik isto kao što ima loših doktora,strojara,konobara,trgovaca...
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 13:11   #22
Quote:
Brazil kaže:
To je loš sudac, loš pravnik isto kao što ima loših doktora,strojara,konobara,trgovaca...
Samo što ja tvrdim da ima više loših sudaca. Naime, ovaj još nije ostao bez posla. Sad njegov nadležni tvrdi da to i nije nešto strašno, ta njegova presuda.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 15:04   #23
Quote:
nitko i ništa kaže:
Samo što ja tvrdim da ima više loših sudaca. Naime, ovaj još nije ostao bez posla. Sad njegov nadležni tvrdi da to i nije nešto strašno, ta njegova presuda.
to jos uvijek nema veze sa strukom, nego s politikom....na zalost :-(
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 11:57   #24
Quote:
Herostrat kaže:
to jos uvijek nema veze sa strukom, nego s politikom....na zalost :-(


Naravno.U pitanju su malo osjetljivije stvari pa su pod jačim okom javnosti nego recimo loše obavljeni posao automehaničara.A tako i treba biti.Budući da sudac ima veća prava od običnog građanina(imunitet) i odlučuje o tuđim pravima i obvezama mislim da bi i njihova odgovornost trebala biti veća u okvirima kojima se ne zadire u sudačku neovisnost.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 10:49   #25
Život u pravnoj državi

Pitam se hoćemo li uskoro (ikada?!) živjeti u pravnoj državi?
 
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 19:20   #26
Ovisi kako se definira pravna država.Po nekima je to država u kojoj postoji sustav pravnih propisa.Pa se govori i o pojmu vladavine prava koji se često zamjenjuje sa sadržajem pravne države.Znači da je Hrvatska pravna država.A po nekima je pravna država ona u kojoj se pravo bezrezervno primjenjuje protiv onih koji postupaju protiv nametnutih ili preuzetih obveza.Znači ideal koji je vjerojatno nemoguće u potpunosti ostvariti.Prema tome nikad nećemo živjeti u pravnoj državi već moramo težiti da budemo što bliže tom idealu.Baš me zanima da li nijemci misle da je Njemačka pravna država.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 08:57   #27
Quote:
Brazil kaže:
Ovisi kako se definira pravna država.Po nekima je to država u kojoj postoji sustav pravnih propisa.Pa se govori i o pojmu vladavine prava koji se često zamjenjuje sa sadržajem pravne države.Znači da je Hrvatska pravna država.A po nekima je pravna država ona u kojoj se pravo bezrezervno primjenjuje protiv onih koji postupaju protiv nametnutih ili preuzetih obveza.Znači ideal koji je vjerojatno nemoguće u potpunosti ostvariti.Prema tome nikad nećemo živjeti u pravnoj državi već moramo težiti da budemo što bliže tom idealu.Baš me zanima da li nijemci misle da je Njemačka pravna država.
Definicija da je pravna država ona u kojoj postoji sustav pravnih propisa jednostavno ne stoji jer, u tom slučaju, uopće ne bi niti postojala država koja ujedno nije i pravna država, budući da niti ne postoji organizirana država bez pravnih propisa. To bi bio paradoks. Mislim, kad bi takvo nesto postojalo :-)
Pojam "vladavine prava", termin je zapadnjačke civilizacije koji ima šire značenje od samog pojma pravne države i ne može se s istim postovjećivati.
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 09:36   #28
Meni se sviđa sintagma "pravna država je država koja poštuje vlastita samoograničenja".

Pravna država poštuje trodiobu vlasti prema kojoj je sudbena vlast neovisna, dakle, sudstvo donosi odluke samostalno, bez uplitanja ostalih, na temelju propisa.

Naravno da ne stoji definicija prema kojoj je pravna država ona koja ima sustav propisa. Pravna država je samo ona koja bezrezervno primjenjuje sustav propisa koji je donijela, bez obzira na to sviđa li se to njoj samoj u pojedinom slučaju.

Ovaj pojam se prečesto fetišizira kao nekakav ideal i garancija pravednog i civiliziranog društva, što je besmisleno, jer je pravna država nužan, ali ne i dovoljan uvjet za navedeno. Bitan je, naravno, sadržaj propisa koji se primjenjuju. Ne treba zaboraviti da je i nacistička Njemačka bila pravna država u kojoj bi nepoštivanje rasnih zakona bilo nepoštivanje pravne države.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 15:39   #29
Question Hrvatska je pravna država ?

Čitam jučer u "Jutarnjem" da smo sasvim pri vrhu evropske ljestvice po broju sudova i broju sudaca u odnosu na broj stanovnika.
Na prvoj ljestvici ispred nas je Španjolska, a iza Slovenija i Austrija. Mađarska je osma, Irska deveta i Češka deseta.
Na drugoj smo iza Lihtenštajna ( i to je država ), a slijede nas Slovenija, Mađarska i Češka. Na destom je mjestu opet Irska.
Ukratko trebali bismo se ugledati na Irsku i Češku.
U članku se dalje obašnjava zašto se (u ovoj izbornoj godini) neće moći ukinuti sudovi koji nemaju dovoljnmo posla:
Svaki važan župan i gradonačelnoik mora imati svoj sud,
pa koliko košta - košta.
Manje više znamo kako nam pravna država funkcionira,
pa se možemo tješiti da smo barem sudbena država ...
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:08   #30
Je je sudbena je da sudi 100 godina.
Zato i imam doma dvije pozitivno rješene tužbe Ustavnom sudu zbog nedonošenja sudske odluke u razumnom roku ( jedan sud traje 8 a drugi 6 godina ) a sada ćeš mi ti i ostali porezni obveznici platiti 20000 kn, u stvari, već su uplatili iz državnog proračuna.
OldOneGambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 09:19   #31
Quote:
OldOneGambler kaže: Pogledaj post
a sada ćeš mi ti i ostali porezni obveznici platiti 20000 kn,
Pa to i jest smisao države: da zajebe sve one koji u nju vjeruju.
Nažalost većina () zamišlja da ti novci padaju s neba.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.