Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2009., 17:56   #121
Samostalan obrtnik, bez zaposlenih, i provođenje ovrhe

Poštovanje ljudi,

kao i dosta ljudi, imam problem s neplaćenim doprinosima. E sad, zanima me što se dešava u slučaju provođenja/pokretanja ovrhe - da li mi u _potpunosti_ blokiraju sve moje račune (od obrta i privatne)? Naime, tražeći po netu naišao sam na par tekstova u kojima se spominje da se neki određeni dio mora ostaviti čovjeku kao "neophodno za život" pa me sada zanima da li je to primjenjivo u mom slučaju i u kojoj mjeri? Ne radim nigdje drugo, radim sam za sebe, nemam zaposlenika i nemam praktički ništa od imovine na sebi prepisano.
matun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 19:48   #122
Postoji li zastara u ovom slučaju???

Molio bih savjet, na nekretnini je upisano založno prevo 1996.g.(riješenje je odmah postalo pravomoćno jer se ovlaštena stranka odrekla prava na žalbu),a vjerovnik je prijedlog za ovrhu podnio u 5mj. 2009.g?
raspad sistema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 17:26   #123
Ne.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 00:56   #124
Zanimao bi me savjet vezan za ovakvu situaciju:

Rješenje o ovrsi po privatnoj tužbi zbog duga izdano, žalba nije uložena u zakonskom roku, stigao poziv za dolazak na sud u svrhu određivanja detalja oko prodaje nekretnine.

Mijenja li situaciju išta socijalni status dužnika: majka i dvoje djece, svi punoljetni. Ona dobija muževu mirovinu, koja međutim čitava odlazi banci za otplaćivanje drugog kredita, osim dijela koji odlazi drugom vjerovniku, koji je dobio pravomoćno rješenje o obročnoj otplati duga. Nijedno od djece nije zaposleno, pri čemu jedno zasigurno neće nikada ni biti jer se već godinama nalazi na liječenjima po raznim medicinskim ustanovama, uz negativne prognoze.

Dakle, imamo slučaj kada bi ovrha jedine nekretnine (čija vrijednost vjerojatno ne pokriva ukupnu svotu zaduženja na njoj) u vlasništvu ostavila doslovce na ulici tri osobe. Propušteni su zakonski rokovi za žalbu, no postoji li pravno rješenje tipa žalbe vrhovnom sudu ili pozivanja na socijalnu ugroženost tri osobe, kojim bi se mogla prolongirati ovrha? Ili pretvaranje u još jedno ješenje o obročnoj otplati duga?
__________________
zarđo mi link tute
dmj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 14:43   #125
nažalost, ne.....
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 16:17   #126
Dug prema državi, zastara i ovrha?

pozdrav, imam jedno pitanje ak omi tko može pomoći

imam određeni dug prema državi kao bivši obrtnik, protiv mene je pokrenut postupak i vjerovatno bih trebao dobiti rješenje o ovrsi. znam da za ovrhu nema zastare, ali što se događa u slučaju da primim rješenje ili ga ne primim?

da li mi u slučaju da ga ne primim određeno vrijeme, zastaruju potraživanja nakon nekog vremena ili se ovrha sprovodi bez obzira primio ili ne primio rješenje?

blokirani su mi računi već par godina, a rješenja ne primam, imovine nemam nikakve, prije par godina (dvije i par mjeseci) je došao tip iz porezne i htio mi plijeniti, ali nije imao šta i od tada živim i radim na crno

zna li netko mogu li se kako "izvući" i što se događa ukoliko primim rješenja i što se događa ukoliko određeno (i koliko) vremena ne primim rješenja
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 20:26   #127
molim pomoc

Molim pomozite!


Imam kredit za traktor i placam 6 mjesecno nisam platio ratu u4 mjesecu pa su mi blokirali racun ali u medu vremenu su skidali sa racuna uplate pa tako da je ta rata podmirena sad mi je doskla nova rata ali racun mi je blokiran 200 dana i danas su me zvali da ce slat zahtjev za ovrhom ako ne uplatim 46000 kn pa vas molim da mi kazete sta da radim ujedno trebaju mi stic kapitalna ulaganja za stroj pa bi to podmirio
gadafi 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 20:39   #128
[QUOTE=gadafi 22;23139838]Molim pomozite!


Imam kredit za traktor i placam 6 mjesecno nisam platio ratu u4 mjesecu pa su mi blokirali racun ali u medu vremenu su skidali sa racuna uplate pa tako da je ta rata podmirena sad mi je doskla nova rata ali racun mi je blokiran 200 dana i danas su me zvali da ce slat zahtjev za ovrhom ako ne uplatim 46000 kn pa vas molim da mi kazete sta da radim ujedno trebaju mi stic kapitalna ulaganja za stroj pa bi to podmirio traktor i kuca su pod hipotekom kad starta ovrha i da li ce mi racun ostat blokiran dok ovrha ne prode da li se mogu mozda dogovorit sa pravnom sluzbom banke da secekaju jos mjesec dana dok mi nedodu novci kolko traje ovrha

Zadnje uređivanje gadafi 22 : 19.10.2009. at 22:03.
gadafi 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:55   #129
Quote:
tom_xox kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam jedno pitanje ak omi tko može pomoći

imam određeni dug prema državi kao bivši obrtnik, protiv mene je pokrenut postupak i vjerovatno bih trebao dobiti rješenje o ovrsi. znam da za ovrhu nema zastare, ali što se događa u slučaju da primim rješenje ili ga ne primim?

da li mi u slučaju da ga ne primim određeno vrijeme, zastaruju potraživanja nakon nekog vremena ili se ovrha sprovodi bez obzira primio ili ne primio rješenje?

blokirani su mi računi već par godina, a rješenja ne primam, imovine nemam nikakve, prije par godina (dvije i par mjeseci) je došao tip iz porezne i htio mi plijeniti, ali nije imao šta i od tada živim i radim na crno

zna li netko mogu li se kako "izvući" i što se događa ukoliko primim rješenja i što se događa ukoliko određeno (i koliko) vremena ne primim rješenja
zastara neće nastupiti ako je postupak pokrenut, bez obzira da li je rješenje primljeno ili ne.
međutim, ako nemate imovine, nemaju vam na čemu ovrhu ni provesti.
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 22:41   #130
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
zastara neće nastupiti ako je postupak pokrenut, bez obzira da li je rješenje primljeno ili ne.
međutim, ako nemate imovine, nemaju vam na čemu ovrhu ni provesti.
a što se događa u tom slučaju? da li se to stavlja na neko čekanje dok se zaposlim ili dobijem kakvu imovinu ili ide kakva druga kazna ili se ovrha obustavlja?
naime, namirili su se nečim sitnim što sam imao još prije par godina (račun obrta i osobni račun), ali sada nemam apsolutno ništa
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 11:19   #131
Blokada računa

molim pomoć,ako itko zna...

naime,mm je digao kredit u jednoj štednoj zadruzi,i potpisao banko zadužnicu u slučaju neplaćanja tada bi išla ovrha,prma zakonu.

e sad,oni neko vrijme nisu skidali rate sa tekućeg računa (tako je ugovoreno) nego su lijepo sve zaostatke plus ostatak poslali na ovrhu.

iz banke su nas zvali da j stigao ukupni dug u iznosu 36tk i da je tekući račun blokiran dok se dug u kompletu ne isplati???

dali oni to smiju (itko,banka ili ta zadruga) po zakonu? uz to,imamo i stambeni kredit,što bi značilo da slijedećih cca godinu dana nećemo moći dignuti ni jedne jedine lipe s tekućg računa?

što je s onim da se oduzima 1/3 tj pola plaće?

što da napravim?
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 11:48   #132
Uf... Ovdje nije u pitanju ovrha plaće nego blokada računa.
Da su poslali administrativnu zabranu u firmu supruga, tamo mu ne bi smjeli uzeti više od 1/3 plaće, ali ako idu na blokadu računa onda uzmu sve što sjedne na račun.
Možda ići direkt u banku i raspitati se o mogućnostima??
edit: nisam pravnik ali ovako sam nesto citala...
__________________
You'll never leave where you are, until you decide where you'd rather be

buvljak :)

Zadnje uređivanje kit10 : 20.10.2009. at 11:50. Reason: napomena
kit10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:02   #133
Quote:
kit10 kaže: Pogledaj post
Uf... Ovdje nije u pitanju ovrha plaće nego blokada računa.
Da su poslali administrativnu zabranu u firmu supruga, tamo mu ne bi smjeli uzeti više od 1/3 plaće, ali ako idu na blokadu računa onda uzmu sve što sjedne na račun.
Možda ići direkt u banku i raspitati se o mogućnostima??
edit: nisam pravnik ali ovako sam nesto citala...
ovako,oni su poslali administrativnu zabranu odmah,po zadužnici,ALI firma nije uplaćivala novac na njihov račun,pa su sad poslali cijel iznos n ovh,a banka je naravno morala blokirati račun...

e sad,ako imam ta dva kredita,i ako se uspije nšto riješiti zanima me,dali u tu polovinu plaće uaze oba kredita ili svaki posebno?

ma joj
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:05   #134
Cuj, firma ne smije uplacivati banci na racun vise od 1/3 tvoje place... (osim ako ti placa nije veca od 5100 kn)
Ali ti moras placati oba kredita. Npr. jedan administrativnom zabranom, drugi trajnim nalogom, ili oba trajnim nalogom. U svakom slucaju moras podmirivati obaveze ili ti se dogodi blokada racuna.
__________________
You'll never leave where you are, until you decide where you'd rather be

buvljak :)
kit10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:20   #135
e ai,plaća jest veća od 5,1oo,oo kn. e sad,oni za taj stambeni odbiju koliko banka hoće,a ostatak id na račun.

i sad,ovaj drugi kredit (koji nije plaćan zbog krivnje firme) oduzima taj ostatak. to se može?
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:22   #136
Da, samo firma mora ispoštovati administrativnu zabranu koja dođe u firmu. Znači, odmah odbiti s plaće iznos za kredit.
A onda uplatiti na račun ostatak i onda blokiran račun popapa ostatak...
__________________
You'll never leave where you are, until you decide where you'd rather be

buvljak :)
kit10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 13:04   #137
Quote:
tom_xox kaže: Pogledaj post
a što se događa u tom slučaju? da li se to stavlja na neko čekanje dok se zaposlim ili dobijem kakvu imovinu ili ide kakva druga kazna ili se ovrha obustavlja?
naime, namirili su se nečim sitnim što sam imao još prije par godina (račun obrta i osobni račun), ali sada nemam apsolutno ništa
to sad ovisi o volji ovrhovoditelja, ali napominjem da i ukoliko dođe do obustave, ovrhovoditelj ga može ponovno pokrenuti u roku od 10 godina od obustave (što bi u praksi vjerojatno bilo kad bi on saznao da ste se zaposlili ili stekli kakvu imovinu).
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 13:07   #138
[QUOTE=gadafi 22;23140098]
Quote:
gadafi 22 kaže: Pogledaj post
Molim pomozite!


Imam kredit za traktor i placam 6 mjesecno nisam platio ratu u4 mjesecu pa su mi blokirali racun ali u medu vremenu su skidali sa racuna uplate pa tako da je ta rata podmirena sad mi je doskla nova rata ali racun mi je blokiran 200 dana i danas su me zvali da ce slat zahtjev za ovrhom ako ne uplatim 46000 kn pa vas molim da mi kazete sta da radim ujedno trebaju mi stic kapitalna ulaganja za stroj pa bi to podmirio traktor i kuca su pod hipotekom kad starta ovrha i da li ce mi racun ostat blokiran dok ovrha ne prode da li se mogu mozda dogovorit sa pravnom sluzbom banke da secekaju jos mjesec dana dok mi nedodu novci kolko traje ovrha
a da se vi pokušate dogovorit s njima?

nejasno mi je tko vam je temeljem čega blokirao račun i tko vam je skidao što s računa i kako
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 12:08   #139
blokirani tekući račun zabe

dakle situacija je ovakova: zagrebačka banka blokirala je tekući račun zbog prekoračenog minusa, čime je došlo na naplatu cjelokupno potraživanje preko kredita po masteru. time je dug prerastao u minus od 100 000kn.
tvrtka u kojoj zaposlenik prima plaću sa zabom ima dogovor da se isplata plaće može isplaćivat preko druge banka samo ukoliko se donese potvrda o podmirenim dugovanjima prema zabi.
takova situacija traje već otprilike šest mjeseci.
radi se o prijatelju čija je greška po meni neopreznost kod prekoračivanje minusa što se dogodilo neposredno prije odobravanja minusa i niži stupanj motivacije za rješavanje problema u kriznoj situaciji, međutim čini mi se da uskraćivanje osnovnih sredstava za život kako bi se sa dotičnom nametnuo novi kredit za koji je između nametnutih ugovornih obaveza potreban i solidan jamac kojeg on ne uspijeva pronać banka u najmanju ruku krši osnovna ljudska prava.
da ni na napominjem što znači egzistencijalno, zdravstveno i psihološki šest mjeseci biti bez novčića.
no stavimo li emocije i produhovljenost banaka na stranu molila bih za što konkretniji pravni savjet!
hvala unapred.
ena_70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 15:02   #140
imam još jedno pitanje, da li moguće iu ovom slučaju naknadno ishodovat administrativnu zabranu kojom bi se osigurala minimalna sredstva za život i kako?
ena_70 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.