Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2008., 19:23   #41
ovsi gdje živiš i gdje namjeravaš provesti starost.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 12:47   #42
Da ne otvaram novu temu (iako nigdje ne vidjeh temu o OMF-ovima), zanima me sljedeće, a ipak vezano uz iznos naše buduće mirovine...
S obzirom na prekrašnu investicijsku godinu iza nas, ter poslovanje OMF-ova u istoj (doduše bolje od dioničkih, ali to nije tema), jel istina da za takve "minus" godine, država garantira određeni prinos? Ili sam ja to nekaj zabrijal?
Ako da, ko će to platit? I kak će se to obračunati s obzirom na udjele?
Ako ne, hm, ondak su i tih 5% moje bruto plaće mogli dati meni da se i za njih brinem kak znam i umijem....

Zna neko nekaj više?
__________________
Life may not be party we hoped for, but since we're here, we might just as well dance...
marquo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:08   #43
Quote:
marquo kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu (iako nigdje ne vidjeh temu o OMF-ovima), zanima me sljedeće, a ipak vezano uz iznos naše buduće mirovine...
S obzirom na prekrašnu investicijsku godinu iza nas, ter poslovanje OMF-ova u istoj (doduše bolje od dioničkih, ali to nije tema), jel istina da za takve "minus" godine, država garantira određeni prinos? Ili sam ja to nekaj zabrijal?
Ako da, ko će to platit? I kak će se to obračunati s obzirom na udjele?
Ako ne, hm, ondak su i tih 5% moje bruto plaće mogli dati meni da se i za njih brinem kak znam i umijem....

Zna neko nekaj više?
pa gle...spika je da ne štediš za penziju 2 godine pa onda gledaš kolko prosječno ostvaruju a to je u šest i pol godina rada cca od 3,5 do 4,5 posto godišnje...neće ti niko garantirat prinose jer s nikim ni ne djeliš dobitke
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:16   #44
netočno, spy

za obvezen mirovinske fondove (ali ne i dobrovoljne) postoji neki garantirani (čitaj smiješnog%) prinos za koji jamči država.

TKo, kako, kada i gdje taj zagarantirani prinos isplaćuje nemam pojma
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 05.01.2009. at 13:21.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:18   #45
da baš zato sam i postavil pitanje jer mislim da mi je ostalo od nekud da država garantira nekakav mikro prinos za obavezne MF
__________________
Life may not be party we hoped for, but since we're here, we might just as well dance...
marquo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:21   #46
možda misliš na ovaj post?

Nadalje:

Referentni prinos obveznih mirovinskih fondova (OMF) u Hrvatskoj za 2007. godinu iznosi 6,5209 posto, a zajamčeni prinos 0,5209 posto, a kako su ostvarene stope godišnjeg rasta prinosa svih OMF-ova iznad visine zajamčenog prinosa niti jedan fond neće trebati doplatiti razliku do zajamčenog prinosa, odlučila je Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).

Koliki je referetni a koliko zajamčeni prinos za 2008 nemam pojma
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:28   #47
da hvala - znači fond plaća - hm... otkud? iz naknada? čist sumnjam...

PS - zakaj je taj linkani topic o OMF-ovima na BOK-u ?
__________________
Life may not be party we hoped for, but since we're here, we might just as well dance...
marquo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:34   #48
Mislim da piše tamo da fond to isplaćuje iz temeljnog kapitala, ali samo do vrijednosti 20% temeljnog kapitala, ostatak ide iz državnog proračuna.

Linkani topic nalazi se na BOKu jer...nemam pojma.... valjda zato jer ti obvezni mirovisnki fondovi baš nemaju neki čisti investicijski karakter.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:56   #49
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
netočno, spy

za obvezen mirovinske fondove (ali ne i dobrovoljne) postoji neki garantirani (čitaj smiješnog%) prinos za koji jamči država.

TKo, kako, kada i gdje taj zagarantirani prinos isplaćuje nemam pojma
haha...nisam imao pojma o tome...interesantno
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 20:04   #50
moram priznati da nisam ni ja imao pojma o tome dok nije izneseno na onom topicu

sad ame samo zanima kak će to biti u praksi.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 14:27   #51
Ništa nama neće vrijediti ti novci jer će za nekoliko godina izbiti 3 svjetski rat i doći će do kataklizme
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 22:21   #52
Poslao sam bio mail u Regos i odgovor glasi:

Prema zadnjim Izmjenama i dopunama Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim
fondovima (NN 71/2007), članak 58. mijenja se i glasi:

>(1) Svakom članu obveznog mirovinskog fonda jamči se prinos mirovinskog fonda u
visini referentnog prinosa, utvrđenog od strane Agencije, umanjenog za šest postotnih
bodova.

(2) Ako je godišnji prinos obveznoga mirovinskog fonda kroz razdoblje od prethodne
tri kalendarske godine manji od zajamčenog prinosa prema stavku 1. ovoga članka,
mirovinsko društvo uplatit će razliku mirovinskom fondu do zajamčenog prinosa iz
jamstvenog pologa i sredstava mirovinskog društva. Kao garancija za zajamčeni prinos
iz stavka 1. ovoga članka, a koji pada na teret sredstava mirovinskog društva,
osnovat će se posebni garancijski fond. Agencija će posebnim pravilnikom propisati
otvaranje, vođenje, način obračuna, obvezu uplate i rokove uplate u garancijski
fond.

(3) Izračun zajamčenog prinosa prema ovom članku obavlja se u siječnju svake godine
za prethodnu kalendarsku godinu na način i u roku utvrđenom propisom Agencije.<


Znači, Zakon je izmijenjen na štetu nas osiguranika. VIše nije mjerilo jedna godina već u razdoblju od 3 godine

Naravno da izmijena se desila i kada je mirovinskim fondovima dozvoljeno veći dio )nego prije) portfelja držati u dionicama. Iz toga razloga, su i krenuli početkom 2008 u rušenje cijena dionica na burzi jer su znali da nemaju nikakvu odgovornost prema nama članovima, i da si komotno mogu jednu godinu dozvoliti s povećanim minusom jer nemaju baš nikakve odgovorsnosti glede isplate zajamčenog iznosa na temelja prinosu u 2008.

Lopovska država, šta reći. Tko zna koliko će puta još do moje penzije mijenjati Zakon. Ode lova u vjetar, bojim se.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 02:30   #53
pomoć

radi se o muškarcu od 58g i 36g radnog staža,mislim da mu fali neka 3mj do 36g,zadnjih par godina radio bi par mjeseci pa bi par mjeseci bio na zavodu,sad je na zavodu,ne prima naknadu i ne može naći posao-ponajviše zbog godina,znači:koma
može li i kako u prijevremenu mirovinu?
koliko će mu mirovina biti umanjena zbog toga?
može li platiti mirovinsko za te 4g pa ''normalno'' otići u mirovinu?
unaprijed hvala
dummie.doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 15:07   #54
Molio bi nekog za savijet stari mi je nakon 36.god. i 65.god. starosti otisao u mirovinu.Po izracunu i mirovinskog (rijesenju) mirovina iznosi
bijedni 1400Kn. Pa moje pitanje jeli to normalno ili imali mogucnosti zalbe.
nevrijem is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 18:42   #55
ima , upravi vodovoda.

Ako te tješi, tako je većini.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 14:21   #56
95,98 kn
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:05   #57
fondovi odnosno njihovi menađeri nemaju praktički nikakvu odgovornot, odnosno javnost je potpuno nezainteresirana šta fondovi rade s dionicama i njihovim penzijama.

Dok god je javnost pasivna i ne vrši pritisak na fondove biti će mjesta za korupciju i pronevjeru novca.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 12:29   #58
107,15!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 14:44   #59
Postupak za dobivanje mirovine, trajanje postupka itd.

ako je tema na krivom mjestu, molim moda da preseli. Trazila sam po podforumu i nisam nasla nista slicno.

Zna li netko koliko traje postupak za dobivanje mirovine u RH? Osoba je trenutno u radnom odnosu.
Te bi isla u prijevremenu starosnu (moja mama zbog bolesti, no ne radi se o invalidaskoj penziji) i dosla k meni zivjeti, ja sam vani. Nema nikoga svog u Hrvatskoj.
Ispod 60 godina starosti je (59), i ima preko 35 godina staza.
Hvala na odgovorima.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 14:32   #60
Mozes pitati bagru u HZMO (mirovinsko.hr ili tako nekako). Znam da je moja mama imala par mjeseci natezanja oko svega, fakat bezobrazno kako je to lose organizirano, salju ljude simo-tamo po raznorazne priglupe papirice.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.