Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2008., 19:56   #1
Kako se ponašate za vrijeme korekcije?

Ajde da vidimo kako forumaši podnose ovu korekciju.

Šta radite za vrijeme korekcije? Kupujete? Prodajete? Kako se ponašate kad cijene udjela/dionice padaju?

Vičete na sve oko sebe? Kukate? Psujete fondove i menadžere? Ili kupujete udjele/dionice?

Red bi bio da prva odgovorim. U fondovima sam malo više od godinu dana. Još mi je portfelj u plusu (iako je taj plus sve manji i manji). Novac nisam uložila kratkoročno, tako da pokušavam (za sad mi ide) ostati smirena kad vidim kako cijene udjela iz dana u dan padaju. Naravno da bi mi bilo ljepše svaki dan pogledati portfelj (ovisna sam o gledanju svaki dan) i vidjeti kako raste, međutim savjesna sam da je svakodnevni dugotrajni rast nemoguć i da su korekcije s vremena na vrijeme normalne. Vjerujem u fondove koje sam odabrala i kako će dugoročno donijeti samo dobit (ovu zadnju rečenicu sama sebi ponavljam nekoliko puta dnevno) .

I za vrijeme ove korekcije bih kupovala da imam love.

Pošto nisam izlazila u cash, zanima me i razmišljanje onih koji jesu. Kako ste odabrali trenutak? Na osnovu čega? Isplati li se zbog izlaznih i ulaznih naknada? Ako može i neki konketni primjer.

Koliko vi rizika možete podnijeti kada se radi o fondovima/dionicama?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 20:11   #2
sviđa mi se tema

ja sam izašao u keš prije tehatea, i unatoč prvotnom mišljenju da sam pogrešio (sve je raslo ko iz vode), poslje sam uvidio da sam pogodio....
osim što sam nakrcan tehatejom, u korekciji sam se nakrcao i sa IPKK, i čvrsto vjerujem u obadvije, čak štaviše, ovu drugu bih nadokupio ako bude daljnje tarapane,
od fondova cijelo vrijeme imam PBZ Equity, u kojem sam u debelom minusu, ali također imam povjerenja, i otvoren trajni nalog, pa stalno dokupljujem, čak sam nadokupio jednom veću svotu i krajem 11. mjeseca, jer sam mislio da je dno, ali jbg. - nije bilo...

sve u svemu, iznenadio sam sam sebe mirnoćom i staloženošću...

stanje pratim svakodnevno
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 20:32   #3
sve i jedna uplata u fondove nakon 04/07 je minusu

uključujući i trajne naloge i famozni cost average effect

no ukupni portfelj mi je još u plusu

dionički blizu nule, iznad nule me drže jedino viro, ht i dlkv, ali čini se ni oni zadugo

cash koji sam imao iskoristio za dokup na zse, ne za fondove

sva sreća da mi nikad sva lova nije bila u fondovima/dionicama

koliko god bili prinosi svojedobno privlačni, ostavio nešto para i na oročenju, stambenoj, imam još i neke siće u novčanom

na proljeće će mi trebat nešta para (zapravo malo više) i morat ću likvidirat neke pozicije, nadam se da ću bar izaći s nulom
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 22:41   #4
Fondove gledam samo okvirno i ne dodirujem tabličicu gdje je trenutna situacija - samo okvirno ocjenjujem da sam zagazio u nešto ljepljivo i smrdljivo. Udjel koji sam u AUEQ kupio u najblesavije vrijeme mi je prvi na odstrelu i uljuljkavam se u oduševljenju na pomisao kada će doći njegova vrijednost kako bih ga dekapitirao.
Klipan mi je i dalje uzdanica, ali i njega ne gledam, makar bi ga bilo dobro ovih dana krcati.

Od kraja studenog sam sve nailaske stavljao u cash. Nije puno, svega 5 % ukupne uložene vrijednosti. Polovicu sam odaslao u ZSE ovih dana. Drugu polovicu čuvam za doba nakon kosovskog termina.

Sve u svemu, žao mi je što nemam više casha jer ovi dani su sjajni za kupovanja.
__________________
Nekad banana-država, a danas država u banani...! (Siniša Malus)

Zadnje uređivanje Pripadnik : 28.01.2008. at 22:58. Reason: zbrlj
Pripadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 23:06   #5
igram kladionicu i tako anuliram 10% dnevnih gubitaka u fondovima. sad idem na to da pokrijem 30% gubitaka. dionice mi u prosjeku kao i fondovi -10%.
Neurozan, trzam se na rijeci: burza, dionica, fond, gubitak, pad, propast, Kardum.
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 23:06   #6
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Pošto nisam izlazila u cash, zanima me i razmišljanje onih koji jesu. Kako ste odabrali trenutak? Na osnovu čega? Isplati li se zbog izlaznih i ulaznih naknada? Ako može i neki konketni primjer.
Evo ti primjer, moje ulaganje u Pekiti. Potrudio sam se i slikom potkrijepiti svoje riječi



Kao što je vidljivo, prva uplata je bila taman prije jedne manje korekcije koja je bila slabašna po iznosu ali trajala oko mjesec dana. Ali ulog je bio dosta mali pa se nisam zabrinjavao. Kad sam vidio da je opet krenulo, uplatio sam još love i to je bio puni pogodak

Osim u Pekiti, uplatio sam novce u Erste u 5. i u 10. mjesecu 2007.

Kad je počela jaka korekcija u 11. mjesecu, na prvi žestoki minus sam se samo nasmijao. I na drugi. Poslije tjedan dana jake korekcije više mi nije bilo do smijeha. Fondovi se cijelo ljeto nisu bili makli s mjesta, kolko su se popeli toliko su pali. A tek se spremao 10.12., kad je navodno Kosovo trebalo proglasiti nezavisnost.

Zadnja uplata u Ersteu mi je jela glavnicu, ali sam imao sreće sa tempiranjem prve uplate u Erste koja je bila puno veća od druge pa je plus sa te uplate izvlačio stvar. Odlučio sam da ću prodati udjele kad se dobit od prve uplate u Erste i gubitak od druge izjednače. Tako sam i učinio, nažalost korekcija je išla još jače nego što sam mislio pa sam iz Erstea ukupno izašao sa nekih par stotina kn minusa.

Iz Pekitija sam izašao, kad se uračunaju izlazne naknade, sa nekih 40% plusa. Čini mi se (ne da mi se sad tražiti ugovor), da sam udjele u Pekitiju prodao po nekih 206-7 kn, kad se uračuna izlazna to je oko 203, a sad su na 190... Tako da mi zasad nije žao što sam izašao.

Trenutno je lova (like in the good 'ol days) oročena

U fondove se ne vraćam dok se ne riješe sva sranja sa recesijom u Americi, ZERP, pregovori sa EU, Kosovo, Nikolić i te stvari.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 23:15   #7
2011 g.?
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 23:17   #8
clouseau tnx na grafu i trudu
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 00:07   #9
Ja sam prije 2 tjedna pop....o i rasprodao sve udjele u fondovima, sa zanemarivim minusom kad se crta podvuče. (ne računam tu prijašnju rasprodaju fondova radi kupovine HT-a, tad je bio deblji plus). PBZ fondovi podbacili totalno, Ilirika JIE još ajde nekako.
Ali moglo je biti i gore, mogao sam kupiti AC Rusiju...
Neću više ulagati u fondove, ako već trebam spušiti onda bar da to sam učinim sa dionicama! Bar ću to učiniti u kraćem vremenu a ne rastezati agoniju mjesecima!

Na sreću sve dionice osim PBZ-a sam na vrijeme frknuo tako da sam samo na tome imao minus. No i njega sam (hvala bogu) prodao iznad 1.600.

Sad sam kupio par odabranih pa ćemo vidjeti čija majka crnu vunu prede!
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 00:52   #10
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
U fondovima sam malo više od godinu dana. Još mi je portfelj u plusu (iako je taj plus sve manji i manji). Novac nisam uložila kratkoročno, tako da pokušavam (za sad mi ide) ostati smirena kad vidim kako cijene udjela iz dana u dan padaju. Naravno da bi mi bilo ljepše svaki dan pogledati portfelj (ovisna sam o gledanju svaki dan) i vidjeti kako raste, međutim savjesna sam da je svakodnevni dugotrajni rast nemoguć i da su korekcije s vremena na vrijeme normalne. Vjerujem u fondove koje sam odabrala i kako će dugoročno donijeti samo dobit (ovu zadnju rečenicu sama sebi ponavljam nekoliko puta dnevno) .

I za vrijeme ove korekcije bih kupovala da imam love.




Koliko vi rizika možete podnijeti kada se radi o fondovima/dionicama?

Potpisujem sve gore navedeno.

Moje je mišljenje da na burzu ili fondove ( ili kladionicu) možeš izači sa lovom koju možeš riskirati. Prema tome ja sam preuzela rizik i odredila minus koji mogu tolerirati.
__________________
ae...
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 01:15   #11
Za moju lovu me nije jako briga jer mi je cilj dupliciranje za 4. god. Sve ispod je samo plus. Tu nemam aktivni pristup.

Novac od lombarda sam izvadio van.
marlboro men is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:41   #12
Nisam dugo u fondovima. Izašla prije prve korekcije (11 mj.) iz Erste-a, ponovo ušla odmah nakon korekcije, napravila neku siću, izašla ušla početkom godine u Iliriku i jučer izašla s minusom. Odmah ušla u dionice, nadajući se kraju korekcije. Ali ovaj Cobex

Da imam više love, ušla bi u ZB i tamo bi ulazila i izlazila svaki dan, ako treba, bez naknade. Mislim da je to opisao majstor (zaboravila sam nick, sorry) u chat-u. Jedino sam tako uspijela zaraditi nešto u 12 mjesecu dok erste nije imao naknade.

Da li ću se vratiti u fond? Neznam, pratit ću situaciju, podijelit ću svu lovu, pa veći dio u novčani, a ostatak za kockanje, što na burzi, što u fondu - vidjet ćemo.

Imam nešto i u stambenoj.
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 12:18   #13
Kako se ponašam za vrijeme korekcije?

Lupam, razbijam, prijetim, vičem, čupam kosu, obrve i dlake na nogama.

P.S. povremeno uplatim u neki od fondova kako bi smanjila minus i onda shvatim da sam pala još dolje i nakon toga ponovo činim sve ove gore navedene radnje.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 00:50   #14
u zadnje vrijeme se palim na zen budizam i redovno konzultiram I Ching kinesku knjigu promjene

pitanje: "da li ce pekiti narasti 10% slijedeca 3 mjeseca?"
odgovor: Thus the superior man
Understands the transitory
In the light of the eternity of the end.

zarekao sam se sve povuci iz fondova 15. travnja i natrag uloziti u kasnu jesen
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 10:15   #15
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
zarekao sam se sve povuci iz fondova 15. travnja i natrag uloziti u kasnu jesen
ovo je šala, jel tak?
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 17:23   #16
Citam sve moguce analize, vijesti, ne skidam se s kompa, zapostavljam drustveni zivot
Proucavam kako se koji fond snalazi u krizi, kako koja dionica ide...

I ljutim se na sebe sto jos nisam naucila, da kad burza rokne dolje a ima vise ozbiljnih problema da se treba odmah povuci i ne zalit izlazne naknade.

2-3% izlazne daleko je manje od 10 i vise %.

Eto

Znam da vam svima treba optimizma, imala sam ga do neki dan, al previse je losih momenta i kod nas (ZERP, EU, inflacija, najave o svega 2 % rasta, cijene ) u susjedstvu izbori NIkolic, Kosovo, USA recesija, EU sijedi trend.
Mislim da je ovo vise nego dovoljno za otic do daljnjeg s burze
__________________
hranim se zelenim strelicama, špinat je za Popaja
popajica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 20:45   #17
naravno da se ne salim. ocekujem skok u trecem mijesecu nakon iyvjesca firmi koja ce vecinom biti dobra inakon toga grabim lovu i u sigurnije luke preko ljeta tj. cuvene sezone kiselih krastavaca ili ne daj boze bozanskih intervencija u domace trziste. citam trader almanah za 2008, lijepo pise kako se povijest ponavlja
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 21:54   #18
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
. . . nakon toga grabim lovu i u sigurnije luke preko ljeta tj. cuvene sezone kiselih krastavaca ili ne daj boze intervencija u domace trziste. citam trader almanah za 2008, lijepo pise kako se povijest ponavlja
samo bih želio znati, zašto uvijek čitaš i razumiješ samo ono što želiš ?

- ili uvijek samo navodiš ono što ti odgovara, od pročitanoga ?
__________________
„ . . . sa novcem je kao i sa vremenom, dovoljno ga ima, samo je nepravilno raspoređen . . . „
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 22:36   #19
Trader almanah za 2008?



ja čitam gospodarstveni list!
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 22:56   #20
ne gledam kako stoje iako je velika cifra u pitanju
najvise u aktivu i globalu koje sam kupio aktiv po 112 a global po 133
tako da nema mjesta panici
ekstrem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.