Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2012., 20:07   #1
Slijedi me, o Adame, jer ja sam Put, Život i Istina!

Evo nešto za proširenje vidika molio bih vas da pažljivo pročitate i naravno ukoliko netko želi argumentirati s konkretnim argumentom a tipa to je ovo ili ono bez argumentacije izbjegajite a ako nema argumentacije molio bih neka se prebaci na gornji pdf gdje su ozbiljniji odgovorii.

HERUVIM I ADAM

Heruvim se ovako obrati tragaocu: „Čoveče, prah si i u prah ćeš se vratiti. Oblikovao te je Graditelj Oblika; pripadaš sferi oblika, a dah koji je udahnut u tvoju dušu bio je dah oblika i poput plamena će svetlucati. Ne možeš biti više od onoga što jesi. Ti si stanovnik spoljašnjeg sveta i zabranjeno ti je da uđeš na ovo unutrašnje mesto.
A Adam odvrati: „Mnogo sam puta stajao u ovom dvorištu i molio prijem u kuću moga Oca, a ti si me odbijao i vraćao me nazad da lutam u tami. Tačno je da sam oblikovan od zemlje i da onaj koji me načinio na mene nije mogao preneti blagodet besmrtnosti. Ali me više nećeš otpravljati odavde; jer, lutajući u tami, otkrio sam daje Svemogući odredio moje spasenje, jer je iz najskrivenije Misterije poslao Svog Jedinorođenog, koji je na sebe preuzeo svet koji je oblikovao Demijurg. Razapet je na elemetima tog sveta, a iz Njega je potekla krv moga spasenja. A Bog je Svoju kreaciju, ulazeći u nju, oživeo i u njoj je postavio put koji vodi do Njega. Mada mi Onaj koji me načinio nije dao besmrtnost, besmrtnost je inherentna samoj zemlji od koje sam sastavljen, jer pre no što je svet proizveden i pre no stoje Demijurg postao Regent Prirode, večni Život ostavio je svoj otisak na licu Kosmosa. Ovo je njegov znak - Krst. Da li mi i sada ne dozvoljavaš ulaz, meni koji sam konačno spoznao tajnu o sebi?"
A glas odvrati: „Onaj koje svestan, JESTEl Evo!"

Gledajući oko sebe, Adam se nađe na blistavom mestu,u čijem središtu stojaše drvo sa svetlucajućim draguljima umesto voća i krilatom zmijom, okrunjenom dijademom od zvezda, obavijenom oko njegovog stabla. Beše to glas zmije što mu govoraše.

„Ko si ti?", upita Adam.
„Ja sam Sotona", odgovori zmija, „koji je kamenovan; ja sam Protivnik - Gospod koji je protiv tebe, onaj koji se zalaže za tvoje uništenje pred Večnim Sudom. Bio sam tvoj neprijatelj od dana kada si načinjen; ja sam te uveo u iskušenje; ja sam te isporučio u ruke zla; ja sam ti naneo štetu; uvek sam se trudio da ostvarim tvoju propast. Ja sam čuvar Drveta Poznanja i zakleo sam se da niko od onih koje mogu da zavedem neće uzeti njegovih plodova."

Adam odvrati: „Nebrojeno vekova bio sam tvoj sluga. U svom neznanju slušao sam tvoje reči i one su me odvele na staze jada. Smestio si u moj um snove o moći, a kada sam se borio da ostvarim te snove, oni mi ne donesoše ništa do bola. Ti si posejao seme želje u meni, a kad sam žudeo za telesnim stvarima, agonija beše moja jedina nagrada. Ti si mi poslao lažne proroke i lažno rasuđivanje, a kad sam se trudio da shvatim veličinu Istine, uvideo sam da su tvoji zakoni lažni i samo čamotinjom behu nagrađene moje težnje. Završio sam s tobom zauvek, o vešti Duše! Umorio sam se od tvog sveta iluzija. Neću više da radim u tvojim vinogradima nemorala. Skloni se iza mene, iskušavaču i domaćinu iskušenja. Nema sreće, nema mira, nema dobra, nema budućnosti u doktrinama sebičnosti, mržnje i strasti, koje ti propovedaš. Sve te stvari odbacujem. Odbijam tvoju vlast zauvek!"

A zmija odgovori: „Pogledaj, o Adame, prirodu tvog Protivnika!" Zmija nestade u zaslepljujućem sunčanom rasprskavanju sjaja, a na njenom mestu pojavi se anđeo, blistav u sjajnoj, zlatnoj odori, s velikim skarletnim krilima, koja se širiše od jednog do drugog kraja neba. Užasnut i pun strahopoštovanja, Adam pade pred božanskim stvorenjem.
„Ja sam Gospod koji je protiv tebe i na taj način ostvaruje spasenje tvoje", nastavi glas. „Mrzeo si me, ali ćeš me kroz nastupajuće vekove blagosiljati, jer sam te izveo iz sfere Demijurga; ja sam te okrenuo protiv iluzije svetovnosti; ja sam te odbio od želje; ja sam probudio u tvojoj duši besmrtnost, u kojoj i sam učestvujem. Sledi me, o Adame, jer ja sam Put, Život i Istina!"

Zadnje uređivanje Kitim : 09.12.2012. at 20:21.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 20:45   #2
Kitime, ja bih te molila da navedeš izvor ovoga teksta....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 22:51   #3
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Kitime, ja bih te molila da navedeš izvor ovoga teksta....
Sviđa ti se ili ne?

Ok naći ću.,mislim da je iz starog jednog Nazaren codexa i vezano je za Ofite koji su Ofijoskus ili Serpentine držali kao spasitelja i otuda ideja da je Krist Zmija koja truje i lječi(u starom zavjetu imamo zmiju koju bog šalje kao otrov ali i zmiju koja lječi i tu je Mojsije podignuo u pustinji).Inače i u evandjeljima Isus pominje da se sin čovječiji poput Mosjieve zmije u pustinji ima uspraviti i kao takav biti lijek.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 23:39   #4
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Sviđa ti se ili ne?

Ok naći ću.,mislim da je iz starog jednog Nazaren codexa i vezano je za Ofite koji su Ofijoskus ili Serpentine držali kao spasitelja i otuda ideja da je Krist Zmija koja truje i lječi(u starom zavjetu imamo zmiju koju bog šalje kao otrov ali i zmiju koja lječi i tu je Mojsije podignuo u pustinji).Inače i u evandjeljima Isus pominje da se sin čovječiji poput Mosjieve zmije u pustinji ima uspraviti i kao takav biti lijek.
zanimljiv je tekst.bilo bi dobro da nađeš izvor....

s tim Nazarenima me podsjećaš na jednog forumaša....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 00:22   #5
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
zanimljiv je tekst.bilo bi dobro da nađeš izvor....

s tim Nazarenima me podsjećaš na jednog forumaša....
Našao sam odakle mi taj tekst.Iz knjige tajna učenja sviju epoha i pominju rečenicu prije da ima veze s Esenima i Henokovom vizijom i nastavlja se ono što sam pisao.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 08:43   #6
I mene bi zanimalo otkud je taj tekst, kojoj kulturi je pripadao, kako je ista interpretirala dotični tekst...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 10:16   #7
Ovaj Brahma mi je zanimljiv

Manly Palmer Hall .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 10.12.2012. at 10:18. Reason: što bi rekao Šiva na to ?
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 11:15   #8
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
I mene bi zanimalo otkud je taj tekst, kojoj kulturi je pripadao, kako je ista interpretirala dotični tekst...
Bukvalno a kako drugačije?Ukazao mu se Heurvin koji je sam Gospod i nema se tu što pametovati.Ovo je istinit događaj.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 21:11   #9
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Bukvalno a kako drugačije?Ukazao mu se Heurvin koji je sam Gospod i nema se tu što pametovati.Ovo je istinit događaj.
Ok, ako tako kažeš. No otkud to, tko je to napisao, gdje, kada?
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 21:45   #10
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
zanimljiv je tekst.bilo bi dobro da nađeš izvor....

s tim Nazarenima me podsjećaš na jednog forumaša....
Naslov je bezveze pa ne vjerujem.... a tekst ne mogu čitati jer sam sebe ograničio njenim izvorima...
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 01:24   #11
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ok, ako tako kažeš. No otkud to, tko je to napisao, gdje, kada?
Što ok?Pa nemoj meni te fore dvoaršinske gdje Kuran je sve bukvalno objava nema značenja bla bla a drugi bi trebalo je li kopati koja značenja su.Sam BOG se objavio ALO nema priča više .AMEN
Umrite od ljubomore jer u kriva boga vjerujete.A napisao je sam BOG na papir jednom Nazarenu u 1st.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 08:19   #12
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Što ok?Pa nemoj meni te fore dvoaršinske gdje Kuran je sve bukvalno objava nema značenja bla bla a drugi bi trebalo je li kopati koja značenja su.Sam BOG se objavio ALO nema priča više .AMEN
Umrite od ljubomore jer u kriva boga vjerujete.A napisao je sam BOG na papir jednom Nazarenu u 1st.
Pa najnormalnije te pitam otkud ovo, kao da bi mene pitali kad je Kur'an napisan i u kojoj sredini. Čemu ova ljutnja?

Ajd, kad ti prestane zabrana, raspravit ćemo to.

P.S. Off, (zato mala slova) Ja sam prvi koji će reći da se Kur'an ne može uvijek doslovno shvaćati.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 14:21   #13
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
I mene bi zanimalo otkud je taj tekst, kojoj kulturi je pripadao, kako je ista interpretirala dotični tekst...
Tekst je izvađen iz knjige: Tajna učenja svih epoha autora Manly Palmer Hall-a , jedne osebujne i svestrane ličnosti, mističnog filozofa, po svojim svjetonazorima ličnosti kompatibilne masonstvu (komparativno izučavanje svih religija kao sredstvo za duhovnu evoluciju), ali čiji član navodno nikada nije bio, iako je, čak 17 godina prije smrti promoviran u 33. stepen:
Quote:
Zbog svojeg doprinosa promicanju masonskih ideja, godine 1973. Manly P. Hall je promoviran u 33., najviši stupanj, unatoč činjenici da tijekom života nije pripadao nijednoj masonskoj loži. Ovo priznanje je dobio zbog niza knjiga napisanih o filozofskim osnovama slobodnog zidarstva.
Na ovom linku postoji zanimljivo obrađen članak o M.P.Hall-u:
http://www.hermetizam.com/index.php?...134&Itemid=117

Vezano za tvoje pitanje, iz teksta sa linka koji sam dao:
Quote:
U ovom je ranom razdoblju Manly P. Hall započeo s pripremama za svojevrsni magnum opus, koji će biti objavljen 1928. godine, pod naslovom The Secret Teachings of All Ages (Tajno učenje svih vjekova). U potrazi za drevnom mudrošću Hall je na svojim dugim putovanjima tijekom 1923. i 1924. godine posjetio mnoge kulturne centre u Aziji, Evropi i Egiptu. Omiljeno mjesto za istraživanje starih i rijetkih tekstova bio mu je londonski British Museum. Zahvaljujući svojem poznanstvu s generalom Younghusbandom (vođom britanske ekspedicije na Tibet) bio mu je omogućen pristup ekskluzivnom materijalu muzeja, originalima vrlo rijetkih i dragocjenih drevnih rukopisa.
lijepo se vidi da je on svoje djelo utemeljio na nekakvim drevnim dokumentima, među kojima možda postoji i dokument koji sadrži gornji tekst (sa uvoda teme) za koji autor teme tvrdi da ga Bog lično napisao jednom Nazarencu u 1. stoljeću, te ga u svom prethodnom postu nejasno povezao sa Esenima.

Ovdje moram da naglasim ironiju apsolutne nekompatibilnosti tona kojim ti se autor teme obratio, drsko i ekskluzivno bezobrazno, i teksta sadržanog u knjizi čovjeka koji je smatrao da je neophodno uporedno izučavanje religija kako bi se postigla duhovna evolucija čovjeka, a koji autor teme izvlači iz konteksta kako bi svojom drskošću zaglušio tvoje pitanje.
Da je barem tekst čitao i postao iz originalnog rukopisa, moglo bi se reći da on ima temelj za svoje, naizgled, nepokolebljivo uvjerenje, ali, ovako sve zajedno ostavlja mučninu...


Bilo kako bilo, postirani teks je, osim što je zanimljiv, izuzetno kontroverzan, čak i za današnje doba, a kamoli za vremena iz kojih se tvrdi da potiče.

Monoteizam u tekstu je apsolutan! Prema tekstu Bog je istovremeno i Lucifer...

Istražujući malo o Hallu pronađem nekakav seminarski rad koji vjerovatno potječe sa nekog kršćanskog teološkog univerziteta, u kom autor Halla karakteriše kao "još jednog u nizu, masonskog pisca, koji slavi Lucifera", između ostalog nazivajući ga "svjetlonošom".
A ja, čitajući o Hall-u i njegovom djelu, vidim da je on mnogo istraživao naučio i znao o mnogim religijama, sektama, duhovnim, mističnim ili filozofskim pravcima, te ta svoja znanja i saznanja prezentirao kroz navedeno djelo, ali i mnoga druga djela. Autor je oko 150 različitih djela i održao je desetine hiljada predavanja tokom svog života na različite teme.


Dakle, vjerovatno - ranokršćanski (ili starohebrejski?) tekst koji je sigurno bio među prvim na spisku za uništenje, onda kada je od strane rimske države favorizirana varijanta kršćanstva krenula u totalni obračun sa svim drugim pravcima koji su tada postojali, a koji je nekim čudom preživio ta nezgodna i turbulentna vremena po sve one koji su mislili i radili drugačije od, tada već, službenog državnog kršćanskog svjetonazora čiji je glavni argument u prilog bio - sila i represija.

Zadnje uređivanje RIOBOSS : 11.12.2012. at 14:27.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 15:14   #14
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post

Ovdje moram da naglasim ironiju apsolutne nekompatibilnosti tona kojim ti se autor teme obratio, drsko i ekskluzivno bezobrazno, i teksta sadržanog u knjizi čovjeka koji je smatrao da je neophodno uporedno izučavanje religija kako bi se postigla duhovna evolucija čovjeka, a koji autor teme izvlači iz konteksta kako bi svojom drskošću zaglušio tvoje pitanje.
Da je barem tekst čitao i postao iz originalnog rukopisa, moglo bi se reći da on ima temelj za svoje, naizgled, nepokolebljivo uvjerenje, ali, ovako sve zajedno ostavlja mučninu...
Pa iako je off, prokomentrati ću jer nije ni prvi ni zadnji put da se ovo dogodilo. U smislu: netko ima potrebu braniti svoje viđenje tako što napada viđenje drugih (i to ničim isprovociran). Nisam to nikad razumio, a posebice ne u kontekstu toga da bi se duhovni napredak u praksi trebao najprije reflektirati smanjenjem ili potpunim izostankom potrebe za vrijeđanjem stavova ili svjetonazora drugih. Neslaganje je jedno, ugroženost i vrijeđanje drugo.


Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo, postirani teks je, osim što je zanimljiv, izuzetno kontroverzan, čak i za današnje doba, a kamoli za vremena iz kojih se tvrdi da potiče.

Monoteizam u tekstu je apsolutan! Prema tekstu Bog je istovremeno i Lucifer...

Istražujući malo o Hallu pronađem nekakav seminarski rad koji vjerovatno potječe sa nekog kršćanskog teološkog univerziteta, u kom autor Halla karakteriše kao "još jednog u nizu, masonskog pisca, koji slavi Lucifera", između ostalog nazivajući ga "svjetlonošom".
A ja, čitajući o Hall-u i njegovom djelu, vidim da je on mnogo istraživao naučio i znao o mnogim religijama, sektama, duhovnim, mističnim ili filozofskim pravcima, te ta svoja znanja i saznanja prezentirao kroz navedeno djelo, ali i mnoga druga djela. Autor je oko 150 različitih djela i održao je desetine hiljada predavanja tokom svog života na različite teme.


Dakle, vjerovatno - ranokršćanski (ili starohebrejski?) tekst koji je sigurno bio među prvim na spisku za uništenje, onda kada je od strane rimske države favorizirana varijanta kršćanstva krenula u totalni obračun sa svim drugim pravcima koji su tada postojali, a koji je nekim čudom preživio ta nezgodna i turbulentna vremena po sve one koji su mislili i radili drugačije od, tada već, službenog državnog kršćanskog svjetonazora čiji je glavni argument u prilog bio - sila i represija.
Znači tako. Eto, pa samo sam to i tražio, malo konkretnih informacija. Hvala ti na ovako opsežnom obrazloženju, sad ću moći i sam dalje kopati po tome jer imam temelj.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 17:01   #15
Odgovori koji vam ne pašu su samo OGLEDALO VAŠE VJERE ,zato sve dok se ne otvorite u smislu da netko vašu vjeru može dovesti u pitanje na način da značenje je simbolično a ne bukvalno, dotle ne očekujte ni od drugih da vas tretiraju drugačije.
Dakle ponaavljam da se usvoji gradivo: OVAJ TEKST JE SAMA OBJAVA BOGA OSOBNO I TU SE NEMA ŠTO RASPRAVLJATI i dovoditi u pitanje jeli ili nije.A i prva objava jer Adam je prvi.
Dakle ima li tko nešto slično?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:16   #16
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Odgovori koji vam ne pašu su samo OGLEDALO VAŠE VJERE
A tko kaže da nam odgovori "ne pašu"? I što to znači "ne pašu"?
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:19   #17
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
A tko kaže da nam odgovori "ne pašu"? I što to znači "ne pašu"?
Nisam mislio na tekst iz uvoda teme nego na onu moju umjetno isceniranu reakciju gdje samo izričem stav religijskih grupa na otvoren način i onda se zaprepaste kad vide se u ogledalu.
Sad razumješ?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:28   #18
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na tekst iz uvoda teme nego na onu moju umjetno isceniranu reakciju gdje samo izričem stav religijskih grupa na otvoren način i onda se zaprepaste kad vide se u ogledalu.
Sad razumješ?
Ok.
Samo mene je zaista zanimalo otkud taj tekst, ne u smislu da ga idem negirati ili tražiti rupe u njemu nego da naučim više o tome. Već sam se načitao kršćanskih, islamskih, židovskih, taoističkih, budističkih, hinduističkih, indijanskih, gnostičkih i drugih knjiga ali ovo još nisam vidio. Zato sam pitao.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:46   #19
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ok.
Samo mene je zaista zanimalo otkud taj tekst, ne u smislu da ga idem negirati ili tražiti rupe u njemu nego da naučim više o tome. Već sam se načitao kršćanskih, islamskih, židovskih, taoističkih, budističkih, hinduističkih, indijanskih, gnostičkih i drugih knjiga ali ovo još nisam vidio. Zato sam pitao.
Po meni je nebitno je li ga sastavio onaj ili onaj ili ja npr,bitan je smisao a isto tako nebitno je je li iz 10000 prije nove ere ili prije 10 godina.
Neka svatko pije s izvora ako ima što za piti iz teksta,nikome se ne nameće itd

A sad o piscima:

Što se tiče Ofita koji su kršćanska sekta oni su smatrali Zmiju kao spasitelja svjeta koji je kako vidimo dvostruka Zmija i to je srž i Hermetizma također.
Već sam pomenuo da dvostruka zmija ima u Mojsijevim knjigama mislim da je Exodus u pitanju gdje obe zmije bog šalje i da truje i da lječi.

A o Ofiuskusu Zmiji možda drugi put...

A ako te interesiraju slične stvari kupi od Palmera Hala, tajna učenja sviju epoha...
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:32   #20
Jest, i Rioboss je preporučio tu knjigu, ok hvala ti na informaciji.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.