Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2013., 22:05   #1
Kakvi se praznici čestitaju u bosanskom mainstreamu?

Pomozite mi, dragi znatoci! Znatok na ruskom znaci onaj koji je u necemu vjest nekim sada meni bliskim bosancima muslimanske vjere zelim cestitati praznike. A Bog mi pomogne da znam koje. Na primjer, na klixu pise da je veceras Lejlatul berat. A da li ga se cestita i kome i kako, nigdje ne pise

Naucite me. I uputite na knjige o bosanskom islamu kao tradiciji da bih mogao nauciti i malo se vise u tome razabirati.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 00:23   #2
Nema tu neke filozofije. Jedino što čestitamo to dva Bajrama, Hidžretsku Novu Godinu čestitamo je ali ne obilježavamo s nekim velikim spektaklom. A ovo, Lejletu-l Berat, Lejletu -l- kadr, Lejletu -l- miradž, to potanko obilježavamo, ali ih ne čestitamo, bar u mom okruženju te "Lejletu" noći se ne čestitaju. Znači samo dva Bajrama i Nova godina.

Što se tiče knjiga, ne postoji niti jedna o "bosanskom islamu", sve je to jedan Islam - arapski, i koju god pročitaš trebalo bi te zadovoljiti. A te neke islamske tradicije po državama su samo novotarije koje su zabranjene.
Oprosti, što ja ovako 'na široko'.
lover11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 05:12   #3
Ne moze me i nece zadovoljiti. Niko me nece uvjeriti da je nesto crno kad vidim da je bijelo. Vidim ocima koliko vase poimanje islama nije isto sto kod Arapa...a steta ako se to ne priznaje i ne uzima u obzir...na taj macin se unistava bosanska posebnost. Plus, ako je iz centrale ne znaci da je dobro. Treba biti otvoren i primati od drugih, nesto sa cim Arapi imaju puno problema a vi puno manje. Al dobro. To je filozofija.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 10:47   #4
U pravu je lover... nema nekog usteljnog načina čestitanja mubarek noći... mubarek znači nešto kao blagoslovljeno

recimo, ako već želiš čestitati možeš to reći na B/H/S
neka ti je blagoslovljena noć
možeš čestitati tako što ćeš reći Allah mubareći
ili "Allah mubarek osun"
možeš čestitati i sa riječima: "ima li te halve?"
kod nas je običaj da se za mubarek noći peče halva
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:24   #5
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
U pravu je lover... nema nekog usteljnog načina čestitanja mubarek noći... mubarek znači nešto kao blagoslovljeno

recimo, ako već želiš čestitati možeš to reći na B/H/S
neka ti je blagoslovljena noć
možeš čestitati tako što ćeš reći Allah mubareći
ili "Allah mubarek osun"
možeš čestitati i sa riječima: "ima li te halve?"
kod nas je običaj da se za mubarek noći peče halva
hvala!!!
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 11:46   #6
ma samo se opusti.

nismo mi prznice, osim ako si ti prznica.

ne moraš čak pokazati ni da razumiješ, dovoljno je samo pokazati da poštuješ.

evo za desetak dana će ramazan. to je mjesec posta.
kod muslimana se posti tako što se čovjek usteže od jela i pića od nastanka zore do zalaska sunca.
S obzirom da su ljetne vrućine, da je dan dug, posti se oko 17 sahata mnogi neće postiti, ali nemoj to uzeti za zlo nego osluškuj noći ramazanske.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.