Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 23:30   #1
Lightbulb Jugoslavenski trockisti

Dosta kratko i jasno pitanje/molba - zanimaju me neki izvori i podaci o trockističkom pokretu u Jugoslaviji, bilo Kraljevini, bilo FNRJ/SFRJ.

Ako netko malo prolista Titova sabrana djela iz perioda 1930-ih, vidjet će da se konstantno spominju trockisti unutar partije, izvan partije, u emigraciji itd. Na primjer:

Quote:
Tito kaže:
Organizacija trockista

Poznato nam je da trockisti u Beogradu imaju svoj pokrajinski i gradski komitet, a u Mariboru mjesni komitet na čelu sa Švarcom, bivšim članom Partije, koji je kasnije postao izdajnik. Pošto u Mariboru dugo nije bilo partijskog rukovodstva, koje je policija razbila još 1936. godine, trockisti u Mariboru su mnogo ojačali. Mariborski trockisti održavaju vezu sa Zagrebom, ali ja nisam mogao utvrditi ko u Zagrebu stoji s njima u vezi. Trockisti u Mariboru uspjeli su da uzmu u svoje ruke neke kulturne organizacije, kao, na primjer, "Vzajemnost". Oni imaju ovdje svoje pristalice među intelektualcima, ali i među radnicima koji su pali pod njihov uticaj.

Kad su naši drugovi u Mariboru obnovili naše partijske organizacije i počeli borbu protiv trockista, ovi su izgubili tlo pod nogama. Ali to ne znači da su oni izgubili svoje pozicije. S njima ćemo imati još mnogo posla, jer im pomažu mariborski hitlerovci, kao i ovi njima. Uz to se mora napomenuti da naši drugovi u Sloveniji još potcjenjuju trockističku opasnost.

U Zagrebu su poznati samo neki trockisti, kao, na primjer, Kus-Nikolajev, Magdić, Rihtman i drugi. Ali, po mom mišljenju, u Zagrebu postoji organizacija trockista, što se može vidjeti iz razornog rada koji se sistematski sprovodi, kao što su na primjer: kampanja protiv Sovjetskog Saveza, širenje raznih glasina, potkopavanje ugleda rukovodećih drugova, zatim kampanja protiv proglasa CK povodom "Anschluss"-a. Pod uticajem ove kampanje čak i neki naši rukovodeći drugovi smatraju da je pomenuti proglas patriotski i da se mi ne možemo orijentisati na zajednički rad sa svima.

U Zagrebu postoji veliki broj raznih intelektualaca, kao, na primjer, među piscima i drugim profesijama, koji su, po mom mišljenju, sumnjivi u pogledu veze s trockistima. Takvi su, na primjer, Bogdanov, profesor Marić, a stav poznatog književnika Miroslava Krleže nije jasan. Poznati komunista Brajer, koji je zajedno sa mnom bio optužen na procesu 1928. godine i koji je kasnije nekoliko puta bio hapšen i uvijek se dobro držao, danas u svojoj knjižari prodaje knjige A. Cilige i druge trockističke knjige. (J.B.Tito, Sabrana djela, sv. 4, str. 96-97, Izvještaj o Partiji)
Zanima me koliko je tu bilo istine a koliko se samo radi o unutarpartijskim obračunima u kojima se epitet "trockist" koristio samo kao sredstvo rušenja integriteta pojedinaca. Naravno, znam(o) da su neki (samoproglašeni) trockisti zaista djelovali na području Kraljevine Jugoslavije - pri čemu mislim na Antu Ciligu - ali još nisam naišao na neki izvor koji bi se neutralno bavio konkretnim trockističkim organizacijama.

Nakon Drugog svjetskog rata u emigraciji je postojala jugoslavenska trockistička grupa koja je 70-ih ili 80-ih po SFRJ vršila propagandnu djelatnost. Također bi me zanimalo više informacija o njima ili nekoj drugoj grupaciji.
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:49   #2
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Nakon Drugog svjetskog rata u emigraciji je postojala jugoslavenska trockistička grupa koja je 70-ih ili 80-ih po SFRJ vršila propagandnu djelatnost. Također bi me zanimalo više informacija o njima ili nekoj drugoj grupaciji.
To i mene zanima. Kakvu točno propagandnu djelatnost su radili, ima li nekih slučajeva koji su odjeknuli (postali poznati), i što su točno tražile te grupacije..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 00:18   #3
Krleža je nešto pisao o tome u Dijalektičkom antibarbarusu, ako me pamćenje dobro služi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 00:46   #4
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
To i mene zanima. Kakvu točno propagandnu djelatnost su radili, ima li nekih slučajeva koji su odjeknuli (postali poznati), i što su točno tražile te grupacije..
Mislim da su završili na sudu i koliko mi je poznato, branio ih je nitko drugi nego Vladimir Šeks

Quote:
Leteća kaže:
Krleža je nešto pisao o tome u Dijalektičkom antibarbarusu, ako me pamćenje dobro služi.
Zanimljivo, trebao bih to konačno pročitati. Ali da, to je period kad je i Krleža bio na nož s partijskim rukovodstvom; ako je itko znao kakvo je pravo stanje s komunističkom opozicijom, onda je to on.
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 00:57   #5
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Mislim da su završili na sudu i koliko mi je poznato, branio ih je nitko drugi nego Vladimir Šeks
Koji tada nije bio ni u kurcu.

Ili misliš na nekog njegovog imenjaka?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:06   #6
Hm, trebate znati da je izraz "trockist" u doba čistki bio u prvom redu priručna ideološka optužba za sve i svašta, dok je sama veza s naukom Trockoga bila daleeeko na sporednom planu.

Od jugoslavenskih i hrvatskih komunista koji zaista jesu bili za Trockoga na prvu mi pada na pamet Ante Ciliga, iz vremena dok je boravio u Rusiji dakako.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:17   #7
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Hm, trebate znati da je izraz "trockist" u doba čistki bio u prvom redu priručna ideološka optužba za sve i svašta, dok je sama veza s naukom Trockoga bila daleeeko na sporednom planu.

Od jugoslavenskih i hrvatskih komunista koji zaista jesu bili za Trockoga na prvu mi pada na pamet Ante Ciliga, iz vremena dok je boravio u Rusiji dakako.
Ma jasno, sve što je tridesetih godina izlazilo iz Staljinove linije je nazivano trockizmom.

Ali nisam znao za ove propagandne trockističke "diverzante". I bilo bi zanimljivo znati koja je točno njihova ideologija bila i što su tražili od SFRJ.
Pretpostavljam da nisu radili diverzije poput ustaške ili četničke emigracije?

A za Šeksa ništa neobično, on je i Šešelja branio na sudu svojevremeno.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:27   #8
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A za Šeksa ništa neobično, on je i Šešelja branio na sudu svojevremeno.
Khm, govorimo o tridesetima. A Šeks baš i nije toliko star kao što izgleda.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:29   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koji tada nije bio ni u kurcu.

Ili misliš na nekog njegovog imenjaka?
Mislim na ekipu iz 70-ih koja se organizirala u emigraciji i nešto sitno operirala u Jugoslaviji. Njih je na sudu branio Šeks, ne ove o kojima je Tito pričao
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:31   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Khm, govorimo o tridesetima. A Šeks baš i nije toliko star kao što izgleda.


Mislio sam na trockističke organizacije nakon 1945. Ovo mi je prvi glas da su postojale.
A ovo tridesetih je druga priča.
O tome nakon čitanja Dijalektičkog antibarbarusa.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:33   #11
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Mislim na ekipu iz 70-ih koja se organizirala u emigraciji i nešto sitno operirala u Jugoslaviji. Njih je na sudu branio Šeks, ne ove o kojima je Tito pričao
Koliko znam, među njima nisu bili trockisti nego staljinisti. Velika razlika.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:33   #12
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Mislim na ekipu iz 70-ih koja se organizirala u emigraciji i nešto sitno operirala u Jugoslaviji. Njih je na sudu branio Šeks, ne ove o kojima je Tito pričao
Pa ima li ikakve literature, linkova, išta? Jel to na šemu Baader-Meinhof ili?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:35   #13
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko znam, među njima nisu bili trockisti nego staljinisti. Velika razlika.
A evo ja ne znam ni za staljiniste koji su operirali po Jugoslaviji sedamdesetih. Taman kad pomislim da više manje sve o tome znam..eto ga na.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:42   #14
Evo našao sam par linkova, vezanih uz lik i djelo jednog od tih post-68 trockista, Pavluška Imširovića:

Link 1
Link 2
Link 3

Nisu bili ni približno slični RAF-u ili Crvenim brigadama niti su to zapravo htjeli, vrhunac aktivnosti im je bio dijeljenje pamfleta, prevođenje i organiziranje diskusija. Lijeve terorističke organizacije su uglavnom izrasle iz nekog oblika maoizma ili anarhizma, trockisti su uvijek naglašavali potrebu za širokim radničkim pokretom (i avangardnom partijom jel). Ovi jugoslavenski su izrasli iz šezdesetosmaškog pokreta a završili su na sudu 1972. godine.
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:51   #15
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A evo ja ne znam ni za staljiniste koji su operirali po Jugoslaviji sedamdesetih. Taman kad pomislim da više manje sve o tome znam..eto ga na.
Ma sad sam ja malo sjebala kronologiju... hoće to kad se družimo sa Šeksom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:52   #16
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Evo našao sam par linkova, vezanih uz lik i djelo jednog od tih post-68 trockista, Pavluška Imširovića:

Link 1
Link 2
Link 3

Baš sam se pitao imaju li veze sa šezdesetosmašima.
Sviđa mi se tema! Čak, osobno, interesantiji mi je ovaj dio nakon 1945. Valjda mi je puna kapa više onih moskovskih optužbi: "trockist"
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 01:55   #17
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ma sad sam ja malo sjebala kronologiju... hoće to kad se družimo sa Šeksom.
hehe ne smeta ništa. Uz pivce se bistrije misli. Ali ne smijemo pretjerati!
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 19:33   #18
https://pavlusko.wordpress.com/2011/11/07/borba-protiv-trockizma-u-kp-jugoslavije/
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 19:48   #19
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
https://pavlusko.wordpress.com/2011/11/07/borba-protiv-trockizma-u-kp-jugoslavije/


citiram:
"Do ponovne organizovane i javne pojave trockizma, boljševizma-leninizma, u Jugoslaviji dolazi posle masovnog talasa radničkih štrajkova i studentskih demonstracija u 60-tim godinama prošlog veka. Taj talas masovne radničke i omladinske mobilizacije zaustavio je masovna otpuštanja radnika i tržišne reforme započete 1963 – reforme koje su zapravo bile početak stupanja jugoslovenske birokratije, pdo pritiskom imperijalizma, na put kapitalističke restauracije.

U 1971. dolazi i do prvog srpsko-hrvatskog izdanja 6 Trockijevih knjiga („Izdana revolucija“ u 2 toma, „Permanentna revolucija“, „Između imperijalizma i revolucije“, „Novi kurs“, „Terorizam i komunizam“ i „Književnosti i revolucija“), ali odmah potom i do policijske represije i do javnog političkog suđenja studentskoj trockističkoj grupi koja je uhapšena početkom januara, a osuđena u julu 1972. godine na kazne zatvora od po 2 godine zbog osnivanja Inicijativne grupe za revolucionarnu radničku partiju Jugoslavije. Prevodilac ovog srpskog izdanja ove knjige, Pavluško Imširović, danas već veteran Četvrte internacionale, bio je jedan od uhapšenih i osuđenih na tom procesu i jedini je koji se tada pred sudom javno i otvoreno izjasnio kao trockista."
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:58   #20
Super je link, nisam znao da je Pavluško imao blog. Znači po svemu sudeći, UDBA ih je najprije pohvatala nekolicinu u Jugoslaviji i nakon toga su se manje-više raspali u sektašenju koje je (još jednom) zahvatilo trockistički pokret i osobnim prepirkama.

Međutim mene ipak više zanimaju trockisti iz međuratnog perioda Sasvim moguće da ne postoji literatura na tu temu jer jebiga, nije bilo oportuno o tome pisati, a danas ili nikog ne zanima ili opet nije oportuno pokazati kako su i tu postojali komunisti koji nisu bili staljinisti.

Evo što hrvatska enciklopedija ima reći o Kus Nikolajevu kojeg spominje Tito u tekstu citiranom na početku:

Quote:
Kus Nikolajev, Mirko, hrvatski etnolog i sociolog (Zagreb, 11. V. 1896 – Zagreb, 18. III. 1961). Studirao prirodoslovne znanosti i filozofiju na Filozofskome fakultetu u Zagrebu, gdje je 1924. doktorirao. Na Sveučilištu u Berlinu slušao je predavanja iz etnologije, sociologije i ekonomije. Bio kustos Etnografskoga muzeja u Zagrebu (1925–33) i autor prvoga muzejskoga vodiča (Šetnja po Etnografskom muzeju u Zagrebu, 1927), potom radio u Radničkoj komori u Zagrebu, a tijekom rata ostao u knjižnici Glavnoga ravnateljstva za promidžbu NDH. Za Kraljevine Jugoslavije i NDH uhićivan i zatvaran zbog ljevičarskoga djelovanja, a na procesima 1946. i 1948. osuđen na dvije, odnosno na 11 godina zatvora zbog »političke suradnje s okupatorom« (pušten 1951. nakon intervencije američkoga pisca U. Sinclairea).
Zanimljivo da je i Ciliga završio kao suradnik NDH (a kasnije u emigraciji je postao nekakav nacionalistički socijaldemokrat ako to ima smisla), mada me baš zanima u kojem je svojstvu Kus Nikolajev radio u toj knjižnici i zašto je (i kada) tijekom NDH bio uhićivan zbog ljevičarske djelatnosti. No sve ovo počiva na pretpostavci da je on uopće bio trockist, a ne samo nasumični protivnik staljinizacije KPJ kojeg su prozvali "trockistom".
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.