Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2014., 00:29   #61
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Mislim da imaš potpuno krivo shvaćanje stvari. Ne mogu oni 'izglasati' da nešto što je danas teški grijeh sutra bude ok. Božji zakon se ne može mijenjati preglasavanjem, a ovo jest dio Božjeg zakona, ne puki crkveni propis.

Izvori katoličke vjere su Sv. pismo i Tradicija a po pitanju nerazrješivosti braka i pogotovo po pitanju homoseksualnosti, oni su jasni. Oni koji bi to željeli preko noći promijeniti i reći da ono što je Crkva dosad naučavala sad odjednom "puj pike ne važi" su davno prestali razmišljati kao katolici i počeli razmišljati kao menadžeri zabrinuti za osipanje broja mušterija nedjeljom.

Njih nije briga za spas ljudskih duša, nego za percepciju njihove Firme u javnosti.
Promijenila je nauk o samoubojstvu, ženama i crncima. Zašto ne bi i o homoseksualcima i lezbijkama?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 00:31   #62
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Po cemu je to seksualna orijentacija vazna za svecenicki poziv ili neku drugu sluzbu unutar RKC? Ta ionako bi svi trebali zivjeti u celibatu. Crkva ionako naucava da sama homoseksualnost nije grijeh nego prakticiranje iste. Stoga, ne vidim nikakav moralno-dvojben cin po tom pitanju. Osim naravno, ako se sama homoseksualnost ne smatra necim grijesnim.
odlično rečeno
formalno nema nikakve zapreke da RKC zaredi homosexualca za svećenika.

a u praksi mogu biti jednako tretirani kao i (poneki ) hetero svećenici koji se upuštaju u sexualne odnose...jednostavnim prešućivanjem
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 00:40   #63
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Trebalo bi se uvesti "liberalno" tumačenje?Sve ok,uhvatimo se za rukice i pjevajmo pjesme "Isus nas sve voli"?
Da, Isus voli sve ljude zato jer je umro i uskrsnuo za sve ljude.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Egzegeza
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hermeneutika
http://sh.wikipedia.org/wiki/Tekstualna_kritika
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 00:54   #64
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
odlično rečeno
formalno nema nikakve zapreke da RKC zaredi homosexualca za svećenika.

a u praksi mogu biti jednako tretirani kao i (poneki) hetero svećenici koji se upuštaju u sexualne odnose...jednostavnim prešućivanjem
Svećenike pedere prešućuju stoljećima. Ti si se jučer rodio?
Osim kad "karma is a bitch" metodologijom takve stvari završe u novinama. Eto ti dva krivo..., ovaj, kitolovca nađena u akciji. http://www.znet.hr/2014/01/policija-...su-krivolovci/
A ono što se otkrije samo je vrh ledene sante pederluka i kurvanja među klerom koja se krije ispod površine.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 01:10   #65
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Svećenike pedere prešućuju stoljećima. Ti si se jučer rodio? ............
"nije" tako
do sada ne postoje svećenici pederi, svi od reda su hetero, drže se celibata i apsolutno se suzdržavaju sexualnog čina koji je dozvoljen samo u braku.
idila !
(naravno to je formalno, dok se ne otkrije po koji slučaj koji RKC ne može izbjeći osuditi)

ali sada se ide prema tome (kako sam shvatio) da se svećenik može deklarirati kao homosexualac, (ili deklarirani homić postati svećenik) ali i dalje će biti (formalno) ok pred crkvom dok se drži podalje od nečije guzice, ili dok se ne otkrije.
radi se na formi, a praksa je nešto drugo....
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 01:19   #66
samo...nije mi jasno šta jednom pederu znači uopće što bi se mogao javno izjasniti o svojoj sexualnoj orijentaciji, ako će biti svećenik (ili već jeste) u RKC

i onako nema slobodnog sexa bilo s kim, niti braka, pa će se opet morati skrivati.
a po tome je svejedno (trebalo bi biti prema RKC) skriva li, ili neupražnjava sex sa ženom ili muškarcem, jer sexa jednostavno ne smije biti !


šta konkretno (svećenik) homosexualac dobija s tim što bi mogao reći da je to ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 01:30   #67
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
samo...nije mi jasno šta jednom pederu znači uopće što bi se mogao javno izjasniti o svojoj sexualnoj orijentaciji, ako će biti svećenik (ili već jeste) u RKC

i onako nema slobodnog sexa bilo s kim, niti braka, pa će se opet morati skrivati.
a po tome je svejedno (trebalo bi biti prema RKC) skriva li, ili neupražnjava sex sa ženom ili muškarcem, jer sexa jednostavno ne smije biti !


šta konkretno (svećenik) homosexualac dobija s tim što bi mogao reći da je to ?
A jesi i ti naivan...(naIvan )
Pa dobiva to da može reći da je u trendu, da je moderan, to je takooo cooool
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 02:42   #68
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Ne znam. Da papa kaže da Bog ne postoji ili da je jučer bila nedjelja ja kao katolik morao bih to vjerovati?

Provjeri prvo što Crkva naučava o papinoj nepogrešivosti.



Ovo zaslužuje posebnu temu!
Kako daleko bi rimokatolici slijedili svog poglavara ???
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 05:54   #69
eh, zaigrani, lijepo vas vidjeti sve ovdje kako se sarenite: jedni se nadaju blagoslovu prakticiranja homoseksualnih čina, drugi plasiraju rusenje pape, treci promoviraju svoje alternative, a neki se vec raduju mogucem opcem kataklizimickom hajsanju u Crkvi

jedini je PopijPipi na upis amary, koja se farizejski i pismoznanacki skrivajuci iza Krista pokusala pozvati na kamenovanje, odgovorio u duhu Kristova nauka: Idi, i ne grijesi vise

papa Francis ne zeli nista drugo doli dici na visi nivo i zatrubiti u fanfare ono sto se o homoseksualcima eksplicitno vec odavno nalzi u Katekizmu (nek netko lijepo nadje i stavi ovdje). Sveta Stolica je vodjena Duhom Bozjim kojim je Krist uz svoje vijerne, i svi znamo da je Krist, koji je javno sjedio s grijesnicima odbijajuci prati ruke prije jela na Sabat, osudjivao farizeje koji su se drzali slova Zakona, a ne Duha tog Zakona jer su bili toliki legalitarci da su promasivali ceo fuzbol




onaj koji slijedi Krista, ne ulazi u sobu trazeci one koji ce zavrsiti u paklu, vec prilazeci onima kojima treba pomoci dosegnuti raj




Krist je dosao da ustvrdi Bozji Zakon, a ne da ih ukine . tako i Biskuspska sinoda radi u smjeru donosenja novih dekreta KC jer sazrijeva vrijeme u kojemu se vijernima iskristalizirava sadrzaj glinenih posuda i oni po konkretnim pitanjima ne gledaju vise, kako Pavle kaze u 2 Kor, u same posude, vec u blago koje one nose

kako Pavle dalje kaze, a papa Francis ocigledno primjenjuje: ako se izvanji covjek i raspada, nutarnji se iz dana u dan obnavlja, i, Bogu hvala, nama nije do vidljivog nego do nevidljivog jer vidljivo je privremeno, a nevidljivo - vjecno
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 08:29   #70
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Da, Isus voli sve ljude zato jer je umro i uskrsnuo za sve ljude.
Onda malo prouči Isusov drugi dolazak.Otkrivenje npr.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 09:07   #71
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
nije za sve nego za mnoge evo vidi-Mt 26, 28 , Mk 14, 24 , Iz 53, 11
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:14   #72
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Po cemu je to seksualna orijentacija vazna za svecenicki poziv ili neku drugu sluzbu unutar RKC? Ta ionako bi svi trebali zivjeti u celibatu. Crkva ionako naucava da sama homoseksualnost nije grijeh nego prakticiranje iste. Stoga, ne vidim nikakav moralno-dvojben cin po tom pitanju. Osim naravno, ako se sama homoseksualnost ne smatra necim grijesnim.

Za svećenički poziv nije vezana,ali imaš mali milijun službi i mali milijun laika,tako da nije to baš tako kako ti misliš.
__________________
Vuk je životinja,a i medo.
adorabile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:24   #73
ne znam je li se tema odnosi samo na homoseksualce, ili se općenito bavi pitanjima koja su otvorena i raspravljaju se na Sinodi

ako se odnosi samo na homoseksualce, onda je donekle izlišna, jer su osobe homoseksualne orijentacije ionako apsolutno prihvaćene u Doktrini Crkve, kako to jasno stoji u Katekizmu, ovdje

a ova Sinoda neće mijenjati Doktrinu, to je jasno... eventualno može aktualizirati i popularizirati ono što već stoji u Katekizmu

iako

pitam se čemu i to

zar zato da bi Davor Butković pisao komentare u JL i svi Davori Butkovići ovoga svijeta pisali svoje komentare u svojim sekularističkim i antiteističkim tiskovinama diljem svijeta iz kojih izvlače uvijek jednu te istu potrošenu matricu "Papa Franjo super - Mjesna Crkva nula bodova"

zar će se svi oni koji sad napadaju Crkvu, radi toga poput raskajanog zabludjelog sina vratiti u krilo Svete matere Crkve? Što Opća Crkva ima od toga da se svidi očima svjetovnog svijeta, ako će zbog toga ojaditi svoje vjernike??

zar će sad zbog toga svi Davori Butkovići ovoga svijeta doći i reći Abba, ‘Oče, sagriješih protiv Neba i pred tobom! Nisam više dostojan zvati se sinom tvojim. Primi me kao jednog od svojih najamnika.’

ah da bar hoće...
tada se sve ovo skupa debelo isplati(lo) za ekonomiju spasenja po Isusu Kristu.... tada nijedan jad nijednog vjernika nije bitan, bitna je makar jedna spašena duša, poradi koje će čitava nebesa složno zapjevati , a svojim nejakim glasom zapjevati ćemo i svi mi stanovnici Zemlje, jer naš Gospodin reče 'Tako ni Otac vaš, koji je na nebesima, neće da propadne ni jedan od ovih malenih.'

ali ako neće, onda smo samo još malo više otškrinuli vrata Crkve vratima paklenima

iako se ne bojim zbog toga, jer 'vrata paklena neće je nadvladati'

zato smjerno čekam i molim Duha Svetoga , On zna što hoće postići s ovim naumom, a mi se nadamo u vjeri Kristovoj da će se s vremenom i nama to rasvijetliti
(iako slutim, zlato se provjerava kroz kušnju, pa ako je volja Božja, neka kušnje koliko god treba)
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:30   #74
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
nije za sve nego za mnoge evo vidi-Mt 26, 28 , Mk 14, 24 , Iz 53, 11
Biblija nas uči da je Božja ljubav sveopća, besplatna i bezuvjetna. Ti Isusu pridaješ karakteristike zemaljskih sudaca i zakonodavaca. Recimo, Ez 33, 11-13 je starozavjetni tekst, a Isus je to nadmašio. Kršćanin ne smije razmišljati da će biti onih koji se neće spasiti jer automatski stavlja određene ljude u nepravedan položaj. Primjer desnog razbojnika to govori, dok nigdje ne piše da je Isus lijevog razbojnika prokleo i osudio. Tako rade okorjeli farizejski i oholi licemjerni grešnici.
Nije na nama da sudimo ljude, jer je to najveći od svih grijeha: Oholost (tj. pokušaj zbacivanja Boga i stavljanja sebe na njegovo mjesto).
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:31   #75
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Svećenike pedere prešućuju stoljećima. Ti si se jučer rodio?
Osim kad "karma is a bitch" metodologijom takve stvari završe u novinama. Eto ti dva krivo..., ovaj, kitolovca nađena u akciji. http://www.znet.hr/2014/01/policija-...su-krivolovci/
A ono što se otkrije samo je vrh ledene sante pederluka i kurvanja među klerom koja se krije ispod površine.
Taj uhvaćeni na Vranskom jezeru je bio na "hlađenju" u kome kvartu, 600 dalje.
A sada su ga prebacili na jedan zadarski otok. Neću reći koji otok ni koji svećenik, ali raja sve vidi, sve čuje , sve zna

Ali Crkva to obično zataškava: http://www.nacional.hr/clanak/10660/...-homoseksualca

Ovaj je imao sreću, da se samo osramotio. Posedarski svećenik na žalost nije imao tu sreću. Izgleda da je naišao na osobu koja se striktno drži riječi Jahve i kamenuje homoseksualce
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20...akronika01.asp

A i ovaj je bio aktivan, ali je previše dobro vodio dnevnik. I to su neki saznali, pa su se radije ubili: http://www.24sata.hr/crna-kronika-ne...bavnika-333078

Misterij u Splitu: Gay svećenik je u grob odveo pet ljubavnika
Specijal 'Neriješeni slučaj': Nakon ubojstva don Petra Zdravka Blajića (56) u Splitu 1996. godine ubila su se dva poduzetnika, dva svećenika i jedan otac četvero djece

Zadnje uređivanje krena : 18.10.2014. at 10:39.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:37   #76
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Po cemu je to seksualna orijentacija vazna za svecenicki poziv ili neku drugu sluzbu unutar RKC? Ta ionako bi svi trebali zivjeti u celibatu. Crkva ionako naucava da sama homoseksualnost nije grijeh nego prakticiranje iste. Stoga, ne vidim nikakav moralno-dvojben cin po tom pitanju. Osim naravno, ako se sama homoseksualnost ne smatra necim grijesnim.
Ne smatra se nečim griješnim nego objektivno neurednom sklonošću. Mislim da osobe homoseksualne orijentacije koja u naravi nosi nemogućnost zasnivanja obitelji i stvaranja potomstva ne bi trebali motivaciju za celibat i nekakav supstitut za obiteljski život nalaziti u svećeničkom zanimanju. Ako su njihovi motivi ispravni i stvarno osjećaju poziv, opet je pitanje koliko su podobni za to zbog svojih sklonosti, odnosno koliko su one jake i izražene ,a oni u stanju kontrolirati ih. Ako jesu i sve štima, ne vidim zašto ne bi mogli biti svećenici.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:44   #77
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Biblija nas uči da je Božja ljubav sveopća, besplatna i bezuvjetna. Ti Isusu pridaješ karakteristike zemaljskih sudaca i zakonodavaca. Recimo, Ez 33, 11-13 je starozavjetni tekst, a Isus je to nadmašio. Kršćanin ne smije razmišljati da će biti onih koji se neće spasiti jer automatski stavlja određene ljude u nepravedan položaj. Primjer desnog razbojnika to govori, dok nigdje ne piše da je Isus lijevog razbojnika prokleo i osudio. Tako rade okorjeli farizejski i oholi licemjerni grešnici.
Nije na nama da sudimo ljude, jer je to najveći od svih grijeha: Oholost (tj. pokušaj zbacivanja Boga i stavljanja sebe na njegovo mjesto).
ovo si lijepo rekao .....

istog časa i u istom tom duhu zaboravljam sve što si ružnoga rekao o svećenicima RKC, jer nije na nama da sudimo ikoga, pa čak ni da taksativno nabrajamo ičije grijehe, ima tko će se time baviti, na nama je da ostvarimo duh bratske ljubavi po Isusu Kristu ..

jer svatko će sam samcat, gol u bukvalnom i prenesenom smislu stati pred lice Božje, a jedini odvjetnik i jedini tužitelj biti će mu njegova vlastita djela
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 11:47   #78
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
ovo si lijepo rekao .....

istog časa i u istom tom duhu zaboravljam sve što si ružnoga rekao o svećenicima RKC, jer nije na nama da sudimo ikoga, pa čak ni da taksativno nabrajamo ičije grijehe, ima tko će se time baviti, na nama je da ostvarimo duh bratske ljubavi po Isusu Kristu ..

jer svatko će sam samcat, gol u bukvalnom i prenesenom smislu stati pred lice Božje, a jedini odvjetnik i jedini tužitelj biti će mu njegova vlastita djela
Jedina društvena skupina koju je Isus kritizirao su bili farizeji i pismoznanaci, tj. oni koji su imali vlast i moć i smatrali su sebe pravednima. Nisu služili nego su vladali. Naravno da je među njima bio jedan Nikodem. Tako i među katoličkim svećenicima ima Nikodema. Ti očito poznaješ katoličke svećenike samo kada propovijedaju, ispovijedaju i predslave misu. Ja ih ne poznajem samo u tom kontekstu, a i dobar dio ljudi koji ih kritiziraju.
Treba pričati o dvostrukim mjerilima koja se primjenjuju na svećenike i laike. Dok se vjernike/ce maltretira glupostima, kad svećenik ima ljubavnicu kaže se "pa i on je samo čovjek". A štovanje katoiličkih svećenika u KC je grijeh protiv "Ja sam Gospodin Bog tvoj i nemaj drugih bogova osim mene". Svatko je podložan kritici osim Svetog Oca kojeg nam je Krist objavio.
Ovaj članak "Spasenje" u 4 dijela sve će ti objasniti. http://www.kriz-zivota.com/spasenje-malverzacije/
Zar stvarno misliš da većina katolika šljivi što kardinali i biskupi misle o njihovim razvodima, seksu prije i izvan braka i s kime su u vezi, braku ili seksu?
Ova izvanredna sinoda samo govori da vrhu KC gori pod petama, jer izvanredna sinoda nije bezveze izvanredna, tj. ne može čekati.
I zašto u Hrvatskoj biskupi i svećenici nisu dali na ispunjavanje anketu poslanu od pape iz samog Vatikana? Za njih ne vrijedi poslušnost papi, posebno kad je riječ o takvoj važnoj stvari?
I ti bi da nakon činjenica o ponašanju klera, jer su oni povlašteni, a u kršćanskoj zajednici su svi jednaki pred Bogom, ne kritiziram katoličke svećenike?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 11:50   #79
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
ovo si lijepo rekao .....

istog časa i u istom tom duhu zaboravljam sve što si ružnoga rekao o svećenicima RKC, jer nije na nama da sudimo ikoga, pa čak ni da taksativno nabrajamo ičije grijehe, ima tko će se time baviti, na nama je da ostvarimo duh bratske ljubavi po Isusu Kristu ..

jer svatko će sam samcat, gol u bukvalnom i prenesenom smislu stati pred lice Božje, a jedini odvjetnik i jedini tužitelj biti će mu njegova vlastita djela
Zašto katolički svećenici moraliziraju i sude ljude koje se nisu ni potrudili upoznati, primjerice homoseksualce i ateiste? Nije li to farizejski grijeh oholosti?

Zadnje uređivanje konjokradica : 18.10.2014. at 12:23.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 11:54   #80
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Treba pričati o dvostrukim mjerilima koja se primjenjuju na svećenike i laike. Dok se vjernike/ce maltretira glupostima, kad svećenik ima ljubavnicu kaže se "pa i on je samo čovjek".
Dvostruka mjerila postoje kad se očekuje razumijevanje za svoje grijehe (ili čak držanje istih za nešto normalno i izvan kategorije grijeha), a od drugih se očekuje bezgrešnost. To često laici rade kad je riječ o svećenicima, očekuju svece i sablažnjavaju se o njihovu ljudsku narav.
Ako svećenik griješi, to čovjeka ne opravdava, niti čini njegov grijeh manje griješnim. Odgovaramo Bogu valjda, a ne svećeniku.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.