Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2005., 16:26   #41
Imas pravo, mene je samo malo kosnulo da se blatom na drugoga mam krene ama bas svasta nabacivati.

Enivej, i rest my case.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:30   #42
Silovana djeca u Caritasovom centru

Slobodna Dalmacija upoznata je sa sadržajem nalaza koji je 2002. Ministarstvo rada i socijalne skrbi sačinilo o radu Caritasova centra za nezbrinutu djecu u zagrebačkoj Brezovici. Nalaz govori da je inspekcija tada relativno dobro i brzo obavila dio posla koji je u njihovoj nadležnosti, nakon što je 2002. prijavljeno sustavno fizičko, psihičko i seksualno zlostavljanje djece štićenika Brezovice, te da je većinu tih navoda potvrdila. Uz razne grozote prijavljen je poremećaj ponašanja u djevojčice od pet godina koja je, stoji u prijavi, za vrijeme boravka u domu postala naglašeno seksualizirana, agresivna i destruktivna, a utvrđeno je da je stariji mentalno retardirani dječak seksualno zlostavlja. Ravnateljstvo Caritasa ništa nije poduzelo! Sve ostale državne institucije zakazale su u daljnjem procesuiranju ovog slučaja, a neki od njih otvoreno prozivaju dva vrhunska autoriteta: vrh Državnog odvjetništva i Kaptol!


Ovo mora biti nocna mora!

Cjeli text
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:35   #43
Re: Re: Re: Djeca premlaćivana, silovana i ponižavana

Quote:
Einherjer kaže:

Radi se o Caritasovom domu, o organizaciji koja ovisi o donacijama (dobiva li Caritas ikakve donacije od drzave?).
itekakve. caritas sigurno ne ovisi o donacijama ljudi bar ne u tolikoj mjeri.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:36   #44
Odgovornost?

Quote:
Einherjer kaže:
O Jeleni Brajsi znam samo toliko koliko se moglo procitati u novinama u posljednjih 10-tak godina, no to je vec dovoljno da znam da nije zasluzila da joj se bas bilo kakva kokos moze nabaciti drvljem i kamenjem. I to ni manje ni vise nego zbog njenog izgleda. Jelena Brajsa se trudi, krvavo trudi, ne sjedi skrstenih ruku i serucka uzrujano po forumu. Osim toga, koliko shvacam, ona nije ta koja je pokusala zataskati pricu.


Ne kazem da pricu treba zanemariti, daleko od toga. No kao i sve front-page senzacije treba uzeti s mrvom soli.
Radi se o Caritasovom domu, o organizaciji koja ovisi o donacijama (dobiva li Caritas ikakve donacije od drzave?). Jasno je k'o dan da struktura zaposlenih (?-dobivaju li oni placu uopce?) nikako nije u stanju zadovoljiti sve potrebe takve i tolikog broja djece, ali s druge strane, kakva im je alternativa? Prijaviti se na listu cekanja u nekom od drzavnih, ionako prenatrpanih, domova? Tko kaze da se i tamo ne dogadjaju takve stvari?

Dobro je da je prica isplivala, najbolje bi bilo kad bi za posljedicu imala i neke konkretne mjere - mada ne izgleda perspektivno. Ministarstvo je, ni manje ni vise, nego odlucilo poslati jos jednu inspekciju (na temelju rezultata inspekcije od prije dvije godine). No, vidjet cemo.

U svakom slucaju svima bi bilo bolje bar malo pomoci prije nego odluce proliti tonu pjene ovdje utaman.
Donirati preraslu djecju robicu, posteljinu, odnjeti par bombonjera za Bozic. Popricati s tom djecom, koliko ih ja vidim, nisu kuzna.
Mislim da bi Jelena Brajša ipak trebala preuzeti odgovornost i dati ostavku. Ili bi ju njezin nadređeni (Božanić?) trebao suspendirati do završetka istrage. Jest da je to karitativan rad, ali tko se toga uhvati, preuzima i odgovornost za dobrobit djece. Manjak sredstava može opravdati prokišnjavajući krov, slabu hranu i odječu, ali nikako zlostavljanje. Kad se već nema sredstava da se plati stručno osoblje, zar nije moguče među stotinama tisuča nezaposlenih nači šačicu ljudi sa dobrim živcima i prihvatljivim karakterom? To je odgovornost Brajšice, a trebala je nešto poduzeti već nakon što se prvi put nešto desilo.

I zato se s pravom našla na udaru medija i foruma (kao da ju boli za to). Kolikogod dobronamjerna bila, nije joj tu mjesto.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:38   #45
Hajde, bar netko misli sto i ja.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:39   #46
Ima već topic o tome, pa bi ja to spojio, obziorom da i nema neke veze sa dijasporom, može?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:56   #47
a što se tiče brajše; osobno ne bi nikad povjerila djecu nekom ko izgleda namćorasto ko ona baba iz gooniesa.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:57   #48
sta os reci da dijaspora nema nista reci na tu temu...... ?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 16:59   #49
Ma sigurno ima, dvoumim samo oko pitanja jeli ovo pravi podforum za to.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:13   #50
Evo ja polazim od sebe; vec sigurno mjesec-dva nisam bila na drugim pod/forumima pa ak mi se raspravlja skocim na dijasporu. Mozda (nas) ima jos takvih?

Bez obzira tu ili na nekom drugom forumu, tema je koma!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:14   #51
Zaboravih, mozes skinuti topic kaj se mene tice. idem gledati dalje gdje je otvorena ista tema
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:25   #52
Topic prebačen. Septy, možeš ga spojiti sa postoječim topicom.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:34   #53
Ma uopce nema veze kak babac izgleda nego do koje mjere ju je dovela njezina gramzivost. Za vrijeme domovinskog rata je Caritas dobivao ogromne kolicine hrane, higijenskih potrepstina te odjece i obuce i u to vrijeme, prvo bi radnici razdjeljivali medjusobno sve ono sto je bilo bolje kvalitete a tek bi se poslije, ostaci, razdjeljivali izbjeglicama. Isto tak, pobrala je gomilu love od adopcija. Kaj se tice ljekova, rijetki su ih dobivali bez "veze" ili bi ih (u velikoj vecini slucajeva) placali. Sve se je to dogadjalo pod Brajsinim majcinskim okriljem.
Tada sam radila u organizaciji koja je bila dobro informirana o radu Caritasa.
Fakat ovo kaj se je sad dogodilo (a dogadja se jos uvijek, nezaboravimo dom u Splitu!!!) nadmasuje najperverznija i najbolesnija ocekivanja.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:48   #54
O Brajsi ne znam puno, o radu Caritasa i svim funkcijama koje obavlja jos manje...osim ono sto mu samo ime kaze.....

No kad se pogleda koja je to struktura zaposlenih i kvalificiranih za rad sa djecom, ne moze se a ne zakljuciti da je kao "nadredjeni" osobno odgovorna za tragediju.

Kao nadredjeni, bila je u poziciji odlucivati i donositi odluke, u ime dobrobiti te djece.
Bila je u poziciji sprijeciti da se takva tragedija dogodi, ako nije bila sposobna trebala je delegirati tu duznost nekome drugome ili se jednostavno povuci sa te funkcije.

Njeni nadredjeni su bili zaduzeni i odgovorni za rezultate njenog rada...........jednako su odgovorni za ovu tragediju, jer su bili u poziciji koja im je omogucila da delegiraju ovu duznost Brajsi.


Naravno da oni nece odgovarati za ovu monstruoznu tragediju...a ona ce najvjerojatnije u penziju....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 21:41   #55
Re: Odgovornost?

Quote:
Secundo kaže:

I zato se s pravom našla na udaru medija i foruma (kao da ju boli za to). Kolikogod dobronamjerna bila, nije joj tu mjesto.
Po meni adresa na kojoj treba traziti odgovorne je Ministarstvo rada i socijalne skrbi. Ne znam postoji li kakva zakonska regulativa po pitanju kadra u domovima za napustenu djecu no prilicno je sigurno da je tako (postoji za vrtice, domove ucenika isl.) Ako je nadlezno ministarstvo znalo kako stvari stoje, trebalo je jos davno opaliti kljuc u bravu i amen - zna se koji je minimum uvjeta za vodjenje doma. Caritas valjda nije institucija iznad zakona.

Drzavno odvjetnistvo takodjer ima putra na glavi - bili su navodno jos 2002 obavijesteni o zlostavljanjima.
I nitko nista od nadleznih.

Koliko je Brajsa sama u medjuvremenu napravila, ja ne znam. U clanku ne pise nista o tome. Stoji cinjenica da je ona sama potegnula pricu u novine. Osobno, ne vjerujem da notorni stolar jos uvijek tamo radi.

Potegao si i pitanje volontera. Moze li se medju 300000 nezaposlenih naci par volontera s potrebnom strukom? Pa kod nas malobrojni rade sve i kad su placeni (evo malo ispod thread o "odrzavanju" trudnoce), a nekmoli volontirati.

Na kraju ce okinuti Brajsa. Svjetina voli traziti glavu, vlast voli ugadjati svjetini (pogotovo ako nista ne kosta), a Brajsa ispunjava sve uvjete koje laku metu definiraju: nema neku politicku pozadinu - sitna riba dakle, zena je, stara i ruzna - spodoba po defaultu vrijedna mrznje u ocima prosjecnog HiK-a. Pogle uostalom kako su se samo forumske Snjeguljice zajapurile.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 21:41   #56
Quote:
happygoose kaže:

Kao nadredjeni, bila je u poziciji odlucivati i donositi odluke, u ime dobrobiti te djece.
Bas i nije jasno koliko je uopce mogla, a jos manje je jasno da nista nije radila po pitanju dobrobiti sticenika (njen cenzurirani interview u "Slobodnoj" za pocetak).

Uopce krajnje je vrijeme da se za kojekakve pizdarije konacno prozovu odgovorni ljudi imenom i prezimenom ali imam dojam da Brajsa ovdje nije glavni negativac, dapace.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 22:36   #57
Jedna moja poznanica radi tamo... Nikad nisam od nje čula niti se dalo naslutiti da bi se takvo što moglo dešavati. Ah...
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 05:08   #58
Tilla,kakva ti je to psica u sigu?
Sto se tice teme, u zatvor na duuugo godina svakom. KOd nas se ko i obicno sve zataskava. Zasto Brajsa nije isti cas prijavila tu osobu za koju se posumnjalo a ne isla u novine. To je bio posao policije te sekunde.A ovo o volontiranju,ma da ljudi se bore da prezive a ne da volontiraju. KOd nas to nije uopce tak uobicajeno ovak i onak.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 09:11   #59
O zlostavljanju u Caritasovu centru za nezbrinutu djecu u Brezovici govori se već godinama, ali se do sada ništa nije poduzelo. Zašto? E, pa lijepo i uvjerljivo objašnjenje daje Vjesnikova novinarka Branka Valentić koja je u članku pod naslovom Žganec zataškavao zlostavljanje opisala kako je državni tajnik za socijalnu skrb Nino Žganec, neposredno nadležan za kontrolu takvih domova, zbog braka sa nećakinjom Jelene Brajše, vlasnice doma u Brezovici, zataškavao sve probleme. Zašto se o Brezovici danas, nakon više od tri godine čekanja, opet piše? Kako tvrdi Vjesnikov pouzdani izvor, državni tajnik za socijalnu skrb više nije u braku s nekadašnjom suprugom, čime je nestala i potreba da se cijeli slučaj dalje zataškava. Tako da, ono, nek mi nitko ništa ne priča.
A ovo Nema razloga za progon u Caritasovu domu mi je diglo tlak, ono, FAKAT! Jednostavno, ne mogu vjerovati.
Admin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 11:52   #60
Quote:
Rita kaže:
Tilla,kakva ti je to psica u sigu?
bull terrier
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:15.