Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2003., 19:03   #1
Post Priča o Lorelai

Provela sam zadnje dvije godine pišući priče na engleskom i objavljujući ih na mom zauvijek najdražem boardu. Onda naletim na ovaj forum i otkrijem da sam kreten kada je u pitanju hrvatski jezik.
Pa, moram ja probati kako to ide na hrvatskom koji ipak volim više od engleskog.
Ovo je jedna od mojih ranijih priča prevedena na hrvatski...

Priča o Lorelai

Poglavlje 1: Vilenjak i Čovjek


Magle su se nadvile nad kulom. I nije to bila ona obična magla koja se mogla vidjeti u svakom selu. Ne, ovo je bila gusta magla koja nastaje samo kada se na nekom mjestu izvodi toliko čarolija da je koncentracija magije toliko visoka da se ne uspije u potpunosti raspasti prije nego dođe u doticaj sa vlažnim zrakom i formira specifičnu gustu maglu. Svi su u velikom luku izbjegavali kulu. Nije bila po ničemu u svom izgledu posebna. Sam sastav kamena od kojeg je sagrađena bio je poseban ali ne i neuobičajen za ove krajeve. Hladan i tmuran kamen iz daljine je izgledao crno, ali kada bi se prišlo bliže presijavao se u plavim tonovima. Sam vrh kule nalazio se daleko u oblacima i nikada ga se nije moglo vidjeti sa dna. Među stanovnicima kule pričalo se da u samom vrhu živi najmoćniji mag ili vještica koja je ikada živjela. Navodno su samo rijetki i iznimno moćni i odabrani pojedinci pozvani da uđu u krug ljudi koji su bili u vrhu. Postojale su točno četiri ovakve kule na svijetu. Jedna je ležala u podnožju vulkana na jugu. Vodili su je šamani i bila je poznata po stanovitoj činjenici da su učenici magije u njoj više prakticirali orgije nego magiju. Iako je Lorie znala da nije istina da na predavanja dolaze nagi. Barem se Morgan zaklinjala da je tako u svojim pismima. Za razliku od crvenokose i zelenooke Morgan, Lorie je magiju učila u kuli na sjeveru. Znalo se dogoditi da su kulu toliko zatrpale snježne mećave da učenici nisu mjesecima izlazili iz nje. Sama arhitektura kule bila je specifična u najmanju ruku. Izvana je izgledala puno manja nego je to uistinu bila. Sama sredina kule bila je šuplja i prostirala se u prostrano okruglo dvorište koje je bilo nadkriveno staklenom kupolom na samom vrhu kule, tako da su učenici mogli sjediti u dvorištu bez obzira na vrijeme. Unutar zidina kule nalazile su se sobe i učionice. Spavaonice su se prostirale na prvih 68 katova. Zatim su se do 124. kata prostirale učionice, a sve iznad 124. kata bio je misterij za učenike. Spavaonice su sadržavale po dva kreveta, dva stola i dvije police. Nisu to bile ogromne i luksuzne spavaonice poput onih u Zapadnoj kuli, ali su bile udobne i tople. Lorie je svoju spavaonicu dijelila sa povučenom vilenjakinjom Ardwenom. Ubrzo su se pokazale kao ubojita kombinacija jer su bile spremne na sve moguće nevolje u koje je trebalo upasti. Kako su kulom vladali vilenjaci poznati po tome da su vodili najtežu školu za magiju na svijetu, Lorie je svo svoje vrijeme provodila nad knjigama nastojeći naučiti što je više mogla o magiji i čarolijama. Činjenica da je jako rano pobjegla od kuće i lutala svijetom udaljila ju je pomalo od vilenjačke magije. Ipak, nikada nije požalila odluku da pobjegne od kuće jer joj je donjela veliko znanje sa raznih drugih područja. Uostalom, tako je upoznala i Morgan i Ardwenu. Kada su shvatile da je lutanje postalo preopasno odlučile su se upisati u školu magije i naučiti što su više mogle. Različiti karakteri odveli su ih u različitim smjerovima. Morgan su odmah primili u Južnu kulu, a Ardwena je čekala da joj jave hoće li je primiti u Istočnu. Lorie se tog dana pomalo užasavala jer bi to značilo da ostaje sama u Sjevernoj kuli gdje i nije baš poznavala puno ljudi. Sama Lorie bila je neobična za jednu vilenjakinju. Visoka i lijepo građena, duge kose i tamnih zelenih očiju. Jahala je konja bolje nego što je hodala, a u dvoboju mačem pobjedila je sve koji su joj se ikada suprostavili. Za razliku od svjetlokosih i svjetloputih vilenjaka, bila je crnokosa i rumena. A dan kojeg se užasavala došao je baš danas.

Ležala je na svom krevetu pokrivenik plavim pokrivačem i čitala najnovije pismo od Morgan kada je u sobu uletila Ardwena mašući komadom pausa ispred njezinog nosa.
- Primili su me Lorie! Primili! Napokon! Ne mogu vjerovati.
Upasti u Istočnu kulu i nije bilo tako teško kao u Sjevernu, ali je zbog udaljenosti više trebalo da dođe pismo o upisu. Ravnateljica Sjeverne kule dobre je volje ponudila Ardweni smještaj dok ne dođe odgovor.
- Primili su te? Odlaziš?
Istrgnuvši prijateljici paus iz ruke Lorie je brzo čitala uredno ispisane redove. Još davno su se tri prijateljice dogovorile da će pohađati različite škole kako bi kasnije mogle dijeliti znanje. Najdivlju je dopala Južna kula, nasmireniju Istočna, a najmudriju Sjeverna. Takav je bio dogovor i Lorie se nije imala namjeru buniti što ostaje sama. Jednostavno je zagrlila prijateljicu i nježno joj promrmljala.
- Nedostajati ćeš mi Arwen. Jako ćeš mi nedostajati.
Sve što je Ardwena napravila, bilo je da je još čvršće zagrlila prijateljicu i tiho se rasplakala.

Nekoliko dana nakon toga otišla je i ostavila Lorie samu na pragu škole. Crnokosa djevojka je mahala još dugo nakon što je Ardwenin konj nestao iz vidika prije nego je legla na snijeg i zagledala se u još uvijek snježno nebo.
- Znaš, ako dovoljno dugo i dovoljno mirno budeš ležala snijeg će te zatrpati i mi ćemo imati veoma lijepi kip zaleđenog vilenjaka.
Tihi glas na sigurnom vilenjačkom je prepao Lorie koja je odmah skočila i promotrila pojavu ispred sebe. Djevojka je bila tek nešto malo niža od nje i imala je dugu skoro bijelu kosu ispletenu u pletenicu. Tamno plave oči gledale su ju sa zanimanjem i prikrivenim strahom. Čovjek. Djevojka pred njom je bila ljudskog roda. Svi su znali za nju. Ime joj je Krystal i jedini je nevilenjak koji je ikada uspio proći prijemni za upis u Sjevernu kulu.
- Kada profesor Delfrost bude predavao o umijeću pretvaranja bilo čega u led samo snagom uma imati ćemo dosta zaleđenih vilenjaka. Navodno je svake godine puna bolnica nakon tih predavanja.
Polako ali sigurno Lorie je pružila ruku.
- Ja sam Lorelai, ali to si vjerojatno već znala.
Krystal je izgledala zbunjeno. Mnogi joj vilenjaci nikada ne bi pružili ruku zato što je samo čovjek. Imala je još puno toga za naučiti o Lorelai. Prihvatila je ponuđenu ruku i nasmiješila se.
- Krystal, ali to si vjerojatno već znala.
Na trenutak se Lorie učinilo da ju je nešto streslo kada je dotaknula Krystalin dlan i ubrzo je otpustila sva svoja osjetila i pogledala u njezinu auru. Cijeli spektar boja zaprepastio je viljenjaka.
- Hej, ti imaš jako puno moći u sebi.
Plavokosa djevojka je osjetila energiju koja je prošla između njih ali nije znala što točno vilenjakinja radi kada se zagledala u prostor oko nje.
- Ne znam baš. Od kada sam došla svi mi govore kako neću uspijeti. Da neću imati dovoljno moći da prođem Ispit.
Ah, slavan ispit kojeg se boje svi učenici. Rijetki ga prođu a mnogi poginu pokušavajući.
- Imaš više moći nego mnogi vilenjaci u ovoj školi Krystal.
Na trenutak je uživala u načinu na koji je vilenjakinja izgovorila njezino ime, a onda je sjela na snijeg i čekala dok joj se nova prijateljica nije pridužila.
- Kako znaš Lorelai? Jedini način da očitaš nečiju moć je da mu čitaš auru. A to je karakteristika Taraa, ne vilenjaka.
Taraa je bilo posebno pleme ljudi koji su od rane mladosti učili čitati aure. Naučiti stvarno vidjeti nečiju auru bio je težak i dug proces i cijeli život je trebao biti podređen upravo tome. Zbog toga Taraae nisu imali nikakve posebne moći osim čitanja.
- Imam prijateljicu, zove se Pyra Taraa, neko je vrijeme putovala samnom i mojim društvom. Naučila me puno toga o aurama i kako ih pročitati. Tvoja aura je puna boja, a to označava veliku moć.
Tiha plavooka djevojka izazvala je sumnju u Lorelai. Povjerovati da je neki vilenjak naučio čitati aure tražilo je puno vjere u osobu koja ti je to govorila. Lorien zabrinuti izraz lica izbrisala je Krystal.
- Oprosti, nije da šutim jer ti ne vjerujem, samo sam razmišljala kako sam čula puno o tebi i tvojim putovanjima.
Lorie nije mogla vjerovati svojim dugim ušima.
- Vjeruješ me?
- Naravno. Ako sam ja, čovjek, uspjela upasti u Sjevernu kulu, zašto vilenjak ne bi naučio čitati aure. Moja mama je uvijek govorila da možeš sve što hoćeš. Samo to moraš jako željeti i onda se oko toga potruditi
- Tvoja mama je jako mudra osoba.
Tužan izraz u Krystalinim očima rekao je Lorie da joj je mama najvjerojatnije mrtva.
- Nego Krystal, što te točno prisililo da mi priđeš. Voljela bih vjerovati da je to zato što mi želiš biti prijateljica, ali sumnjam.
- Dijeliti ćemo spavaonicu. Izgleda da se mojoj trenutnoj cimerici ne sviđam previše pa je povukla svoje vilenjačko pravo i izbacila me iz sobe. Nakon toga su me dva puta pokušali smjestiti kod nekoga u sobu, ali sam svaki put izbačena. Zbog onoga što sam. Jučer sam doznala da će me smijestiti kod tebe u spavaonicu i htjela sam vidjeti kakva si točno. Sada kada sam te upoznala, za tvoje dobro ne želim da dijelimo sobu.
Vilenjakinja je ustala i otresla snijeg sa plavog plašta. Pogledala je djevojku na snijegu i nasmijala se.
- Ako se bojiš da ću zbog tebe biti izopćena iz društva, nemoj. Jer postoje stvari o meni koje ne znaš, stvari o kojima se ne priča jer smo ih Arwen i ja zataškale. Stvari zbog kojih bi i ovako bila crna ovca u školi. Radije mi pruži priliku. Tko zna, možda se pokažem kao dobar prijatelj. A to će ti u svakom slučaju trebati ako imaš namjeru preživjeti školu i završiti Ispit.
I s tim riječima na usnama Lorelai se polako zaputila prema kuli pustivši Krystal da razmisli što točno želi.
_____________________________________________
Ako vam se priča sviđa mogu je i nastaviti...

Vladimira
____________________________________________
 
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 10:23   #2
Sori, ali ovo je prilicno lose. Monotono, kliseizirano i dosadno.
Imas i puno gramatickih gresaka, ali to ti ne uzimam za zlo ako se ne koristis hrvatskim redovito to jest ako zivis vani.
Mozda si to lose prevela sa engleskog? Kazu neki da odlican text moze biti skroz upropasten u prijevodu, sumnjicav sam prema tome ali tko zna? Da das link na englesku verziju?
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 10:47   #3
javljam se samo zato kaj me naslov topika podsjetio na prekrasnu pjesmu. h. heine, ako se ne varam
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 15:19   #4
Priča ti je ok. Nadam se da ćeš staviti i nastavak/nastavke.
__________________
Beware...I'm on the loose.
Smisao života je saznati smisao života, ako poslušamo mnoge ljude koji tvrde da se smisao života sazna pred smrt, znači li to da je svrha našeg života umrijeti?
Be@st is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 19:39   #5
Hej! Ja patim na D&D i fantasy! ja ocu cuti nastavak price za koju se pise da je "Visoka i lijepo građena, duge kose i tamnih zelenih očiju. Jahala je konja bolje nego što je hodala, a u dvoboju mačem pobjedila je sve koji su joj se ikada suprostavili. Za razliku od svjetlokosih i svjetloputih vilenjaka, bila je crnokosa i rumena."

Hell, ko da je ispala iz moje teke u koju radim Non-player likove za D&D avanturu koju vodim!
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 05:07   #6
Hajde ba, da cujemo sta je bilo. Jebes gramatiku, nisi mene vidla kako lupam, a ovo tvoje mi ima smisla.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 19:06   #7
ich weiss nicht was soll es bedeuten, das ich so traurig bin
ein märchen aus alten zeiten,es kommt mir nicht aus dem sinn
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 00:17   #8
.. die Luft ist kul und es dunkelt
und ruhig fliesst der Rein
der Gipfel des Berges funkelt in Abendsonnensein


jos to znam!! (recitirat, pisanje sam pomalo zaboravila)
znam i rilkea recitirat. i goethea.
zivjela lorelei
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 12:38   #9
Moze prijevod za neupucene?
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 01:33   #10
ma kako da ne - organizirat cemo i tecaj njemackog ako treba (meni bi trebao )
dakle u slobodnom nezgrapnom prijevodu:

''ne znam sto treba da znaci ova tuga
ali prica iz davnih vremena ne izlazi mi iz misli
vjetar je hladan i mraci se
a Rajna tiho tece
vrhovi brjegova svjetlucaju obasjani vecernjim suncem''
(vjerojatno nije vecernje sunce nego zalazak sunca ali to je doslovan prijevod s njemackog)
tko je rekao da se na forumu ne moze nista nauciti
i joj, vidi mene glupana, pise se abendsonnenschein

i joj joj, kvarim topic koji je trebao bit o prici o lorelei, ajde procitat cu je sad
ali ovo prevodjenje mi se tako omililo ako ocete znam jos pjesama na njemacki i latinski i talijanski napamet pa vam mogu jos pisat i prevodit
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 15:34   #11
btw, jedna opaska koja nije kritika - lorelaj se na njemacki pise lorelei. ali mislim da u prici ionako nije rijec o njemackoj lorelaj
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.