Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2016., 12:34   #3161
Pozdrav zanima me prezime Bašić iz Otoka kraj Sinja i okolice. Djed Dujo mi je roden 1917 u Otoku a za pradjeda sam 99% siguran da je isto roden u Otoku, jedino sto na FamilySearchu tocno 1866-77 razdoblje rodenih nema... tako da sam zapeo. Ako tko zna gdje bih nasao te dokumente mozda u Otoku? Splitu? Zagrebu?
Problem777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:06   #3162
Quote:
Problem777 kaže: Pogledaj post
Pozdrav zanima me prezime Bašić iz Otoka kraj Sinja i okolice. Djed Dujo mi je roden 1917 u Otoku a za pradjeda sam 99% siguran da je isto roden u Otoku, jedino sto na FamilySearchu tocno 1866-77 razdoblje rodenih nema... tako da sam zapeo. Ako tko zna gdje bih nasao te dokumente mozda u Otoku? Splitu? Zagrebu?
pitaj najprije za stare maticne knjige u župi pod koju su spadali/spadaju...nakon toga možeš pogledati u državnom arhivu u splitu (tamo su knjige iz otoka)
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:09   #3163
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"
hrvoje78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:12   #3164
Quote:
hrvoje78 kaže: Pogledaj post
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"

pleme, narod....ostali :klap:
hrvoje78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:22   #3165
Quote:
hrvoje78 kaže: Pogledaj post
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"
Jebat ga, onda Zagorci nisu Hrvati!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 21:27   #3166
A đe su prezimena na -ek, -ec ? (i klasika - zaš ih ne jema na obali?)
Zaš se ignorira i -ar/ak/ac?

Neđe piše da je su -ović/ević kasnije nastala, dodatkom -ić. Ako se odnosi na stvaranja nacija onda je popriličan broj posvuda dobio -ić, dapače ljudima izvan HR je čudno kad vidi nekog bez -ić.
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:08   #3167
Quote:
hrvoje78 kaže: Pogledaj post
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"
Ne postoje ekskluzivno hrvatska ili srpska prezimena. 90% prezimena možemo naći u obe nacije, tako nije ni "vić" ekskluzivno srpsko (barem pola Hrvata koji imaju prezime na "ić" su i na "vić"), a i Srba "nića", "šića", "lića" i ostalih također ima masu što naravno ne znači da su "vići" pohrvaćeni Srbi a ovi ostali posrbljeni Hrvati ili nešto slično, jednostavno su se prezimena slično razvijala, ipak smo i dosta slični jedni drugima.
Susss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 16:04   #3168
Quote:
hrvoje78 kaže: Pogledaj post
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"
Je, je, kao npr Berislavić, Alagović, Blažević, Brleković, Buković, Gvozdanović, Gašparović, Lacković,...
Sve sami Srbi...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 17:00   #3169
Trpimirović...
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 17:47   #3170
Drazojevic, Bedekovic, Utjesinovic, Bartakovic, Brzojevic, Dancevic, Divojevic, Dobrijevic, Draskovic, Filipovic, Gradanovic, Hvaokovic, Keglevic, Kosovic, Lenkovic, Karlovic, Mogorovic, Ugrinovic, Vojnovic, Vojkovic, Hreljac-Petricevic, Frankopanovic, Kukuljevic, Jamometovic, Kurjakovic, Mihaljevic, Markovic, Banovic, Vrukovic, Tolimirovic, Disislavic, Novakovic....

A ovo su samo neka od plemickih prezimena .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.

Zadnje uređivanje Zagorski Križar : 20.08.2016. at 18:03.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 03:50   #3171
Pošto vučem porijeklo iz Poljičke Republike (Dolac-Donji-Kaćunko) ima li itko saznanja o samoj genezi moga prezimena, nije mi ni lokalni fratar uspija ništa pronač, pošto su četnici skupa sa Prinz Eugen SS divizijom onomad zapalili crkvu i crkvenu arhivu s kupa sa civilima u crkvi.
crocaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 08:06   #3172
Quote:
crocaine kaže: Pogledaj post
Pošto vučem porijeklo iz Poljičke Republike (Dolac-Donji-Kaćunko) ima li itko saznanja o samoj genezi moga prezimena, nije mi ni lokalni fratar uspija ništa pronač, pošto su četnici skupa sa Prinz Eugen SS divizijom onomad zapalili crkvu i crkvenu arhivu s kupa sa civilima u crkvi.
1725. su u Docu Donjem u stanju duša upisana četiri domaćinstva ovog roda. Jednom je prezime upisano u obliku Kaćunko, dok su ostala tri upisana kao Kaćunić. Pavao Kaćunko ima 7 čeljadi u kući, Marko Kaćunić dvoje, Mijo Kaćunić četvero a Petar Kaćunić šestero.

Kaćunić je stariji oblik prezimena. Oblik Kaćunko se prvi put spominje 1711., a prezime Kaćunić se u Putišićima(tj. Docu) spominje prvi put 1585. godine.

Dolačke matice krštenih od 1758. do 1866. se mogu naći ovdje. https://familysearch.org/search/imag...3Fcc%3D2040054
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 22:27   #3173
Zahvaljujem !
crocaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 09:09   #3174
Quote:
crocaine kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem !
a, ako ti treba pomoc oko prijevoda sa bosancice, tu sam
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 18:03   #3175
Pozdrav,

nedavno sam saznala prvo (pravo) prezime moje obitelji, ali baš ne uspijevam nać neke podatke o njima na netu?
Zna li netko nešto ili gdje mogu pronaći nekakve podatke o prezimenu Sotonić-Dubrović iz Kastva (do 1500. godine su bili samo Sotonić i navodno imali zanimljivu povijest)?
damned_princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 08:23   #3176
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
nastalo od Hrvatskog etnickog imena, krsto.srpski pandan je hristic ili ristic.nastalo od osobnog imena hristo ili risto..
pokatoliceni Srbi iz Sinja !
Potrazite po starim pravoslavnim grobljima, ako ih niste preorali da sakrijem porijeklom kao u nekim mjestima.
ford alan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:52   #3177
Quote:
ford alan kaže: Pogledaj post
pokatoliceni Srbi iz Sinja !
Potrazite po starim pravoslavnim grobljima, ako ih niste preorali da sakrijem porijeklom kao u nekim mjestima.
Da, samo što je tvoje nastalo kojih 300g. poslije njegovog.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 11:27   #3178
Pozdrav,
neki informacije o prezimenima Kurešić i Čehulić ?
kmukmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 15:39   #3179
Quote:
hrvoje78 kaže: Pogledaj post
Srpska prezimena završavaju sa "vić", Hrvatska "rić", "nić","šić", "lić"...itd. Iliri, Romani i Vlasi su većinom bez "ić"
Zamisli Srbina s prezimenom Horvatović hihi
ivanhoe1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 13:18   #3180
Quote:
Kloki kaže:
Zanima me prezime Bošnjak na području između Mostara i Širokog Brijega (Polog, Grabova Draga, Gradac, Crnač itd).

1.Kada se prvi put spominje u tom dijelu Hercegovine i u kojem selu?

2.Odakle točno potječe taj rod ili pleme?

Navodno dolaze iz bugojanskog ili čak fojničkog kraja i prvotno im je prezime Marić. Prema drugoj priči matica im je u Rami, selo Orašac, i originalno se prezivaju Vidošević.

Znam za Stipana koji je rođen 1848. u Gornjem Pologu. Imam podatak da je Stipanov djed Grga rođen u Bosni ili Rami.
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Nisu svi Bošnjaci iz tog kraja istog porijekla. Čini se da postoje 2 roda. Jednim je matica u Uzarićima i ranije su se prezivali Oroz. 1743. godine biskupski popis katolika u Uzarićima bilježi dva domaćinstva pod prezimenom Oroz i jedno pod prezimenom Bošnjak. Za ovu vezu Bošnjaka i Oroza imamo pismene dokaza iz matica s kraja XVIII stoljeća. Do oko 1800. se staro prezime Oroz izgubilo i ostalo samo Bošnjak. Od ovih Bošnjaka iz Uzarića su i oni u Ljutom Docu.

Drugim Bošnjacima je matica Grabova Draga i oni su možda nosili prezime Marić. Koliko znam, za ovo nema dokaza u maticama i zasniva se najviše na činjenici da su oba roda od davnine u Grabovoj Dragi. I Bošnjake i Mariće u selu nalazi popis katolika 1743. godine.

Ako su Bošnjaci iz Grabove Drage pak starinom Vidoševići, onda bi bili jedan rod s Ćavarima. Za Ćavare se s apsolutnom sigurnošću zna da su se prezivali Vidošević(u maticama se dvojno prezime Ćavar-Vidošević pojavljuje sve do kraja XIX stoljeća). Oni imaju obiteljsku tradiciju da su došli iz Bosne, odakle su sigurno i Bošnjaci morali doći.

Iz bugojanskog kraja nisu mogli doći jer tamo nema katolika u XVII stoljeću. Najvjerojatnije su iz Rame jer je to najbliži bosanski kraj Mostarskom Blatu, a i jer su migracije iz Bosne u Hercegovinu bile vrlo rijetke. Općenito u XVIII stoljeću nema mnogo pouzdanih primjera da je netko selio u tom pravcu.
Pavo, ne znam da li ovo bitno mijenja stvar ali imam neka nova saznanja...

Naime, saznao sam da je se Stipanov otac zvao Jozo i da je bio oženjen Jelom (r. Knezović iz Goranaca). Ne znam koje je on godine rođen ali znam da je njegov otac Ante, Stipanov djed, rođen 1765. i da je bio oženjen Šimom (r. Šetka zvani Biošić, ne znam iz kojeg je ona mjesta). Kako se u našoj obitelji priča taj Ante je kao djete, s obitelji, doselio u Hercegovinu. Bilo bi super kad bi mogao saznati njegovo mjesto rođenja.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.