Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2010., 20:37   #1
Parkirališno mjesto

Dakle radi se na o parkingu na Kneziji ipred ovece zgrade koje nije ogradjeno,bez numeriranih parkirnih mjesta,bez stupica i rampi i bez znaka da je zabranjeno parkiranje ili da je parkiranje dozvoljeno za stanare zgrade,i danas mi na brisac netko okaci poruku da ce pauk biti pozvan ukoliko se nastavim tu parkirati jer da je to vlasnistvo stanara zgrade,sad mene zanima kako ja mogu saznati dali je to uistinu vlasnistvo zgrade ili ne?
mile28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 22:25   #2
Načelno, stanari mogu imati nekakvo privatno pravo na parkinge -- znam da se uz neke zgrade ugovara i izgradnja i stanovitog broja parkirališnih mjesta po stanu. Iako ta mjesta nisu nikome nužno osobno dodijeljena, ipak su ih suvlasnici zajednički platili. To što su neke zgrade izgrađene u socijalizmu ne mijenja puno na stvari.

S druge strane, nisam pravnik, ali čini mi se zdravorazumnim da javne službe ne mogu djelovati o trošku javnosti, a za račun privatnih osoba. Dakle, "pauk" ne može odvoziti automobile s nečijeg privatnog posjeda o trošku Grada. Taj vlasnik zemljišta bi mogao eventualno unajmiti "pauka" po cjeniku Zagrebparkinga, a kada bi to i učinio, postavlja se pitanje kamo bi odvezao taj auto i o čijem bi trošku taj auto bio tamo čuvan (teško da o tvom, jer tebi je - zapravo - oduzeta privatna stvar bez znanja i Zagrebparking ti mora otpustiti auto iz njihovog čuvanja kako ne bi bili krivi za krađu). Tako da sumnjam da bi se vlasniku nekretnine ikako isplatilo zvati "pauka" - jer ne vidim od koga bi se svi na kraju naplatili, ako ne od njega. A on teško da bi se od tebe naplatio ukoliko nije niti na koji način bilo jasno da se ne radi o javnoj površini.

Što je onda zaključak?

Pošto se pauk, ako nije za privatne potrebe, poziva samo preko policije ili komunalnih redara, ja bih kontaktirao lokalnog komunalnog redara ili otišao u loalnu policijsku postaju pitati je li slobodno parkirati se tamo, s obzirom da mi je netko ostavio tu poruku na brisaču, pa sam uznemiren:

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1371
http://zagrebacka.policija.hr/MainPu.aspx?id=14706

Nije bitno hoće li oni znati čiji je parking -- samo je pitanje je li u njihovoj (javnoj) nadležnosti u pogledu regulacije prometa, odn. provođenja Zakona o sigurnosti prometa na cestama i odluka o komunalnom redu.

Ako jest u njihovoj nadležnosti, onda će oni mjerodavno znati i je li stanari mogu zatražiti uklanjanje propisno parkiranih vozila (čak i da stvarno jest privatno ili da imaju neko vlasničko pravo). A ako nije u njihovoj nadležnosti, onda pretpostavljam da stanari mogu zvati koga hoće, ali troškove svega moraju pokrivati oni, kao i izlagati se riziku od različitih tužbi vezano uz oduzimanje privatne stvari, dokle god ne stave odgovarajuće oznake da se radi o privatnom posjedu ili nekako ne "izdvoje" taj parking iz normalnog toka prometa (npr. rampom).

To je moje promišljanje, napominjem.

Zadnje uređivanje tome : 11.11.2010. at 22:47.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 23:11   #3
P.S. Inače, ako se hoćeš zezati, iako nvj. uzaludno, odeš na www.zagreb.hr i u izborniku desno dolje gdje piše "katastar" odeš na online kastar Zagreba gdje iz ulične adrese saznaš broj kat. čestica i posjedovnih listova oko te adrese. Onda na gruntovnici (http://e-izvadak.pravosudje.hr/) potražiš upisano vlasništvo. Možeš ići i na katastar (www.katastar.hr). Ali od toga nećeš imati neke koristi pošto je to sve još uvijek društveno vlasništvo, sa silom plombi i bez uporabnih i svih drugih mogućih dozvola.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 12:49   #4
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Dakle, "pauk" ne može odvoziti automobile s nečijeg privatnog posjeda o trošku Grada.
Ovo mogu pojasniti iz vlastitog primjera. Naime, pred zgradom (ispod prozora) imam svoje parkirno mjesto koje sam platio 10 puta više nego što vrijedi auto koji vozim (da, vozim staru ragu, i da, parkirna mjesta su nenormalno skupa).

To parkirno mjesto ima onu malu rampicu, ali nije automatska pa mi se ne da svaki put izlaziti iz auta i dizati ju i spuštati pa je stalno spuštena.

Ljudi to uglavnom poštuju, ali znalo se dogoditi da netko parkira na moje mjesto. Kada se to dogodi i ako ima mjesta u blizini, parkiram na neko druo mjesto i stavim porukicu na šajbu kojom upozorim čovjeka da je na mojem mjestu. Ovisno o tome koliko sam daleko morao parkirati od svoje zgrade, ta je porukica više ili manje oštra.

Doduše, bilo je i nekoliko slučajeva kada su se ljudi inatili pa sam morao zvati pauka. Pauk svoj izlazak naplaćuje meni 250kn i odvozi njihovo vozilo u Strojarsku gdje ga oni mogu podići besplatno (jer nisu počinili prekršaj i ja sam platio premještanje) ako to učine isti dan. Ne znam tko plaća ležarinu za auto. Rekao bih da to oni moraju platiti jer sada više to nije moja stvar.

Važno je napomenuti da će to djelatnici zagrebparkinga napraviti jako jako nerado i odugovlačit će u svakom koraku, a i potrebno im je dati na uvid vlasnički list za to parkirno mjesto.

U svakom slučaju, to je toliko komplicirano da mi je manja gnjavaža otići i parkirati 10 minuta od kuće nego se baktati s paukom i platiti 250kn.

Zato sam kao dodatak rampici stavio i jasno vidljiv znak na zgradu koji označava da se radi o privatnom parkingu. Dugo mi se već nije dogodilo da mi netko parkira na mjesto.

U svakom slučaju, prilično sam siguran da ta osoba koja ti je to stavila za brisač nema pravo, da nema vlasnički list za to mjesto i da nije spremna platiti 250kn da ti odvezu auto.

Zadnje uređivanje 200kn : 12.11.2010. at 12:55.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 12:52   #5
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
To je moje promišljanje, napominjem.
Tome, tvoje razmišljanje mi se čini jako razumno.
Ako nije sigurna je li to doista privatno vlasništvo, može pitati komunalne redare ili provjeriti u katastru.

Ako je javna površina, onda dokle god imaš registrirano vozilo na tom parkirnom mjestu, nitko ti ga ne smije premjestiti.
Ako je privatno, onda, kao što sam i opisao, oni plaćaju premještanje.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 18:31   #6
nikada se nebi parkirao na mjesto koje je oznaceno kao privatno bilo stupićem ili znakom ali u dotičnom slučaju nema ni jednog ni drugog....
iz broja cestice nazalost nije moguce saznati dali parking pripada zgradi ili ne...
mile28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 07:34   #7
Parkirno mjesto je privatno ako vlasnik za njega ima vlasnički list. Pravilo je jednako za svaku nekretninu/zemljište.

Parkirna mjesta uz zgradu koja nisu zavedena u vlasničke listove (bilo pojedinačne, bilo suvlasničke za zgradu) jesu javna parkirna mjesta. 200kn je gore objasnio kako pauk odnosi vozila s privatnih parkirnih mjesta. S javnih ih neće odnijeti osim ako je vozilom počinjen prekršaj (parkiranje na mjestu za invalide, npr.) ili u slučaju iznimne potrebe (u kojem slučaju vlasnik, ako nije počinio prekršaj, naravno neće platiti ni kaznu ni premještanje).
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 01:17   #8
u opisanom slucaju vam nitko nece dirati auto (osim u slucajevima da smeta prometu, pjesacima....itd) ako povrsina nije ogradjena.svaka privatna povrsina mora biti ogradjena ogradom ili obiljezena kao privatna i takvu ne smijete smetati.sve ostalo su price za malu dijecu.iscrtana parkirna mjesta koja su "privatna" su privatna i nitko ih ne smije koristiti ako su etazirana i obiljezena
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.