Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2013., 20:34   #81
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Poprilično sam neupućena u pravilnik vezan za predujme.
Mogu li računu za predujam dati nadolazeći broj redovnih računa ili mora imati poseban broj. , ali ovi moji što fakturiraju su dali redovan brojI mora li ići u knjigu predujmova ili može u običnu redovnu?
Dosad sam radila tako da sam davala poseban broj za predujmove i u knjigu pred.
Organiziraj kako ti paše, samo znaj da, u poreznom (PDV) smislu, knjiga predujmova više ne postoji kao samostalna knjiga. Sve ide u redovnu IRU.

Osobno, radije bih dva niza imala (neka kruške ostanu kruške, a jabuke jabuke).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 20:38   #82
Može li se dogoditi situacija da imam "Stjecanje dobara iz EU" ali bez prava na odbitak pretporeza, znači da se iznos poreza s računa dobavljača upisuje samo u obvezu a ne i u pretporez ?
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 21:18   #83
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Poprilično sam neupućena u pravilnik vezan za predujme.
Mogu li računu za predujam dati nadolazeći broj redovnih računa ili mora imati poseban broj. , ali ovi moji što fakturiraju su dali redovan brojI mora li ići u knjigu predujmova ili može u običnu redovnu?
Dosad sam radila tako da sam davala poseban broj za predujmove i u knjigu pred.
račun za predujam mora imati "fiskalni" broj, odnosno strukturu definiranu u "internom aktu" na tu temu.

A u knjizi I-RA (kao što Apis kaže) više ne ide u "knjigu primljenih predujmova" nego u jednu jedinu "knjigu I-RA".
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 02:40   #84
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Može li se dogoditi situacija da imam "Stjecanje dobara iz EU" ali bez prava na odbitak pretporeza, znači da se iznos poreza s računa dobavljača upisuje samo u obvezu a ne i u pretporez ?
Da, ako si prešao prag stjecanja, a nisi porezni (PDV) obveznik po drugom osnovu ili ako si djelatnost bez prava na odbitak dijela pretporeza plus stjecanje trošarinskih proizvoda i novih automobila.
(to mi je prvo palo na pamet)
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 11:54   #85
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, ako si prešao prag stjecanja, a nisi porezni (PDV) obveznik po drugom osnovu ili ako si djelatnost bez prava na odbitak dijela pretporeza plus stjecanje trošarinskih proizvoda i novih automobila.
(to mi je prvo palo na pamet)
Thnx.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 14:44   #86
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
u slučaju dohodaša : ja to sve knjižim u IRA, tamo označim koliko je plaćeno, i taj se plaćeni dio automatski transferira u KPI. Kada plate ostatak, taj se ostatak upiše u KPI sa svojim datumom. Ne znam zašto ne bih knjižio IRA odmah u cijelom iznosu, nego samo uplatu knjižio u KPI .... čemu takvo kompliciranje?

PDV obrazac se puni samo za plaćene dijelove IRA.
zato jer se radi o primljenom predujmu (recimo u 7mj) i u tom trenu ne postoji ni jedna otvorena IRA za tog poslovnog partnera, dakle nemaš gdje knjižiti. Recimo da će iduća usluga biti obavljena tek u 8mj i onda će se izdati faktura...
a dohodaš knjiži po načelu blagajne, dakle on mora negdje prikazati to plaćanje koje je izvršeno u 7mj, a kako se radi o predujmu iz inozemstva koje ima sudbinu B2B-reverse charge (jer će danas sutra biti i takva usluga obavljena) ne nastaje obveza obračuna pdv-a na taj ino predujam (valjda) pa ne treba izdavati račun za predujam (valjda) nego taj priljev evidentirati u KPI kroz primitke.
Ali kako onda te primitke povezati kasnije sa IRA-om na koju će se odnositi kada račun bude izdan u 8mj ako se u KPI ne smiju viditi storna?!
recimo u 8mj izdam račun tom partneru. 5.9. oni uplate razliku po tom računu pa zatvorim dio IRA-e s tom uplatom od 5.9. i istovremeno s 5.9. bi "donjela" na tu IRA-u ovaj dio uplate koji je evidentiran u 7mj na primicima; to sam mislila izvesti tako da sa 5.9. napravim storno primici (u napomeni stavim prenos na IRA ta i ta) i evidentiram taj iznos u IRA s datumom plaćanja opet 5.9. ali u drugom retku ili čak napraviti storno primici sa 5.9. (kada je sjeo ostatak uplate po tom računu) i zatvoriti IRA u jednom iznosu sa 5.9. tako da se ne vuče dio IRA-e otvoren (u visini onog predujma evidentiranog u primicima a kojeg naknadno vežem za ovu IRA-u).
da li ja smijem postupiti tako?
jer muči me sad to što su mi rekli da nema storno primici (u KPI se ne smiju viditi storna ) nego zatvoriti taj dio IRA koji je plaćen predujmom kroz evidenciju tražbina, a opet kako sam napisala to mi program ne omogućava.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 19:52   #87
U KPI se itekako mogu vidjeti storna. Prvo radim knjige za sebe, da se ja u njima snalazim, a onda tek neka ih dođe gledati netko sa strane, ako mu se gleda.

Isto bih radila kao i ti s time da bih u KPI otvorila dvije vrste prihoda:
1. prihodi za predujmove iz inozemstva
2. storno prihoda za predujmove iz inozemstva-prijenos u IRU

Na taj način bih mogla osigurati dodatne informacije:
1. koliko ih je bilo u toku godine
2. koliko sam ih povezala sa Računima

što nije moguće vidjeti, ako su skupa.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 20:03   #88
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
U KPI se itekako mogu vidjeti storna. Prvo radim knjige za sebe, da se ja u njima snalazim, a onda tek neka ih dođe gledati netko sa strane, ako mu se gleda.

Isto bih radila kao i ti s time da bih u KPI otvorila dvije vrste prihoda:
1. prihodi za predujmove iz inozemstva
2. storno prihoda za predujmove iz inozemstva-prijenos u IRU

Na taj način bih mogla osigurati dodatne informacije:
1. koliko ih je bilo u toku godine
2. koliko sam ih povezala sa Računima

što nije moguće vidjeti, ako su skupa.
ma srce si! mogu li nazvati Vrsta primitka: prijenos u IRA (ne vjerujem sa u synesisu u nazivu primitka stane više od toga) ili imaš neku bolju ideju kako ga nazvati?

P.S. a da li biš izdavala račune za predujmove iz inoz. (konkretno EU) ili biš samo knjižila primitke po ŽR?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 20:31   #89
Skrati opis na onoliko, koliko mjesta imaš.
Predujmove bih samo knjižila u KPI. A izdavala račune za predujmove u inozemstvu? Samo kad bi me prisilili na to, inače ne! (pitanje je da li bih to uopće radila u Synesisu).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 07:41   #90
Jeli istina da :

1. "Dobitaši" ne moraju platiti R-2 račun da bi po njemu mogli odbiti porez?
2. Ukida li se R-2 oznaka s računa i prije 01.01.2015. (ostaje samo "obračun prema naplaćenoj naknadi")?
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 07:53   #91
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Jeli istina da :

1. "Dobitaši" ne moraju platiti R-2 račun da bi po njemu mogli odbiti porez?
2. Ukida li se R-2 oznaka s računa i prije 01.01.2015. (ostaje samo "obračun prema naplaćenoj naknadi")?
Našao za 2. :: MORA i dalje oznaka R-2 :: Pravilnik, Članak 197, stavak 4.

a za 1. - ne znam jel' su to kuloarske priče ili ... nisam našao o tome riječi u pravilniku...
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 22:22   #92
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post

a za 1. - ne znam jel' su to kuloarske priče ili ... nisam našao o tome riječi u pravilniku...
Istina je... dobitaši mogu odmah odbit pdv po R-2
Upravo iz tog razloga što o tome nije ništa napisano... znači za sve račune je isto...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 23:36   #93
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Istina je... dobitaši mogu odmah odbit pdv po R-2
Upravo iz tog razloga što o tome nije ništa napisano... znači za sve račune je isto...
Čudan mi je taj propust, jer ide na štetu proračunu. Znači ako dohodaš izda račun dobitašu, po tom računu dobitaš odbije pretporez i nikada ne plati taj račun što znači da dohodaš nikada neće taj porez proslijediti u proračun.
Nešto čisto sumnjam da je to tako!
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 00:55   #94
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Čudan mi je taj propust, jer ide na štetu proračunu. Znači ako dohodaš izda račun dobitašu, po tom računu dobitaš odbije pretporez i nikada ne plati taj račun što znači da dohodaš nikada neće taj porez proslijediti u proračun.
Nešto čisto sumnjam da je to tako!
Je tako je, jer dohodaši su po starom još kratko vrijeme, i onda će isto obračunavati kao i dobitaši po izdanim i primljenim fakturama a ne kao dosad...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 08:23   #95
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Čudan mi je taj propust, jer ide na štetu proračunu. Znači ako dohodaš izda račun dobitašu, po tom računu dobitaš odbije pretporez i nikada ne plati taj račun što znači da dohodaš nikada neće taj porez proslijediti u proračun.
Nešto čisto sumnjam da je to tako!
I nije to baš tako.
Ako dobitaš ne plati taj račun, on ga ne može iz poslovnih evidencija samo tako stornirati i reći: upssss sorry, ja to neću platitit pa brišem.
U tom slučaju on ga ne može kao takvog imati dovjeka u poslovnim knjigama da mu stoji na obavezi, mora ga isknjižiti a to mu je onda porezno nepriznati trošak i tako ga mora knjižiti.

Eventualna kontrola porezne takve stvari vidi, i onda je to, ako se ne rasknjiži, krivo prikazivanje poslovnog rezultata i može biti svašta.
Krajem godine kad se rade inventure, uslklađuju se i sve ostale evidencije kod dobitaša i tada se za takve stvari radi ispravak vrijednosti.

Doduše u praksi to baš ne ide tako, osim kod obveznika revizije jer ih revizor upozorava na to i takve i slične stvari se rade obavezno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 10:21   #96
Kad se i R-2 bude prestao koristiti, svi neplaćeni računi će se morati obračunati i oporezovati , kao što je bilo i dosada kad je dohodaš prelazio u dobitaša...

Baš me zanima kako će to biti sa malim obrtnicima koji imaju ponekad ogromna potraživanja a vrlo mala dugovanja jer sve plaćaju redovno... Hoće li moći uopće izdržati ovu promjenu, pitam se...?
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 16:31   #97
pomoć molim.

u synesisu sam 5.7. izdala sam račun za predujam za primljeni iznos predujma 1000+250=1250kn i tada sam upisala i datum plaćanja, račun za predujam vidi se u KPI sa 5.7.

2.8. sam izdala račun za obavljenu uslugu, račun je na 1000+250=1250. U onaj dio gdje treba povući upl. po predujmu tom i tom povukla sam ovaj raćun za predujam izdan 5.7. i sad kako je iznos predujma i računa isti, ostaje razlika za uplatiti 0,00kn. na računu za uslugu dole kod plaćanja ne da mi preći preko polja iznos ako je u njemu vrijednost 0,00kn (a takav je jer nema razlike za uplatu) a ako ne popunim datum plaćanja onda mi račun za obavljenu uslugu ne ulazi u KPI (ne vidi ga se ni u KPI ni u izvještaju knjiga IRA neplaćeni ni u izvještaju knjiga IRA plaćeni) vidi ga se samo u izvještaju knjiga IRA te u evidenciji tražbina gdje se nastvalja vući kao nenaplaćen
e sad je sam ja to zabrijala da tu nešto ne valja ili to tako mora biti?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 01:18   #98
Nisi ništa zabrljala, samo ne razumijem zašto želiš upisati u rubriku plaćeno 0,00 kn da bi ti se vidjelo u KPI?
U evidenciji tražbina se vidi da je nula i da je datum plaćanja = datumu računa (0,00 kn).

Na računu piše da je za uplatu 0,00 kn. I šta sad?
Sad su nas kratkovidni zakonodavci natjerali da razmišljamo da li nulu trebamo prikazati u KPI?

Zašto su uopće išli dirati račune za predujam, kad je to bilo, prije ovog Zakona, dobro osmišljeno za praćenje.
Račun za predujam--- Storno računa za predujam ---- Račun... i sva tri događaja u KPI.

Sad jedino možemo kroz Primitke knjižiti plus-minus iznos da imamo slijed koji smo ranije imali.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 15:48   #99
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Nisi ništa zabrljala, samo ne razumijem zašto želiš upisati u rubriku plaćeno 0,00 kn da bi ti se vidjelo u KPI?
U evidenciji tražbina se vidi da je nula i da je datum plaćanja = datumu računa (0,00 kn).

Na računu piše da je za uplatu 0,00 kn. I šta sad?
Sad su nas kratkovidni zakonodavci natjerali da razmišljamo da li nulu trebamo prikazati u KPI?
pa da to me u biti muči jer u KPI se vidi račun za predujam a kada se kasnije izda račun e njega se ne vidi, i di bi ga ja onda trebala odložiti taj račun za obavljenu uslugu, da ga zaheftam za račun za predujam ili da ga bacim u smeće kad ga i tako nema u KPI ?

a šta napraviti kada je upl.predujam 1000kn sa pdv-om a iznos računa (s kojim povezujemo predujam) je 800kn sa pdv-om pa na računu onda lijepo napiše za platiti -200kn, pa se onda taj račun za uslugu nastavi vući po evidenciji o tražbinama sa iznosom -200,00kn za vijeke vjekova jer ne znam kako ga u synesisu izbaciti iz te evidencije tražbina osim ako direktno na računu (ili u IRA ako račun nije izrađen u synesisu pa se ručno unosi u IRA) ne upišem datum plaćanja a to ne mogu jer je ostatak rn za platiti sa predznakom "-"?!

kada se klikne na onaj gumb "predujam" pa se na račun pozove predujam, ako je iznos predujma veći od iznosa računa da li onda ručno korigirati iznos predujma koji će se povezati s računom tako da račun ne ode u "-" pa pustiti da se dio ostatak predujma vuče dalje do novog računa na kojem će se iskoristiti (samo što ni po jednoj evidenciji nisam našla trag o tome koliki dio predujma je povezan s kojim računom dakle ručno voditi bilješke-podsjetnike?!)?

vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 18:17   #100
To s predujmovima nije dobro rješeno i ne znam zakaj su dirali ono što valja, tu naravno ne mislim na programere..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.