Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2013., 00:40   #81
A jesam ja lud ili to baš i nije sad neka extra nauka?

Iskreno pitam, i pritom mislim na završenog mesara, ili iskusnog mesara.
Ajde, možda ćeš sjebat parsto kila mesa da dovedeš do nekog solidnog nivoa, al nije da je SF.

Zanima me razlog zbog kojeg se to ne radi.

Edit: mislim na obradu, s obzirom da nisam qto pellaprata
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 00:57   #82
Quote:
Zlikovsk kaže: Pogledaj post
A jesam ja lud ili to baš i nije sad neka extra nauka?

Iskreno pitam, i pritom mislim na završenog mesara, ili iskusnog mesara.
Ajde, možda ćeš sjebat parsto kila mesa da dovedeš do nekog solidnog nivoa, al nije da je SF.

Zanima me razlog zbog kojeg se to ne radi.

Edit: mislim na obradu, s obzirom da nisam qto pellaprata
Nit je znanost, niti SF, ali vrlo ozbiljan i zahtjevan zanat je. Mladi dečki (i cure) mesari, ako i žele nemaju kod nas to od koga naučiti, a da će ih netko slati vani na izobrazbu ne vjerujem. Naši VKV mesari, u školama, još ne znaju da postoje dva oprečna reza; mesarski i gastronomski, a što je apsolutna osnova. Samo obrati pažnju na zločin nad ramstekom. Kategorički tvrdim da ih 90% ne zna da je to slabinski dio kralježnice. Koliko sam puta vidio da ga kupcu guraju pod meso za juhu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 01:13   #83
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nit je znanost, niti SF, ali vrlo ozbiljan i zahtjevan zanat je. Mladi dečki (i cure) mesari, ako i žele nemaju kod nas to od koga naučiti, a da će ih netko slati vani na izobrazbu ne vjerujem. Naši VKV mesari, u školama, još ne znaju da postoje dva oprečna reza; mesarski i gastronomski, a što je apsolutna osnova. Samo obrati pažnju na zločin nad ramstekom. Kategorički tvrdim da ih 90% ne zna da je to slabinski dio kralježnice. Koliko sam puta vidio da ga kupcu guraju pod meso za juhu.
Apsolutno, nisam ni mislio da je pizdarija, ali upravo to, lijepo si rekao, gastronomski rez!

Ne očekujem da ga zriju i drže u komorama, imam di vakumirat, ali mi je neshvatljivo da u milijunskom gradu nema mesnice ili mesara koji nudi takvu klasifikaciju mesa.

Izmasakriraj par goveda, jebiga, ponudi pa vidi.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 08:29   #84
Što smo naučili?

HR-Mesari ne znaju raditi i kvaliteta u Maredou je vrhunski. Nema veze što se Maredo spominje u istoj rečenici s McD, Pizzahut, itd.

Ako ti je Maredo toliko dobar (ne kažem da se tam ne može pojesti pristojan steak), probaj Blockhouse, vjerojatno ćeš misliti da si u Michelin-restoranu..

Ps. O dobroj kvaliteti argentinske govedine govori činjenica da su je većina ozbiljnih restorana po Njemačkoj izbacila s jelovnika, i zamijenili lokalnom (ili francuskom) govedinom. Razlog je nekontrolirano davanje antibiotika i hormona jer se već 80% govedine u Argentini proizvodi u tovnom uzgoju (vidi ovdje zašto, rekao bih da je posrijedi Chavez-sindrom http://m.diepresse.com/home/leben/au...43222/index.do). Ozbiljni steak restorani ionako nabavljaju svoje meso u SAD-u..

Aj bok, odoh na plac..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 12:09   #85
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Što smo naučili?

HR-Mesari ne znaju raditi i kvaliteta u Maredou je vrhunski. Nema veze što se Maredo spominje u istoj rečenici s McD, Pizzahut, itd.

Ako ti je Maredo toliko dobar (ne kažem da se tam ne može pojesti pristojan steak), probaj Blockhouse, vjerojatno ćeš misliti da si u Michelin-restoranu..
Sorry ali pričaš o nečemu gdje nisi nikad bio i nisi nikad jeo.
Opet.
Ali si proguglao.

Inače moj lapsus, nisam jeo u Maredu u Stuttgartu nego u Dusseldorfu i to zato jer mi je bio točno preko puta Intercontija u kojem sam odsjeo.
Klopa je bila odlična.

For your information u Blockhousu peku isto ISKLJUČIVO argentinsku govedinu.
Samo je skuplja nego u Maredu.
Samo zato kaj si vidio na internetu da je nekaj skuplje, to ti ne znači da je i bolje.
Tak da slabo guglaš.

Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ps. O dobroj kvaliteti argentinske govedine govori činjenica da su je većina ozbiljnih restorana po Njemačkoj izbacila s jelovnika, i zamijenili lokalnom (ili francuskom) govedinom. Razlog je nekontrolirano davanje antibiotika i hormona jer se već 80% govedine u Argentini proizvodi u tovnom uzgoju (vidi ovdje zašto, rekao bih da je posrijedi Chavez-sindrom http://m.diepresse.com/home/leben/au...43222/index.do). Ozbiljni steak restorani ionako nabavljaju svoje meso u SAD-u..


Kao što rekoh, trebaš još dosta toga proguglati iako bih ti ja preporučio da nešto od toga prvo probaš prije nego što komentiraš.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"

Zadnje uređivanje pinzgauer : 19.01.2013. at 12:19.
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 13:13   #86
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, trebaš još dosta toga proguglati iako bih ti ja preporučio da nešto od toga prvo probaš prije nego što komentiraš.
isto kao sto si i ti probao maturo?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 13:28   #87
U nedostatku argumenata se gura glava u pijesak..

Samo da ti kažem prvi put sam jeo u Maredu 1990. a u Blockhouseu 1989. Ostani u zabludi. Slijedi prijava za trollanje..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 13:28   #88
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
isto kao sto si i ti probao maturo?
pa nije i treba probati! malo je rasprava krenula krivim tijekom, uglavnom radi taštine, no dobro, večinom su svi u pravu i treba raspravljati, pinz je napao pik, po meni s razlogom, jer očito da cijene odgovaraju kvaliteti, a znamo koliko košta vrhunska govedina.
sve u svemu treba probati, pa čemo vidjeti! malo ste previše napali čovjeka radi par kontatacija oko pik govedine. mislim čovjek je probao, njegov stav, nije da nema nikakvog pojma ili da je debil kako ga neki žele prikazati!
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 13:39   #89
Ma ajde molim te, pokušava prikazati lanac restorana prikazati kao referentno mjesto gastronomije. Možda može tu priču prodati nekome tko nije bio, ali ja jesam, i mjesto s blagajnom na izlazu je konfekcija ala McD, Nordsee i sl..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 14:24   #90
Rasprava zaista jest krenula u krivom smjeru, molim vas nastavite ju bez prepucavanja, vrijeđanja i držeći se teme.

LP!
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:09   #91
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ma ajde molim te, pokušava prikazati lanac restorana prikazati kao referentno mjesto gastronomije. Možda može tu priču prodati nekome tko nije bio, ali ja jesam, i mjesto s blagajnom na izlazu je konfekcija ala McD, Nordsee i sl..
dobro, a vi želite reći da pik vrbovec meso može biti meso vrhunske kvalitete, iako je hrvatsko!
I ja mislim da hrvatsko govedo može biti vrhunsko, samo ne od pik vrbovca! Iz razloga što je 80% tog mesa uvezeno i nije hrvatsko. Onaj mali dio se drži na farmama i ziher se ne hrani po pašnjacima. Uglavnom kupljeno vani odraslo kod nas! Za kvalitetno hrv. meso treba i kvalitetan rad s govedom, ispaša, masaža ....šta ja znam, nekako mislim da pik vrbovec to nema!
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 01:58   #92
Rasprava o mesnici Žumberak izdvojena je u zasebnu temu.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:01   #93
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nit je znanost, niti SF, ali vrlo ozbiljan i zahtjevan zanat je. Mladi dečki (i cure) mesari, ako i žele nemaju kod nas to od koga naučiti, a da će ih netko slati vani na izobrazbu ne vjerujem. Naši VKV mesari, u školama, još ne znaju da postoje dva oprečna reza; mesarski i gastronomski, a što je apsolutna osnova. Samo obrati pažnju na zločin nad ramstekom. Kategorički tvrdim da ih 90% ne zna da je to slabinski dio kralježnice. Koliko sam puta vidio da ga kupcu guraju pod meso za juhu.

Je to ono što mi u Primorju zovemo:lonza i kupujemo za juhu? Nedavno sam kupila po cijeni od 47kn/kg.Debelo je narezano pa sam mislila da će se dugo peći.Po prvi put pacala pola sata u bilju i crvenom vinu i spekla na tavi uz dolijevanje i preokretanje mislim oko 30min. Kost s nešto meseka je naravno išla četveronošcu! Bio oduševljen! A moji dvonožni muški također!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:55   #94
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Je to ono što mi u Primorju zovemo:lonza i kupujemo za juhu? Nedavno sam kupila po cijeni od 47kn/kg.Debelo je narezano pa sam mislila da će se dugo peći.Po prvi put pacala pola sata u bilju i crvenom vinu i spekla na tavi uz dolijevanje i preokretanje mislim oko 30min. Kost s nešto meseka je naravno išla četveronošcu! Bio oduševljen! A moji dvonožni muški također!
Izraz lonza prvi puta čujem. Ramstek je meso iz slabinskog dijela kralježnice. Nažalost kod nas se reže svakako, a trebalo bi ga u cjelosti odvojiti od kosti i peći u komadu (dobro odležanom) ili narezanog na odreske (dobro odležale i napacane) debele najmanje 2,5 cm jednako kao i biftek. Ako ga se reže zajedno s kostima trebalo bi izrezivati T-bone steak. Ovu poziciju je grijeh koristiti za juhu, prvo, jer bolju juhu se dobije od koljenice, repa ili flama, drugo, jer je to prekvalitetan komad mesa da ga se upotrijebi za nešto drugo osim pečenja. Ako netko baš voli juhu od junećeg kotleta tada treba uzeti kotlete koji su po poziciji više naprijed, prema glavi životinje, oni nisu za pečenje. Povijest guranja ramsteka u lešadu zadire u vremena kad u mesnicama nije bilo dovoljno junetine, a govedine je. Prava juneća pečenja bila su skoro nepoznata. Te mlade kravice su se rezale svakako jer i nisu služile ničemu osim juhama, gulašima i pašticadama. Kasnije, kad se povećava konzumiranje kvalitetne junetine ostala je ova zabluda. Razlog je također što su naši ljudi nekada zazirali od slabo pečenog mesa koje je na prerezu bilo crveno ili ružičasto, a ramstek ako nije baš tako pečen ne valja jer otvrdne i postaje žilav ko džon.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 16:16   #95
Ramstek je ono što amerikanci nemaju, je li tako? Kod njih je ili sirloin steak ili fillet mignon (naš biftek), ili cijeli T-bone
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 18:55   #96
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Ramstek je ono što amerikanci nemaju, je li tako? Kod njih je ili sirloin steak ili fillet mignon (naš biftek), ili cijeli T-bone
Američki rez mi je potpuno nepoznat. U UK to je sirloin steak, a biftek je tenderloin. Iz oba zajedno, s kosti u sredini izrezuje se T-bone, a iz bifteka izrezuje se file mignon.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:25   #97
Osobno sam probao dosta razlicitih vrsta staekova u razlicitim zamljama, izmedu ostalog u Argentini, Irskoj, USA, te Skotskoj, ali moram priznat da mi je argentinski angus beef nekako najukusniji. Dakle, misljenja sam da ce i nasi steak house-vi prije ili kasnije ponudit meso takve kvalitete, inace tesko da cemo biti zadovoljni uslugom.
Usporedbe radi u vecini Europskih zemalja angus beef steak od 400 grama sa prilogom (vecinom pomfrit ili jacked potatoes), te salatom kosta od 25-28 Eura. Neki ce reci skupo, ali po meni je povoljnije nego kod nas, jel kod nas dobijes steak dosta losije kvalitete od cca 200 grama, bez priloga po cijeni od 12-20 Eura.

Siguran sam da su mnogi spremni platit gore navedenu cijenu za Argentinski angus beef steak od 400 grama, samo treba docekat da netko konacno otvori takav steak house. Osobno sam se u Hrvatskoj dosta puta razocarao, tako da u zadnjih cca 5 godina nisam bio u niti jednom steak housu.
frabos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:23   #98
Bule u današnjem Jutarnjem na sva usta hvali restoran OXBO u hotelu "Doubletree by Hilton". Već sam i drugdje čitao da uvoze Angus-govedinu iz SAD-a. I kuhar Tomislav Nikšić je dosta dugo radio u SAD-u. Ništa, morat ću se pouzdati u žabu iz Jutarnjeg. Valjda se neću razočarati kao i bezbroj puta do sada..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 13:17   #99
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Bule u današnjem Jutarnjem na sva usta hvali restoran OXBO u hotelu "Doubletree by Hilton". Već sam i drugdje čitao da uvoze Angus-govedinu iz SAD-a. I kuhar Tomislav Nikšić je dosta dugo radio u SAD-u. Ništa, morat ću se pouzdati u žabu iz Jutarnjeg. Valjda se neću razočarati kao i bezbroj puta do sada..
Ovdje, između ostalog, ima krakti osvrt na Oxbo.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 19:04   #100
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Bule u današnjem Jutarnjem na sva usta hvali restoran OXBO u hotelu "Doubletree by Hilton". Već sam i drugdje čitao da uvoze Angus-govedinu iz SAD-a. I kuhar Tomislav Nikšić je dosta dugo radio u SAD-u. Ništa, morat ću se pouzdati u žabu iz Jutarnjeg. Valjda se neću razočarati kao i bezbroj puta do sada..
Ajd German, baš ti fala.

Ja se neću pouzdati u lažljivog Žapca Plačenika pa ću pričekati tvoju recenziju. Pogotovo kad pročitam u Mrvici da je i Crna Željka bila razočarana.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.