Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 00:44   #21
Quote:
Andjelcica kaže: Pogledaj post
meni treba savet, naime, treba da pokrenem ostavinsku raspravu, u pitanju je didin deo kuce. Ne znam sta mi je potrebno sve od papira jer sam ja strani drzavljanin. Inace dida je ,43. streljan u Beogradu, ja sam jedini naslednik, bili su tu jos baka, mama i ujak ali su svi umrli....Moze li neko pomoci?
Gdje ti je deda imao zadnje prebivalište?
Dakle izvadiš smrtovnicu, odeš u sud tamo gdje ti je deda imao zadnje prebivalište ako su nekretnine u istoj državi, a ako nisu opet izvadiš smrtovnicu i odeš u sud di se nalaze nekretnine (jer se jedino nekretnine moraju rješavati u državi u kojoj se nalaze dakle bez obzira da li je pokojnik imao zadnje prebivalište tu ili čak državljanstvo)
A od dokumenata ti ne treba ništa za pokretanje ostavinskog postupka, to može pokrenuti i "zainterisirana stranka" dakle bilo tko, čak i kupac nekretnine.
Kasnije će ti trebati putovnica i rodni list nije naodmet.
A ujak ti nije imao djece niti ti imaš braće ili sestara?
__________________
Run, run
Ice, ice is coming
coldasice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 01:02   #22
Quote:
coldasice kaže: Pogledaj post
A od dokumenata ti ne treba ništa za pokretanje ostavinskog postupka, to može pokrenuti i "zainterisirana stranka" dakle bilo tko, čak i kupac nekretnine.
Ne razumijem ovo kupac nekretnine.Od koga kupac? Od pokojnika, budućih nasljednika ?

Pitam zato što sam zainteresirana strankai potencijalni kupac nekretnina.Radi se o tri parcele, uk. 1000 m2 uz moju među koje me ugrožavaju trnjem, grmljem, agacijom koje bi ja najradije kupio i uredio. Vlasnica je umrla 1999. u bolnici Novi Marof, a boravila u Konjšćini. Prema podacima iz matičnog ureda ostavinska rasprava nije održana, te nekretnine gruntovno i katastarski glase na pokojnicu. Sin, nasljednik izgubio se negdje u Australiji, nije došao ni na pogreb materi, već poslao novac susjedima za trošak ukopa. Gdje i kod koga , s kojim papirima ja mogu pokrenuti proceduru ostav. raspr., što ako se nasljednik (ci) ne pojave, kako mogu do tih nekretnina ?

Može li se ostavinska izvršiti samo za taj dio nekretnina koji mene zanima? Kako smanjiti troškove? Ići putem Suda ili direktno bilježnika ?
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ

Zadnje uređivanje Mc Ozy : 13.10.2010. at 01:32.
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 02:09   #23
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo kupac nekretnine.Od koga kupac? Od pokojnika, budućih nasljednika ?

Pitam zato što sam zainteresirana strankai potencijalni kupac nekretnina.Radi se o tri parcele, uk. 1000 m2 uz moju među koje me ugrožavaju trnjem, grmljem, agacijom koje bi ja najradije kupio i uredio. Vlasnica je umrla 1999. u bolnici Novi Marof, a boravila u Konjšćini. Prema podacima iz matičnog ureda ostavinska rasprava nije održana, te nekretnine gruntovno i katastarski glase na pokojnicu. Sin, nasljednik izgubio se negdje u Australiji, nije došao ni na pogreb materi, već poslao novac susjedima za trošak ukopa. Gdje i kod koga , s kojim papirima ja mogu pokrenuti proceduru ostav. raspr., što ako se nasljednik (ci) ne pojave, kako mogu do tih nekretnina ?

Može li se ostavinska izvršiti samo za taj dio nekretnina koji mene zanima? Kako smanjiti troškove? Ići putem Suda ili direktno bilježnika ?
Nisam pravnik,ali poznat mi je sličan slučaj(možda ti to pomogne),gdje su nasljednici četvrtog reda željeli određene nekretnine.
Što se zainteresirane stranke tiče:
svaki građanin ima pravo podsjetiti nadležni sud na previd u radu,što je u ovom slučaju ne pokretanje ostavinske rasprave u proteklih 11 g,a što opet ovisi o tome je li itko uopće nadležnom matičnom uredu prijavio smrt
te osobe,mada se i to trebalo dogoditi službenim putem,jer se šalju izviješća o smrti.
To znači ti ne zastupaš osobni interes niti ga možeš navesti kao razlog.
Samo država u smislu općeg interesa može preuzeti nekretnine mimo prirodnog nasljednika sa ili bez ostavinske...ako se ne varam.
Tek po ostavinskoj raspravi,ti se možeš pojaviti kao kupac,kad bude poznat nasljednik.
Slučaj koji je sličan tvome,počeo je provjerom kod matičnog ureda,kod suda(sve je uradio odvjetnik) i dan danas nije gotov,jer prirodni nasljednik živi u USA,a nije ovlastio nijednog odvjetnika u Hrvatskoj da ga zastupa.Dodijeljen je odvjetnik po službenoj dužnosti,koji je u interesu stranke zatražio mirovanje postupka do pronalaženja(a to traje,traje...) tog nasljednika(nije bio pronađen na posljednoj poznatoj adresi) .
U tvom slučaju bilo bi najmudrije da pronađeš adresu sina u Australiji,jer ako je nekome slao novac za ukop,adresa se valjda zna,obratiš mu se osobno kao potencijalni kupac,te se s njim dogovoriš o pokretanju ostavinskog postupka,jer on može ovlastiti bilo kojeg hrvatskog odvjetnika(ili tebi poslati punomoć da ti pokreneš) da ga vodi u njegovo ime.
U svakom slučaju bilo bi dobro da se i ti obratiš nekom odvjetniku,da ti objasni kako to ide,odnosno isplati li se tebi tako nešto,te kakve su ti šanse za uspjeh.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 04:01   #24
Hvala na odgovoru, ali odvjetnik me već uputio na put traženja adrese nasljednika, ali to izgleda nemoguće, te sam ja išao istraživati ima li neki drugi put do nekretnina, ako se nasljednik naprosto izgubi, ogluši i sl. Sad je došlo dotle da kao zainzeresirana stranka mogu pokrenuti ostavinsku, ali što i kako dalje ? Vidim da je susjed s druge strane već počeo krčiti dio nekretnine iako nema nikakve papire.Protupravno uzurpira, stupa u uživanje. Ja nemam takav želudac !
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 07:11   #25
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali odvjetnik me već uputio na put traženja adrese nasljednika, ali to izgleda nemoguće, te sam ja išao istraživati ima li neki drugi put do nekretnina, ako se nasljednik naprosto izgubi, ogluši i sl. Sad je došlo dotle da kao zainzeresirana stranka mogu pokrenuti ostavinsku, ali što i kako dalje ? Vidim da je susjed s druge strane već počeo krčiti dio nekretnine iako nema nikakve papire.Protupravno uzurpira, stupa u uživanje. Ja nemam takav želudac !
Zeludac imo nemo al ako zemlja koju zelis je medjas s tvojom ljepo obradi i nadji svijedoke. Ukoliko bi se pojavio nasljednik (taj iz Australije) ako nebi htio sam prepisat ides na nasljedjivanje dosiloscu tj. nakon 20 godina imas puno pravo se upisat kao vlasnik zemlje jer se smatra ako 20 godina vlasnik neobradjuje zemlju niti se brine o njoj da mu netreba.
Tisak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:57   #26
Ostavinska rasprava?

Umro mi je jedan od roditelja,on je zivio u drugoj drzavi,sad me zanima kako da saznam sta je bilo u njegovom vlasnistvu i kakvo ja pravo imam na to
Granta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 15:59   #27
Organ koji je nadležan za sačinjavanje smrtovnice u toj zemlji, moraš da obavjestiš da si sin iza umrlog, ukoliko to drugi nasljednici ne učine ili nadležni sud, u mjestu u kojem je ostavilac preminuo, ukoliko je predmet na sudu.

Da bi bio pozvan, moraju imati tvoje podatke odnosno adresu stanovanja.

Kolika su tvoja prava u pogledu zaostavštine ovisi o tome da li je zavještalac ostavio testament ili se nasljeđuje na osnovu zakona.

Najsigurnija opcija je angažovanje odvjetnika u toj državi.

Koja je država u pitanju ?
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 20:06   #28
Radi se o Nizozemskoj,odvjetnik mi je preskup,neznam kako bi najednostavnije dosao do toga na sto ja imam pravo
Granta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 12:06   #29
Quote:
Granta kaže: Pogledaj post
Radi se o Nizozemskoj,odvjetnik mi je preskup,neznam kako bi najednostavnije dosao do toga na sto ja imam pravo
Pošaljite preporučeno pismo sudu u Nizozemskoj gdje se vodi ostavinska rasprava iza vašeg oca. Samo recite da hoćete svoj nasljedni dio, i sve će ići samo od sebe.

Ako imate još koje pitanje, pošaljite mi privatnu poruku (Send a private message to ViktorBr)
ViktorBr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:50   #30
Pravomocna osavinska

Molim vas da mi kazete kakav je postupak dalje kad se sve obavi kod javnog biljeznika u slucaju kad nisu u pitanju zakoniti nasljednici nego nasljednici po oporuci.

Dakle radi se o nasljedstu sa brata na sestru(ako je to bitno).

Kod javnog biljeznika je gotovo, sad me zanima kakav je postupak dalje... ono gruntovna... katastar...porezna...

Molim vas ljudi !
__________________
Od Vardara pa do Triglava čudna stvar se sad odigrava....
EGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 14:26   #31
Da li i gdje se može provjeriti status ostavinskog postupka? Otac mi je umro prije 18 mj. a još nisam dobio nikakav poziv ni obavjest o pokretanju postupka...
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 00:44   #32
Rješenje ostavinske rasprave

Kako ne posjedujem više taj dokument, zanima me gdje i kako bih ga mogao pribaviti? Sama rasprava je vođena 1999.g. na sudu.
Wolf359 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 00:52   #33
Treba otići u Općinski sud (u Zagrebu Općinski građanski sud) u ostavinski kancel.
Mini9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 14:43   #34
Kako saznati dali sam uključen u ostavinsku raspravu?

Slučaj je sljedeći:
imao sam tetu i tetka koje sam pomagao nekih 14godina uz obećanje o nasljedstvu s njihove strane, međutim prije godinu dana pretrpio sam ozljedu kralježnice i tih godinu dana nisam mogao biti njima na pomoć jer mi je i samome trebala.
U tih godinu dana oni su oboje preminuli a zadnjih 10mj se uključila moja sestrična. Nas je ukupno 5 nećaka i nećakinja od koji sam jedino ja vodio brigu o starcima.
Ne potražujem sve, ali ne bih želio da nas izigra nećakinja koja je preuzela brigu o njima zadnjih 10mj.
Kako saznati tko je sve uključen u ostavinsku raspravu i koja su moja prava. Za odvjetnika i nemam sredstava jedino ako bi neki pristao raditi za postotak od ostvarenog udjela u nasljestvu.
Nasljedstvo je novo izgrađeni stan na Trešnjevci od 50tak kvadrata.

Hvala na svakom savjetu i pomoći.
Vladimir8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 15:42   #35
Imaš ti to obećanje napismeno? U vidu oporuke, npr.?
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 15:51   #36
Nemam, ali izgleda da nemaju niti oni jer bi se inace ocitovali umjesto da me izbjegavaju
Vladimir8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 16:26   #37
Nisam pravnik pa ne znam kako ide nasljeđivanje, ali mislim da ti to obećanje ništa ne znači...
Nadam se da će se javiti neki pravnik s korisnim savjetom, ja znam samo primjere iz moje okoline.
Npr. mama je svoje nasljedstvo zajedno s ostalom braćom prepisala svom bratu koji je roditelje uzdržavao, i kojem su roditelji obećali sve ostaviti. Pošto isto nisu imali oporuke, nasljedstvo se dijelilo na svu braću. Ali eto, oni su bili fer pa su prepustili sve onome kome je bilo obećano.
S druge strane, na isti način je frendica koja je uzdržavala baku ostala bez ičega, jer su nasljednici bili stric i teta.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 00:46   #38
Dao si premalo informacija za bilo kakav odgovor.

Da li su ostavitelji imali djece, jesu li živi njihovi roditelji, braća, sestre, gdje se točno vi u to uklapate ???
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:38   #39
Redoslijed ostavinskih rasprava

Moja baka je umrla prije gotovo 10 godina. Iza nje su ostali djed, moja majka i njezina sestra.

Djed je umro prije malo više od pola godine, a majka i teta su jedine nasljednice.

Sada se javlja zanimljiva situacija: naime, za baku nije pokrenuta ostavinska rasprava.
Prema onome što sam uspjela pročitati, raspravu po službenoj dužnosti pokreće nadležni sud na temelju smrtovnice.
Što može biti razlog da rasprava za baku, po službenoj dužnosti, nije pokrenuta deset godina?

Kad je umro djed, u matičnom uredu su prilikom izdavanja smrtovnice od tete tražili da napravi popis imovine pa pretpostavljam da se isti našao u njegovoj smrtovnici (navedene su dvije nekretnine i grobno mjesto).

Za djeda je došao poziv javnobilježničkog ureda za pristupanje ostavinskoj raspravi - i sad dolazi zanimljiv dio: naime, na imovini koja je predmet rasprave kao vlasnik 1/2 je i dalje navedena pokojna baka, obzirom da ostavinska rasprava za njezinu imovinu nije provedena. Javni bilježnik je donio rješenje kojim je podijeljena polovica imovine čiji je vlasnik djed.

Mama i teta su u međuvremenu podnijele zahtjev za pokretanjem ostavinske rasprave za bakinu imovinu, rasprava je zakazana za sutra.

Je li ispravno ovim redosljedom rješavati ostavinske rasprave, tj. utječe li to na pravomoćnost izdanih rješenja?
__________________
** Piljak je šiljak koji je zaobljen. ** (F. Udavače)
** All true wealth is biological. ** (L. M. Bujold)
** Ivan, you idiot! ** (L. M. Bujold)
lomanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:12   #40
savjet

Molim Vas za pomoc
Muz je povratnik iz Srbije u Hrvatsku gdje je bio izbjeglo lice.Uradio je zahtjev za obnovu kuce ali se u suvlesnistvu vode 2/20 na sestricnama iza njegove pokojne tetke koja je zivjela u Srbiji, nije uradjena ostavinska rasprava ,mi smo razumjeli da bi se to uradilo da treba smrtni list od njegove pokojne tetke koji moj muz ne moze ishodovati iz Srbije gdje zive te 2 sestricne a one nisu voljne da saradjuju, naime ne zele da ishoduju smrtni list da bi se pokrenula ostavinska rasprava, sve dotle muz ne moze da rijesi obnovu,napominjem da one imaju prebivaliste u Srbiji gdje su rodjene i nemaju hrvatske dokumente,(nikad nisu ni bile u Hrvatskoj). Postoji li nacin da se uradi ostavinska i da se nekako sluzbeno iz Hrvatske trazi sluzbeno smrtni list.Ukoliko to nije moguce dali bi moglo da se trazi izmjestenje kuce i da se kuca uradi na parceli koju bi mu poklonio njegov rodjeni brat posto ta parcela s obzirom na svu ostalu zemlju nije u suvlasnistvu s njima,postupak za obnovu stoji nerijesen vec 7 godina koliko stoji zahtjev jer nije vlasnistvo 1/1.
Dali postoji jos neki put ukoliko one ne zele saradjivati, ishodovanje putem advokata ili nesto drugo.
Hvala na razumjevanju i saradnji.
Unapred hvala na odgovoru.
veki4622 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.